Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

Zwróć uwagę na rynek kotłów gazowych. Duże podaż i popyt spowodowały ostrą konkurencję cenową. Większośc instalatorów "na dzień dobry" albo daje rabaty (do 25% !!!) albo w cenę kotła wlicza jego instalacje i uruchomienie. Podobnie stanie się z PC jeśli ich znacząco wzrośnie ich sprzedaż. Jeśli.... ;)

 

Co oznacza po prostu jedno - ze jezeli nie "dostaniesz" 25% znizki na zakup tego kotla to sprzedawca zarabia na nim o te 25% wiecej - z tego prosty wniosek ze na takich kotlach oni maja po np 40% marzy i teraz ile z tego on urwie dla klienta - a bedzie jego strata - to jego dobra wola i ablo zysk klienta albo klient nabity w butelke.

 

W dalszym ciagu nie rozumiem co to ma wspolnego z PC - to sa zwykle zasady ekonomii. Nikt nie bedzie obnizal cen o powiedzmy 50% na PC tylko po to by walczyc z kims innym z zupelnie innego segmentu - to tak jakby producent Mercedesa serii A chcial konkurowac z Fiatem Panda.

 

Jak juz to pisalem wielokrotnie, ale jakos niedociera, PC jest idealnym rozwiazaniem w miejscach gdzie nie ma dostepu do gazu ziemnego i tam gdzie ktos nie chce miec gazu w domu i dodam iz nie chce palic niczym innym co wymaga obslugi albo placic za ogrzewanie wiecej niz 500 zl miesiecznie. Tyle i wystarczy o tym pamietac przy przeliczaniu kosztow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Neptunek,

 

jak pisalismy wielokrotnie, p.c. to nie jest zadne idealne rozwiązanie nawet tam, gdzie nie ma gazu ziemnego.

 

Uzyskanie ciepła z p.c. moze byc czesto drozsze, z uwzglednieniem kosztow zakupu, niz grzanie zwykłą grzałką, rowniez elektryczną.

 

Twoje zdanie, moje jest zupelnie inne - to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety nie po raz pierwszy NIE moge sie z Toba zgodzic - jeseli uwazasz ze zarobek na poziomie 5%-10% to strasznie duzo to polecam wlasny interes.

 

Nie jest problemem sprawdzenie ceny tego sprzetu u "producenta" a nastepnie doliczenie do niego cla, VATu, kosztow transportu i tej marzy handlowca by zobaczyc jak naprawde ksztaltuje sie cena - sam VAT to juz prawie 1/4 ceny co przy 20000 zl daje prawie 5000 zl i to nie wymysl rzadu??

 

Oczywiście że jest problemem sprawdzenie ceny PC u producenta. Pamiętaj że producent poda ci wyłącznie (jeśli cokolwiek poda) cenę sugerowaną dla odbiorcy końcowego. Cena mocno będzie zależała od

ilości PC jakie zamówisz. Dla dużych i sprawdzonych odbiorców fabryki mogą dawać marże nawet na poziomie 40...50%. Wysokość takiej marży jest oczywiście tajemnicą handlową. Do tego powtórzyłbym jeszcze za Jasiem że instalator sprzedaje usługę czyli montaż i uruchomienie i na tym głownie powinien zarabiać a nie na pośrednictwie. Taka sytuacja panuje ostatnio na rynku kotłow gazowych i nikt nie płacze że musi zwijać interes. Czyli po prostu dostawcy PC muszą zrobić ten pierwszy krok aby znacząco zejść z ceną i rozkręcić popyt. Jak tego nie zrobią to nadal będą błagalnym wzrokiem patrzeć na każdego zainteresowanego. Lub będą stosować nieuczciwe praktyki i oszukiwać klientów nie mówiąc prawdy o PC i wmawiać że PC to lekarstwo na wszystko.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALe chwila chwila - kto tu mowi o zwiekszeniu popytu na PC???? jakos nie slyszalem aby ktorykolwiek sprzedawca PC "plakal" ze nie ma zbytu.

 

Tematem watku bylo czy kupisz czy nie - a widze ze caly czas zbacza to wszystko w jakies bez sensu strony.

 

Nikt nikomu nie wciska na sile PC, nikt nikogo nie zmusza do kupna PC po prostu wystarczy policzyc co sie komu w danym miejscu oplaca, co chce miec za taka kase i to wszystko - od tego jest wolny rynek by tym regulowac. Jak pokazuja wszelkie dane rynek przyjal PC, wzrasta ich udzial w rynku a wiec sa klienci ktorym sie to oplaca i tyle - moze wreszcie ta dyskusja wroci na wlasciwe miejsce?

 

Jezeli jest tak jak mowisz o kotlach gazowych to jest to nabijanie klienta w butelke - teraz zaplacisz o 1000 zl mniej ale musisz robic u mnie przeglady co pol roku za 500 kazdy :D rewelacyjny sposob zarabiania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALe chwila chwila - kto tu mowi o zwiekszeniu popytu na PC???? jakos nie slyszalem aby ktorykolwiek sprzedawca PC "plakal" ze nie ma zbytu.

 

Tematem watku bylo czy kupisz czy nie - a widze ze caly czas zbacza to wszystko w jakies bez sensu strony.

 

Nikt nikomu nie wciska na sile PC, nikt nikogo nie zmusza do kupna PC po prostu wystarczy policzyc co sie komu w danym miejscu oplaca, co chce miec za taka kase i to wszystko - od tego jest wolny rynek by tym regulowac. Jak pokazuja wszelkie dane rynek przyjal PC, wzrasta ich udzial w rynku a wiec sa klienci ktorym sie to oplaca i tyle - moze wreszcie ta dyskusja wroci na wlasciwe miejsce?

 

Jezeli jest tak jak mowisz o kotlach gazowych to jest to nabijanie klienta w butelke - teraz zaplacisz o 1000 zl mniej ale musisz robic u mnie przeglady co pol roku za 500 kazdy :D rewelacyjny sposob zarabiania.

Po pierwsze przegląd kotła nie kosztuje 500 tylko 100 do 150 z dojazdem . Po drugie nie 1tys mniej tylko 15...30 tys mniej to bardzo istotna róznica. Po trzecie jaśli PCoferujący nie płacze z powodu znikomego popytu to po co zakładał ten wątek ??? Chyba nie z czystej ciekawości tylko za darmchę chce rozeznać chociaż trochę rynek. Gdyby miał zbyt na PC to miałby środki na zlecenie badania rynku profesjonalnej firmie a nie dziadował i nieuczciwie wykorzystywał do tego nasze forum.

Czy udział wzrasta tego nie wiem. Raczej trudno aby spadał szczególnie w porównaniu do okresu sprzed wielu laty kiedy PC jeszcze nie było albo były to raczej instalacje "eksperymentalne". Jeśli PC znacząco stanieją to udział w rynku napewno zacznie wzrastać. Bedzie to jak najbardziej naturalne. Jeszce jedno z tym liczeniem to jest bardzo różnie. Sprzedawcy PC wmawiają klientom najróżniejsze głupoty aby nieuczciwie wykazać że PC kosztuje dużo mniej niż musza zapłacić i aby tylko złapać klienta. Nie do końca jest tak jak napisałeś że sprzedawcy nie mają problemów ze zbytem skoro musza uciekać się do podstepów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze przegląd kotła nie kosztuje 500 tylko 100 do 150 z dojazdem .

 

I co z tego?? za jeden przeglad tyle razy 2 w roku razy 20 lat ....

 

 

 

Po drugie nie 1tys mniej tylko 15...30 tys mniej to bardzo istotna róznica.

 

OOOOOO to podaj mi producenta piecy na gaz ktory daje je taniej o 30 tys, to jestem gotow pociagnac do siebie do domu gaz.

 

 

 

Po trzecie jaśli PCoferujący nie płacze z powodu znikomego popytu to po co zakładał ten wątek ??? Chyba nie z czystej ciekawości tylko za darmchę chce rozeznać chociaż trochę rynek.

 

Jak ja potrafie czytac to nie on zalozyl ten watek - no chyba ze to jakis schizofrenik ;)

 

 

 

Gdyby miał zbyt na PC to miałby środki na zlecenie badania rynku profesjonalnej firmie a nie dziadował i nieuczciwie wykorzystywał do tego nasze forum.

 

A gdyby babcia miala wasy .... a jak sami podkreslacie forum jest do dyskusji wiec KAZDY moze dyskutowac.

 

 

Czy udział wzrasta tego nie wiem. Raczej trudno aby spadał szczególnie w porównaniu do okresu sprzed wielu laty kiedy PC jeszcze nie było albo były to raczej instalacje "eksperymentalne". Jeśli PC znacząco stanieją to udział w rynku napewno zacznie wzrastać. Bedzie to jak najbardziej naturalne.

Pozdrawiam

 

To warto sprawdzic bo wykresy sa dostepne ogolnie przez wiele firm niezaleznie robione.

I jaki z tego wniosek?? ze i tak to nastapi - bo to sie po prostu w danych sytuacjach oplaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry :oops: wycofuję informację o załorzycielu pokręciło mi się już zbyt chyba dużo działo się w tym watku zwracam honor. Przegląd kotła raz na 2 sezony. Pierwszy gwarancyjny po roku.

Dowolny kocioł gazowy ceny od 2tys do ok10 tys. PC za samo źródło czyli wymienniki + sprężarka + kopanie studni lub rowów od 20tys w górę do ok 50. Poczytaj na forum. Możesz teraz śmiało zakładać przyłacze gazowe :wink: . Nie wszyscy mogą dyskutować i bardzo dobrze poczytaj regulamin. Jeśli chodzi o wykresy to maja one sens w zestawieniu z innymi źródłami ciepła. A i tak na ich podstawie nie mozna wyciagać wniosków odnosnie konkretnych przypadków. Pokazywanie tego typu wykresów przez sprzedawców jest własnie nieuczciwym sugerowaniem że inni to sobie kupuja i jest cacy. W przypadku PC to głupota - lub jak już pisałem "owczy pęd" Przy PC tylko uczciwe wyliczenia i jeszcze raz wyliczenia. Nie dotyczy to hobbystów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech ci bedzie powtorze sie bo widze ze nie czytasz calego forum:

1. piec na gaz 10000 zl

2. przylacze gazu okolo 9000 zl

3. odbiory, uzgodnienia, dokumentacja okolo 2000 zl

4. zbiornik buforowy na wode powiedzmy 4000 zl

5. mieszacz do ogrzewania podlogowego - nie znam ceny

 

Daje to 25000, do tego dojdzie przeglad przez kominiarza, gazownika co jakis czas, komin w kotlowni, czujnik gazu itp itd. zalozmy ze to na poczatku bedzie kosztowalo jakies 3000 zl, co juz daje 28000.

 

Mnie cale PC kosztowalo 27000 zl.

 

Masz watpliwosci do wykresow tutaj? OK wolno Ci - to proponuje poczytac pare numerow Muratora, gdzie byly zestawienia wszelkich zrodel ciepla dla dwoch domow - no ale zaraz odpiszesz ze to takze nie jest wiarygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptunek - co to za kotłownie gazowa masz na mysli ?

Jakiegoś Viessmanna bez rabatu albo innego Paradigma ?

 

Mówmy realnie (mój przykład):

CAŁA kotłownia (kocioł kond., zasobnik, regulator, szpeje różne):

7.5 kzł (Vaillant Ecotec, więc nie Ulrich - z całym szacunkiem do tanich kondensatów)

przyłącze - coś koło 1.5 kzł (w tym WSZYSTKIE uzgodnienia i

projekt - robiła to gazownia)

razem - 9 kzł

 

I TO WSZYSTKO (bo nie mówimy o rurkach do co/cwu oraz grzejnikach)

 

tak że różnica nie 1 kzł, 27-9= 18 kzł !!!

albo czegoś nie rozumiem - to sorki ...

 

hej - Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sie mylisz czy nie, ja podalem swoje wyliczenia bo takie posiadam i tyle by mnie to kosztowalo - oczywiscie pod warunkiem ze chcialbym miec gaz w domu a tego NIE CHCE wiec brak gazu jest tylko atutem.

 

Wiec mowimy realnie i mowa jest o tzw kotlowni, bo pozniej grzanie w domu to juz co innego, oczywiscie u mnie TYLKO podlogowka nic wiecej nie wchodzilo w gre ale to bez znaczenia po czyms ta wode podgrzac trzeba.

 

Za twoje 9000 zl to gazownia moze by mnie podlaczyla do sieci jakbym jeszcze zrobil im plany przylacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptunek liczysz tendencyjnie. Porównujesz najdroższe kotły z najtańszymi pompami. Poza tym nie wiem po co ci zbiornik buforowy za 4tys. Jeśli liczysz cenę przyłacza 9tys to przy tak wysokiej cenie są to już wszystkie koszty z dokumentacją i odbiorami. Jesli przyjmiesz jak przy PC że na całości masz podłogówkę to mieszacza nie potrzebujesz. Patrz na cenę samego źródła czyli kocioł + przyłacze. Tylko te koszty możesz ze soba porównywać. Porównywanie innych kosztów to demagogia i mydlenie oczu. Czyli drogi kocioł + drogie przyłącze to niech ci będzie 19tys kocioł ma moc ok 20...25kW Ile musisz zapłacić za PC 20...25kW ???. Po co ci przegląd komina przez kominiarza przy takiej cenie to komin jest stalowy a kocioł z zamknieta komora spalania. Po co ci przegląd gazownika i czujniki ??? Gdzie są takie przepisy że w domu jednorodzinnym misisz to robić. Teraz już nie robi się instalacji na polączenia skręcane na pakuły więc te czujniki i gazownicy to dużo na wyrost. Przy najtańszym kotle za 2000zł + 500 za montaż przyłącze niech będzie 9000 to ok. 11,5tys. moc jakieś 20 kw. Znajdź mi teraz PC o mocy 20kW za 25tys. Więc nadal uważam że śmiało możesz zakręcić swoją pompę i biegiem lecieć do gazowni i zakładać przyłacze na GZ50 :wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptunek liczysz tendencyjnie. Porównujesz najdroższe kotły z najtańszymi pompami. Poza tym nie wiem po co ci zbiornik buforowy za 4tys. Jeśli liczysz cenę przyłacza 9tys to przy tak wysokiej cenie są to już wszystkie koszty z dokumentacją i odbiorami.

 

Dziwne, jakos nie przypominam sobie by ktos stal obok mnie jak pytalem sie w gazowni ile bedzie kosztowalo przylacze - czyzbys byl obok duchem??

Porownuje to co ma sens zakupu dla mnie.

 

 

Po co ci przegląd komina przez kominiarza przy takiej cenie to komin jest stalowy a kocioł z zamknieta komora spalania. Po co ci przegląd gazownika i czujniki ??? Gdzie są takie przepisy że w domu jednorodzinnym misisz to robić.

 

Dla mojego poczucia bezpieczenstwa, ale i takie sa przepisy i jak juz mialbym pchac gaz do domu to wole miec pewnosc co do szczelnosci instalacji, a dwa wole miec kontrole nad gazem wiec czujki, by pewnego razu nie wrocic do domu a tam lej.

 

 

Teraz już nie robi się instalacji na polączenia skręcane na pakuły więc te czujniki i gazownicy to dużo na wyrost. Przy najtańszym kotle za 2000zł + 500 za montaż przyłącze niech będzie 9000 to ok. 11,5tys. moc jakieś 20 kw. Znajdź mi teraz PC o mocy 20kW za 25tys. Więc nadal uważam że śmiało możesz zakręcić swoją pompę i biegiem lecieć do gazowni i zakładać przyłacze na GZ50 :wink:

Pozdrawiam

 

Nie trafia w zupelnosci do mnie twoja argumentacja bo jest mizerna. Z reszta szkoda juz czasu na takie banialuki, bo ja nie mam zamiaru nikogo przekonywac do PC, nie mam zamiaru pchac do domku smierdzacy gaz, nie mam zamiaru zmieniac swojej swietnej instalacji na cos innego.

 

Jak wskazuje temat forum i dzial, chodzi o wypowiedzenie faktow i tak juz wielokrotnie zrobilem - reszta to juz wlasne wnioski i to wszystko.

 

Nie przekona sie slepego ze niebo jest zielone a trawa niebieska bo to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek od początku i widze tylko niesamowity upór bijacy z postów neptunka i Magdzi. Neptunek podał taki koszt kotłowni gazowej, że aż mi okulary spadły. Aż diwne że przy takim podejściu do sprawy ma pompe za jedynie 27 tys. POza tym dobiera argumenty niczym ktos kto pisze teksty do TV marketu (za ptrzeproszeniem). Nie wiem jeszcze czym bede grzał w swoim domku ale powaznie myślałem nad pompą ciepła. Wyleczyło mnie z tego pomysłu to że do wymiennika płaskiego potrezeba dużej powierzchni działki. Dodatkowo na wymienniku nie można sadzić drzew, których system korzeniowy mógłby go uszkodzić. Wymiennik pionowy też u mnie odpada bo na moim terenie woda jest mocno zażelaziona (tuatj uśmiecham się do madzi, która zmodyfikowała niedawno swój podpis). Poza tym w mojej gminie jest gaz, a z wyliczeń przedstawionych na forum i z własnych przymiarek wynika że przy obecnych cenach i w moich warunkach montaż PC jest ekonomicznie nie opłacalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz porównanie z szybkością gotowania na kuchni elektrycznej? Najwyraźniej nie, bo jak poczytasz sobie nawet na forum o kuchniach elektrycznych, to ludzie piszą, że się na początku nie mogli przyzwyczaić do szybkości gotowania w porównaniu z k. gazową i wszystko im kipiało.

A kto tu mówi tylko o argumentach ekonomicznych? Neptunek pisząc o gazie miał chyba na myśli kwestie bezpieczeństwa? Nie wszyscy myślą tylko o kasie. Ale po lekturze ostatniego Muratora, kiedy to młodzi ludzie, którzy zarabiają netto ok. 3 tys. i buduja dom za 130 tys. zł. to już mnie nic nie zdziwi. Przy takim podejściu do budowania i i mieszkania w domu, to można się domyślać, co ludzi w tych domach mają i jaka jest tego jakość, skoro argumentem najważniejszym jest cena. Ja należe do tych, dla których liczy sie przede wszystkim jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptunek

Tak własnie wygląda "ekonomiczna" przewaga PC. " Nie chcę mieć gazu w domu." :D Zaiste powalający to argument ekonomiczny. A ja chcę mieć gaz w domu bo gazem się ogrzewa najtaniej i najszybciej się gotuje 8).

Pozdrawiam

 

A kto mowi o argumentach ekonomicznych?? argument ekonomiczny to przylacze za min 9000 zl, ja mowie ogolnie o moich upodobaniach i moich przyzwyczajeniach - dla mnie to jest wazne a dla innych moze byc zupelnie co innego - czy to jest takie ciezkie do zrozumienia?? czy wszyscy musza miec to samo??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na rynek kotłów gazowych. Duże podaż i popyt spowodowały ostrą konkurencję cenową. Większośc instalatorów "na dzień dobry" albo daje rabaty (do 25% !!!) albo w cenę kotła wlicza jego instalacje i uruchomienie. Podobnie stanie się z PC jeśli ich znacząco wzrośnie ich sprzedaż. Jeśli.... ;)

 

Co oznacza po prostu jedno - ze jezeli nie "dostaniesz" 25% znizki na zakup tego kotla to sprzedawca zarabia na nim o te 25% wiecej - z tego prosty wniosek ze na takich kotlach oni maja po np 40% marzy i teraz ile z tego on urwie dla klienta - a bedzie jego strata - to jego dobra wola i ablo zysk klienta albo klient nabity w butelke.

 

Nie wiem czym się zajmujesz ale o handlu wiedzę czerpiesz chyba ze Strażnicy. Normalną praktyką wszystkich branż (tych od PC również) jest dytrybucja przez kanały dystrybucyjne i ustalanie tzw SRP (Suggested Retail Price). Owe SRP jest to cena podawana w reklamach i katalogach. Po tyle normalnie się kupuje. W przypadku kotłów (i nie tylko) cena ta zawiera również (przeważnie) marżę ruchomą. Pozwala to sprzedawcy albo udzielić rabatu, albo wliczyć w cenę urządzenia jakieś gratisy - np.: usługe montażu i uruchomienia. Rozpatrywanie tego w kategoriach nabijania w butelkę świadczy o ignorancji i naiwności.

 

W dalszym ciagu nie rozumiem co to ma wspolnego z PC - to sa zwykle zasady ekonomii.

 

To że nic nie rozumiesz udowodniłeś już parę stron temu.

Tym razem nie odniosłem się do meritum sporu tylko sprostowałem bzdury, które wypisałeś (dla przypomnienia cytat: "Nie jest problemem sprawdzenie ceny tego sprzetu u "producenta" a nastepnie doliczenie do niego cla, VATu, kosztow transportu i tej marzy handlowca by zobaczyc jak naprawde ksztaltuje sie cena - sam VAT to juz prawie 1/4 ceny co przy 20000 zl daje prawie 5000 zl"). Nie ma żadnych obiektywnych powodów dla których cena PC w Polsce miałaby się różnić od cen tych urządzeń gdziekolwiek w europie.

 

Nikt nie bedzie obnizal cen o powiedzmy 50% na PC tylko po to by walczyc z kims innym z zupelnie innego segmentu - to tak jakby producent Mercedesa serii A chcial konkurowac z Fiatem Panda.

 

Aaaaa :D Tu Cię boli :) Myślisz sobie "wydałem więcej ale mam Mercedesa" :) Myśl tak dalej. Nic to nie zmieni. Poza Twoim samopoczuciem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe było do Inwestora.

Mam dużo podziwu dla tych "Budujących dwudziestolatkó" - ale chodzi mi o to, że dopiero po tym zrozumiałam, że są ludzie, dla których liczy się tylko kasa, i aby zapłacić jak najmniej, bo ich nie stać, i tylko to jest ważne. Ja wolę poczekać, aż uzbieram jakąś kasę na coś porządnego i dobrego gatunkowo, a nie kupuję cokolwiek, aby było i aby się można było wprowadzać. I zaznaczam, że wcale mi się w głowie nie poprzewracało, bo zarabiam niewiele więcej, ale mój dom nie będzie kosztował 130 tys. Tyle to nawet chyba stan surowy otwarty nie kosztował. Jestem w szoku. Dlatego nie dziwi mnie podejście niektórych do tematu PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo na wymienniku nie można sadzić drzew, których system korzeniowy mógłby go uszkodzić.

 

Wiesz - twoje argumenty sa swietne - tak rozumujac to jak masz budynek zasilany kablem to tez w okolicy nie sadz nic bo moze ci go uszkodzic ;) DOSKONALE argumenty tylko ze ewidentnie wyssane z palca.

 

Od kiedy to roslina moze uszkodzic rurke o srednicy 2 cm?? korzen rosliny to nie gwozdz stalowy, tylko cos co omija przeszkode - ale to juz botanika i nie to miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...