Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

A tu odrobina techniki i zasad konstrukcji PC - dlatego, ze w miejscu przejścia rurek z PC na zewnątrz - albo przez, albo pod fundamentem, rurki są bardzo dobrze zaizolowane. Włąsnie po to, alby nie rzsadziły fundamentów, bo na wyjściu temperatura nośnika w nich to ok. -12st. C. :)

 

Bez przesady, temperatura glikolu w dolnym źródle podczas ostatniej zimy nie zeszła mi poniżej -2 C, najczęściej było to plus 3 do 5 C

Nie w dolnym źródle, bo tam musi być dodatnia, inaczej pompa by nie działała, mam na myśli wyjście nośnika z domu do gruntu. W gruncie jest cieplejsza, bo odbiera ciepło, które ma odebrać. Sprawdź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Być może - w sensie ogólnym, u mnie sie zwróci dużo szybciej, ale nie to jest istotne, bo nikogo nie przekonam, że inwestycja w PC to będzie strzał w 10 tym, że u mnie sie ona sprawdzi.

A tak prawdę mówiąc, to czy można brać na poważnie kogoś, kto zakłada, że buduje dom na 15 lat? Większość ludzi buduje domy dla siebie, swoich dzieci, wnuków nawet. Jakbym zakładała, że pomieszkam gdzieś 15 lat, to kupiłabym mieszkanie w bloku. Faktycznie, na 15 lat to się nie opłaca inwestować takich pieniędzy, bo nikt Ci później tego nie kupi za wartość odtworzeniową, tylko rynkową, więc stracisz na tym. Ja mam zamiar mieszkać w swoim domu do śmierci, i jeszcze go dzieciom zostawić, więc inwestuję w niego wszystko, aby mieć wszystko, co najlepsze i aby się to nie rozpadło za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz porównanie z szybkością gotowania na kuchni elektrycznej? Najwyraźniej nie, bo jak poczytasz sobie nawet na forum o kuchniach elektrycznych, to ludzie piszą, że się na początku nie mogli przyzwyczaić do szybkości gotowania w porównaniu z k. gazową i wszystko im kipiało.

A kto tu mówi tylko o argumentach ekonomicznych? Neptunek pisząc o gazie miał chyba na myśli kwestie bezpieczeństwa? Nie wszyscy myślą tylko o kasie. Ale po lekturze ostatniego Muratora, kiedy to młodzi ludzie, którzy zarabiają netto ok. 3 tys. i buduja dom za 130 tys. zł. to już mnie nic nie zdziwi. Przy takim podejściu do budowania i i mieszkania w domu, to można się domyślać, co ludzi w tych domach mają i jaka jest tego jakość, skoro argumentem najważniejszym jest cena. Ja należe do tych, dla których liczy sie przede wszystkim jakość.

 

To nie watek o kuchniach ale na elektrycznej może wykipieć bo po wyłaczeniu nadal ogrzewa garnek a nie z powodu swojej szybkości działania.

Jesli chodzi o bezpieczeństwo instalacji to instalacje gazowe są znacznie bezpieczniejsze od elektrycznych. Takie są statystyki. Czasy wybuchających pieców kąpielowych już dawno się skończyły. Myslę że rozmawiamy poważnie i o nowoczesnych instalacjach gazowych.

Oczywiście nie tylko argumenty ekonomiczne są ważne. Ale nie można samemu się oszukiwać i na siłę wymyślać uzasadnienia dla własnego wyboru. Z powyższych wypowiedzi widać że Neptunek ma bardzo słabe rozeznanie w ekonomice różnych źrodeł ciepła i nie sprawdził tego dokładnie przed zakupem PC. Teraz na siłę szuka różnych uzasadnień. Gdyby naprawdę nie chciał gazu to nie dowiadywałby się w gazowni ile kosztuje przyłącze do jego domu. No pewnie zaraz odpisze że sąsiad go o to prosił ;-).

 

Nie jest sztuką ślepe upieranie się przy swoim. Sztuką jest natomiast przyznać się i napisać o tym wszystkim ku przestrodze. Na forum wszyscy mogą być anonimowi i nikt nikogo nie pogryzie. Była to oczywiście dygresja natury ogólnej której proszę nie brać do siebie.

 

Magdzia nie widzę nic złego w tanim budowaniu które stara sie propagować murator. Bo można wybudować tanio i dobrze. Potrzeba do tego jednak dużego wysiłku i sporej wiedzy. Natomiast osoby które mają dużo pieniędzy i budują drogo i kiepsko to po prostu ciapy. A ciapy są bardzo łatwym łupem dla nieuczciwych handlowców. I dla tego 1m2 mieszkania kosztuje 3tysiace a forumowicze potrafią nie dać się oskubać i budują za połowe tego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam do adwersaży Magdzi .......czy zainstalowalibyście sobie PC, gdyby ktoś zrefundował Wam koszty tej instalacji ?

Jeśli tak, to dlaczego byście to zrobili ? Jeśli nie, też prosiłbym o podanie powodów ?

Oczekiwałbym rzeczowych odpowiedzi........w innym wypadku proszę zostawić ten post bez odpowiedzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby mi się nie opłacało, to nie robiłabym u siebie PC, to chyba prawda oczywista.

Z tego co napisałaś wynika jednoznacznie, że kupujesz PC z innych powodów niż czas jej zwrotu. Nie uważam, że jesteś głupia tylko, że sposób liczenia przez ciebie musi być bardzo naciągany aby wyszło, że PC się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w dolnym źródle, bo tam musi być dodatnia, inaczej pompa by nie działała, mam na myśli wyjście nośnika z domu do gruntu. W gruncie jest cieplejsza, bo odbiera ciepło, które ma odebrać. Sprawdź.

Magdziu :) a co to jest wychodzący z domu do gruntu ? Po mojemu to jest właśnie dolne źródło :D I nie jest prawdą, że temperatura dolnego źródła musi byc dodatnia, sprawdziłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qgiel

Napisz coś wiecej o tej hipotetycznej pompie i tych hipotetycznych warunkach finansowania to ci odpowiem bardziej konkretnie.

Warunki konieczne do spełniena byłyby następujące:

- moc dla c.w.u. min 18...20 kW

- możliwość współpracy z sensowną sprawnością z mieszanym systemem ogrzewania grzejnikowo - podłogowym

- możliwość przeznaczenia kilkuset m2 na wymiennik gruntowy, lub w pobliżu jezioro z możliwością zatopienia wymiennika

 

Warunki dodatkowe sprawny szybki i tani serwis naprawa awarii w ciągu max 24h.

Pozdrawiam

 

P.S.

To kiedy mi instalujesz ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zainstalowalibyście sobie PC, gdyby ktoś zrefundował Wam koszty tej instalacji ? Jeśli tak, to dlaczego byście to zrobili ? Jeśli nie, też prosiłbym o podanie powodów ?

 

Gdyby zrefundował koszty...? Ale czy:

1. Zrefundował wszystkie koszty, badania, projekt, urządzenia, co, cwu, montaż, czy tylko np. samo urządzenie PC.

2. Czy refundować chciałby tylko PC czy dałby mi wybór dowolnego systemu grzewczego.

 

No więc się zastanowiłem i doszedłem do wniosku, że to zależy. Obecnie mam w domu ogrzewanie prądem. Więc montując PC moje rachunki za ogrzewanie trochę by zmalały. Ale:

Zainstalowałbym pompę ciepła tylko wtedy gdyby to był kompletny system grzewcz. Gdyby to miałoby być tylko sama refundowana sprężarka to bym podziękował.

Zainstalowałbym PC tylko wtedy, gdyby ten ktoś chciał mi refundować tylko i wyłącznie PC. Bo gdyby dał mi wybór to wolałbym zainstalować ogrzewanie na gaz ziemny, które uważam za lepsze.

Natomiast gdyby ktoś mi podarował sumkę odpowiadającą PC, przed rozpoczęciem budowy domu, ale z przeznaczeniem na "ogrzewanie" to zbudowałbym dom ogrzewany słońcem i prądem. A rachunki za prąd przychodziłyby symboliczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem też sprotować to, że kolektor w pompie glikol-woda musi zajmować dużą powierzchnię działki. Są PC do których można zastosować tzw. sondy pionowe. Robi sie wtedy tylko odwierty, ilość i głębokość zależna oczywiście od warunków gruntowych, zapotrzebowania na moc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie pytać mnie o szczegóły......mieszkam w mieście w bloku a temat PC znam dość powierzchownie. Interesuje mie w tej chwili, czy ktokolwiek chciałby mieć PC ( w sensie całej instalacji do zasilania CO i CWU ), gdyby nie musiał za nią zapłacić i dlaczego ?

Ja sam o PC nie myślę , bo moja mama, która mieszka na wsi życzy sobie kocioł na węgiel, żeby cyt : "mogła się poruszac i kości się nie zastały".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie watek o kuchniach ale na elektrycznej może wykipieć bo po wyłaczeniu nadal ogrzewa garnek a nie z powodu swojej szybkości działania.

 

A na gazowej ci nie wykipi?? argumenty normalnie jak z przedszkola.

 

Jesli chodzi o bezpieczeństwo instalacji to instalacje gazowe są znacznie bezpieczniejsze od elektrycznych. Takie są statystyki.

 

Pokaz te statystyki, bo jakos do tej pory nie slyszalem by caly blok wylecial w powietrze bo przepalil sie bezpiecznik.

 

 

Z powyższych wypowiedzi widać że Neptunek ma bardzo słabe rozeznanie w ekonomice różnych źrodeł ciepła i nie sprawdził tego dokładnie przed zakupem PC. Teraz na siłę szuka różnych uzasadnień. Gdyby naprawdę nie chciał gazu to nie dowiadywałby się w gazowni ile kosztuje przyłącze do jego domu. No pewnie zaraz odpisze że sąsiad go o to prosił ;-).

 

Z twoich wypowiedzi wynika ze pojecie o PC masz bliskie zeru.

I powtarzam po raz ostatni - jak masz problemy z pamiecia to sobie zapisz - po przeliczeniu innych zrodel ciepla i po uwzglednieniu warunkow mieszkaniowych, estetyki, wygody, funkcjonalnosci i kosztow DLA MNIE najtaniej wyszlo PC.

 

Nie jest sztuką ślepe upieranie się przy swoim. Sztuką jest natomiast przyznać się i napisać o tym wszystkim ku przestrodze. Na forum wszyscy mogą być anonimowi i nikt nikogo nie pogryzie. Była to oczywiście dygresja natury ogólnej której proszę nie brać do siebie.

 

Przestrogi MOGA dawac ludzie z WLASNYM doswiadczeniem - a nie tacy co uwielbiaja lac wode! A to ogromna roznica.

 

Magdzia nie widzę nic złego w tanim budowaniu które stara sie propagować murator. Bo można wybudować tanio i dobrze. Potrzeba do tego jednak dużego wysiłku i sporej wiedzy. Natomiast osoby które mają dużo pieniędzy i budują drogo i kiepsko to po prostu ciapy. A ciapy są bardzo łatwym łupem dla nieuczciwych handlowców. I dla tego 1m2 mieszkania kosztuje 3tysiace a forumowicze potrafią nie dać się oskubać i budują za połowe tego.

Pozdrawiam

 

Na ta wypowiedz to juz szkoda czasu - bo takich bzdur dawno nie slyszalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jedni twierdzą, że liczy się sam fakt posiadania czegoś (czyli najważniejsze to kupić i mieć), a inni chcą tęż kupić i mieć, ale coś lepszego, droższego, ładniejszego itp....

 

Przy takim nastawieniu to faktycznie nie ma o czym dyskutowac.

 

Kupując wodę po goleniu w zasadzie nie patrzę na cenę. Nie interesuje mnie również z czego jest zrobiona, jak działa, etc.. Ma mi się podobac i już.

 

Ale kocioł ? Co tu jest do podobania się !? On ma skutecznie i ekonomicznie produkowac ciepło. Co by mi przyszło z tego, że byłby droższy albo "lepszy" ?

 

Pytanie Qgiel'a: jeśli PC faktycznie są tak niezawodne i bezobsługowe jak to zachwalają to czemu nie. Mi jest naprawdę za jedno z czego mam ciepło bylebym nie musiał tego za bardzo doglądać. No i oczywiście ma nie być drogo. Im mniej wydam na to co muszę tym więcej mi zostanie na to co lubię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że PCOferujący wyłączył się z bezsensownej już od dawna dyskusji, pomimo, że jest PCOferującym i teoretycznie powinno mu zależeć na przekonaniu nieprzekonanych, potencjalnych klientów. Ja nie mam takich motywacji, mnie nie zależy na przekonywaniu kogokolwiek zwłaszcza, jeśli wszyscy uważają, że dałam się nabić w butelkę. Idę w ślady PCOferującego. Neptunku, życzę Ci powodzenia, pewnie kiedy i Ty się wysofasz, dyskusja umrze, bo kto będzie dyskutował? Pozdrawiam wszystkich i życzę trafnych wyborów :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestorze z tą mocą na CWU > 20kw to przesadzasz. Wystarczy dać odpowiedni zbiornik z wężownicą i źródło ciepła może miec moc choćby 6kw.

Co do pytani Qugiela to w takich warunkach prawdopodobnie zdecydowałnym sie na PC. Niezaleznie od źródła ciepła - chce mieć w domu ogrzewanie podłogowe. Jedyne co mnie odwodzi od PC to brak odpowiednich warunków gruntowych i przeraźliwie długi(przez co dość wątpliwy) okres spłaty.

Tekst Magdzi, która chce umierać w domu z PC mnie jakoś nie rusza, a to z tego względu, że mam widac troszke inne perspektywy niż ona.

Magdziu jak wcześniej napisałem - jestem dośc młody i spodziewam się raczej polepszenia syt. finansowej a nie przejścia na emeryture. Z tego wiec powodu pisze ze jest prawdopodobne iż za 15 lat sprzedam dom, który teraz chcę wybudowac.

Poza tym przy obecnym tempie rozwoju technologi moze się okazać że za 5 lat technologia ogrzewania domów zmieni się diametralnie i już nikt nie będzie sie zachwycał PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz tez przestalem ... bo to po prostu nie ma sensu ... niech sobie wszyscy mysla co chca, ja co mialem do powiedzenia powiedzialem a nie mam zamiaru - bo i szkoda mi czasu i nie mam w tym interesu - doksztalcac innych albo wyprowadzac ich z bledow - to ich problem, niech dalej leja sie herezje - szkoda tylko tego forum, bo moglo by byc uzyteczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestorze z tą mocą na CWU > 20kw to przesadzasz. Wystarczy dać odpowiedni zbiornik z wężownicą i źródło ciepła może miec moc choćby 6kw.

 

Nnnoooo... nie bardzo.

Zapotrzebowanie na CWU można skompensowac większym zasobnikiem (stąd zasobniki po 500 i więcej litrów przy PC). Ale zapotrzebowania na CO nie da się oszukać. Mój nienajgorzej ocieplony dom ma zapotrzebowanie na CO w okolicach 12 kW. Przy kotle 6kW byłby niedogrzany (zimno). Oczywiście mozna zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło (ocieplenie, rekuperator, kominek, etc..) ale to dodatkowe koszty i kłopot.

 

PS. Teletubisie żegnają Neptunka. Będzie nam bez Ciebie smutno. Pięknie się złościłeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak, mysle, obserwując zuzycie energii w moim, chyba energooszczednym domu, że przy malym zapotrzebowaniu na ciepło

 

najwazniejsze jest, aby zrodlo ciepła i caly uklad c.o. były jak najtansze gdyz tej energii potrzeba stosunkowo niewiele, a na cene energii w takiej sytuacji najbardziej wpływa koszt inwestycji.

 

Czy moze ktos podac, ile kosztowało go razem wykonanie ogrzewania samymi grzejnikami elektrycznymi? Ta informacja moze byc cenna dla nowych inwestorow.

 

Podzielam w pełni zdanie Jasia i uwazam, że w ogrzewaniu celem jest wyłącznie uzyskanie taniego ciepła, gdyz ciepło od ciepła niczym sie nie rozni, niezaleznie od zrodla z jakiego pochodzi. Jakakolwiek duma z posiadania drogiego kotla lub p.c. jest dla mnie niezrozumiala. Osobiscie wolalbym ładny obraz na scianie, ale kazdy ma inne hobby ......

 

Ten kto ma drogie ciepło, popełnił niestety błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...