Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Neptunku - ja dałem przykład MOJEJ i KUPIONEJ oraz

WYKONANEJ instalacji, a nie opartej na jakichś cenach

z kosmosu (i jak może zauważyłeś jest to niezgorsza instalacja ze średniej półki cenowej).

JEDYNY racjonalny argument jaki (w Twoim wykonaniu) z PC

przemawia, to że nie chcesz gazu w domu - i jest to

zrozumiałe. Ja żyję na tym marnym świecie już ..... lat,

w starej chacie gotujemy na gazie, grzejemy gazem w

starych produktach Termeta ciepłą wodę i żyjemy (daj Boże

każdemu). Dlatego uznałem gaz za paliwo wygodne i w zasięgu

moich możliwości finansowych.

Tak że - OK, jeśli nie chcesz gazu w domu "bo nie",

natomiast jakiegokolwiek uzasadnienia ekonomicznego w tym

nie widzę i szlus

 

pozdr ciepło - Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie mała dygresja

co myślicie o tym by wymiennik PC umieścić w dużym szmbie np. takim z 20-30m3 ?? jak wiemy w takim szambie temp. jest OK :lol: a i cały czas dolewamy ciepłych scieków, a i mozna by je przystosować do rozsączania tak by nie trzeba bylo wybierac (tak czesto).

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu te 6kw to nie było z pewnościa dla domu 150m i do pokrycia całego zapotrzebowania na ciepło. Chodzilo m i tylko o mozliwość zmniejszenia mocy xródła ciepła aby optymalnie dobrac moc do zapotrzebowania CO a nie CWU. Co do domu 150 m2 t zapotrzebowanie jest ca. 12-16kw/ w zalezności od projektu. Dodatkowo wiadomo iż przez wiekszość roku zródło korzysta tylko z ułamka swej mocy co pozwala w przypadku PC przyjąc mniejsza moc i wyrównac bilans grzałka załączająca sie w razie potzreby (czytaj bardzo silnych mrozow, tudziez spadków wydajności dolnego źródła).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, temperatura glikolu w dolnym źródle podczas ostatniej zimy nie zeszła mi poniżej -2 C, najczęściej było to plus 3 do 5 C[/color]

 

Jak kon z klapkami - czy tak ciezko jest zrozumiec ze PC TO NIE TYLKO GLIKOL????? i nie tylko to krazy w kolektorach od PC??

 

Panie neptunek, wolę być koniem z klapkami niż kimś nie potrafiącym przeczytać ze zrozumieniem prostego zdania. Pisałem o MOJEJ pompie i o MOICH obserwacjach z ostatniej zimy a tak się składa, że w MOIM dolnym źródle krąży glikol. Magdzia napisała, że temp. nie może spaść poniżej zera co nie jest prawdą i jako przykład podałem MOJĄ pompę - czy to teraz jest jasne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moze ktos podac, ile kosztowało go razem wykonanie ogrzewania samymi grzejnikami elektrycznymi? Ta informacja moze byc cenna dla nowych inwestorow.

Mnie ogrzewanie grzejnikowe ze sterowaniem kosztowało 2800 zł. Tak mi działało cały sezon grzewczy i było ok. Obecnie zamontowałem jeszcze podłogowe maty grzewcze w kuchni i łazience - ich koszt to 1400 zł. Do tego mam 200 litrowy zasobnik na wodę ze stali nierdzewnej za 2300zł.

Te wszystkie ceny są brutto a montaż jest darmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki koszt inwestycji wskazuje, że zaoszczedzasz 1200 zł w sezonie, przy załozeniu okresu ekspoloatacji 15 lat, 5% kosztu pieniądza, 1% prowizji i inwestycji tanszej o 12.000 zł. od innego systemu (w moim przypadku moje c.o. gazowe).

 

Tak wiec moje koszty bede takie jak Twoje, przy zalozeniu, że zuzywam gazu za kwote 1200 zl. w sezonie po 12gr/za kwh, a Ty zuzywasz energii elektrycznej za kwote 2400 zł. po 24 gr/KWh.

 

Jesli zuzywam wiecej gazu, potrzebuje wiecej energii, wtedy w moim przypadku, moje rozwiązanie jest bardziej opłacalne, jesli tak nie bedzie, Twoje jest bardziej opłacalne.

 

Przyjąłem ze cena gazu jest dwa razy nizsza niz prądu (chyba II taryfa).

 

Jesli stosunek cen lub zalozony okres eksploatacji jest inny, inaczej bedzie wyglądała proporcja i opłacalnosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystając z okazji zadam pytanie: Jaka powierzchnię działki poświeciliście na wymiennik gruntowy , przy jakiej mocy PC?

 

Nic nie trzeba poświęcać, przecież dolne źródło jest w ziemi a nie na ziemi :) Ja połozyłem 600 metrów rury w 3 pętlach. Kazda petla została zakopana w rowie o dł. ok 40 metrów, głębokości 1,5 metra i szerokości od 1,5 do 2 metrów. Teraz nad nimi (rurkami) rosnie trawka, którą muszę co tydzień strzyc ;) Co do mocy do nie pamietam ale chyba 15KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu te 6kw to nie było z pewnościa dla domu 150m i do pokrycia całego zapotrzebowania na ciepło. Chodzilo m i tylko o mozliwość zmniejszenia mocy xródła ciepła aby optymalnie dobrac moc do zapotrzebowania CO a nie CWU. Co do domu 150 m2 t zapotrzebowanie jest ca. 12-16kw/ w zalezności od projektu. Dodatkowo wiadomo iż przez wiekszość roku zródło korzysta tylko z ułamka swej mocy co pozwala w przypadku PC przyjąc mniejsza moc i wyrównac bilans grzałka załączająca sie w razie potzreby (czytaj bardzo silnych mrozow, tudziez spadków wydajności dolnego źródła).

 

Z tego co pamiętam zapotrzebowanie na CO oblicza się przy założeniu -20 st.C na zewnątrz (czyli przy delta T 40 st.C). Taka temperatura występuje nieczęsto więc zasadniczo wystarczałaby moc niższa. Ale w takim wypadku trzeba mieć jakieś dogrzewanie (grzejniki elektryczne, grzałkę, etc...) które pomogłyby utrzymac temperaturę. Ale trochę to karkołomne i kłopotliwe :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magdziu:

Po części masz rację. W zasadzie ostatnio tylko przyglądałem się z boku temu co się wypisuje. Poza tym nie mogę przecież być aż taką pijawką bo drażni to niektórych, że ktoś ze strony sprzedających zabiera głos. do tego jeszcze trzeba od czasu do czasu popracować w terenie aby instalować pompy ciepła.

 

Ale podsumowując z mojej strony: temat jest o pompach ciepła, a mam wrażenie, że "lobby" gazowe go sobie upatrzyło i ma ochotę ten temat wyciszyć, czy przejąć :) Bez sensu. Zastanawiam się kto tu się piekli, Neptunek, czy zatwardziali oponenci?

 

Nie chcę po raz kolejny pisać tego co powtarzałem wielokrotnie. Drodzy współdyskutujący: niektórym z nas jeśli są warunki opłaca się inwestycja w ogrzewanie gazowe (jeśli przyłącze blisko i niedrogie) innym opłaca się PC. Żadne nasze nerwy i przepychanki tego nie zmienią. Każdemu przy wyborze kalkulowało się co innego i nie można obrażać wielu ludzi w całym kraju, którzy już wybrali PC - jakie są podstawy ku temu by powiedzieć, że zroblili zły interes???? W ich przypadku tak nie było. Zapraszam do polemiki z tymi ludźmi. Oni tak jak Magdzia, Neptunek, Dobrzykowice mogą mówić o faktach. Ich nie da się przekonać, że to, tamto i tylko gaz, gaz, gaz z sieci. W innych przypadkach może to trafny wybór i wypada pogratulować, że udało się innymy właśnie to rozwiązanie optymalne dla nich wybrać. Ale powtarzam, że dla już wielu, wielu ludzi w Polsce optymalne rozwiązanie to była PC.

 

Pojawiają się na forum następni zainteresowani, są też odpowiedzi użytkowników. Nikt tu nie przegrywa, ani nie wygrywa. Dokonujemy poprzez dystkusję wyborów. Jak wskazuje nasza ankieta są tacy, którzy dokonują wyboru na tak, są tacy którzy dokonują wyboru na nie i tacy, którzy by chcieli, ale jest za drogo dla nich.

 

Jakoś niemrawo oponenci podjęli temat, czy kupili by pompę ciepła gdyby były już u nas dopłaty (a będą). Pojawiły się od razu jakieś pytania, no tak ale nie sprecyzowałeś "pytający" na jakich zasadach, ile itd. Zasady będą proste, podobne do funduszu SAPARD. Ale to nie ma znaczenia. Być może dla tych ponad 20% osób, które w ankiecie powiedziały tak, ale na razie to za drogo taka inwestycja stanie się atrakcyjna.

 

Wreszcie pojawiły się jakieś ciekawe wątki i może wreszcie to będzie dyskusja o pompach.

 

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale podsumowując z mojej strony: temat jest o pompach ciepła, a mam wrażenie, że "lobby" gazowe go sobie upatrzyło i ma ochotę ten temat wyciszyć, czy przejąć :) Bez sensu. Zastanawiam się kto tu się piekli, Neptunek, czy zatwardziali oponenci?

W dyskusji biorą udział ci co chcą lub kupili pompy ciepła i ci, którzy nie kupili ale się nad tym zastanawiali. Jest też jeden sprzedawca pomp, któremu zapewne na kupnie pompy nie zależy. Nie zauważyłem za to żadnego lobbysty gazowego.

Nie chcę po raz kolejny pisać tego co powtarzałem wielokrotnie. Drodzy współdyskutujący: niektórym z nas jeśli są warunki opłaca się inwestycja w ogrzewanie gazowe (jeśli przyłącze blisko i niedrogie) innym opłaca się PC. Żadne nasze nerwy i przepychanki tego nie zmienią.

Bardzo upraszczające i zupełnie nieprawdziwe podejście, że jeśli nie ma możliwości do podłączenia się do PGNiG to tylko pompa ciepła się wtedy opłaca. Jeśli nie ma gazu to strasznie trzeba naciągnąć obliczenia aby wyszło, że warto inwestować w PC.

Jakie są podstawy ku temu by powiedzieć, że zroblili zły interes???? W ich przypadku tak nie było.

Dla mnie (w uproszczeniu) złym interesem byłoby oddanie komuś 30000 zł za to, że co roku (przez 20 lat) ta osoba wypłacałaby mi 2 tys. A inni (ci co kupili PC) uważają, że to dobry interes.

Zapraszam do polemiki z tymi ludźmi. Oni tak jak Magdzia, Neptunek, Dobrzykowice mogą mówić o faktach. Ich nie da się przekonać, że to, tamto i tylko gaz, gaz, gaz z sieci. W innych przypadkach może to trafny wybór i wypada pogratulować, że udało się innymy właśnie to rozwiązanie optymalne dla nich wybrać. Ale powtarzam, że dla już wielu, wielu ludzi w Polsce optymalne rozwiązanie to była PC.

Moim zdaniem jest wręcz przeciwnie. Np. Magdzia i Neptunek dali się naciągnąć na reklamy, slogany o nowoczesności, mercedesach wśród ogrzewania, ekologiczności, snobują się swoją kotłownią i wymyślają straszne wady innym rozwiązaniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...