Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

Może moje, jako "baby" argumenty do panów nie trafiają - więc pozwolę się dopisać do listy argumentów Rolanda. Obiema rękami.

A do tych, co tak uparcie piszą o kosztownym serwisie i częściach - jak często mieliście serwisowaną lodówkę w domu i ile kosztowały Was części?

 

co do warunkow gwarancji i trwalosci ...

- gwarancje na kolektor mam dozywotnia ( rurki bezszwowe, miedziane powlekane specjalna powloka antykorozyjna ... )

- na sama pompe mam 2 lata. W srodku sa elementy z takich krajow jak USA, meksyk, kanada ... a nawet polska :D takze w razie czego bedzie gdzie szukac czesci :wink:

 

ale tak jak juz Magdzia pisala - nie przewiduje awarii tego urzadzenia :wink: bo lodowka u moich rodzicow w domu chodzi juz ze 20 lat :D

 

Nnnnoooo... może z jednym wyjątkiem. Jeśli w ciągu najbliższych 5-10 lat usprawnione zostaną np.: ogniwa paliwowe (a jest to całkiem możliwe) to Twoje wyliczenia diabli wezmą

 

jak wejda na rynek to i tak trzeba bedzie poczekac az "sie sprawdza" na nim ... :wink: bo jak zapewne wiesz pompy sie sprawdzaja juz okolo 30 lat na rynku ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

RolandD napisał:

Tak jak juz ktos mowil na poczatku - decyzja o tym sposobie ogrzewania musi byc podjeta na etapie wyboru dzialki - projektu - rozpoczecia budowy. Wtedy to wszystko nabiera sensu.

 

Dokładnie. Wówczas ten "sens ekonomiczny" wywoływany wcześniej jest jak najbardziej widoczny.

 

Co do tych części zamiennych. Ludzie nie piszcie takich bzdur, że za 30 lat to z czego innego kolektory będą i pompy, więc części do nich nie będzie bo zapędzacie się z poglądem w ślepy zaułek. Równie dobrze podobne argumenty mógłbym wyciągnąć przeciw kotłom różnego rodzaju. Jak napisał RolandD pompy ciepła sprawdzają się już 30 lat na rynku. Kto by to dalej kupował gdyby takie problemy były z częściami zamiennymi? :) Dobry przykład lodówki bo pompa ciepła to nic innego jak jej odwrotność, podobny układ chłodniczy. Gdzie tu problemy z serwisem lodówki? Rodzice swojego starego Minska już ok. 20 lat użytkują i jeszcze ani razu go nie naprawiali.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wejda na rynek to i tak trzeba bedzie poczekac az "sie sprawdza" na nim ... :wink: bo jak zapewne wiesz pompy sie sprawdzaja juz okolo 30 lat na rynku ...pozdrawiam

 

Bardziej chodziło mi o niepewność prognoz.

 

Zachwalający PC często podnoszą argument o nieuchronności wzrostu cen paliw (np.: gaz na pewno będzie drożał). IMHO to słaby argument - zgodnie z prawami Murphiego w tej chwili w jakimś labolatorium, albo garażu jakiegoś pasjonata powstaje rozwiązanie, które pozbawi sensu nasze dzisiejsze dywagacje.

 

Z drugiej strony z czasem konkurencja na rynku PC bedzie rosła, a tym samym ceny będa spadać - już teraz ludzie piszą o instalacjach za 30 tys. Jeśli dodatkowo rząd/sejm/UE wymyśli jakies dotacje do "ekologicznych" źródeł ciepła top cena PC może spaść do 20 tys. - czyli do poziomu kosztu lepszej kotłowni gazowej.

 

Ale to wszystko przyszłośc, a decyzje musimy podjąć dzisiaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz prawie zawsze uzywany/zuzyty sprzet wymienia sie na nowy, a nie naprawia. Dotyczy to lodowek, telewizorow, rowniez kotlow, kolektorow i dotyczyc bedzie pomp ciepła.

 

Pozostaje miec nadzieje, że ceny pomp ciepła za kilkanascie lat nie bedą odbiegac od ceny kotlow. Ale jak bedą sie te ceny kszttaltowac, tego nie mozemy przewidziec. Dlatego uwazam, że dobrze jest zalozyc w obliczeniach np. 15 letni okres uzywalnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

 

A wyciągnę pierwszy lepszy z rękawa. Zamiast montować drogie i kiepskie w sumie urządzenie urządzenie, a potem liczyć kiedy mi się to zwróci - zbudowałem dom który potrzebuje mniej ciepła do ogrzania. Zamontowałem supertani system ogrzewania, elektryczne grzejniki punktowe, i też cieszę się niskimi rachunkami za ogrzewanie.

Zamiast jak ty ładować się w pompę ciepła za 27 tys. oraz kolejną fure w podłogówkę i kto wie co jeszcze, zbudowałem ciepły dom.

Moje koszty to system grzewczy za 4 tys zł i dodatkowa izolacja za mniej więcej 5 tys. Roczne koszty ogrzewania mojego 150 m2 domu to 2100 zł. A więc dziesięcioletnie koszty ogrzewania to 30 tys.

 

Podoba mi sie Twoja koncepcja, jaką masz izolacje pod podlogą, na stropie i na ścianach ? Jaka jest łączna moc grzejnikow elektrycznych (nominalna) ?

bip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyciągnę pierwszy lepszy z rękawa. Zamiast montować drogie i kiepskie w sumie urządzenie urządzenie, a potem liczyć kiedy mi się to zwróci - zbudowałem dom który potrzebuje mniej ciepła do ogrzania. Zamontowałem supertani system ogrzewania, elektryczne grzejniki punktowe, i też cieszę się niskimi rachunkami za ogrzewanie.

Zamiast jak ty ładować się w pompę ciepła za 27 tys. oraz kolejną fure w podłogówkę i kto wie co jeszcze, zbudowałem ciepły dom.

Moje koszty to system grzewczy za 4 tys zł i dodatkowa izolacja za mniej więcej 5 tys. Roczne koszty ogrzewania mojego 150 m2 domu to 2100 zł. A więc dziesięcioletnie koszty ogrzewania to 30 tys.

 

Podoba mi sie Twoja koncepcja, jaką masz izolacje pod podlogą, na stropie i na ścianach ? Jaka jest łączna moc grzejnikow elektrycznych (nominalna) ?

bip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witajcie,

kto z Was ekonomistów buduje naprawdę oszczędnie?

plastik, max, styropian, tanie grzejniki itp.

Czemu wszystko ma się sprowadzać do kwesti opłacalności?

Taniej byłoby mi mieszkać z rodzicami a nie budować się - przecierz to mi się nie zwróci !!!

Nie dajmy się zwariować - po co budować dom z Ytonga i go potem ocieplać?

28 cm??? Toż to się nie zwróci nawet po x latach.

Ja nie myślałem o PC przed rozpoczęciem budowy (choć miałem pieniądzory) teraz pewnie bym się zastanawiał właśnie dla tego że koszty eksploatacji są pewnie niższe niż propan z butli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

propanie ? :o chyba chodzi ci jednak o inny gaz ...

u mnie jest R czterysta iles tam ...

a roznice wg mnie sa takie ze solanka powinna byc glebiej wkopana chyba i chyba trzeba ja po jakims czasie wymienic ... ale nie jestem tego w 100 % pewien ...

 

pozdrawiam

Propan, propan. Nie jestem ekspertem, ale tyle się już dowiedziałam, że są pompy, które zamiast glikolu mają propan. I jego plus jest taki, że nie trzeba go nigdy wymieniać. To są pompy z bezpośrednim skraplaniem i niestety, oczywiście, są droższe... :(

Jaco, dzięki za słuszne uwagi (wow! licznik bije, już 19 postów przez dwa lata wysmarowałeś! :wink: ) Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie uruchomili mi PC . :D Chodzi jak prawdziwa duża lodówka . :D

PC ma rację bytu przy powierzchni . powyżej 200m2.W banku BOŚ też chetniej dają kredyt., no i podłogówka w całym domu. :p ,W tym momenie jest dopiero ekonomia .Brak gazu , olej drogi i śmierdzi? :x przy spalaniu/? , : dostawach :-? no i zbiorniki na opał też gdzies w domu trzeba upchnąć :wink: , butla straszy przed domem :evil: ,lub pod ziemia ,Tez trzeba poniesć koszty zakopania :cry: .LUKSUSza bezobsługowe ogrzewanie domu , :wink:,Trochę kosztuje :) Lat nam przybywa , a nie ubywa :cry: I dopiero teraz można rozważyć, PC, czy inne żródło ciepła 8) 8) 8) 8) Takie kryteria przyjmowałem . Wybór należy do budującego :D Ja mam to już za sobą :wink: :D

Pozdrawiam budujących :D Samych dobrych 8) decyzji w Nowym Roku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

propanie ? :o chyba chodzi ci jednak o inny gaz ...

u mnie jest R czterysta iles tam ...

a roznice wg mnie sa takie ze solanka powinna byc glebiej wkopana chyba i chyba trzeba ja po jakims czasie wymienic ... ale nie jestem tego w 100 % pewien ...

 

pozdrawiam

Propan, propan. Nie jestem ekspertem, ale tyle się już dowiedziałam, że są pompy, które zamiast glikolu mają propan. I jego plus jest taki, że nie trzeba go nigdy wymieniać. To są pompy z bezpośrednim skraplaniem i niestety, oczywiście, są droższe... :(

Jaco, dzięki za słuszne uwagi (wow! licznik bije, już 19 postów przez dwa lata wysmarowałeś! :wink: ) Pozdrawiam :D

 

 

sorry ale chyba mnie nie zrozumiales ... ja mam wlasnie pompke z bezposrednim skraplaniem ale tam nie jest propan tylko czynnik o nazwie R-407C ( dowiedzialem sie :D ) ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaco - 2002....2005 to trzy :o

....ale jak pisałam post, to jeszszcze był 2004! :wink:

RolandB nie wiem co to jest R-407C, ale moje wiadomości mam z jednej ze stron internetowych i oto cytat: "...Nowatorska technologia pomp charakteryzuje się zastosowaniem czynnika roboczego jakim jest gaz R290 (propan) co pozwala zaliczyć je do najbardziej ekologicznych oraz energooszczędnych urządzeń w swojej kategorii..." a co z tym skraplaniem to musiałabym poszperać skąd mi się to wzięło, bo nie pamiętam :-? Pozdrawiam Noworocznie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą ceną to jak na moj gust trochę dziwne. Propan, n-propan, czy jakos tak- stosuje się zamiast freonu w lodówkach i dezodorantach (tak mi sie wydaje).

Wracajac do PC to moim zdaniem pompa działająca na solanvce powinna być teoretycznie droższa od takiej z dolnym źródłem na propanie, ponieważ użycie solanki to konieczność zastosowania dodatkowego wymiennika ciepła(solanka-obieg PC) oraz dodatkowej pompy do zasilania obiegu PC. Na zdrowy rozum to w PC bez solanki obieg propanu wymusza sam agreat spręzarki.

Cz ktos mógłby zweryfikowac to co napisałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompiarzu,

Niestety podana przez Ciebie strona jest w przebudowie. Z twojego nicka i wczesniejszych wypowiedzi wynika że znasz się na rzeczy. Wytłumacz więc mojej ciemnej osobie skądbierze sie kosmiczna cena agregatu i dlaczegopompa działajaca na propanie jako medium dolnego źródła jest droższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

srry Pompiarzu ale jedyne co znalazlem na tej stronie o pc to to:

W naszej ofercie znajdą Państwo nowy produkt - propanowe pompy ciepła. Pompa ciepła jest najtańszym źródłem ciepła opartym na wykorzystaniu zasobów energii odnawialnej, zmagazynowanej w wodach gruntowych, której przetworzenie pozwala na ogrzanie pomieszczeń technologicznych, budynków użyteczności publicznej, domków mieszkalnych itp.

Bądź więc tak miły i zdradź mi i forumowiczom kilka pompowych tajemnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thjazi:

no to byłeś na tej stronie i tam wystarczyło wybrać zakładkę "oferta" i dalej pompy ciepła. Ale dobra, kilka cytatów tutaj przytoczę z tej strony:

 

1.

Kolektor gruntowy wykonany z miedzi i pokryty warstwą polichlorku winylu, układany jest w całości, tzn. poza przyłączem do pompy ciepła nie ma on żadnych spawanych lub klejonych połączeń, studzienek zbiorczych, co jest gwarancją jego wysokiej jakości i wytrzymałości.

Kolektor w całości, a więc są to długie, jednolite odcinki rury miedzianej bez złączek, spoiw itd. To z pewnością musi kosztować, ale daje wysoką gwarancję szczelności. Jakość.

 

2.

Ryzyko rozszczelnienia układu zostało praktycznie wyeliminowane. Kolektor wykonany z jednolitej rury miedzianej nie posiada studzienek zbiorczych, elementów łączonych, spoiw, itd.

 

3.

Sterownik OPTIMA 7 wyposażony jest w elektroniczny przemiennik częstotliwości (falownik) dzięki, któremu regulowane są obroty sprężarki. Sprawia to, że sprężarka pracuje ekonomicznie, a jej żywotność bardzo się wydłuża. Dzięki płynnej regulacji wydajności pompa dopasowuje swą moc do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w obiekcie.

Falownik zapewniajacy pracę sprężarki także w trybie ekonomicznym - z poborem mocy zmniejszonym o połowę, czyli sprężarka nie pracuje cały czas na maksymalnych obrotach, a to się bardzo przydaje, bo budynek w październiku, listopadzie, marcu, czy kwietniu nie potrzebuje tyle ciepła.

 

Tyle udało mi się na szybko wyłuskać z tej strony. resztę można doczytać, ale teraz już nie mogę więcej bo jestem zajęty. Powrócę niedługo do tematu i uzupełnię wypowiedź.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...