Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Szaruś, wybrałem link Sirius D-X i jest tam karta katalogowa urządzenia, na stronie nr 2 tabelka i tam w niej "Brine", a więc soalnka i czynnik R- 407C. W innych pompach Siriusa wykorzystywany jest np. czynnik R-507. Propanu R 290 tam nie znalazłem. Pompy te są produkowane w małych mocach cieplnych. Na ostatnich targach POLEKO rozmawiałem na jednym ze stosik o tego typu produktach (czyli bezpośrednie parowanie w domu i skraplanie w podłogówce). Co prawda była to iina firma jak Termogolv (znajdę katalog to przekażę nazwę), ale w przypadku budynku, który ma kilka kondygnacji to na każdą kondygnację jest potrzebna osobna pompa ciepła. Czyli, np. trzy kondygnacje, trzy pompy ciepła. Jak znajdę notatki z targów to coś jeszcze dopiszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, chodziło mi raczej po bezpośrednie parowanie (wersja "D-X" tej pompy, nie wersja "Brine"), niż propan.

 

A ta pompa to nie skrapla w podłogówce, tylko w wodnym zbiorniku akumulacyjnym (ale Sirius też ma takie do podłogówki).

 

A moce mają faktycznie nie aż takie wielkie, ale wystarczające do typowego domku szwedzkiego ok. 150 m2. Tylko że tam we dają potrójne szyby w oknach i ze 25 cm ocieplenia na ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thjazi:

Dzięki regulacji częstotliwości przy I biegu można zejść w tej pompie z obrotami sprężarki o połowę i ok. 50% mniejszy jest też pobór prądu. Oczywiście pompa wytwarza też ok. 50%mniej ciepła. Ale to się doskonale przydaje. Weźmy np. dla danego domu bilans cieplny wskazuje, że zapotrzebowanie cieplne domu wynosi 10 kW. Jeżeli obliczenia były dla III strefy klimatuycznej znaczy to, że 10 kW budynek potrzebuje dla warunków: -20 st.C temperatura zew. i średnio ok. +20 st. C temperatura wewnętrzna. Zgodnie z rozkładem temperatur w naszym klimacie wychodzi, że w Polsce jest zaledwie ok. 15 - 20 dni w sezonie grzewczym kiedy temperatura zewnętrzna spada poniżej -15 st. C. Tak więc w miesiącach październik, listopad, marzec, kwiecień taki dom potrzebuje zapewne dużo mniej ciepła. Po co więc pompa ma pracować pełną parą? Nie ma potrzeby aby sprężarka pracowała na pełnych obrotach jak tradycyjnie to się odbywa. Niepotrzebny pobór energii elektrycznej i zbyt duża wytwarzana moc w stosunku do aktualnego zapotrzebowania. Bieg II przydaje się w sytuacji kiedy moc dostarczana na I biegu jest niewystarczająca, a więc kiedy warunki zewnętrzne się pogarszają. Pompa automatycznie przechodzi z biegu I na II.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magdzia:

Jakie problemy i jakie przyczyny tychże problemów, jeżeli mogę zapytać?

 

Thjazi:

W tabelach na stronie firmy są charakterystyki sprawności: są podane praca ekonomiczna i maksymalna (I i II bieg).

Sprężarka tłokowa systemu INERTIA (scrool nie wchodzi w ogóle w rachubę). Ale dzięki Inertii są dużo lepsze od typowej tłokówki. Są inne rozwiązania przepływu czynnika przez sprężarkę, dzięki czemu lepiej jest ona chłodzona, a i jej żywotność jest dużo lepsza (ponoć porównywalna ze scrolllem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przykrością muszę stwierdzić, że inwestycja w PC była pomyłką. Niestety, muszę odszczekać wszystkie moje zachwyty. To jakieś nieporozumienie. :evil:

Magdziu!

Z wypiekami na twarzy czekam na dalszy ciąg relacji, jestem w trakcie rozmów z firmą, która ma mi instalować pompę,

ale nie jest jeszcze za późno... :wink:

A może to tylko jakieś przejściowe problemy...

Zlituj się i napisz coś więcej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magdzia:

Na pewno jak napiszesz coś więcej to będzie też i można ocenić problem. Jednkaże niezaleznie od przyczyn to przykra sprawa jeśłi faktycznie coś jest nie tak. Mimo tego jednak uważam, że pompa ciepła to nie jest "nieporozumienie". Oczywiście z racji moich zainteresowań możecie uznać mnie za "zboczeńca zawodowego", ale stwierdzenie "pompa ciepła jest nieporozumieniem" oznacza, ze w ogóle pompy ciepła są nieporozumieniem. Czy jeśli nie spełni naszych oczekiwań nowy kupiony samochód "X" to znaczy, że w ogóle powinniśmy przestać jeździć autami? A pompa ciepła nie jest rzeczą odkrytą 5 lat temu. Nie testujemy jej. Montowana są na dużą skalę od końca lat 70-tych. Niestety testują na nas pompy tzw. "psudo fachowcy". Mam nadzieję, że mnie rozumiesz Magdzia, bo to naprawdę nie jest atak na Ciebie. Zresztą napisz parę konkretów może coś uda się wydedukować. Po prostu skóra mi cierpnie gdy słyszę o nieudanych instalacjach. Wydaje mi się, że niestety musimy przejść drogę krajów Europy Zachodniej, gdzie w połowie lat 80-tych nastąpiło załamanie tego rynku z podobnymi powodami: rozwój rynku, owczy pęd kogo popadnie (pośredników, instalatorów bez doświadczenia) aby zarobić na klientach i sprzedaż na zasadzie: "a dobra dam w ofercie mniejszą, tańszą pompę i jakoś będzie. Grunt aby zarobić". Coż czas sam oczyści rynek tylko szkoda, że niektórzy muszą przejść na własnej skórze problemy. Z drugiej strony popatrzmy na wypowiedzi np. Dobrzykowice, markus_gdynia, że tylko te osoby wymienię bo po prostu utkwiły mi w pamięci. Myślę, ze ważne jest jedno przed wyborem oferty: firma z doświadczeniem mogąca przedstawić referencje i mająca co pokazać potencjalnym inwestorom. Na szczęście są na rynku firmy, które na prawdę podchodzą do tematu bardzo profesjonalnie i mają doświadczenie. No dobra starczy, Magdziu napisz co się właściwie dzieje?!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich !

Od lipca 2004 produkuję pompy ciepła !

Przeczytałem cały tasiemiec, Autorzy większości wypowiedzi merytorycznych mają rację !!! Tak !; bo zależy jakie instalacje biorą pod uwagę. W moich realizacjach nie schodzę z COP poniżej 4 dla c.o. (bo poniżej to wolę sprzedać klientowi piec akumulacyjny ! i obaj będziemy zadowoleni. Z pompą ciepła to tak jak z dietą odchudzającą (wszyscy z nadwagą sie odchudzają, a chudną tylko niektórzy, Ja nie).

Ważne:

Pompa ciepła nie wytwarza ciepła !!

Ona je "podnosi" (po temperaturze)

Pierwszą pompę ciepła miał w domu niejaki W. Thomson (vel lord Kelvin; z tych Kelvinów od skali teperatur) w XIX wieku ?!

Jak winda jedzie na 20 pietro to kosztuje drożej niż jak jedzie na 2 ?

Jak pompa ciepła pracuje na wysokotemperaturowy odbiornik to jej nie polecam !

Wiadomości potrzebne do zrozumienia pompy ciepła, obejmuje kurs fizyki dla szkoły średniej (cykl Carnota), warto wiedzieć że sprężarka ma sprawność mech na poziomie 50 %.

Moje pompy ciepła ogrzewają wodę do 54 st. C ale wymaga to specjalnego, drogiego, zbiornika ("z mamką, lub "odróconą logiką wężownicy" - import z Czech bo w polsce nikt takich nie produkuje), oczywiście w końcowej fazie grzania COP jest na poziomie 2, ale c.w.u. to tylko 5% - 8% całości zapotrzebowania. Znam realizacje (nie moje) gdzie COP osiąga 8 ??????!!!!!! Właściciel jest profesorem fizyki (produkuje najlepsze na świecie pirometry) i nie ma powodów mu nie wierzyć !

U siebie też mam pompę ciepła, z trudem przekraczam COP =4, bo mam za mało rurek w podłodze, muszę dorzucić prawie drugie tyle powierzchni wymiany ! Mój domek ma 270 m2 pow. ogrz. , a PC ma 11 kW mocy cieplnej !

Najlepszym odbiornikiem ciepła jest NISKOTEMPERATUROWE ogrzewanie (podłogówka, ścienne, klimakonwektory) o odpowiedniej mocy odbioru.

Regulacja mocy pompy ciepła jest możliwa technicznie, kosztuje ok. 4000 zł (reguluje się obroty sprężarki i elektroniczny zawór rozprężny)

i powoduje spadek sprawności sprężarki. W jednostkach do 50 kW nieopłacalny jest nawet elektroniczny zawór rozprężny.

Nie zamierzam się tu reklamować, ani zachwalać pomp ciepła (porfel zamówień na 2005 mam praktycznie wypełniony), jeżeli jednak moderator uzna że nie powinienem się tu wypowiadać to trudno, przeżyję to. Jeżeli jednak będę się mógł wypowiadać to zawsze będę się starał rzetelnie, a jak nie będę wiedział to powiem : nie wiem (jestem elektrykiem, a nie chłodniarzem, czy hydraulikiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...