Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

Nie wiem jak przy mojej PC wygląda z cwu od strony technicznej.

Praktycznie, mam 300l zbiornik z temperaturą nastawioną na 45 stopni, woda w kranach ok. 55stopni - termometr w połowie zbiornika, wyjście wody górą . Raz na miesiąc przegrzewam wodę do temp. 80 stopni, przeciw możliwości nadmiernego rozwoju drobnoustroji. Nie zauważam przy tym zwiększonego zużycia prądu . Jest takie same jak przy normalnej pracy PO.

Nie wyobrażam sobie żebym musiał inwestować w dodatkowe źródło podgrzewające wodę. Jestem pewien że każda instalacja PC może być tak przeprowadzona żeby odpowiadała i za ogrzewanie domu i wody użytkowej, a dodatkowe pompy, solary służa tylko wyciągnięciu od nas większej kasy, nadmiernie komplikując nam całą instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No i KP, niestety, ma rację. Bo:

wydajnosc pompy - zmierzona - 2,5, ksozt 1kWh w 2 taryfie 0,22, czyli godzina pracy 7/2,5*22 gr*310 = 191 zl, cena 1 kWh w 1 taryfie 0,42 = godzina pracy pc - 1,18 zł co daje 263/1,18 = 223 godziny - czyli z tego wychodzi ze pc pracowala okolo 18 godzin na dobe - zgadzaloby sie idealnie, bo takie sa wlasnie obserwacje - czas pracy pc to srednio 18 z 24 godzin/dobę.

Tylko DLACZEGO?

A może źle policzone jest zapotrzebowanie na ciepło budynku? Skoro pompa ciepła wyprodukowała w grudniu 3906 kWh, nawet jeśli trochę poszło na CWU to i tak do budynku trafiło sporo ciepła. Wiem, że mój dom nie jest idealnie taki jak twój ale w grudniu na ogrzewanie zużyłem 1200 kWh. A więc 3 razy mniej :o Może twoi wykonawcy nie tyle źle ułożyli rurki do podłogówki ale położyli mało albo wcale nie położyli styropianu?

Poza tym jeśli w ciepłym grudniu pompa pracowała prze 18 h na dobę to w jakimś dużo zimniejszym miesiącu może np. w pokojach temperatura spaść do 10 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwitu,

a możesz podac orientacyjne ceny dwóch ostatnich rozwiązań?

Z góry dziekuje i pozdrawiam,

 

Cały węzeł wykonany w b.dobrym i eleastycznym systemie Hepworth (na bazie przekrojów 28 w celu zminimalizowania oporów) z kompletem pomp obiegowych, zasobnikiem cwu 500l, wszystkimi zabezpieczeniami i armaturą to koszt 7000 do 8000 PLN brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompiarzu, tu sie z tobą nie zgodze.

weżownice w podgrzewaczach mają z regóły 4-6 kw mocy wiec mniej więcej tyle ile potrzeba w domku przez większośc sezonu grzewczego. PC poprostu będzie ładowac zbiornika przez trzy godziny a reszte dnia może sobie stać.

 

Thjazi: Moc wężownicy zależna jest od: różnicy temperatur i pośrednio od wartości przepływu w wężownicy. Np. moc wężownicy w typowym zasobniku jest zbyt mała do pomp ciepła, gdyż ich moc jest zazwyczaj podawana dla temp. kotłowych czyli rzędu 70st.C. Przy zasilaniu wężownicy wodą o temp. 50st.C moc wężownicy spada radykalnie. Aby zwiększyć moc wężownicy stosuje się zasobniki solarne i łączy obie wężownice szeregowo.

Piszesz że na cwu do domku starcza moc 4-6kW. Musisz odróżnic moc o której mówisz od energii. Zapotrzebowanie to zapotrzebowanie na energię a nie na moc. Ale nie o to tu chodzi. Chodzi o to, że pompa ciepła np. o mocy chwilowej 13kW, musi w danej chwili mieć odbiór co najmniej o mocy 13kW, bo inaczej pompa ciepła zacznie podgrzewać wodę na swoim skraplaczu szybciej niż podgrzewa się woda w zasobniku cwu. Jeżeli np. pompa ciepła ma moc 9kW i podłączysz ją do odbioru 5kW, to woda na wyjściu pompy ciepła osiągnie wysoką temp. i zostanie wyłączona pomimo iż proces podgrzewu wody w zasobniku się nie zakończył. Pompa ma moc taką jaką ma, i żeby skutecznie podgrzać zasobnik z wodą, układ wymiennikowy musi (dla danych spiętrzeń temperatur) mieć moc większą od mocy pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i KP, niestety, ma rację. Bo:

wydajnosc pompy - zmierzona - 2,5, ksozt 1kWh w 2 taryfie 0,22, czyli godzina pracy 7/2,5*22 gr*310 = 191 zl, cena 1 kWh w 1 taryfie 0,42 = godzina pracy pc - 1,18 zł co daje 263/1,18 = 223 godziny - czyli z tego wychodzi ze pc pracowala okolo 18 godzin na dobe - zgadzaloby sie idealnie, bo takie sa wlasnie obserwacje - czas pracy pc to srednio 18 z 24 godzin/dobę.

Tylko DLACZEGO?

A może źle policzone jest zapotrzebowanie na ciepło budynku? Skoro pompa ciepła wyprodukowała w grudniu 3906 kWh, nawet jeśli trochę poszło na CWU to i tak do budynku trafiło sporo ciepła. Wiem, że mój dom nie jest idealnie taki jak twój ale w grudniu na ogrzewanie zużyłem 1200 kWh. A więc 3 razy mniej :o Może twoi wykonawcy nie tyle źle ułożyli rurki do podłogówki ale położyli mało albo wcale nie położyli styropianu?

Poza tym jeśli w ciepłym grudniu pompa pracowała prze 18 h na dobę to w jakimś dużo zimniejszym miesiącu może np. w pokojach temperatura spaść do 10 stopni.

 

No ale skąd wiadomo, że PC o mocy znamionowej 7kW pracując przez 18h/dobę "wpompowała" w budynek 3900kWh. Moc grzewcza dla pompy ciepła podawana jest dla np.: temp. parowania 0st.C i skraplania np. 50st.C. Ale dla parowania np. -15st.C moc grzewcza może spaść spokojnie o 2,5kW. Więc robi się nam 4,5kW. A to już jest jakieś 2500kWh

Być może że te 7kW podane jest dla par. 0/30, a wtedy przy złym odbiorze i skraplaniu na poziomie 50st.C znowu tracimy prawie 1kW z mocy znamionowej. Kto wie czy warunki pracy tej pC nie są takie że ma ona jakieś 4kW albo i mniej, więc zbliżamy się ze zużyciem energii cieplnej przez budynek do 2000kWh. Można szacować że budynek (nie pamiętam chyba 180m2) ma zapotrzebowanie przy warunkach ekstremalnych jakieś 7,0kW. Dla śr. temp. zewn. na poziomie 0st.C zapotrzebowanie budynku powinno wynosić jakieś 40% do 50%zapotrzebowania maksymalnego tj. ok.3kW. Czyli na miesiąc ok. 2200kWh czyli powoli się bilansuje.

 

Myślę że panowie instalatorzy zrobili tu dużą przewałę na dolnym źródłe.

 

Aha. Jeszcze jedno. Pompy ciepła są optymalizowane do pracy w pewnym zakresie temperatur (dokładniej mówiąc dla danego sprężu). Na tej podstawie dobiera się element dławiący. Ale jak zrobi się instalację tak, że element dławiący jest nieadekwatny do mocy, to jest problem. Przy zbyt małym dławieniu mamy sutuację taką, że sprężarka pracuje a my grzejemy głównie jej mocą z energii elektrycznej, natomiast przemiany fazowe zachodzą w bardzo minimalnym stopniu bo nie ma odpowiedniego zdławienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magdzia tak napisała. Myślałem, że moc PC się nie zmniejsza a tylko zmienia się COP. Nawet jeśli u magdzi spada moc PC to jeśli przy dodatnich temperaturach pompa pracuje 18 h na dobę to tym bardziej przy bardzo niskich sobie nie poradzi. Moc jej nie wzrośnie przecież bez poprawek w dolnym lub górnym obiegu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magdzia tak napisała. Myślałem, że moc PC się nie zmniejsza a tylko zmienia się COP. Nawet jeśli u magdzi spada moc PC to jeśli przy dodatnich temperaturach pompa pracuje 18 h na dobę to tym bardziej przy bardzo niskich sobie nie poradzi. Moc jej nie wzrośnie przecież bez poprawek w dolnym lub górnym obiegu.

 

Zgadza się. Raczej nie starczy mocy PC na ogrzanie domku przy niższych tzewn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier: przeczytaj co pisałem (na górze o zależnościach moc/COP/temperatury, kwitu to jeszcze raz precyzyjnie wyłożył !

 

Pompiarzu: przeczytaj to co napisał kwitu o c.w.u; znam oba te rozwiązania i chętnie (a nawet darmo) Ci je opiszę, widziałem już taki numer że gość nie mógł sobie poradzić z małym odbiorem ciepła poprzez wężownicę dla pompy 15 kW i resztę ciepła zrzucał biedaczek-cyrkulator do dolnego źródła za pomocą małego wymiennika basenowego ?????! :D Zaręczam że jest dokładnie tak jak opisuje kwitu co mogą potwierdzić moi klienci (a jak w końcu u siebie uruchomię c.w.u. z PC to Ci pokaże "jak to się robi" ze szcegółami, i to w naturze (i przyzwoicie bo zbiornik ubiorę w "kołderkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem już w katalogu technicznych i rzeczywiście im wyższa temperatura dolnego źródła tym wyższa moc a moc nominalna jest podawana dla konkretnych temperatur np dla temp glikolu 0 stopni.

Ale zauważyłem, że moc PC zależy głównie od temperatury glikolu. Temperatura góry ma niewielkie znaczenie tylko COP się zmniejsza.

http://www.republika.pl/jezier/pcmoc.gif

Czy wykresy producentów innych pomp ciepłą podobnie wyglądają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KP napisał:

Nie wyobrażam sobie żebym musiał inwestować w dodatkowe źródło podgrzewające wodę. Jestem pewien że każda instalacja PC może być tak przeprowadzona żeby odpowiadała i za ogrzewanie domu i wody użytkowej, a dodatkowe pompy, solary służa tylko wyciągnięciu od nas większej kasy, nadmiernie komplikując nam całą instalację.

 

Jest wręcz odwrotnie! Instalacja z osobnym podgrzewaczem powoduje, że kotłownia od strony hydraulicznej jest dużo prostsza :wink:

 

kwitu napisał:

Cały węzeł wykonany w b.dobrym i eleastycznym systemie Hepworth (na bazie przekrojów 28 w celu zminimalizowania oporów) z kompletem pomp obiegowych, zasobnikiem cwu 500l, wszystkimi zabezpieczeniami i armaturą to koszt 7000 do 8000 PLN brutto.

 

Podgrzewacze w zależnosci od oferty dostawcy to koszt rzędu 8000 - 9000 zł (w tym zbiornik, pompa ciepła, armatura). Tak więc czy aż tak się nie opłacają?!

 

Thjazji: kwitu dokładnie wytłumaczył poniżej co miałem na myśli mówiąc o problemie z odbiorem ciepła.

 

Thjazji napisał:

Prawdopodobnie przy dobraniu PC oraz kolektora ziemnego na styk złoże musi sie latem regenerować i dlatego niektóre firmy zalecają jakies wymyślne zestawy dodatkowe.

 

Każdy obszar pod kolektor powinien się regenerować wiosną i latem. Można by krótko powiedzieć tak: mając oddzielne i niezależne urządzenie dla c.w.u. możemy oiągnąć optymalną dla danych warunków regenerację i na rozpoczęciu kolejnego sezonu grzewczego mieć wyższą temperaturę dolnego źródła.

 

Bogdan Chmielecki napisał:

Pompiarzu: przeczytaj to co napisał kwitu o c.w.u; znam oba te rozwiązania i chętnie (a nawet darmo) Ci je opiszę, widziałem już taki numer że gość nie mógł sobie poradzić z małym odbiorem ciepła poprzez wężownicę dla pompy 15 kW i resztę ciepła zrzucał biedaczek-cyrkulator do dolnego źródła za pomocą małego wymiennika basenowego ?????! Zaręczam że jest dokładnie tak jak opisuje kwitu co mogą potwierdzić moi klienci (a jak w końcu u siebie uruchomię c.w.u. z PC to Ci pokaże "jak to się robi" ze szcegółami, i to w naturze (i przyzwoicie bo zbiornik ubiorę w "kołderkę).

 

Oczywiście wiem, że to jest możliwe i znam takie układy, ale twierdzę również, że i rozgraniczenie dwóch układów ma swój sens. Zwłaszcza jeśli weźmiemy po uwagę koszty podane przez kwitu. Pamiętajmy przy tym, że te niezależne urządzenia przygotuję wodę taniej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier napisał:

Sprawdziłem już w katalogu technicznych i rzeczywiście im wyższa temperatura dolnego źródła tym wyższa moc a moc nominalna jest podawana dla konkretnych temperatur np dla temp glikolu 0 stopni.

Ale zauważyłem, że moc PC zależy głównie od temperatury glikolu. Temperatura góry ma niewielkie znaczenie tylko COP się zmniejsza.

Moc osiągana zależy i od temperatury dolnego źródła ciepął i górnego źródła ciepła. Wysarczy że spojrzysz na wykres i porónasz dla stałej temperatury glokolu jaka jest sprawność i moc pompy dla temperatur wody grzewczej np. 35 st. C i 50 st. C.

Poza tym temperatura dolnego źródła ciepła nie jest stała i zmienia się w czasie. W tabeli dane podane sa dla pewnych, stałych parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do: Pompiarz ciepła

Taniej kosztuje instalacja: przyzwoity bojler 100 l to ok. 500 zł, odpowiadadający mu funkcją zbiornik do PC to 2000 zł (4000 zł) + komponenty, tylko że grzejąc wodę na 50 st.C za pomocą PC z COP w porywach 2 to i tak jest taniej w eksploatacji; ale i tu jest pułapka: przy małym zapotrzebowaniu na c.w.u. - 2 osoby, prysznic; to jak najbardziej masz rację, no ale jak rodzina ma 4-5 osób i każdy życzy pełną wannę wody codziennie, to taniej jest zrobić węzeł do PC i mieć wody "po kokardkę"

 

Ktoś wyżej pisał o kolektorach słonecznych współpracujących z pompą ciepła: techniecznie działa super (kolektor może podgrzewać c.w.u., a jak jest próżniowy i zimą ma niską temperaturę to można troszkę i DZ zregenerować, Należy jednak podkreślić że wydatek na kolektor przy istniejącej PC zwróci się po ok. 40 latach !!!!.

Teoria o regenerowaniu przez lato DZ jest błędna, c.w.u to 8% całego zapotrzebowania na ciepło, tyle nie zaważy na bilansie kolektora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan Chmielecki:

 

Teoria o regenerowaniu przez lato DZ jest błędna, c.w.u to 8% całego zapotrzebowania na ciepło, tyle nie zaważy na bilansie kolektora

 

A jednak ma, choć jak wiemy udział c.w.u. w całym bilansie jest mały. Wystarczy proste doświadczenie: zmierzenie temperatury dolnego źródła ciepła jednym i drugim przypadku. Zapewniam Cię, że będą różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompiarzu:

 

Ciekawe co dokładnie wchodzi w skład tego zestawu z tą PC do przygotowania c.w.u.

 

My naprawialiśmy takie urządzenie dla firmy która je montuje i sprzedaje. (Do tej pory nam nie zapłaciła za naprawę). Nie sądzę że przygotowanie cwu z takiej pompy było tańższe sądząc po jej zaawansowaniu technicznym. Nie rozumiem dlaczego taki układ może być sprawniejszy od układu z c.o. i c.w.u. łącznie. Przecież w tym drugim przypadku c.w.u. także się przygotowywuje niezależnie. Potrzebny jest dokładnie taki sam zestaw (no ... wystarczy zasobnik c.w.u. z jedną wężownicą ale bez tej małej p.c.). Ale reszta armatury w zasadzie to to samo.

 

Aha. Są w ofercie zblokowane p.c. do przygotowania c.w.u. z zasobnikiem, ale są to urządzenia powietrzne. A więc powodzenia w mroźną zimę. Aha. ich moc jest podawana dla powietrza +15st.C. I tylko najdroższe urządzenie za blisko 10100 PLN netto ma automatyczne odszranianie i temp. pracy do -18st.C, ale dla tych warunków moc to pewnie z 700W mocy grzewczej i COP na poziomie 1,5.

 

To już lepiej kupić zasobnik cwu 500l i grzałkę oraz sterownik i grzać w taryfie nocnej. To się bardziej opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan Chmielecki:

 

Teoria o regenerowaniu przez lato DZ jest błędna, c.w.u to 8% całego zapotrzebowania na ciepło, tyle nie zaważy na bilansie kolektora

 

A jednak ma, choć jak wiemy udział c.w.u. w całym bilansie jest mały. Wystarczy proste doświadczenie: zmierzenie temperatury dolnego źródła ciepła jednym i drugim przypadku. Zapewniam Cię, że będą różnice.

 

To wszystko zależy jak się zrobi dz. Np. uczciwie zrobione dz. w postaci kolektorów pionowych nie powinno zostać schłodozne przez całą zimę o kilka stopni. W bilansie c.w.u jest więc do pominięcia. A jak już komuś to przeszkadza to może zrobić o 8% większe dolne źródło i wszystko będzie tak samo. Zrobienie o 8% większego dolnego źródła to niewielkie koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwitu: Jak pisałem chodzi o zblokowane urządzenia, więc masz w tej cenie kompakt: a więc w jednej obudowie pompa ciepła i zbiornik. Na rynku jak pisałem jest chyba 3-5 takich ofert. Agregaty tych pomp ciepła mają moc pobraną ok. 500 - 700 W! Teraz z drugiej strony: ile pobiera mocy agregat pompy, której moc cieplna wynosi 15 kW?! Przynajmniej 3 kW!

Są różne takie podgrzewacze, pracujące także do minusowych temperatur. A z zimą: Kwitu, te urządzenia korzystają przeważnie z powietrza pomieszczenia w którym się znajdują lub jakiegoś sąsiedniego! Dlatego najczęściej stoją w spiżarniach lub pralnaich, czyli pomieszczeniach, które mają być schłodzone i osuszone! Temperatura w tych pomieszczeniach jest niższa o ok. 4 - 5 st. C, a nadmiar zimnego powietrza możesz "wyrzucić" na zewnątrz. Średnio pracują na dobę ok. 5 godzin, jeśli oczywiście domownicy sa w domu i korzystają z ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

była tu już mowa o kolektorach. U mnie PC i kolektory to dwa osobne systemy. Zastanawialiśmy się nad zrobieniem jednego układu wspólpracującej pc i kolektorów i okazało się, że takie rozwiązanie kosztuje dodatkowe 20 tys. i wymaga bardzo skomplikowanego systemu sterowania. Dlatego mamy dwa osobne układy. I jeszcze jedno: gdyby PC miała też być używana do podgrzewania cw.u. zdaniem sprzedawcy PC musielibyśmy zamówić pompę o wyzszej mocy i co za tym idzie wykonać większy kolektor ziemny = większe koszty inwestycyjne i prawie żadnych drzew na działce. Kolektory kupiliśmy w zupełnie innej firmie.

Pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gaga2:

Włos mi się jeży na głowie; miałaś szczęście do "fachowców" co się zowie. Znam osobiście pompy ciepła które mają opcję do sterowania kolektorami słonecznymi, ale nawet gdyby nie, to w prosty sposób można połączyć oba układy i to praktycznie za darmo ! Daje się duży zbiornik c.w.u. który jest ogrzewany i przez kolektory i przez pompę ciepła, a pompę ciepła programuje się tak żeby grzała zbiornik dopiero po 13, no oczywiście jak jest słońce i jest on już nagrzany to pompa ciepła go nie grzeje, bo i jak ?

Nadal jednak twierdzę że z punktu widzenia ekonomii, taki układ nie jest opłacalny. No i oczywiście bajka o większym kolektorze poziomym to chyba z radia EREWAŃ (tam kiedyś mówili tylko prawdę), c.w.u. to zawsze mniej niż 10% energii cieplnej w domu; to niewiele, tego się w pierwszym przybliżeniu nie uwzględnia !!!(zaraz pewnie ktoś się odezwie że to duży błąd, ale tak się składa że mam w dyplomie wpisaną specjalność automatyka i metrologia, zaręczam że "w cieple" to mała niedokładność)

wytłumaczenie jest jedno: nie mieli pojęcia jak to zrobić i podali "zaporową" cenę !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwitu: Jak pisałem chodzi o zblokowane urządzenia, więc masz w tej cenie kompakt: a więc w jednej obudowie pompa ciepła i zbiornik. Na rynku jak pisałem jest chyba 3-5 takich ofert. Agregaty tych pomp ciepła mają moc pobraną ok. 500 - 700 W! Teraz z drugiej strony: ile pobiera mocy agregat pompy, której moc cieplna wynosi 15 kW?! Przynajmniej 3 kW!

Są różne takie podgrzewacze, pracujące także do minusowych temperatur. A z zimą: Kwitu, te urządzenia korzystają przeważnie z powietrza pomieszczenia w którym się znajdują lub jakiegoś sąsiedniego! Dlatego najczęściej stoją w spiżarniach lub pralnaich, czyli pomieszczeniach, które mają być schłodzone i osuszone! Temperatura w tych pomieszczeniach jest niższa o ok. 4 - 5 st. C, a nadmiar zimnego powietrza możesz "wyrzucić" na zewnątrz. Średnio pracują na dobę ok. 5 godzin, jeśli oczywiście domownicy sa w domu i korzystają z ciepłej wody.

 

1. Argumenty o mniejszych mocach są nietrafione. Zakładając taki sam COP, do podgrzania takiej samej ilości wody o takie samo dT potrzebna będzie taka sama ilość energii. Poprostu pompa ciepła z silnikiem 3kW będzie pracowała proporcjonalnie krócej.

 

2. Drogi panie pompiarzu 1,5kW mocy chłodniczej dla pomieszczenia kotłowni przez kilka godzin, czy jakiejś tam suszarni to jest sporo, gdy jest ono z zewnątrz dobrze ocieplone. Po jakimś czasie zrobi się tam mróz (gdy pomieszczenie odizolowane). Chyba, że bez sensu "przepompowywuje się ciepło" z części ogrzewanej dla przygotowania c.w.u. Poprostu musimy brać ciepło które dostarczyliśmy poprzez pompę ciepła c.o., czyli i tak faktycznie z dolnego źróła. Trzeba mieć świadomość że w zasadzie energii się nie wytwarza tylko się nią gospodaruje. Nawet spalając węgiel nie produkujemy energii tylko zmieniamy jej postać na energię cieplną. Dlatego bilans cieplny musi być zawsze zachowany. Jak to mówią w przyrodzie nic nie ginie ani się nic nie pojawia znikąd. Jak zużyjemy ciepło z pomieszczenia do przygotowania cwu, to musimy je dostarczyć z dolnego źródła pompy ciepła właściwej. Ale po co to robić przez dwie pompy ciepła. Oczywiście można robić odzysk ciepła wentylacyjnego, które i tak tracimy, itd, itp, ale to już lepiej zrobić całą wentylację mechaniczną z rekuperacją bo i tak trzeba rozprowadzać kanały.

 

 

3. I jeszcze jedno. Jaką pojemnośc mają zasobniki c.w.u. w tych kompaktach. Pewnie ze 250l. Wykąpie się jedna osoba, a z ciepłą wodą jest problem przez godzinę lub dłużej przy takiej mocy grzewczej. Przypominam o uwarstwianiu się wody w zasobniku i faktycznej ilości wody zdatnej do kąpieli. Pompa ciepła 15kW uzupełni brak w kilka minut.

Dlatego my świadomie promujemy duże zasobniki które:

- pozwalają na przygotowanie cwu w 2 taryfie w ilości wystarczającej na cały dzień,

- dają większy komfort w użytkowaniu cwu (temp. bardziej stabilna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...