Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

Do KP: masz super warunki, tylko podaj mi proszę moc swojej pompy głębinowej bo 6 m3/h wody to starcza na jakieś 24 kW - 35 kW mocy PC (no szkoda prądu).

Pompę głębinową kupiłem pół roku przed instalacją PC. Do planowanej pompy 17kW jej producent zalecił mi głębinówkę 750W, wyd. 4m3. Też z takimi parametrami ją kupiłem. Niestety dopiero po 4 miesiącach sprawdziłem że faktycznie zużywa ona 1,2kW przy wydajności 6m3. Ciężko mi ją fizycznie reklamować, czyli wyjąć ze studni i przesłać do importera gdyż oprócz faktu że woda studzienna napędza pompę ciepła to również jest ujęciem wody użytkowej dla domu. Próbując reklamować telefonicznie jestem niestety zbywany. Mając tę pompę mniejszej też nie kupię gdyż liczę że oszczędność 500W przy pracy pompy, w skali roku, oscylować będzie w granicach 100zł, więc się nie kalkuluje.

Tak z tymi super warunkami rzeczywiście trafiłem. Największym plusem, o którym w tym wątku jeszcze nie pisałem, jest bezproblemowy zrzut wody do własnego, blisko 3ha, zbiornika wodnego.

 

No tak. Każda pompa ma swoje charakterystyki. Na tabliczce podaje się przepływ nominalny przy pewnych oporach. Mniejsze opory większy przepływ. Oprócz tego pompy mają charakterystyki mocy (uwaga nie zawsze elektrycznej) oraz charakterystyki sprawności. Przed kupnem pompy warto jest przejrzeć takie charakterystyki lub zapytać się kogoś kto się na tym naprawdę zna. Często (dla poprawienia wizerunku na maszynach, a już szczególnie na pompach podaje się moc na wale). Ale moc elektryczna pobierana z sieci jest zawsze większą, ponieważ trzeba jeszcze uwzględnić sprawność silnika pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A jak to jest z jakoscia wody w PC typu Woda/woda? Czy wymienik naprawde trzeba cząsto czyścić Z tego co sie orientuję to kamień wytrąca sie pod wpływem działania tlenu i wysokiej temp. Czy na wymienniku też wytrąca sie kamień? W mojej okolicy woda jest silnie zażelaziona.

 

Nie jest to typowy kamień, to raczej mniej zwięzłe błoto w brunatnym kolorze. Nie jest ono szkodliwe tyle dla wymiennika co dla filtra i obsypki studni zrzutowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markus,

wolałbyś czytać że Juzio ma fajna pompe bo ma ciepło w domu a Zdzisio ma lepszą bo ładniej wygląda?

Sprawy techniczne sa bardzo techniczne a poparcie w doświadczeniach forumowiczów potwierdza zalety konkretnego rozwiązania. Jak widzisz rodzajów PC jest conajmniej kilka, a poszczególne rozwiązania mają swe zalety i wady. Nie wiem na jakiej podstawie zdecydowałeś o wyborze swojej PC ale ja nie znam osobiście nikogo na czyjej opini mógłbym sie oprzeć, a mam ograniczone zaufanie do wykonawców.

zanim wiec wezmę kredyt to muszę być pewny że w zimę nie będę musiał kupowac farelków, i inwestycja nie okaże sie totalnym niewypałem. Bez znajomości rozwiązań technicznych nie będe w stanie stwierdzaić czy instalator robi instalację czy robi mnie w bambuko koszac olbrzymia kase.

Nie oszukujmy sie przy takim nastawieniu rynku oraz obrocie marże musza byc kosmiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do KP: masz super warunki, tylko podaj mi proszę moc swojej pompy głębinowej bo 6 m3/h wody to starcza na jakieś 24 kW - 35 kW mocy PC (no szkoda prądu).

Pompę głębinową kupiłem pół roku przed instalacją PC. Do planowanej pompy 17kW jej producent zalecił mi głębinówkę 750W, wyd. 4m3. Też z takimi parametrami ją kupiłem. Niestety dopiero po 4 miesiącach sprawdziłem że faktycznie zużywa ona 1,2kW przy wydajności 6m3. Ciężko mi ją fizycznie reklamować, czyli wyjąć ze studni i przesłać do importera gdyż oprócz faktu że woda studzienna napędza pompę ciepła to również jest ujęciem wody użytkowej dla domu. Próbując reklamować telefonicznie jestem niestety zbywany. Mając tę pompę mniejszej też nie kupię gdyż liczę że oszczędność 500W przy pracy pompy, w skali roku, oscylować będzie w granicach 100zł, więc się nie kalkuluje.

Tak z tymi super warunkami rzeczywiście trafiłem. Największym plusem, o którym w tym wątku jeszcze nie pisałem, jest bezproblemowy zrzut wody do własnego, blisko 3ha, zbiornika wodnego.

 

No może nawet 250 PLN ale to zależy od czasu pracy PC. Masz rację teraz to już nie warto jej zmieniać, tym bardziej jak nie chcą jej wymienić na mniejszą oraz że masz pC 17kW.

 

Ale czasami są takie kwiatki. Że pompy o takiej mocy pracują z małymi pompami ciepła np. 8kW, zużywając prawie tyle energii co PC przy pracy na podłogówkę czyli jakieś 1,4kW. Niezły absurd, co? Ale jak ktoś jest przyzwyczajony (jakis sprzedawca) do dobierania pompy do podbijania hydroforku to...

 

A TERAZ HIT. Projekt BIURA PROJEKTOWEGO, super, podpisany, uprawnienia, ładnie wydany, chyba ze 30stron!, etc. Domek 260m2, garaż ogrzewany z poddaszem 120m2. Pobór mocy przez PC w warunkach znamionowych 9,1kW, pompy obiegowe i automatyka 2kW, czyli razem ponad 11kW. Uwaga. Piszę o mocach elektrycznych. Ws. COP<3 zaprojektowany (bez uwzględnienia mocy pomp i autmatyki - to wychodzi jakieś 2,5kW). I co wy na to?

Niestety teraz jak coś się kupuje to się trzeba trochę zorientować samemu, żeby nie kupić kota w worku. Aha i doglądać, czy faktycznie wykonane prace i dostarczone podzespoły odpowiadają ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Jeśli ktoś w zimę ogrzewa cwu pompą ciepła, która bierze energię z powietrza wewnętrznego, to ogrzewa cwu ciepłem pobranym z ogrzewanego domu. A w pompach ciepła chodzi o to aby pozyskać część energii z darmowego źródła jakim jest przyroda. Co to za interes jak część energii pobierasz z sieci energetycznej za którą płacisz, a część z z energii zgromadzonej w domu za którą też płacisz ogrzewając dom.

Nie zawsze, np. w urządzeniach wielofunkcyjnych do kontrolowanej wymiany powietrza do- i odlotowego wraz pompą do przygotowywania ciepłej wody użytkowej ciepło odlotowe - w innych przypadkach tracone - wykorzystywane jest w tych urządzeniach do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

 

A co Panowie sądzicie o pc typu Sopel Lodu. Producenci tych urządzeń jako niektóre zalety podają:

1. Konwencjonalne pompy cieplne są zaopatrzone w zawory ekspansyjne a patent pc typu Sopel Lodu (SL) stosuje m.in. technikę rurek kapilarnych. Daje to znacznie cichsze działanie i dłuższą żywotność kompresorów, bo nie ma oporu przy uruchamianiu w obwodzie pompy cieplnej (system bezciśnieniowy w połączeniu spoczynkowym!).

2. SL ma tylko 1 wymiennik ciepła, który minimalizuje straty z powodu transmisji. W urządzeniach na pompę cieplną ziemną znajdują się normalnie 2 wymienniki ciepła: 1 na zewnątrz domu i 1 wewnątrz, co zwiększa wspomniane straty energii.

3. ryzyko przecieku w ziemnych spiralach glikolowych

4. jedyną ruchomą zużywającą się częścią jest kompresor (ma napęd tłokowy, jest hermetycznie, zamknięty fabrycznie i nie potrzebuje smarowania konserwacyjnego lub używa się doskonalszy kompresor ślimakowy)

5. w tradycyjnej technice pompy cieplnej występuje warunek przeciwieństwa. Jeśli pompę dopasuje się tak, że kompresor uzyskuje długie okresy funkcjonowania z ruszaniem i zatrzymywaniem się (małe zużycie), to instalacja z pompą cieplną ma wymiar za mały. W ten sposób ogranicza się oszczędzanie energii. Jeśli natomiast wybierze się silną pompę cieplną o większej wymianie energii, ale w konsekwencji z wieloma krótkimi okresami pracy kompresora i krótkimi przerwami, to wtedy mamy większe zużycie kompresora (SL ponoć nie mają takiego ograniczenia ???)

6. SL można umieszczać obecnie w miejscu bardziej wpadającym w oko. Niektórzy ludzie ozdabiają go nawet, jakby swoistą rzeźbę lodową, z lampkami na Boże Narodzenie czy zielonymi krzewami wokół, odpowiednio podświetlonymi :D :D :D

 

Wszelkie komentarze mile widziane (wady SL, może jakieś porównania)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwitu napisał:

I nie wymyślaj bajek o dodatkowej pompie ciepła na cwu i jej zaletach tylko dlatego, że montowane przez ciebie pompy ciepła z bezpośrednim odparowaniem nie mogą najprawdopodobniej sterować niezależnym przygotowaniem cwu.

A to ciekawe! Jednak wiesz więcej ode mnie o moich produktach :wink:

Wiesz nadawał byś się na dziennikarza, bez urazy oczywiście. "...nie mogą najprawdopodobniej sterować" - to jest pytanie z sugerowaną - gotową odpowiedzią! Nie lepiej zapytać: pompiarzu, czy pompy które montujesz mogą sterować niezależnym przygotowaniem cwu :)

Proszę nie wypowiadać się za mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Jeśli ktoś w zimę ogrzewa cwu pompą ciepła, która bierze energię z powietrza wewnętrznego, to ogrzewa cwu ciepłem pobranym z ogrzewanego domu. A w pompach ciepła chodzi o to aby pozyskać część energii z darmowego źródła jakim jest przyroda. Co to za interes jak część energii pobierasz z sieci energetycznej za którą płacisz, a część z z energii zgromadzonej w domu za którą też płacisz ogrzewając dom.

Nie zawsze, np. w urządzeniach wielofunkcyjnych do kontrolowanej wymiany powietrza do- i odlotowego wraz pompą do przygotowywania ciepłej wody użytkowej ciepło odlotowe - w innych przypadkach tracone - wykorzystywane jest w tych urządzeniach do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

 

O tym też pisałem, tylko że prowadzenie kanałów też kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Jeśli ktoś w zimę ogrzewa cwu pompą ciepła, która bierze energię z powietrza wewnętrznego, to ogrzewa cwu ciepłem pobranym z ogrzewanego domu. A w pompach ciepła chodzi o to aby pozyskać część energii z darmowego źródła jakim jest przyroda. Co to za interes jak część energii pobierasz z sieci energetycznej za którą płacisz, a część z z energii zgromadzonej w domu za którą też płacisz ogrzewając dom.

Nie zawsze, np. w urządzeniach wielofunkcyjnych do kontrolowanej wymiany powietrza do- i odlotowego wraz pompą do przygotowywania ciepłej wody użytkowej ciepło odlotowe - w innych przypadkach tracone - wykorzystywane jest w tych urządzeniach do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

 

A co Panowie sądzicie o pc typu Sopel Lodu. Producenci tych urządzeń jako niektóre zalety podają:

1. Konwencjonalne pompy cieplne są zaopatrzone w zawory ekspansyjne a patent pc typu Sopel Lodu (SL) stosuje m.in. technikę rurek kapilarnych. Daje to znacznie cichsze działanie i dłuższą żywotność kompresorów, bo nie ma oporu przy uruchamianiu w obwodzie pompy cieplnej (system bezciśnieniowy w połączeniu spoczynkowym!).

2. SL ma tylko 1 wymiennik ciepła, który minimalizuje straty z powodu transmisji. W urządzeniach na pompę cieplną ziemną znajdują się normalnie 2 wymienniki ciepła: 1 na zewnątrz domu i 1 wewnątrz, co zwiększa wspomniane straty energii.

3. ryzyko przecieku w ziemnych spiralach glikolowych

4. jedyną ruchomą zużywającą się częścią jest kompresor (ma napęd tłokowy, jest hermetycznie, zamknięty fabrycznie i nie potrzebuje smarowania konserwacyjnego lub używa się doskonalszy kompresor ślimakowy)

5. w tradycyjnej technice pompy cieplnej występuje warunek przeciwieństwa. Jeśli pompę dopasuje się tak, że kompresor uzyskuje długie okresy funkcjonowania z ruszaniem i zatrzymywaniem się (małe zużycie), to instalacja z pompą cieplną ma wymiar za mały. W ten sposób ogranicza się oszczędzanie energii. Jeśli natomiast wybierze się silną pompę cieplną o większej wymianie energii, ale w konsekwencji z wieloma krótkimi okresami pracy kompresora i krótkimi przerwami, to wtedy mamy większe zużycie kompresora (SL ponoć nie mają takiego ograniczenia ???)

6. SL można umieszczać obecnie w miejscu bardziej wpadającym w oko. Niektórzy ludzie ozdabiają go nawet, jakby swoistą rzeźbę lodową, z lampkami na Boże Narodzenie czy zielonymi krzewami wokół, odpowiednio podświetlonymi :D :D :D

 

Wszelkie komentarze mile widziane (wady SL, może jakieś porównania)

Pzdr

 

Jest to jakies rozwiązanie. Wiadomo że temp. parawania nie jest tam zbyt wysoka. Ale jest to jakieś rozwiązanie, szczególnie gdy nie ma miejsca na działce. Jest wiele pomp rodzajów urządzeń. Każdy kto jakieś sprzedaje zachwala ich zalety. Ale każde z nich ma swoje zalety i wady. To tak jak z każdym innym produktem. Przecież każdy samochód jest najlepszy i najnowocześniejszy, każdy proszek do prania najlepszy, wiadomości mają większą oglądalnośc na faktami i odwrotnie tego samego dnia. A potem i tak praktyka weryfikuje teorię. Niestety z PC jest tak, że nie ma płaszczyzny odniesienia, bo:

- każdy budynek ma inną transmitancję cieplną

- każdy grunt jest inny

- klimat też się przecież różni

- nastawy są inne (wymagania użytkowników)

Nawet jeśli ktoś robi testy porównawcze np. samochodów czy wydajności procesorów, to też to wychodzi różnie w zależności od np. czasopisma, na łamach którego znajdują się całostronnicowe reklamy zwycięzców danych testów.

Tak jest zresztą w każdej branży. Zapytajcie kto ile np. płaci za ogrzewanie olejem. Jeden powie. E tam. Ja płacę 300 PLN co ja tam będę instalował PC. A drugi. Kurde jest na zewnątrz ciepło, a ja płacę 1200 za miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można zrzucać wodę do rowu melioracyjnego?

 

Według polskiego prawa woda z pompy ciepła jest ściekiem. Nie można w zasadzie nic z nią zrobić ot tak sobie. Są szczegółowe przepisy dotyczące także wielkości i szybkości poboru. Zależy też gdzie się mieszka. Nasz jeden klient liczył się że będzie miał kłopoty ze zrzutem (bo to taki teren). No i miał. Zrobił sobie przelew po cichu do kanalizy w mieście. Wszytsko było ok, dopóki z wodociągów czegoś tam nie robili. Trochę było "dymu": bo tu słońce a w środku leje się woda. Inny klient zrobił sobie studnię zrzutową niedaleko takiego rowu (znajomy czy jakiś teść jest studniarzem) i awaryjny przelew. Na razie wszystko jest ok. Ale on mieszka w takim miejscu, że pewnie od 20 lat jedynym przedstawicielem administracji, który znajdował się w rejonie jego działki był sołtys, albo i nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

napiszcie jeszcze w jaki sposób steruje sie PC. Jak na razie to mam wrażenie że PC działa na zasadzie włącz wyłącz. Czy nie stosuje się zaworów regulujących ciśnienie w wymienniku? Przeciez poprzez zmianę ciśnienia można sterować temperaturą zasilania. Z drugiej strony zmieniając obroty silnika można zmieniać wydajność PC. Czy to nie daje dodatkowych oszczędności?

 

Kwitu. skoro DZ jest bez bariry dyfuzyjnej to z czego zrobiony jest wymiennik i jaka jest jego trwałość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

napiszcie jeszcze w jaki sposób steruje sie PC. Jak na razie to mam wrażenie że PC działa na zasadzie włącz wyłącz. Czy nie stosuje się zaworów regulujących ciśnienie w wymienniku? Przeciez poprzez zmianę ciśnienia można sterować temperaturą zasilania. Z drugiej strony zmieniając obroty silnika można zmieniać wydajność PC. Czy to nie daje dodatkowych oszczędności?

 

Kwitu. skoro DZ jest bez bariry dyfuzyjnej to z czego zrobiony jest wymiennik i jaka jest jego trwałość?

 

Tak spr. PC steruje się na zasadzie włącz/wyłącz. W pompach ciepła stosuje się regulowane zawory rozprężne (w odróżnieniu lodówek, chłodziarek, klimatyzatorów, małych pomp ciepła do przygotowania c.w.u., gdzie elementem rozprężnym jest nieregulowana rurka kapilarna).

Jednak ciśnienie parowania jest regulowane tylko przy okazji. Głównym kryterium jest regulacja temperatury przegrzania odparowanych par w parowniku. Jak opisano wcześniej moc ukłądu chłodniczego zależy od warunków pracy. Zawór rozprężny wstrzykuje więc odpowiednią ilość czynnika (dostosowywuje swoją moc, zmienia ciśnienie parowania) do warunków pracy. Jak najmniejsze przegrzanie par czynnika pozwala otrzymać optymalne COP. Układ pracuje bowiem przede wszystkim na przemienach fazowych (to one są zjawiskiem pozwalającym otrzymać wysokie COP), a nie na podgrzewaniu i chłodzeniu czynnika bez przemian fazowych. Mniejsza temp. par na ssaniu sprężarki powoduje zmniejszenie przegrzania na tłoczeniu, czyli także temp. sprężarki. Znowu małe przegrzanie par czynnika w parowniku, powoduje niebezpieczeństwo zalewania sprężarki cieczą (zbyt dużo czynnika który nie zdąży odparować). Sprężarki są sprężarka gazu, a dostanie się cieczy (czyli medium o dużo większej gęstości) na ssanie powoduje tzw. uderzenie cieczowe powodujące bardzo duże udary mechaniczne na części tłoczne sprężarek (szczególnie niebezpieczne dla tłokowych). Udzerzenie cieczowe powoduje także "wypłukanie" dużej ilości oleju ze sprężarki w układ (co jest zjawiskiem negatywnym dla sprężarki i parametrów pracy układu chłodniczego - olej zaczyna zalegać w wymiennikach oraz "oszukuje zawór rozprężny").

Ta regulacja jest regulacją adaptacyjną - do warunków pracy ukadu.

 

A teraz coś o regulacji celowej.

Najpierw możliwości.

1. Bay-pass sprężarki - najprostsza metoda metoda, polegająca na zmniejszeniu mocy urządzenia poprzez regulowane "ominięcie czynnikiem chłodniczym sprężarki". Stosowane tylko gdzie trzeba zmniejszyć moc urządzenia a koszty są mniej ważne - np. chłodnie. Bay-pass to tak jak zmniejszenie prędkości samochodu osobowego poprzez doczepienie kilkutonowego obciążenia. Czyli w pompach ciepła odpada.

2. Sprężarki dwustopniowe lub tzw. tandemy czyli dwie spręzarki w jednym układzie chłodniczym połączone w zespół. Mamy wtedy regulację trójstanową (bo może pracować jedna spr. lub dwie). Nie polecam tandemów (które monuje się w PC powyżej od 20kW do 30kW). Czasami padają, poprzez kłopoty związane z migracją oleju z jednego kompresora do drugiego. Są co prawda układy regulacji poziomu oleju w karterach sprężarki, lecz to już typowa przemysłówka i układy takie są b. drogie więc nikt ich nie stosuje.

3. Regulacja mocy poprzez regulację obrotów spr. falownikiem. Z uwagi na znaczny zakres możliwej regulacji, aż prosi się stosować wtedy elektroniczne zawory rozprężne, które co prawda mają także kalibrowane do mocy dysze, ale ich zakres regulacji jest większy. Dodatkową zaletą EZR jest możliwość szybszej regulacji przegrzania (przez co można obniżyć bezpieczną wartość regulacji temp. przegrzania i osiągnąć przegrzanie o 2,3,4 stopnie niższe, w zalezności od rodzaju czynnika i budowy układu.

 

c.d.n. muszę wyjść, dokończę jak wrócę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Thjazi: odnosisz dobre wrażenie: sterowanie mocą jest możliwe, ale: w niewielkich granicach (stabilność pracy obiegu chłodniczego, COP), za spore pieniądze. Przy podłogówce i zbiorniku c.w.u. 500 l sterowanie mocą nie jest potrzebne, bo średni czas pracy jest i tak rzędu godzin ! (nie ma o co się bić). Jest to inaczej niż np. w typowych kotłach (taki kocioł szczególnie dwufunkcyjny 25 kW, to pracuje równo jak się wannę napełnia, a prze z resztę doby to albo się właśnie rozgrzewa, albo właśnie stygnie).

Kwitu pewnie rozwinie temat, ale wymiennik jest z nierdzewki, lutowany czystą miedzią, wytrzymuje ponad 30 atmosfer, czyści go się 10% kwasem azotowym, lub innymi łagodnie działającymi środkami (kwas cytrynowy, octowy lodowaty, .....!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

napiszcie jeszcze w jaki sposób steruje sie PC. Jak na razie to mam wrażenie że PC działa na zasadzie włącz wyłącz. Czy nie stosuje się zaworów regulujących ciśnienie w wymienniku? Przeciez poprzez zmianę ciśnienia można sterować temperaturą zasilania. Z drugiej strony zmieniając obroty silnika można zmieniać wydajność PC. Czy to nie daje dodatkowych oszczędności?

 

Kwitu. skoro DZ jest bez bariry dyfuzyjnej to z czego zrobiony jest wymiennik i jaka jest jego trwałość?

 

Regulacja wydajności pc poprzez regulację obrotów spr. cd

 

A teraz wady i zalety:

Załómy właśiwy dobór PC do obiektu i solidnie zrobioną podłogówkę oraz dobrze dobraną pompę obiegową c.o:

Jak na zewnątrz jest -20, to wiadomo PC działa z wypełnieniem 100%. Załówmy że powierzchnia grzejna podłogówki jest tak rozwinięta, że 36 stopni C na zasilaniu "zaspokaja budynek". Spiętrzenie na skraplaczu wynosi 5st.C (czyli powtót jakieś 31st.C). Temp skr. w takim przypadku wynosi ok. 38st.C. Tu nie ma co regulować i wszystko ok. Ale jeśli na zewnątrz jest np.+4 st.C, budynek potrzebuje ca. 50% zapotrzebowania maksymalnego (tu sporo zależy od samego obiektu). Aż się prosi wtedy obniżyć moc p.c., bo pompa ciepła będzie pracowała z mniejszym spiętrzeniem oraz dłużej przy niższej temp. skraplania. No to trochę poszacujmy.

a. Układ bez regulacji mocy:

Sterownik obniża w/g krzywej grzania maks. temp. na zasilaniu do 27st.C. Na powrocie 22. Programując dt zasilania np. na 8st.C otrzymujemy przykładowy cykl pracy: Gdy temp. w podłodze zmniejszy się do 27-dt/2=23 st.C to To PC się załącza. W ciągu kilkunastu lub kilkudziesięcu sekund temp. na zasilaniu osiąga 23+5=28 st.C (spiętrzenie na skraplaczu bo na powrocie 23st.C). Teraz następuje podgrzewanie podłogi np. w cyklu 50% o t=3h. W tym czasie przez 3h temp. wody w podłodze podnosi się inercyjnie (na silaniu od 28 do 32st.C a na powrocie od 23 do 28st.C). Średnia temp. na zasilaniu w czasie cyklu pracy jest nieco wyższa niż 30 st. i wynosi ona ok. 31st.C. Czyli temp. Skr. średnio wynosi ok. 33 st.C.

b. Układ z regulacją mocy i obniżeniem mocy o 50%:

Aby dostarczyć taką samą ilość energii grzejemy dłużej wieć możemy obniżyć temp. skraplania - zresztą ona nie wzrośnie bo zabraknie mocy.

Załóżmy teraz że taka pompa ciepło o obniżonej mocy pracuje cały czas przy temp. zewn +3st.C. Startujemy z temp. wody w podłodze 23st.C. Temp. wody na zasilaniu szybko wzrośnie o 2,5st.C (mniejszy podgrzew bo mniejsza moc). Więc na zasilaniu będzie 25,5st.C Teraz przez długi okres czasu woda w podłodze będzie podnosiła swoją temp. (na zasialniu od 25,5 do 28,5 a na powrocie od 23 do 26.W takim przypadku śr.temp. skr. wyniesie ok. 30 st.C.

 

Wnioski:

- przez regulację mocy zyskaliśmy na temp. skr 3st.C

- poprzez regulację mocy mozna zmniejszyć dT

- teoretycznie można przy dłuższym cyklu pracy zmniejszyć nastawę temp. wody w podłogówce, jednak przy dobrze dobranych elementach ta temperatura i tak jest na tyle niska rzędu 28-32 st.C, że nie za bardzo jest z czego schodzić. Co innego, gdy PC jest dobrana za duża lub odbiór zbyt mały (zbyt skromna podłogówka jak np. u Magdzia z poprzednich postów). Wtedy np. obracamy sie w zakresach 30-45. Wtedy można przy dłuższym cyklu pracy obniżyć temp. aby dostarczyć tę samą ilość energii. Tu mogą być już korzyści rzedu 5 do 10st.C na temp .skraplania.

- jeżeli zyskamy tylko 3 st.C na skraplaniu to np. z efektywności 4,5 zrobimy 4,8 - to przy kosztach energii za sezon grzewczy (w zależności od mocy zyskamy od 50 do 200 PLN).

- licząc koszt falownika, bardziej rozbudowanej automatyki i elektronicznego zaworu rozprężnego, to pompa ciepła powinna być droższa pewnie z 2000 do 3000 PLN.

- wtedy lepiej jest zminimalizować spiętrzenie poprzez zminimalzowanie oporów instalacji poprzez jej odpowiednie wykonanie

- układ chłodniczy (śr. rurek, dobór mocowy elementów) jest optymalizowany dla mocy nominalnej, a zmniejszona moc sprężarki to jakby wstawienie mniejszej sprężarki do układu chłodniczego (zmienia się też na niekorzyść "temat oleju i smarowania")

- pozostaje jeszcze sprawa nie 100% sprawności falownika, mniejszej sprawności silnika sprężarki, gorszych parametrach sprężarki (jej wymiary geometryczne są też optymalizowane w stosunku do mocy)

- przy zmniejszonych obrotach w scrollach rośnie ryzyko :"przycierania się" spiral, a w tłokowych źle mogą pracować zawory (tak jak w silnikach samochodowych - na trwałość negatywnie wpływają zarówno zbyt wysokie obroty jak i zbyt niskie).

- każdy kto studiował trochę teorię napoędów falownikowych ma świadomośc o następujących problemach: wyższe harmoniczne wpływające zarówno na silnik jak i na sieć zewnętrzną i podłączone do niej odbiorniki, przy silnikach wykazujących silny dodatni przyrost temp. tzn. wymagających chłodzenia, radykalne zmniejszenie chłodzenia przez zmniejszenie obrotów - a spr. hermetyczna stosowana w pc jest chłodzona czynnikiem, co prawda jej moc spadnie, ale wzrosną straty, co przy zmniejszonym chłodzeniu da przyrost temp. sprężarki

 

Więc czy warto kombinować? Regulacja wydajności to trochę tak jak z: kolektorami do PC czy z instalacją LPG do samochodu, wszystko daje korzyści zwracające się po bardzo długim czasie, a rośnie tylko ilość elementów a przez to i awaryjność układów jako całości (dodatkowe koszty).

 

Już lepiej włożyć te 3000 na lokatę na 5 lat do banku i wyjąć 4000. Bedzie to samo. Jednak to wszytsko się nie opłaca. Bo blokowanie kapitału na 5% w skali roku (instalowanie sobie regulacji obrotów w pc) jest opłacalne tylko wtedy gdy inflacja wynosi 0, już trochę lepiej wychodzi ten co bierze kredyt. Ale moim zdaniem to jest i tak nie warto.

 

Życzę owocnych przemyśleń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

napiszcie jeszcze w jaki sposób steruje sie PC. Jak na razie to mam wrażenie że PC działa na zasadzie włącz wyłącz. Czy nie stosuje się zaworów regulujących ciśnienie w wymienniku? Przeciez poprzez zmianę ciśnienia można sterować temperaturą zasilania. Z drugiej strony zmieniając obroty silnika można zmieniać wydajność PC. Czy to nie daje dodatkowych oszczędności?

 

Kwitu. skoro DZ jest bez bariry dyfuzyjnej to z czego zrobiony jest wymiennik i jaka jest jego trwałość?

 

Zapomniełem: Wymienniki płytowe wykonane są ze stali nierdzewnej AISI 316

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe! Jednak wiesz więcej ode mnie o moich produktach

Wiesz nadawał byś się na dziennikarza, bez urazy oczywiście. "...nie mogą najprawdopodobniej sterować" - to jest pytanie z sugerowaną - gotową odpowiedzią! Nie lepiej zapytać: pompiarzu, czy pompy które montujesz mogą sterować niezależnym przygotowaniem cwu

Proszę nie wypowiadać się za mnie.

Do Pompiarz ciepła: pudło to ja byłem dziennikarzem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Jezu! Ludzie kochani, skad Wy bierzecie ceny tych pomp :o :o :o ? Albo macie strasznego pecha do firm lub handlowców, albo wszystcy przesadzacie. Ja, na drodze wyboru i kupna pompy (a bylo to calkiem niedawno, więc podwyżka cen na przestrzeni lat nie wchodzi w grę) nie spotkałam sie NIGDY z ceną pow. 40 tys.!!! A jeśli ktoś mi powiedział 40 tys., to ja mu mówiłam "Do widzenia". Ceny wzięte z kosmosu! Zejdźcie na ziemię i sprawdźcie, ile to naprwdę kosztuje.

 

 

witam

od dluzszego czasu poszukuje solidnej firmy do instalacji takiej PC mam dom o pow 380 m2 i jeszcze nikt mi nie powiedzial ponizej 80 000 zl

jezeli ktos posiada takowa firme to prosze o kontakt bo 80000 na pewno nie wydam

 

A swoja droga czytam ta dyskusje jak bym czytal dobra ksiazke senstacyjna

pozdrawiam wsztstkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...