Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

Hej fachowcy! Czyżbym, swoim zapytaniem ubił wątek? Ono było na prawdę poważne. Wiem, ze to wyjątkowe jak na kroyenę, ale nagle palący ątek spada na drugą stronę działu.

 

Uprzedzając jęczącego klika, tak wiem, że tu nie jest tak prosto jak w porównaniu pompa cosik innego, ale mnie chodzi o odpowiedź Czy? i Jaki sens ekonomiczny? ma opisane powyżej rozwiązanie.

 

Nie chodzi mi tu o perpetum mobile. Chociaż może trochę, skoro PC mają sprawność do 600 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

kroyena.... trudno odpowiedzieć na Twojego posta....pewnie to jakaś prowokacja :D

Ja spróbuję, bo ja blondynka jestem....to się nie wstydzę własnej niewiedzy... :)

1. wentylacja: musisz wybrać: grawitacyjna czy mechaniczna; w grawitacyjnej nie da się zamontować rekuperatora... dalej: jeśli jednak mechaniczna, to jaka? nawiewno-wywiewna - tylko wtedy reku ma sens; czy jednak ma to być wentylacja mechaniczna tylko wywiewna, a na wywiewie - chcesz zainstalować pc typu powietrze - woda?

2. kominek: chyba trzeba się zdecydować: DGP czy z wężownicą (z płaszczem wodnym)??? bo jedno rozwiązanie raczej wyklucza drugie?

I co chcesz osiągnąć? :lol: i do czego dążysz... ?

Pozdrawiam serdecznie,

gaga2

PS. Zadałam sobie trud i przeczytałam na nowo cały wątek... bardzo pouczające... a i przy okazji dowiedziałam się, że to moje roczne zapotrzebowanie na ciepło należy do przeciętnych; a oprócz tego mam jeszcze wyliczone obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną i jest to ok. 10 kW. I do wymiany doświadczeń dorzucę jeszcze dodatkowe dane:

zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 59 W/m2....

aha, muszę sprostować: u mnie jednak jest bardzo duża strata na ciepło na wentylację (jest to konsekwencia wentylacji mechanicznej zaprojektowanej z dużymi wymianami powietrza - zresztą policzonym osobno dla każdego pomieszczenia z osobna) - to 53% sezonowych strat eneregii cieplnej...a najwięcej sezonowych zysków energii cieplnej pochodzi z zysków od słońca (większośc okien, w tym dwa bardzo duże na stronę południową, i tuylko dwa okna na północ)... Podaję te dane, żeby wskazać, że je 24.000 kWh to nie obliczenia dla szalonego pałacu.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu dla zainteresowanch kredytem preferencyjnym z BOŚ;

kredyty preferencyjne BOŚ

oferta się pogorszyła, bo oprocentowanie jest stałe, 3 % p.a. ale za to na 10 lat (mój kredyt, podpisany rok temu, był dostępny tylko na 5 lat... :() ....

dla województwa śląskiego, dodam.... :)

Pozdrawiam,

gaga2[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaguś wcale nie prowokacja, po prostu nie chciałem dobijać chłopaków poprzez planowane GWC (tu jestem pewien, że żwirowe).

To by dopiero mieli zajawkę.

Że tak zrobię cytata ze shreka:

"Nie ma zmiłuj, kamikadze, boski wiatr." Czy jakoś tak podobnie. :wink:

 

A ja na prawdę chciałem zapytać, czy takie połaczenie ma w ogóle jakiś sens. I chłopaków przytkało.

 

PS 1. Jeżeli miało chodzić o prowokację, to raczej chodziło mi o możliwość kontynuowania tematu na niższym poziomie niż laboratoria doświadczalne, do którego ostatnio się sprowadził.

PS 2. Podosrywałem sobie gdzie indziej. Moim zdaniem w najważniejszym artykule z ostatniego numeru specjalnego. Przepraszam nie podosrywałem, przejechałem go czołgiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, poczytałam sobie w odpowiednim dziale...:) może nawet kupię ten numer specjalny, z ciekawości...

a poważnie: jeśli zależy Ci na oszczędnościach, a nie na komforcie, to trzeba wszystko dokładnie policzyć...

tzn. wyjść od obliczeń OZC dla budynku... to daje w miarę rzetelną orientację o spodziewanych kosztach ogrzewania domu...

potem policzyć trzeba rzetelnie koszty poszczególnych elementów instalacji dla tych obliczeń OZC i faktycznych możliwości ich zastosowania (np. koszt doprowadzenia gazu ziemnego)...i wszystko staje się jasne

z doświadczenia użytkownika przeróżnych urządzeń w ciągu jednego sezonu mogę powiedzieć tyle:.... dobrze podlicz koszt wszystkich urządzeń, które chcesz zastosować.... bo ich suma może okazać się zaskakująca, mówiąc oględnie.

To tyle jeśli zakładamy, że wszystkie urządzenia mają być zastosowane tylko ze względu na ich niskie zużycie energii na ogrzewanie domu...

u mnie to było nieco inne założenie:

1. wentylacja mech. : tak czy inaczej, bo chcemy mieć w domu świeże powietrze bez konieczności otwierania okien no i możliwością filtrowania powietrza: to ze względu na alergię dzieci i moją, a także ze względu na komfort;

2. ogrzewanie podłogowe: tak czy siak, bo jest komfortowe i dla alergików; różnica w kosztach inwestycyjnych dotyczy zatem tylko ilości zużytej rurki dla PC w porównaniu z innych źródłem ogrzewania;

3. GWC: tu sprawa jest dyskusyjna....ze względu na moje faktyczne koszty inwestycyjne; fakt, że sprawdza się w domu w czasie upałów

4. kominek: tylko dla celów rekreacyjnych. zresztą takowego nie posiadam, bo nie mam jeszcze kasy na taki wkład, jaki mi się podoba....mam za to rury z DGP grawitacyjnego; ładnie prezentują się na ścianie: koszt inwestycyjny takiego DGP grawitacyjnego jest niewielki, jakieś 2000 PLN (bez wkładu, bo wkład to wyłącznie wartość estetyczna w moim przypadku); no i to DGP jest doprowadzone tylko do kilku najbliższych pomieszczeń (wymusza to założenie grawitacyjnego DGP)

5. wybór źródła ciepła: tutaj kierowałam się wygodą w pierwszej kolejności, kosztami w drugiej; ze względu na wygodę odpadł olej opałowy i gaz z butli; nie wspominając o takich przyjemnościach jak kotły na paliwa stałe, w tym i kominki do grzania wody; w kalkulacji kosztów uwzględniłam konieczność doprowadzenia gazu ziemnego na działkę..... i ostatecznie postawiłam na PC;

6. kolektory: po zastanowieniu się nie jestem pewna, czy to jest ekonomiczne rozwiązanie, ale nie chce mi się już tego liczyć.; zwykła intuicja blondynki...;)

7. wszystkie urządzenia grzewcze i oszczędzające energię w domu to naczynia połączone, i nie da się wszystkiego do końca policzyć.... nawet na przykładzie mojego domu....

np. w obliczeniach są wysokie straty na wentylację....ale potem te straty ciepła na wentylację są odzyskiwane przez reku - tego już nie ma w obliczeniach przy sezonowym zapotrzebowaniu na ciepło.... i co z tym fantem zrobić...? inny przykład: wg obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną potrzebuję ok. 11 kW, ale po uwzględnieniu reku i jego sprawności wychodzi - 9 kW; przy zapotrzebowaniu na moc 11 kW potrzeba pompy o innej mocy i z większą ilością kolektora ziemnego (jedna pętla więcej), co też przekłada się na większy wykop.... no i niemożność rozciągnięcia działki w nieskończoność; gdyby ta PC miała jeszcze dodatkowo obsługiwać c.w.u., to wówczas musiałabym dołożyć jeszcze jedną pętlę i pewnie zakupić trochę ziemi od sąsiada....kolektory słoneczne załatwiły ten problem....za to kupiliśmy jedne z najtańszych na rynku ;)

Pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...
Ok, poczytałam sobie w odpowiednim dziale...:) może nawet kupię ten numer specjalny, z ciekawości...

a poważnie: jeśli zależy Ci na oszczędnościach, a nie na komforcie, to trzeba wszystko dokładnie policzyć...

tzn. wyjść od obliczeń OZC dla budynku... to daje w miarę rzetelną orientację o spodziewanych kosztach ogrzewania domu...

potem policzyć trzeba rzetelnie koszty poszczególnych elementów instalacji dla tych obliczeń OZC i faktycznych możliwości ich zastosowania (np. koszt doprowadzenia gazu ziemnego)...i wszystko staje się jasne

z doświadczenia użytkownika przeróżnych urządzeń w ciągu jednego sezonu mogę powiedzieć tyle:.... dobrze podlicz koszt wszystkich urządzeń, które chcesz zastosować.... bo ich suma może okazać się zaskakująca, mówiąc oględnie.

To tyle jeśli zakładamy, że wszystkie urządzenia mają być zastosowane tylko ze względu na ich niskie zużycie energii na ogrzewanie domu...

u mnie to było nieco inne założenie:

1. wentylacja mech. : tak czy inaczej, bo chcemy mieć w domu świeże powietrze bez konieczności otwierania okien no i możliwością filtrowania powietrza: to ze względu na alergię dzieci i moją, a także ze względu na komfort;

2. ogrzewanie podłogowe: tak czy siak, bo jest komfortowe i dla alergików; różnica w kosztach inwestycyjnych dotyczy zatem tylko ilości zużytej rurki dla PC w porównaniu z innych źródłem ogrzewania;

3. GWC: tu sprawa jest dyskusyjna....ze względu na moje faktyczne koszty inwestycyjne; fakt, że sprawdza się w domu w czasie upałów

4. kominek: tylko dla celów rekreacyjnych. zresztą takowego nie posiadam, bo nie mam jeszcze kasy na taki wkład, jaki mi się podoba....mam za to rury z DGP grawitacyjnego; ładnie prezentują się na ścianie: koszt inwestycyjny takiego DGP grawitacyjnego jest niewielki, jakieś 2000 PLN (bez wkładu, bo wkład to wyłącznie wartość estetyczna w moim przypadku); no i to DGP jest doprowadzone tylko do kilku najbliższych pomieszczeń (wymusza to założenie grawitacyjnego DGP)

5. wybór źródła ciepła: tutaj kierowałam się wygodą w pierwszej kolejności, kosztami w drugiej; ze względu na wygodę odpadł olej opałowy i gaz z butli; nie wspominając o takich przyjemnościach jak kotły na paliwa stałe, w tym i kominki do grzania wody; w kalkulacji kosztów uwzględniłam konieczność doprowadzenia gazu ziemnego na działkę..... i ostatecznie postawiłam na PC;

6. kolektory: po zastanowieniu się nie jestem pewna, czy to jest ekonomiczne rozwiązanie, ale nie chce mi się już tego liczyć.; zwykła intuicja blondynki...;)

7. wszystkie urządzenia grzewcze i oszczędzające energię w domu to naczynia połączone, i nie da się wszystkiego do końca policzyć.... nawet na przykładzie mojego domu....

np. w obliczeniach są wysokie straty na wentylację....ale potem te straty ciepła na wentylację są odzyskiwane przez reku - tego już nie ma w obliczeniach przy sezonowym zapotrzebowaniu na ciepło.... i co z tym fantem zrobić...? inny przykład: wg obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną potrzebuję ok. 11 kW, ale po uwzględnieniu reku i jego sprawności wychodzi - 9 kW; przy zapotrzebowaniu na moc 11 kW potrzeba pompy o innej mocy i z większą ilością kolektora ziemnego (jedna pętla więcej), co też przekłada się na większy wykop.... no i niemożność rozciągnięcia działki w nieskończoność; gdyby ta PC miała jeszcze dodatkowo obsługiwać c.w.u., to wówczas musiałabym dołożyć jeszcze jedną pętlę i pewnie zakupić trochę ziemi od sąsiada....kolektory słoneczne załatwiły ten problem....za to kupiliśmy jedne z najtańszych na rynku ;)

Pozdrawiam,

 

gaga2

 

 

 

Witaj!!

Mam pytanie ?? Piszesz że masz kolektory słoneczne i PC.Pytanie dotyczy PC czy masz zainstalowaną pompę do grzania wody czy tylko PC do podłogówki??

Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
witam

czy mógłbym prosić Was o adresy/namiary na speców od doboru i montażu pomp ciepła. Zaczynam budowę i chciałbym od razu wszystko przygotować pod pompę. Interesuje mnie instalacja z sondami pionowymi, chyba, że mnie ktoś przekona do innych wariantów.

pozdr

 

Tak się sklada że projektuję instalacje pod pompy ciepla i chętnie podejmę wspólpracę odnośnie projektu takiej instalacji dla twojego domu. Mam również kontakt do firmy która zajmuje się montażem pomp i specjalizuje się w wymiennikach pionowych. Również co do wykonawcy instalacji wewnętrznej wspolpracuje z bardzo dobrą firmą.

 

 

A teraz o mnie i o moich planach (już to pisalem w innym poście ale tutaj też chętnie wezmę udzial w dyskusji).

 

Mój dom który zacznę mam nadzieję budować w tym roku a najpóźniej na wiosnę przyszlego ma powierzchnię 164m2. Zapotrzebowanie na cieplo po uwzględnieniu rekuperatora będzie na poziomie 6,7kW. Izloacja elewacja 20cm, podloga 20cm strop 30cm. Dodam że dom parterowy bez poddasza. Instalacja wszędzie podlogowe z wyjątkiem trzech pokoi gdzie będzie ścienne. Dodatkowo 2 grzejniki lazienkowe w lazienkach i jeden taki jeszcze w pralni. Pompa Nibe Biawar Fighter 1120 o mocy 6kW z dodatkową grzalką 3x2kW jako ew. wspomaganie. Żeby wiarygodnie podejść do tematu zrobilem dwa projekty instalacji c.o. jeden na PC a drugi na kondensacie gdzie przy kotle zamiast ogrzewania ściennego dalem grzejniki. Takie porównanie ponieważ dla mnie tylko kociol kondensacyjny wchodziby w grę. W wycenach uwzględniem wszystkie koszty potrzebne do uruchomienia obu systemów. Różnica w kosztach inwestycyjnych wyszą ok 18k PLN. Chyba nie tragicznie. Wstępne wyliczenia odnośnie czasu zwrotu różnicy poniesionych nakladów inwestycyjnych ok 8 lat. A jak jutro wróce do domu podam więcej danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze kilka danych: Oczywiście odwierty jako dolne źródlo prawdopodobnie będą to 2 studnie po 100m. Teoretycznie na wejściu z dolnego źródla będzie 8 st ale jak zakladam że ok 4st. parametry pracy instalacji zasilanie obiegu grzewczego 38stC dt 7stC. Dodatkowo będzie bufor ciepla o pojemności 300 litrów który również będzie móglbyć zasilany z salara (na okresy przejściowe). Parametry jakie podaje producent to przy temperaturze dolnego źródla 0stC i zasilaniu co 35 pobór jest 1,3kW dla mocy 6kW (dane z katalogu firmy Nibe jak i po konsutacjach z dzialem technicznym). No to tyle narazie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem a teraz suche liczby: Instalacja pompy ciepła komplet całkowity czyli dolne źródło, cała kotłownia i co niskotemperaturowe powierzchniowe. Sterowanie tmeperaturą przy użyciu głowic eletrotermicznych na poszczególnych obwodach i regulatorach dobowych. Cena katalog brutto: 76 738,41zł. Teraz kocioł kondensacyjny też komplet z przyłączami itp. W pokojach zamiast ściennego dałem grzejniki układ z dwoma obwodami podłogowe parametry 45/30 grzejniki 65/45. Układ na dwóch mieszaczach ze sprzęgłem hydraulicznym. Cena katalog 56 284,73zł. Różnica 20 453,68zł. A teraz to samo tylko po moich cenach: Pompa 56 085,48zł kotłownia gazowa: 42 753,04zł różnica 13 332,44zł.

 

A teraz mam prośbę do użytkowników kotłowni kondensacyjnych żeby napisali ile przez rok wypalają gazu. Najlepiej dom o powierzchni do 200m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
witam

czy mógłbym prosić Was o adresy/namiary na speców od doboru i montażu pomp ciepła. Zaczynam budowę i chciałbym od razu wszystko przygotować pod pompę. Interesuje mnie instalacja z sondami pionowymi, chyba, że mnie ktoś przekona do innych wariantów.

pozdr

 

Tak się sklada że projektuję instalacje pod pompy ciepla i chętnie podejmę wspólpracę odnośnie projektu takiej instalacji dla twojego domu. Mam również kontakt do firmy która zajmuje się montażem pomp i specjalizuje się w wymiennikach pionowych. Również co do wykonawcy instalacji wewnętrznej wspolpracuje z bardzo dobrą firmą.

 

 

A teraz o mnie i o moich planach (już to pisalem w innym poście ale tutaj też chętnie wezmę udzial w dyskusji).

 

Mój dom który zacznę mam nadzieję budować w tym roku a najpóźniej na wiosnę przyszlego ma powierzchnię 164m2. Zapotrzebowanie na cieplo po uwzględnieniu rekuperatora będzie na poziomie 6,7kW. Izloacja elewacja 20cm, podloga 20cm strop 30cm. Dodam że dom parterowy bez poddasza. Instalacja wszędzie podlogowe z wyjątkiem trzech pokoi gdzie będzie ścienne. Dodatkowo 2 grzejniki lazienkowe w lazienkach i jeden taki jeszcze w pralni. Pompa Nibe Biawar Fighter 1120 o mocy 6kW z dodatkową grzalką 3x2kW jako ew. wspomaganie. Żeby wiarygodnie podejść do tematu zrobilem dwa projekty instalacji c.o. jeden na PC a drugi na kondensacie gdzie przy kotle zamiast ogrzewania ściennego dalem grzejniki. Takie porównanie ponieważ dla mnie tylko kociol kondensacyjny wchodziby w grę. W wycenach uwzględniem wszystkie koszty potrzebne do uruchomienia obu systemów. Różnica w kosztach inwestycyjnych wyszą ok 18k PLN. Chyba nie tragicznie. Wstępne wyliczenia odnośnie czasu zwrotu różnicy poniesionych nakladów inwestycyjnych ok 8 lat. A jak jutro wróce do domu podam więcej danych.

Mam pytanie : w jaki sposób określił Pan różnicę w kosztach założenia PC a GZ.Nie bardzo wiem, jak się do tego merytorycznie zabrać... :) Nie mam gazu , ale mogę go mieć ...oczywiście za odpowiednią sumę. Wiem...niektórzy powiedzą o ekologii itd, ale rzeczywistość weryfikuje wiele idealistycznych założeń...m.in finansowe możliwości...Rozpatruję kwestię zainstalowania PC właśnie w kontekście kosztów- tych jednorazowych i późniejszej eksploatacji...

Ale się rozpisałam...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja porównałem dwie instalacje jakie bym sobie zrobił gdybym miał a) gaz ziemny; b) gdybym nie miał. Dokładnie policzyłem obydwie instalacje i porównałem koszty. W koszty wrzuciłem naprawdę wszystko co jest potrzebne do uruchomienia tych instalacji. I dodam tak na marginesie że moja działka nie ma gazu i nie będzie mieć natomiast mogłem w niedalekim sąsiedztwie kupić działkę z mediami łącznie z gazem ale bym zapłacił 40k więcej. Tak więc mam działkę bez gazu a w kieszeni 40k na instalację pompy ciepła. Porównując tylko te dwie działki już mi się wszystko zwróci praktycznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

dziękuje za odpowiedz

nie odwiedzałem forum z błahego powodu - projektant nawala i do końca nie wiem ile będzie powierzchni w ostatniej wersji wyszło 221 m pow + 28 pomieszczenie techn. + garaż

teraz coś z danych technologicznych :)

ściana z fortis 36 cm + 14 cm pianki na ścianie

wentylacja z odzyskiem + rekuperator

ogrzewanie z pompy

z moich wyliczeń na ogrzewanie potrzeba 7 kW,

na wodę 2 kW

 

większość instalacji zamierzam wykonać samodzielnie

mam tylko problem z:

1/ potwierdzeniem moich wyliczeń,

2/ wyborem producenta

3/ wyborem dolnego źródła (sondy pionowe , bezpośredni parowniki czy jakoś tak :) )

 

 

 

gazu nie biorę w ogóle pod uwagę

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kamyk do ogródka...

Mam już pionowe odwierty 240 m i podłogówkę ( 223 m) na parterze i poddaszu.Za miesiąc zamawiam pompę Nibe Fighter.

Miałem do wyboru gaz z sieci za 6 lat lub gaz z butli.Wybrałem pompę.Jak już wcześniej było mówione - drogo na początku-taniej później.Każdy wybiera jak chce i jak go stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 4 months później...
  • 2 months później...
Chciałbym coś więcej dowiedzieć się o pompach przeczytałem te obliczenia i wyliczenia i chętnie podyskutowałbym na ten temat. Co powinienem wiedzieć o budynku abyście mogli podpowiedzieć mi w wyliczeniu kosztów bo z tego co wiem to stanowi największy problem w zainstalowaniu pompy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...