Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

Co wy się tak kominów czepiacie !?
Bo jest istotny koszt wykonania. Ty masz 8 - a ja mam jeden od kominka - wiec zapewne roznica w cenie wykonania bedzie znaczna.

 

Czyli nie masz wentylacji !?

Albo łżesz albo jesteś głupi albo zapomniałes napisać, że masz wentylacje mechaniczną. A ta też za darmo nie jest.

 

I o co wam chodzi z przeglądami - pierwsze 2-3 przeglądy na ogół są gratis, a następne to góra 100-150 zł/rocznie. Podejrzewam, że z PC jest podobnie.

Nie jest podobnie, bo PC nie wymaga przegladow, tak jak nie wymaga przegladow lodowka, ktora zapewne kazdy w domu posiada.

Niech Ci będzie - zaoszczędziłeś jakieś 900 zł/10 lat :)

 

Nie wiem w czym przesadzam - takie temperatury ludzie utrzymuja w domach, wiec w czym tu przesadzenie??
Jednak przesadzasz - ja nie słyszałem, aby ktokolwiek utrzymywał w domu temperaturę 18/13. Ja mam 21/18 i IMHO jest to "średnia krajowa". Więc nie wciskaj, że wszyscy poza Tobą szczękają zębami albo płacą kosmiczne pieniądze za ogrzewanie.

 

Po drugie od nikogo nie wymagam przyznania mi racji, bo ja swoje wiem i ja wiem ile place za ogrzewanie i CWU, opinia innych na ten temat w moim domu mnie interesuje tak jak zeszloroczny snieg.
Skoro nie obchodzi Ciebie opinia innych i nie dążysz do przekonania kogokolwiek to po co dyskutujesz !? To co napisałeś jest wewnętrznie sprzeczne. BTW. Ja też wiem ile płace za ogrzewanie ;)

 

Co taki sam czas jak w lodowce i kosztuje zapewne tyle samo.

....

Pod warunkiem ze zgasnie Slonce, przestana plynac wody podskorne to zabraknie wszystkiego - innych ewentualnosci nie ma.

 

Słyszałem co innego. Jak będę miał czas to poszukam. Na razie proponuje poczytać sobie np.: tutaj. IMHO sprawa nie jest taka jednoznaczna. A tak wogóle to jaki będzie Twój 10 letni TCO ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co wy się tak kominów czepiacie !?
Bo jest istotny koszt wykonania. Ty masz 8 - a ja mam jeden od kominka - wiec zapewne roznica w cenie wykonania bedzie znaczna.

 

Czyli nie masz wentylacji !?

Albo łżesz albo jesteś głupi albo zapomniałes napisać, że masz wentylacje mechaniczną. A ta też za darmo nie jest.

 

Po pierwsze uwazaj na slowa, po drugie czy to jest temat wentylacja czy PC?

 

 

Nie wiem w czym przesadzam - takie temperatury ludzie utrzymuja w domach, wiec w czym tu przesadzenie??
Jednak przesadzasz - ja nie słyszałem, aby ktokolwiek utrzymywał w domu temperaturę 18/13. Ja mam 21/18 i IMHO jest to "średnia krajowa". Więc nie wciskaj, że wszyscy poza Tobą szczękają zębami albo płacą kosmiczne pieniądze za ogrzewanie.

 

Coz, mamy innych znajomych i cale szczescie.

 

 

Skoro nie obchodzi Ciebie opinia innych i nie dążysz do przekonania kogokolwiek to po co dyskutujesz !? To co napisałeś jest wewnętrznie sprzeczne. BTW. Ja też wiem ile płace za ogrzewanie ;)

 

Chyba mamy rozbierzne poglady co do sensu dyskusji. Wg mnie dyskusja nie ma polegac na zmuszeniu kogokolwiek do czegokolwiek, podalem moje koszty i wyliczenia, kazdy sobie moze teraz to porownac i policzyc ze swoimi danymi i wnioski wyciagnac samemu - oczywiscie jak potrafi.

 

 

Słyszałem co innego.

 

Ja slyszalem ze na Marsie mieszkaja zielone ludki :lol:

 

Jak będę miał czas to poszukam. Na razie proponuje poczytać sobie np.: tutaj. IMHO sprawa nie jest taka jednoznaczna. A tak wogóle to jaki będzie Twój 10 letni TCO ?

 

POliczmy - instalacja 27000, roczny koszt 1600 x10 lat= 16000 + 27000 = 43000 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Oferujący pompy ciepła

Proszę nie pisać, że ktoś coś powiedział, że coś gdzieś trzeba wymieniać.

Pompy ciepła, które oferuję do sprzedaży i montażu nie wymagają żadnych okresowych przeglądów i wymiany cyklicznie części.

Co do czynników roboczych. Lodówka stoi i u mnioe w domu, ziębi, ziębi rok po roku i nic nie uzupełniam, nic nie wymieniam, sprężarka chodzi i chodzi. Nie wspomną o wiekowym Mińsku moich rodziców. Chyba z 20 lat już pracuje.

 

Przyznaję rację Neptunkowi. Po co te wszytskie wyliczenia. Mówmy o realiach, o tym ile ludzie płacą. Oczywiście nie mogę powiedzieć potencjalnemu inwestorowi: "słucha Pan mogę skontaktować Pana z 5 osobami, które mają pompy w domach o powierzchni 200 m2. tyle właśnie będzie Pan płacił". Dom 200 m2 domowi 200m2 nierówny. Ale na pewno daje to pogląd czego można się spodziewać.

 

Staram się nie wróżyć z fusów inwestorom (aczkolwiek szacunki przy założeniach można przedstawić). Staram się pokazywać przykłady.

 

Pojawiło się po drodze kilka błędów: np. grzejniki 70/55 - jak wspomniał Neptunek niedopuszczalne przy pompie ciepła. Trzeba pamiętać, że jest to źródło NISKOTEMPERATUROWE i cała instalacja musi być wykonana pod parametry niskiej temparatury zasilania. Tu trochę teorii z pomp ciepła by się przydało ale palce by bolały od pisania. Zapraszam do wątków, które sie już pojawiały o pomapach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptunek napisałeś

Okres ten NIE MA sensu, bo za 20 lat to palniki i automatyka w kotlach bedzie zupelnie inna, i zupelnie inne beda pompy ciepla! Stad moje porownanie wyceny Volvo, ktore najprawdopodobniej za tyle lat bedzie doskonalym obiektem muzealnym.

Z tego własnie wywnioskowałem że nie bierzesz pod uwage takiego długiego okresu eksploatacji pod uwage.

Rozmowa z moim kumplem odbyła się już kilka lat temu i dokładnie nie pamietam o jaki dokładnie element sprężarki chodziło najprawdopodobniej był to cały moduł hermetyczny sprężarki co ok. 10lat. Dodatkowo kumpel ma wymiennik wodny (dwie studnie) więc w ramach kosztów utrzymania musi czyścić co jakiś czas studnie i filtry bo coś tam się zamula i zapycha.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Oferujący pompy ciepła

inwestor napisał:

 

Dodatkowo kumpel ma wymiennik wodny (dwie studnie) więc w ramach kosztów utrzymania musi czyścić co jakiś czas studnie i filtry bo coś tam się zamula i zapycha.

 

Tych problemów z kolektorem ziemnym by nie było (tak na marginesie). Co do Twojego kumpla: być może spartaczono robotę przy wykonaniu studni i ich zafiltrowani (czyli byle taniej, a tylko zarobić), a może nie oceniono właściwie warunków do zainstalowania pompy ciepła, czyli zamontowano ją na siłę (o zgrozo !!!). Czasami warunki wodne są tak niesprzyjające, że lepiej nie wykonywać takich rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze uwazaj na slowa, po drugie czy to jest temat wentylacja czy PC?
:D Wyluzuj bo ci pompa wysiądzie ;) Twierdzenie, że mozna zaoszczędzić jakieś straszne pieniądze na kominach jest totalną bzdurą bo większośc przewodów kominowych służy do wentylacji. Jeśli nie masz kominów, to musisz mieć jakoś inaczej rozwiązany system wentylacji, a to oznacza, że wydałeś pieniądze tylko inaczej. Więc gdzie tu oszczędnośc !?

 

Coz, mamy innych znajomych i cale szczescie.
To nie jest argument - gadasz głupoty i unikasz polemiki. Nadal twierdze, że nie ma ludzi którzy ustawialiby grzanie 18/13 bo to idiotyzm. Twój argument (jak i ten z kominami) jest mocno naciągany.

 

Chyba mamy rozbierzne poglady co do sensu dyskusji. Wg mnie dyskusja nie ma polegac na zmuszeniu kogokolwiek do czegokolwiek, podalem moje koszty i wyliczenia, kazdy sobie moze teraz to porownac i policzyc ze swoimi danymi i wnioski wyciagnac samemu - oczywiscie jak potrafi.
Co innego piszesz co innego robisz. Vide to co poniżej:

 

POliczmy - instalacja 27000, roczny koszt 1600 x10 lat= 16000 + 27000 = 43000 zl.
No i... To ma być zachęta do stosowania pomp ciepła !? :)

 

Przeczytaj jeszcze tutaj. Autorom tej strony ewidentnie zależało na udowodnieniu opłacalności stosowania pompy ciepła. Gdyby w miejsce kotła olejowego wstawić kocioł gazowy porównanie wypadłoby znacznie gorzej.

 

To że pompa ciepła jest tańsza w eksploatacji nie oznacza, że jest tańsza wogóle. Z wszelkich porównań i wyliczeń wynika, że stosowanie PC kosztuje podobnie do innych popularnych systemów grzewczych. Ostatnio czytałem o domu ogrzewanym prądem el. Przy zachowaniu kilku prostych warunków 10 lat grzania prądem kosztuje tyle samo co gazem (że o pompie ciepła nie wspomnę). Wszelkie enuncjacje o odkryciu jedynie słusznego i najlepszego systemu grzewczego są po prostu śmieszne. Chcesz miec PC to ją sobie miej, ale nie wciskaj, że cała reszta to idioci (18/13 :D) i frajerzy. Bo to zwyczajnie jest nieprawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferujący pompy ciepła

 

Może podaj jaka jest trwałośc oferowanych przez ciebie instalacji pomp ciepła. Raczej nie chodzi o to abys opisywał lodówke Mińsk tylko konkretnie podaj MTBF deklarowany przez producenta instalacji z pompą ze średniej półki cenowej. Celowo napisałem o grzejnikach 70/55 i nie jest to wcale bląd bo takie obecnie sa najpopulerniejsze i praktycznie mało kto w domu nie stosuje takich grzejników. Jak piszemy o wadach pomp to piszmy o tym że nie nadaja się one do instalacji z grzejnikami.

Wyliczenia natomiast są bardzo potrzebne aby samem ocenić czy takie rozwiazanie jest przydatne w naszym przypadku czy nie. Zdawanie się na informacje handlowa i na to co ludzie powiedzą to raczej mało racjonalne podejście.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gorąca dyskusja.

 

Neptunek napisz jaką masz pompę, naprawdę jestem zainteresowany.

 

Podobno bez firm na tym forum ma byc, wiec tak niech zostanie, po drugie nie jestem od reklamy te firmy bo ja ja tylko kupilem i uzytkuje.

 

Reasumujac:

1. nie wiem jak jest ze sprezarkami i PC z dolnym zrdolem wodnym, moja jest gazowa

2. faktem jest ze starannosc wykonania ma kolosalne znaczenie

3. dom domowi nierowny ale i zrodla ciepla takze, wiec ta sama PC w podobnym domu ale w innym miejscu moze zupelnie inaczej pracowac

4. zakladam sprawne dzialanie PC na jakies 20 lat, bo gdy po 5 mi sie zwroci to przez reszte bedzie mnie stac na zakup kolejnej sprezarki, bo tylko ja zapewne trzeba bedzie wymienic

5. co do gustow sie nie dyskutuje tak jak to robi Jasiu i ja wiem, bo spalem i bywam w tych domach jak ludzie mieszkaja, ale to bez znaczenia.

6. biednego nie przekonasz ze jest bogaty - i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszemy o wadach pomp to piszmy o tym że nie nadaja się one do instalacji z grzejnikami.

 

To jest powszechnie znana prawda i nikt tego nie ukrywa! albo stosujesz ogrzewanie niskotemperaturowe bo takie jest najsensowniejsze dla PC albo stosujesz grzejniki ale wtedy trzeba je przewymiarowac i to dosc sporo. Czyzby brakowalo suchych faktow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Oferujący pompy ciepła

inwestor napisał:

Może podaj jaka jest trwałośc oferowanych przez ciebie instalacji pomp ciepła

Zacznijmy tak: okres eksploatacji sprężarki liczony jest na 15 - 20 lat. To jest element, który najszybciej może ulec awarii. Pozostałe elementy, przede wszystkim kosztowne jak wymienniki, będą pracowąły znacznie dłużej. O innych elementach wykonania, czasu pracy i gwarancji nie wspomnę tutaj, bo szanuję forumowiczów i żadnej reklamy uprawiać tutaj nie będę (a podając pewne rozwiązania podsunął bym pewnie markę pompy). Jeśli ktoś by chciał zapytać o konkretne rozwiązania to proszę wysyłać zapytania na podanego maila.

 

 

Jak piszemy o wadach pomp to piszmy o tym że nie nadaja się one do instalacji z grzejnikami.

Nie można powiedzieć, że się nie nadają. Trzeba je tylko odpowiednio dobrać. Oczywiście sprawność układu z grzejnikami jest mniejsza niz podłogówki, co nie zmienia faktu że wielu moich klientów posiada układy mieszane.

 

Wyliczenia natomiast są bardzo potrzebne aby samem ocenić czy takie rozwiazanie jest przydatne w naszym przypadku czy nie. Zdawanie się na informacje handlowa i na to co ludzie powiedzą to raczej mało racjonalne podejście.

 

Wyliczenia są oczywiście potrzebne. A to co ludzioe powiedzą to są ich doświdczenia. Jeśli ktoś ma podlicznik to poda Ci zużycie co do kilowata i koszty co do grosza. Wtedy to są po prostu realia, nic więcej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie wiem jak jest ze sprezarkami i PC z dolnym zrdolem wodnym, moja jest gazowa

Czyli jest to pompa typu powietrze-woda?

Myślałem, ze takie się nie sprawdzają w naszych warunkach klimatycznych.

Skąd czerpiesz powietrze?

Aha, pierwsze słyszę, że na forum ma być bez firm, ale jak chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie wiem jak jest ze sprezarkami i PC z dolnym zrdolem wodnym, moja jest gazowa

Czyli jest to pompa typu powietrze-woda?

Myślałem, ze takie się nie sprawdzają w naszych warunkach klimatycznych.

Skąd czerpiesz powietrze?

 

Nie powietrze woda bo to faktycznie u nas nie ma sensu, ale kolektor gruntowy z gazem - przeciez napisalem ze gazowa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptunek napisz co masz na myśli pisząc że twoja pompa jest gazowa. Czy chodzi ci o wymiennik powietrzny czy też do zasilania stosujesz gaz ziemny lub propan. Pisząc wcześniej o pompach gazowych właśnie o taka pompę zasilaną gazem ziemnym mi chodziło - gazowa daje naprawdę duże oszczędność na kosztach paliwa. Jeśli masz pompę z wymiennikiem powietrznym to napisz jak sprawuje się ona przy niskich temperaturach np. -15 oC kiedy wydajnośc jest minimalna a zapotrzebowanie do ogrzewania największe. Czy musisz stosować jakieś dodatkowe żródło ciepła. Czy mocy wystarcza wtedy również dla c.w.u. Nie chodzi mi tu o jakąś przepychankę na argumenty oraz o to czy ktoś jest bieny czy bogaty. Nie należy w tym miejscu zapominać że instalacja c.o. to tak naprawdę zło konieczne i wiekszość inwestorów chce wydać jak najmniej na tą instalacje. Jeśli wydatek znacznie odbiega w góre od przecietnej to sensowne jest aby za takie eksta pieniadze był i ekstra pożytek. Z tego co zostało tu już napisane to nawet nie ma pewności jak taka pompa będzie działać w konkretnym przypadku czyli spore ryzyko .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uklad jest taki:

bufor - sprezarka - kolektor ziemny poziomy

 

w kolektorze krazy sobie jakis tam gaz o symbolu Rxxx (xxx jakies 3 cyfry, ale nie pamietam juz dokladnie jakie).

 

W buforze jest jeszcze grzalka, ktora jakby co to sie wlacza i wspomaga PC, ale od tego juz jest automatyka ktora tym wszystkim steruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Oferujący pompy ciepła

Inwestor:

Dziwię się, że ludzie trkatują instalację c.o. jako zło konieczne. Przecież każdy wie, że wydatki na ogrzewanie na najistotniejszy składik utrzymania domu jednorodzinnego. Póki pracujemy to wszytsko o.k. Ale jak nam nasze Państwo zafunduje emerytury to wtedy pojawia się problem: jak utrzymać ten dom?

 

Tak jak piszę od początku te konkretne przypadki są. Są ludzie, którzy mają pompy ciepła i to jako jedyne źródła grzewcze i to Oni mogą powiedzieć, że nie jest im zimno i że nie trzeba się niczym wspomagać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...