Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

Oferujący pompy ciepła

Nie masz się co dziwić. W cieplejszym klimacie domy nie wymagają ogrzewania i bez instalacji c.o. z powodzeniem się obywają. W takim kontekście należy rozumieć moją wypowiedź. Nie ma się co nad ta instalacją specjalnie rozczulać. Jak bedziemy przechodzić na emeryturę to właśnie pompa będzie już nadawać się do wymiany i wcale nie wiadomo czy zechcemy ją nadal bo nadal bedzie wielokrotnie drozsza od innych źródeł ciepła. Jeśli jej nie zechcemy to zostaną nam w ziemi setki metrów zbędnych rurek, albo niepotrzebne studnie które nie zostały zrobione bezpłatnie. Może za tych właśnie 15...20 lat. Będziemy ogrzewać domy bio-olejem z rzepaku, pelletami albo innym biopaliwem tego jeszcze nie wiemy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Oferujący pompy ciepła

Inwestor napisał:

Nie ma się co nad ta instalacją specjalnie rozczulać. Jak bedziemy przechodzić na emeryturę to właśnie pompa będzie już nadawać się do wymiany i wcale nie wiadomo czy zechcemy ją nadal bo nadal bedzie wielokrotnie drozsza od innych źródeł ciepła

 

Pompa po 20 latach, czy nawet więcej nie będzie się nadawała cała do wymiany (co najwyżej podzespoły - sprężarka).

Co będzie za 20 lat tego i ja nie wiem. Natomiast wiem co teraz mam do wyboru. Gdybym ciągle czekał na lepszą pralkę czy samochód nigdy bym nic nie kupił. Normalne, świat idzie do przodu....

Pomyślności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez interesowalem sie pompą ciepła. Zdecydowalem jednak, że pompa ciepła nie zwroci mi sie nigdy, gdyz od czerwca bede mial dostep do gazu ziemnego oraz mam orzewanie kominkowe z DGP i GWC, ktore bardzo lubie.

 

Zimą, od konca lutego gdy sie wprowadzilem, ogrzewalem dom wyłącznie kominkiem i mialem odpowiednią temperature. W lazience mam ogrzewanie elektryczne podlogowe z rozbudowanym sterownikiem.

 

Zamiast inwestowac w zrodla ciepła zainwestowalem w izolacje budynku - sciana trojwarstwowa ceramiczna z 20 cm welny mineralnej, podloga parteru na 18 cm styropianu, strop nad parterem 6 cm styropianu, poddasze to prawie 30 cm ocieplenia.

 

W ten sposob nie przejmuje sie specjalnie cenami energii. Zuzycie energii jest i zawsze bedzie male.

 

Ocieplenie nie zuzywa sie i nie wymaga konserwacji, jest praktycznie wieczne. Istotna jest dla mnie trwalosc nakladow i swiadomosc, że w dalszych latach nie bede musial ponosci zancznych kosztow konserwacji, czy tez naprawy jakiegos urządzenia.

 

W praktyce okazuje sie rowniez, że po kilku latach uzytkowania danego urządzenia, w przypadku awarii, urzadzenia nie mozna naprawic, brak czesci, urządzenie jest przestarzale, trzeba je po prostu wyrzucic i kupic nowe. Dlatego uwazam, że duze naklady na wszelkie urządzenia, ktore są kosztowniejsze niz inne w momencie zakupu, gdyz mają byc trwalsze, są wysoce problematyczne.

 

Wykonane ogrzewanie c.o. (gazowe) bedzie, jak w praktyce u wielu mieszkancow nowych domow, uzupełnieniem ogrzewania kominkowego, ktore jest tanie, a dla mnie osobiscie bardzo mile. Gdy nie bede mial sily lub ochoty dokladac do kominka, dom bedzie ogrzewany wodnym c.o.

 

Uwazam, że zamiast inwestowac w "oszczedne" zrodla ciepła lepiej skoncentrowac sie na domu, ktory energii nie bedzie potrzebowal zbyt wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Oferujacy tu nikt nie pisze o czekaniu na nowszy model pralki czy lodówki. Wybór źródła ciepła do ogrzewania domu to znacznie poważniejsza decyzja.

Dopiero teraz sprawdziłem link podany przez Jasia do UNITHERMU. Cena instalacji z pompą po prostu powaliła mnie 52 tys. to naprawdę :o handlowcy z tej firmy muszą mieć dużą wprawę we wciskaniu kitu :wink: aby sprzedać choć jedną instalację. Sama pompa to koszt przeszło 24 tys. Jak napisał Jasiu przy zestawieniu z gazowym kotłem kondensacyjnym (Vaillant VU196) koszty całej kotłowni ok. 12 tys. zl + przyłącze 6 tys. razem 18 tys. roczny koszt gazu ok. 3tys. Różnica 52-16 = 36 tys. !!!. To już chyba lepiej te pieniadze oddać na jakiś sierociniec niż zanosić je w prezencie sprzedawcy pompy.

Oczywiście sytuacja w przypadku braku dostępu do gazu sieciowego przedstawia się nieco mniej korzystnie dla kotła. No ale nikt nie musi zaraz kupować drożyzny można sobie kupić coś tańszego np. kotłownię olejową i to nie w cenie 33 tys. ale z powodzeniem mozna zmieścić się w cenie 20 tys.

Więc tak podsumowując kolego Oferujący twoje stwierdzenie że do wymiany najwyżej będzie się nadawała sprężarka przy cenie sporo ponad 20tys. to brzmi jak kpina.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekS masz absolutną rację. Tyle, że w połowie, bo zrealizowałeś połowę celu (dom prawie pasywny :D ), a druga część celu to korzystanie z najtańszych źródeł dających ciepło dla tego domu. A takim najtańszym źródłem jest... pozyskiwanie ciepła z ziemi.

 

W ekonomii istnieją dwie metody optymalizacji inwestycji:

1. Maksymalizacja efektu przy określonych zasobach, lub

2. Minimalizacja nakładów przy określonych celach

 

Twoje rozumowanie jest prawidłowe jedynie jeśli metodę #1 zmodyfikujemy do postaci "Maksymalizacja efektu przy nieograniczonych zasobach".

 

Ocieplanie domów i stosowanie tanich źródeł energii stosowane jest aby osiągnąc zamierzony efekt (komfort cieplny) minimalnym nakładem środków. Dom pasywny + pompa ciepła jest ekonomicznym nieporozumieniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleksandryto,

 

ciepło z ziemi byloby moze najtansze, gdyby najtansze byly urządzenia do pozyskiwania tego ciepła, a tak niestety nie jest.

 

Przy koszcie ciepła nalezaloby jeszcze uwzglednic koszt inwestycji w instalacje, gdyz ma on duzy wpływ na koszt tego wlasnie ciepła.

 

Jesli ktos nie ma gazu ziemnego, ja nie mialem go tej zimy, to wcale nie najdrozej wychodzi gaz plynny, tym bardziej, że kociol gazowy z zasobnikiem c.w.u. kosztuje od 3000 złotych i taki tez zastosowalem (Termet UniCo 6,6-22Kw).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa to nie sprężarka!!!!! Sprężarka nie kosztuje 20 tys zł. To tyle. Proszę najpierw sprawdzić, a potem pisać.

Pozdrawiam

 

Wiesz jak to jest, niektorzy jak sie zepsuje im lodowka albo pralka to wymienia calosc na nowa ;) hmmm a swoja droga to jak zepsuje sie zamek w oknie to moze wymienia sie caly dom na nowy?? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu! Ludzie kochani, skad Wy bierzecie ceny tych pomp :o :o :o ? Albo macie strasznego pecha do firm lub handlowców, albo wszystcy przesadzacie. Ja, na drodze wyboru i kupna pompy (a bylo to calkiem niedawno, więc podwyżka cen na przestrzeni lat nie wchodzi w grę) nie spotkałam sie NIGDY z ceną pow. 40 tys.!!! A jeśli ktoś mi powiedział 40 tys., to ja mu mówiłam "Do widzenia". Ceny wzięte z kosmosu! Zejdźcie na ziemię i sprawdźcie, ile to naprwdę kosztuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEWNIE ŻE KUPIĘ

Bo nie mam dostępu do gazu ziemnego a jakoś w oleju opałowym nie mam ochoty się babrać. Gaz ciekły wcale nie taki tani.

Nie oczekuję jakiegoś rewelacyjnego współczynnika . powiedzmy 2,5.

Otrzymam wtedy koszty grzania porównywalne z gazem ziemnym.

Samą pompę ( urządzenie ) można kupić za 16-17 kzł ( i tak za dużo dla tak prostego urządzenia). :evil:

 

Wymiennik : najlepiej dwie płytkie studnie wiercone 8-10 m - 2kz .

Jeśli woda gruntowa będzie na 7 m to pompa samozasysająca 400 pln

Jeśli głębiej to 1kzł . ( ale maksymalnie do 16 m)

 

Jak nie znajdę wody gruntowej na 10- 15 metrze ( u mnie mało prawdopodobne) to wkopię 400m rury PE fi40 ( 1,2 kzł) + dzień pracy koparki z szeroką łychą. ( dwie rury w jednym wykopie dla tej samej pętli).

Podłogówkę i tak planowałem, wymiennik cwu i tak muszę kupić (fakt że większy ale to nie tragedia gdy nie ma się żadnego ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cena instalacji z pompą po prostu powaliła mnie 52 tys. to naprawdę handlowcy z tej firmy muszą mieć dużą wprawę we wciskaniu kitu aby sprzedać choć jedną instalację. Sama pompa to koszt przeszło 24 tys."

 

TAK SOBIE CZYTAM I OCZOM NIE WIERZĘ .

Czyli 28 tyś bez pompy :o

Może wzięli pod uwagę :

wymiennik pionowy wiercony w skale + wykonanie podłogówki wraz terakotą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie czepiam się, tylko z ciekawości zapytam:

 

Co się robi w przypadku pompy ciepła, gdy podczas wykonywania tych studni woda sobie jest, a za jakiś czas woda popłynie sobie gdzie indziej (czyli "studnia wyschła")?

 

Obie studnie chłonna i czerpna pracują na tej samej warstwie wodonośnej, więc nie wyschnie z powodu pompy ciepła.

Jeśli wyschnie z powodu znacznego obniżenia poziomu wód gruntowych w okolicy ( jakaś katastrofa :o czy co ) to pozostaje pogłębić (wiercić głębiej) lub przejść na wymiennik gruntowy. Poziomy - dewastacja już zagospodarowanego ogrodu lub wykorzystać otwory do wymiennika pionowego ( dwa to za mało )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ekonomii istnieją dwie metody optymalizacji inwestycji:

1. Maksymalizacja efektu przy określonych zasobach, lub

2. Minimalizacja nakładów przy określonych celach

Jasiu

dziekuje Ci, ze ulzyles mi w bolu do jakiego doprowadzaja

rozwazania nad strategia inwestycji w domu.

Wybieram odpowiednia dla mojej sytuacji metode i ... tyle.

Jeszcze raz dziekuje.

 

Prosze Panstwa mozemy sie podzielic na tych co:

1. maja pieniadze przeznaczone na instalacje (wystarczajace nawet na pompe ciepla) i chca je jak najlepiej wydac (jesli ktos postanowil wydac na kotlownie 30 tys. to niech to zrobi z sensem)

2. szukaja najtanszej metody ogrzania domu i pada na pompe ciepla -> neptunek wyliczyl ze w jego sytuacji bedzie to najtansze rozwiazanie problemu ogrzewania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ciekawe jakie Ty masz argumenty????

A wyciągnę pierwszy lepszy z rękawa. Zamiast montować drogie i kiepskie w sumie urządzenie urządzenie, a potem liczyć kiedy mi się to zwróci - zbudowałem dom który potrzebuje mniej ciepła do ogrzania. Zamontowałem supertani system ogrzewania, elektryczne grzejniki punktowe, i też cieszę się niskimi rachunkami za ogrzewanie.

Zamiast jak ty ładować się w pompę ciepła za 27 tys. oraz kolejną fure w podłogówkę i kto wie co jeszcze, zbudowałem ciepły dom.

Moje koszty to system grzewczy za 4 tys zł i dodatkowa izolacja za mniej więcej 5 tys. Roczne koszty ogrzewania mojego 150 m2 domu to 2100 zł. A więc dziesięcioletnie koszty ogrzewania to 30 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magdzia i neptunek - ale ile za pompę i te rurki w ziemi (zakopane - robocizan) oraz ew. inne ustrojstwa potrzebne, żeby toto pracowało ?

Aha - a koszty działki (np. dodatkowej) na której te rurki będą

zakopane ?

Krzysiek

 

Koszty juz przedstawialem moje pare postow wczesniej.

Robocizna za zakopanie - a co - lopata pomachac przez pare dni to problem?? Tak na tym forum wiekszosc sie chwali ile to sami wykonuja, a widze ze wykopanie paru metrow rowu to juz problem :lol:

Nic wiecej nie jest potrzebne, wszystko jest w moich kosztach i tyle - pracuje.

Jaki koszt dzialki???? jakiej dodatkowej???? Rece opadaja!!! To nie jest boisko do gry w football.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...