Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AUTOMATYCZNY SYSTEM NAWADNIANIA - jaką firmę polecacie? Na co zwrócić uwagę?


CZY BĘDZIECIE WYKONYWAĆ AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU  

41 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY BĘDZIECIE WYKONYWAĆ AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU



Recommended Posts

Dzięki, ale mówimy o zraszaczu turbinowym, np. Hunter PGP. Czyli coś tam się kręci, regulujemy kąt tego obrotu, ale strumień jest ciągle taki sam. I wtedy ta sama ilość wody w jednostce czasu spada ciągle na tą samą powierzchnię (jakiś tam pasek wynikający z szerokości strugi). Czyż nie?

 

No jak widać wg firmy Hunter nie :-)

Może chodzi o to, że pomimo tego, że strumień jest taki sam, to czas obrotu (pół koła vs całe) zwiększa się właśnie dwukrotnie? I wtedy, w ciągu godziny bądź minuty, na ten sam kawałek trawnika spadnie dwa razy mniej wody, bo będzie on oblany nie co 10 a co 20 sekund?

 

Pozdrawiam

Michał M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 750
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie... to chyba jedyne wytłumaczenie, ale na filmikach to tak nie wygląda, drugi to błąd w katalogu - może za dużo skopiowali z sekcji dot. zraszaczy statycznych. Tak więc jakby ktoś znający huntera pgp mógłby rozjaśnić.

 

Bo wychodzi mi 7 zraszaczy na sekcję, ale jak to bywa, kilka 90 st., kilka 180 st. I jakby to była prawda to by trzeba to było podzielić na kolejne dwie sekcje, bo inaczej nad opadem nie zapanuję i nie wyrównam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żaden błąd , wartości podawane są w jednostce czasu i przy stałej prędkości obrotowej zraszacz musi wykonać dłuższą drogę dlatego trzeba podzielić przez 2 i zwróć uwagę że tak napisane jest przy opadzie a nie przy wydatku a to duża różnica .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, policzyłem, zrozumiałem.

nie wziąłem pod uwagę, że każde miejsce jest zraszane w tej sytuacji dwa razy rzadziej w jednostce czasu, z powodu właśnie dłuższej drogi zraszacza :)

 

to jaka jest praktyka, jeśli potrzebuję trzech 180 st. i czterech 90st. ?

a) dwie osobne sekcje

b) olać, trawnik to zniesie

c) zastosować po dwa 90st. zamiast jednego 180st.

d) inne?

 

różnymi dyszami tego nie osiągnę, bo właśnie muszę lecieć na tych o minimalnych wydatkach. jakbym wszystkim tym 180st. dał dysze o dwa razy większym opadzie to się znowu nie zmieszczę w wydajności źródła wody (bo one mają od razu promień większy i wydatek większy prawie 3x). ech.

Edytowane przez civic9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię aby to zadziałało na dwóch sekcjach , w Twoim przypadku jesteś na dolnej granicy działania zraszacza a co za tym idzie minimalne spadki ciśnienia i zraszacze ledwo się wynurzą o ile w ogóle to zrobią , ponadto liczenie że zraszacz będzie miał 8,5 m zasięgu jest bardzo optymistyczne ,jak zwykle nie bierze się pod uwagę długości rury u Ciebie jest to istotne , moim skromnym zdaniem jeżeli nie ma ciśnienia dynamicznego 3 atm to trudno się spodziewać żeby tego typu zraszacze działały poprawnie .

to tak na szybko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciśnienie mogę podnieść, to mam za reduktorem (ustawiony na 4). bez reduktora w nocy jest nawet 9.

wpiąłem to za reduktorem bo dla rur i innych elementów podają zwykle max. 4 atm.

 

w katalogu zakres ciśnienia dla pgp podają od 1.7. to trochę zapasu jest.

ponadto zwracam uwagę, że 5 sztuk mp rotator (a na innej sekcji 7 sztuk mp rotator tych prostokątnych) działa bez problemów. czy mp rotator mają mniejsze wymagania co do ciśnienia?

 

zasięg to nie problem - pisałem o katalogowych 8.5, jak pociągnie na 7 to też mi wystarczy. choć mp rotatorki osiągają u mnie deklarowane zasięgi.

 

to jak? :)

Edytowane przez civic9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działaj na 5,5 atm dynamicznego i nic się nie dzieje, w tego typu pomocy czasem można się pomylić i warto spróbować ja twierdzę że przy tych parametrach które podałeś ten system nie będzie działał prawidłowo ale oczywiście mogę się mylić , PGP zakres ciśnienia od ponad 2 atm a MP od 1,7 atm jeżeli się wczytasz w katalog MP to jest tam zapis że do prawidłowego działania potrzebne jest ciśnienie 2,8 atm.( MP 300 )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do huntera PGP... (bo jak pisałem MP za dużo wody bierze, a tego na pewno nie zmienię)... jest szansa, żeby pogodzić 180 st. i 90st. na jednej sekcji?

Jak wyrównać opad?

 

Pytam o jedną sekcję, bo przy dwóch to już wiem, że nie będzie problemu - ani z MP, ani z PGP. Zastanawiam się czy da się coś wymyślić na jedną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do huntera PGP... (bo jak pisałem MP za dużo wody bierze, a tego na pewno nie zmienię)... jest szansa, żeby pogodzić 180 st. i 90st. na jednej sekcji?

Jak wyrównać opad?

 

Pytam o jedną sekcję, bo przy dwóch to już wiem, że nie będzie problemu - ani z MP, ani z PGP. Zastanawiam się czy da się coś wymyślić na jedną.

 

Jeżeli chcesz zastosować PGP 90st, to 180st. musisz dać o dwa razy większym wydatku np. PGP 2, na 90st. a na 180 st. 4-5, wtedy uzyskasz równe pokrycie.

Edytowane przez ArturPoniatowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam serdecznie

Sprawa ogrodu u mnie dopiero "kiełkuje" wiec bardzo proszę o pomoc

Chciałabym mieć trawnik no i oczywiscie system nawadniania - ponieważ jestem kobietą średnio się na tym znam

Czy ktoś wyjaśniłby mi jak po polsku od czego muszę zacząć i gdzie się udać w celu zakupu materiałów PLISSSSSS

Będę wdzięczna za każdą pomoc

Pozdrawiam

Saly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam nie wiem czy takim małym kompresorem da sie dobrze wydmuchać wodę z systemu ja probowalem i nie dawalo to dobrego rezultatu.....ja posiadam hydrofor ze zbirnikiem 280l i robie to tak ze spuszczam wode calkowicie ze zbiornika i małym kompresorem pompuje ten zbiornik 280l powietrza i 4 atm wystarczy zeby dobrze wydmuchac wode. Ale 50l to juz troche jest mozesz sprobowac ja mam taki 24l to za malo aby samym kompresorem wydmuchac wode. Edytowane przez adam998
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Mam projekt ogrodu wraz z nawadnianiem. Na początek muszę znaleźć ekipę która to nawadnianie wykona. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy? Jakie pytania zadać. Projektant polecał firmę Toro jako niezawodny system. Czy w rozmowach jasno określić że instalacja ma być wykonana właśnie na tych materiał

ach, czy skorzystać z innej marki polecanej przez firmę wykonującą byleby zgodnie z projektem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy wykonawca przeprojektuje po swojemu, dostosowując projekt do własnych materiałów i doświadczeń.

Nie sadzę by ktoś (wykonawca) dał gwarancję na prawidłowe działanie systemu, którego sam nie przeliczył - bo to on będzie odpowiadał gwarancją za ewentualne błędy zawarte w projekcie.

Projekt nawadniania wybiera się głównie w sytuacji, gdy się to chce robić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...