Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AUTOMATYCZNY SYSTEM NAWADNIANIA - jaką firmę polecacie? Na co zwrócić uwagę?


CZY BĘDZIECIE WYKONYWAĆ AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU  

41 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY BĘDZIECIE WYKONYWAĆ AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 750
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 1 month później...
  • 3 months później...
Mam pytanie jeśli mam kran na ogrodzie to musze wyporwadzać dodatkowe źródło wody z budynku na ogród do instalacji systemu automatycznego nawadniania?? Jak moge zmierzyć manometrem ciśnienie źródła wody jeśli nie mam wyjścia na ogród źródła wody? I ewentualnie jakiego materiału jeśli chodzi o rurkę do wyporwadzenia źródła wody użyć (metalowa czy plastikowa) wiem że optymalnie calówka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

manometr musisz podłączyć do miejsca z którego potem będziesz ciągnął wodę do nawodnienia. Może być w piwnicy, garażu czy innym kiblu.

Całą instalację kładzie się rurami z tworzywa - elastyczne, dostosowane do odpowiednich warunków (cienienia, gleba, itd). Do tego są dostępne złączki, kształtki itp.

Od źródła do studzienki rozdzielczej podobnie, chociaż tu wiem że niektórzy używają zwykłą rurę PE do wody.

 

Przede wszystkim, proponuję użyć szukajki. Na forum jest MASA informacji na temat nawodnienia. I są tam odpowiedzi na tego typu pytania.

Wiem bo też kiedyś szukałem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki przeszukam. Zastanwaim się czy można połączyć taki kran ze studzienką rozdzielczą za pomocą węża ogrodowego z szybkozłączką. Żeby ewentualnie odłaczać system i korzystać z tego kranu? Czy jednak należy puścić osobną rurkę na system i zrobić wyjscie w scianie budynku w innym miejscu. Czyli jak wykonam pomiar w piwinicy domu będzie to ciśnienie miarodajne tak jak wyjściu źródła wody?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pomiar wykonasz w piwnicy a kran w ogrodzie jest oddalony o np: 200 m to cisnienie będzie inne

jełsi kran ogrodowy jest o 10 m od piwnicy to spadki cisnienia są niewielki

 

Myslę że nie warto kombinowac z odłaczanym wężem ale załozyć na kranie trójnik z zaworami i korzystać z systemu a gdy trzeba to z węza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jeżeli kran będzie daleko w ogrodzie to będą spadki ciśnienia. Ja zakładam, że ujście wody będzie na ścianie budynku.

Osobiście proponuję żebyś wypościł kran na zewnętrzną ścianę, do użytku w ogrodzie z szybkozłączką, ale przed nim wstaw (w kolejności) zawór odcinający, odpowietrznik, trójnik, i podłącz na stałe odgałęzienie do studzienki z zaworami od nawodnienia. Przez odpowietrznik będziesz mógł podłączyć sprężarkę i wydmuchać wodę z układu przed zimą.

Raz podłączysz i nie będziesz musiał się tym przejmować. Potem założysz sterownik i o nawadnianiu zapomnisz całkowicie :yes:

 

PS

ja projektowałem i wykonałem instalację sam, na podstawie informacji z sieci (m.in. forum) i działa w 100%.

A najlepsze są zazdrosne spojrzenia sąsiadów, którzy maja żółtą popaloną trawę, a u mnie zieloniutka:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie:)

ja od dłuższego czasu borykam się z tematem nawadniania w ogrodzie........, cieszę się że tutaj trafiłam:):) mam o czym myśleć, bo działka 3000m......

pewnie na początek nie będzie mnie stać, żeby sporządzić projekt i obsadzić całą działkę, ale planuję puki co na większości trawnik - no i chciałabym żeby podczas susz był zadbany i zielony:):) obsadzenia na granicy działki, jakis mały sadzik i warzywniaczek.

Dałam do wyceny jednej firmie i myślałam,że umrę, jak przedstawili mi wycenę!!!!! ponad 16tys. zł. Pomarudziłam spuścili do 8tys. a jak napisałam, że max. 5tys. o dziwo się zgodzili...... nie wiem na czym to polega?

czytając wasze wypowiedzi nabrałam nadziei, że może uda nam się samemu to wykonać???? nie muszę posiadać profesjonalnego systemu, ale taki, który zaspokoi potrzeby mojej trawki.;) czy mogę liczyć na waszą pomoc???? bardzo będę wdzięczna:):):)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oldzia - powiedziałaś że max 5000 to wykonają system z jakością adekwatną do tej sumy

Jesli trzeba podlać 3000 m kw trawnika to 16000 wcale mnie nie dziwi

ale za 8000 tez można to zrobić - oczywiście nie do końca zgodnie z zasadami wykonywania automatycznego podlewania

W branży takie systemy nazywa się "wyżyłowaniymi" ;)

montuje się mniejszą ilość sekcji niż się powinno, podlewa się wszystko zraszaczami o dużym zasięgu nie dbając o to czy są rozmieszczone w równych odległościach, itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie zgodzę sie z przedmówcą:) Firma wtedy robi zły rostaw między głowicami a zasada jest taka że powinno być "głowica do głowicy" system wtedy jest optymalny ale są to koszta instalacyjne o wiele wiecej materiału no i pracy. Faktycznie za mniejsze pieniądze można zrobić taki system niz 16 tysięcy ale napewno będzie to kosztem materiałów i zasad instalacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za rozjaśnienie tematu......:) czyli co radzicie??? robić samemu, czy lepiej zlecic to firmie??? no jak dla mnie 16tys. to znacznie za dużo...... dlatego pomyślałam o jakimś bardziej oszczędnym nawadnianiu....... poszukam jeszcze innych wykonawców - może coś znajdę w rozsądnej cenie.......

a może polecicie firmę lub osobę, która zna się na rzeczy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym zwrócić uwagę na projekt jaki przedstawia firma bo ceny napewną będą się różniły. Np na fakt czy zraszacze na danym projekcie są rozstawione wedle zasady "głowica do głowicy" czyli promień ich zraszania pokrywa się minimum w 30 %. Napewno podzespoły godne polecenia to firma Hunter, Rain Bird, Toro. Samemu oczywiście można wykonać ale na takim obszarze jest to bardzo dużo pracy..Postawiłbym na firmę szczerze mówiąc 8 tysięcy zł to nie jest dużo za system na tej powierzchni cena 16 tysięcy przy wykonaniu wszelkich zasad projektowych i nawodnienia dokładnego tego terenu oraz zastosowaniu sprzętu firm wyzej wymienionych jest ceną realną..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...