Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do EX House - pasywna stodoła


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Problemem jest jednak niski współczynnik wytrzymałości na ściskanie, który jest na poziomie ok. 140kPa. Niestety, nie mam na tyle wiedzy, aby stwierdzić, czy domek może wywierać tak duży nacisk, że taka płyta będzie "za słaba" dlatego zwróciłem się do forumowego konstruktowa płyt - firmy PPKonstruktor.pl.

 

Witam, nie jestem specjalistą, ale poszukałem odnośnie parametrów płyt PIR/PUR i znalazłem (link), że płyty takie mogą być różnej gęstości, co za tym idzie mają różną wytrzymałość na ściskanie. Przykładowo od płyty o symbolu S-42, ma już porównywalne parametry na ściskanie jak styropian EPS 200, ale być może są jeszcze jakieś inne parametry, które należy wziąć pod uwagę. Ktoś bardziej zorientowany może się wypowie.

 

Barth3z mam pytanie. Jaki przewidujesz koszt przedsięwzięcia?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

trzymam kciuki i kibicuje!

 

zwracam uwagę na przegrzewanie się domu w okesie czerwiec-wrzesień!

 

kotlownia?? a po co wogole? i ten wymiar prawie 5m2,

 

wentylacja i szyby to cos na co bym stawiał, pomyśl nad rurowym gwc jeśli warunki gruntowe pozwalają,

 

pozdr.

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie jestem specjalistą, ale poszukałem odnośnie parametrów płyt PIR/PUR i znalazłem (link), że płyty takie mogą być różnej gęstości, co za tym idzie mają różną wytrzymałość na ściskanie. Przykładowo od płyty o symbolu S-42, ma już porównywalne parametry na ściskanie jak styropian EPS 200, ale być może są jeszcze jakieś inne parametry, które należy wziąć pod uwagę. Ktoś bardziej zorientowany może się wypowie.

 

Barth3z mam pytanie. Jaki przewidujesz koszt przedsięwzięcia?

 

Pozdrawiam

 

Są takie płyty, nawet twardsze niż XPS. Ale cena powala ...

 

Nie liczyłem jeszcze, ale coś ok. 500k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

trzymam kciuki i kibicuje!

 

zwracam uwagę na przegrzewanie się domu w okesie czerwiec-wrzesień!

 

kotlownia?? a po co wogole? i ten wymiar prawie 5m2,

 

wentylacja i szyby to cos na co bym stawiał, pomyśl nad rurowym gwc jeśli warunki gruntowe pozwalają,

 

pozdr.

 

Dzieki,

Myślę nad tym, jak zabezpieczyć przeszklenia w dachu w okresie letnim. Chyba sam wystrugam jakąś okkiennice z XPS'a z lamelami ustawionymi na maksymalny zysk w zimie. W lecie naturalnie będą zasłaniać słońce. Coś pomyśle.

 

"Kotłownia" ... no troszkę duża. Wejdzie zasobnik 300L, PC, requ, kanały wentylacyjne itp. Lepiej więcej niż mniej, a zmniejszyć raczej nie ma jak.

 

Na szyby mam pomysł, troszkę pionierski, ale myślę że wyjdzie. GWC planuje raczej żwirowe. I jeśli uda się zrobić GMC pod płytą to i reku nie będzie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Co Cię skłoniło do wykorzystania pci w tak dobrze izolowanym domu?

Masz już na oku jakąś mini pompę?

 

Policzyłem sobie wszystko i wyszło, że się opłaca (zwrot w ok. 8 lat). Dodatkowo nie chcę się bawić w 2 taryfy. Będę miał jedną. To też liczyłem i w domu pasywnym z PC nie ma sensu zmieniać na 2 taryfy:

pc 2 tartyfy.jpg

 

PC Panasonic Aquarea 5kW lub Daikin Altherma LT 6kW. Obie pompy z instalacją zamierzam nabyć za mniej niż 15k (mam możliwość zakupu po cenach dystrybutora)

 

Z oknami uważam, że bardzo fajny pomysł, też coś takiego planuje.

Będziesz budował sam, czy przy pomocy ekip?

 

Różnie.

Zastanawiam się, czy płyty fundamentowej nie zrobić samemu. Ściany i dach na pewno ekipa.

Pakiety szybowe sam. Okno tarasowe i te duże przeszklenie połaci południowej ekipa.

Wykończeniówka różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiłeś mnie tym pci.

Jeżeli rzeczywiście można zmieścić się w ok 15 tys, i średnioroczne COP'y są takie ładne, to myślę że warto się nad tym pochylić.

 

Ten Panasonic to coś takiego ?

http://dobrykontakt.net/product.php?id_product=13

Bo jeśli tak to musisz chyba mieć naprawdę dobre ceny, aby z całą instalacją zmieścić się w 15k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiłeś mnie tym pci.

Jeżeli rzeczywiście można zmieścić się w ok 15 tys, i średnioroczne COP'y są takie ładne, to myślę że warto się nad tym pochylić.

 

Z tym COP'em to jeszcze mam zamiar powalczyć.

CO:

Zastanawiam się nad rezygnacją z rekuperatora i wykonanie wentylacji wg projektu nydara. Wówczas będę dysponował powietrzem wyrzutowym o temp. ok. 23-25oC. Powietrze te wyrzucam do garażu i tam planuję zainstalować jedn. zewn. PC. Garaż będzie mi robił za bufor ciepła (nawiew 24h/dobę) a pompa ciepła będzie załączać się okresowo. Nie obawiam się o wychłodzenie garażu. W takiej temperaturze jestem w stanie osiągnąć COP=5.

CWU:

Wynalazek jaśka - syfon.

 

Ten Panasonic to coś takiego ?

http://dobrykontakt.net/product.php?id_product=13

Bo jeśli tak to musisz chyba mieć naprawdę dobre ceny, aby z całą instalacją zmieścić się w 15k

 

Tak, a cena wraz z instalacją nie jest nie do osiągnięcia. Oczywiście nie liczę zasobnika oraz podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo:

pc 2 tartyfyb.jpg

 

Trzecia kolumna to przy założeniu, że zrealizuję wynalazki jaska i nydara i że to będzie działać ;)

Oczywiście cały czas liczone dla domu pasywnego. Dla twojego 24kWh/m2/rok i powierzchni 125m2 wyjdzie tak:

pc 2 tartyfyc.jpg

 

Miałobyć na 8 lat ... Podziel sobie na pół. Różnica na rachunkach ok 10k, to tyle co różnica w cenie instalacji prądowej vc PC.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 10k chcesz miec całą instalację z pompą ciepła? mógłbyś podać poszczególne komponenty i ich cenę?

 

Nie, 10k to różnica w cenie pomiędzy prądem a PC. Oczywiście na niekorzyść PC. Nie liczę zasobnika, bo w obu przypadkach mus być, a rurki w podłodze licze w tej samej cenie co kable. Pozostaje sama jednostka i tutaj porówuję 5k za prąd i 15k za PC. To tak bardzo ogólnikowo liczone, bo ja będę zakup realizował dopier za ok. rok. Sądzę, że w tym czasie zakup PC będzie jeszcze korzystniejszy, a prąd raczej droższy niż tańszy ;)

 

EDIT: I jeszcze jeden aspekt przemawiający w moim przypadku na rzecz PC to to, że na połaci południowej będę miał panele PV, które w ciągniu dnia mogą mi za free napędzić PC i nie tylko. PC wymaga mniejszego poboru prądu (o wartość COP) względem kabli grzejnych.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych wyliczeniach, trzeba by jeszcze dorzucić kolumnę z wynalazkami Jaśka i Nydara, ale bez PCi

 

Nie trzeba, bo tamte wynalazki są zamiast requ ;)

 

Jakiego przepływu powietrza wymaga ta pompa? Będziesz w stanie w zimie taką ilość dostarczyć?

 

Garaż będzie buforem (dużo powietrza) i PC będzie kotłowała te powietrze. Nie wiem dokładnie o ile oC zbije mi temperaturę w garażu ta PC ... Tego nigdzie nie mogę wyczytać ani wyliczyć. Trzeba będzie sprawdzić i opublikować na FM ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, 10k to różnica w cenie pomiędzy prądem a PC. Oczywiście na niekorzyść PC. Nie liczę zasobnika, bo w obu przypadkach mus być, a rurki w podłodze licze w tej samej cenie co kable. Pozostaje sama jednostka i tutaj porówuję 5k za prąd i 15k za PC. To tak bardzo ogólnikowo liczone, bo ja będę zakup realizował dopier za ok. rok. Sądzę, że w tym czasie zakup PC będzie jeszcze korzystniejszy, a prąd raczej droższy niż tańszy ;)

myślę, że różnica wyjdzie trochę większa bo trzeba jeszcze uwzględnić sterowanie i wyposażenie kotłowni

 

ale widzę, że ty chcesz iść w pompę powietrzną, ja mam jeszcze miesiąc do rozważenia w co wchodzę :/ ale coraz bardziej myślę o wodnej podłogówce, na początek kospel a później może PC, chyba że kasa pozwoli to od razu PPC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...