Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Alarm w domu - gdzie centrala, kable itp - 3 pytania.


Recommended Posts

Witam, mam prośbę o informację (gdzieś kiedyś widziałem na nią odpowiedź ale teraz kiedy potrzebuję nie mogę znaleźć.

W jaki sposób doprowadzamy przewód do kontaktronów od spodu okna?

Za tydzień przychodzą montować mi parapety i jakoś nie wyobrażam sobie poprowadzenia przewodów w taki sposób aby uniknąć przycięcia przez parapet, tym bardziej, że z przewodem muszę dotrzeć blisko środka okna dwuskrzydłowego.

Pozdrawiam.

 

Odpowiedź jest TU i TU

 

Czujniki musisz zamontować przed parapetami!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki bardzo ZBYCH, zdjęcia jasne i czytelne. Do pełni "szczęścia" brakuje mi jeszcze informacji od fachowca: które polecasz (wpuszczane czy "doklejane")? Czy prawdą jest, że montowane na zewnątrz są łatwiejsze do wymiany przy ew. sklejeniu styków (konieczność wymiany)? I ile żył potrzebnych jest do podłączenia czujki inercyjnej chroniącej np jedno okno 2-skrzydłowe?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo ZBYCH, zdjęcia jasne i czytelne. Do pełni "szczęścia" brakuje mi jeszcze informacji od fachowca: które polecasz (wpuszczane czy "doklejane")? Czy prawdą jest, że montowane na zewnątrz są łatwiejsze do wymiany przy ew. sklejeniu styków (konieczność wymiany)? I ile żył potrzebnych jest do podłączenia czujki inercyjnej chroniącej np jedno okno 2-skrzydłowe?

Pozdrawiam.

Polecam oczywiście kontaktrony wpuszczane. Prawdą jest, że wierzchnie łatwiej wymienić, ale i też łatwiej je ominąć lub przypadkowo uszkodzić.

 

Czujka inercyjna potrzebuje cztery żyły (dwie do zasilania i dwie do wyjścia), ale proponuję dać przewód sześciożyłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się dołączę z trochę innym pytaniem. Czy czujki na podczerwień wykrywają obecność człowieka gdy ten się nie porusza, np. siedzi w fotelu?

 

Pytam się w kontekście inteligentnej instalacji elektrycznej, nie chciałbym aby np. zgasło mi światło w pokoju, bo się zdrzemnąłem na kanapie i system pomyślał, że nikogo w pokoju nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się dołączę z trochę innym pytaniem. Czy czujki na podczerwień wykrywają obecność człowieka gdy ten się nie porusza, np. siedzi w fotelu?

 

Pytam się w kontekście inteligentnej instalacji elektrycznej, nie chciałbym aby np. zgasło mi światło w pokoju, bo się zdrzemnąłem na kanapie i system pomyślał, że nikogo w pokoju nie ma :)

Nie. Pasywne czujki podczerwieni nie wykrywają obecności człowieka, a jedynie przemieszczanie się człowieka (i nie tylko :wink:).

Nawet czujki obecności (o wiele droższe od zwykłych pasywnych czujek podczerwieni stosowanych w systemach alarmowych, itp.) nie wykrywają obecności nieruchomego człowieka. One mają inną soczewkę i wyższą czułość. Nie ma takiej czujki, która wykryje obecność nieruchomego człowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka czujka...zwykły Burek!

Ale na poważnie to jest deczko akademicka dyskusja. Bo co ten nieruchomy człowieczyna może niby zrobić: albo zabrać się do roboty (i...) albo...umrzeć z głodu czekając na kajdanki.

pzdr.

-romwis

Nie bardzo rozumiem Twoją wypowiedź :roll:

Gdzie tu akademicka dyskusja? :roll:

Czy zwykły burek będzie sterował włącznikiem oświetlenia? :roll:

A dalszej wypowiedzi, to już w ogóle nie rozumiem. Czy człowiek po pracy nie może się zdrzemnąć? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Prowadzę do każdego okna po lewej i prawej stronie kabel 4x2x0.6 IYSTY.

Z mojego rozeznania wynika że 8 przewodów wystarczy do każdego typu czujki.

 

Na tarasie chcę zainstalować tor podczerwieni. Taras ma wewnętrzne wymiary dł: 752 cm, szer. 194 cm. (Zewnętrznie jest większy o jakieś 50 cm z każdej strony, bo są grube donice z betonu.)

 

W pozostałych oknach zastosuję tylko kontaktrony magnetyczne otwarcia okien i ew. czujniki zbicia szyby.

 

Czy ktoś może polecić jakąś firmę/model toru podczerwieni do tego zastosowania?

Czy lepiej poprowadzić tor tuż przy ścianie czy zrobić wiązkę odbijaną naokoło tarasu? A może po przekątnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...