Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawnik w lesie, czy to możliwe?


Recommended Posts

Mam na działce pewien problem, mianowicie chciałbym mieć ładny trawnik ale mam problem z podłożem. Działka jest zalesiona i ziemię zalega gruby kożuch mchu, igliwia, zgniłych patyczków itp.

Co z tym fantem zrobić?

Czy trzeba to igliwie w całości usunąć, czy też można np. nanieść na to ziemi i posadzić trawę? Czy takie rozwiązanie ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jesli masz gruby kozuch mchu, to nie wrózy nic dobrego.

Mialam przez wiele lat piekny trawnik, kiedy urosly sosny i inne iglaki, mech wszedl tak agresywnie, ze walcze i walke przegrywam.

POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz gruby kozuch mchu, to nie wrózy nic dobrego.

Mialam przez wiele lat piekny trawnik, kiedy urosly sosny i inne iglaki, mech wszedl tak agresywnie, ze walcze i walke przegrywam.

POZDRAWIAM.

 

Na szczęście mchu jest niedużo, znaczna przewaga to igliwie,

leśne roślinki oraz troszkę dzikiej trawy. Może nie będzie tak strasznie.

Pozdrawiam kominiarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
Dziekuje za dobre rady .Mam bagatela 8 arow do grabienia.W naiwnosci swojej wierzylem w jakis ,,cudowny,, plyn,proszek a tu hm banalne grabie.

Zycie jest piekne bez grabek ehh tak misie ciezko zrobilo.

 

Krzymi

Ja mam 97 arów do utrzymania koło domku.

Ale to wspaniały problem! Przyjść po ciężkim dyżurze do domu, zrobić obchód i relaksowo popracować koło domku. Nie chcę wracać do blokowiska i więdnąć razem z rodzinką.Teraz jesteśmy wszyscy szczęśliwi, że razem możemy tworzyć nasz oogród, sprzątać i grabić, mieć go na wyciągnięcie ręki i być szczęśliwymi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam większość trawnika pod sosnami. I z własnego doświadczenia radzę grab, grab i jeszcze raz grab. Jeżeli tego nie będziesz robić to trawnik będzie kiepski albo nie będzie go wcale. Życzę cierpliwości i powodzenia. :wink:

 

Poproszę o radę.Od niedawna jestem właścicielką malutkiego ogródka (120m2) - pierwszy w życiu, więc wielkość w sam raz :D

No i mam tam piękną starą sosnę.Niedawno pan specjalista zasiał trawe, która zdażyła już nieco wyrosnąć.Niestety pod sosną (Pomimo grabienia!!) trawka jakaś rzadsza :( Boję się, ze jej tam całkiem niedobrze!

w grabki już sie zaopatrzyłam i póki co lubię to zajęcie.Słyszalam niedawno, ze ziemię pod sosną należy odkwaszać (??) a najlepiej zasadzić jakieś płożące rosliny współgrające z sosną bo "trawy i tak tam nie będę miała".

Przerażające, zwłaszcza że powierzchnia pod sosną to spora część ogródka :D Czy jednak jest sposób na trawę - zieloną i miękką???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam większość trawnika pod sosnami. I z własnego doświadczenia radzę grab, grab i jeszcze raz grab. Jeżeli tego nie będziesz robić to trawnik będzie kiepski albo nie będzie go wcale. Życzę cierpliwości i powodzenia. :wink:

A czy zamiast grabi można posłużyć się techniką i użyć takiej dmuchawy / odkurzacza "do liści", tylko użyć nie na liście a na igły? Czy to zda egzamin? Ojczulek ostatnio stosował to na liście w swoim ogrodzie, bo na grabie już nie mial siły i chwali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trociu

Jeżeli chodzi o odkurzacz to owszem ale jako dmuchawa. Igły z żywicą zapaskudzą cały worek i trudno jest je z niego usunąć. :( Jedyny sposób to zdmuchnąć w jedno miejsce i siup do śmieci lub gdzieś.. .. byleby nie do kompostownika.

 

Nianiu

Z tym sadzeniem to niezły pomysł. Z doświadczenia wiem, że ziemia pod sosnami jest sucha. Moja rada to dużo podlewać i trochę więcej niż ciut nawozu. :) No i usuwać igły zwłaszcza jesienią, aby nie leżały do wiosny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trociu

Jeżeli chodzi o odkurzacz to owszem ale jako dmuchawa. Igły z żywicą zapaskudzą cały worek i trudno jest je z niego usunąć. :( Jedyny sposób to zdmuchnąć w jedno miejsce i siup do śmieci lub gdzieś.. .. byleby nie do kompostownika.

 

A niby to dlaczego nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trociu

Jeżeli chodzi o odkurzacz to owszem ale jako dmuchawa. Igły z żywicą zapaskudzą cały worek i trudno jest je z niego usunąć. :( Jedyny sposób to zdmuchnąć w jedno miejsce i siup do śmieci lub gdzieś.. .. byleby nie do kompostownika.

 

A niby to dlaczego nie?

Bo igiełki podobno zakwaszają i barrrdzo długo się rozkładają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Przyczyny słabej trawy:

1. kwaśna gleba - przed połozeniem trawnika nie zwapnowano gleby należycie.

2. Brak światła - jeżeli korony sosen sa geste to niewiele trawy pod nimi urośnie

3. Za mało wody - drzewo potrafi mocno osuszyc grunt.

4. brak nawożenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy na dzialce sosny z calym dobrodziejstwem (szyszki igliwie itp.)Rok temu trawa z rolki a dzisaj no szkoda gadac.Prawde mowiac trawa byla tak piekna ze tylko woda i kosiarka (wody do oporu koszenie raz w tygodniu)Trawa jest rzadka i slaba .Dac se luz czy zawalczyc?

A czy widziałeś w normalnym lesie sosnowym trawę ładną zieloną, równą? Albo sosny albo trawa moim zdaniem. U mnie w rogu właśnie się tworzy kawałek dzikości z sosnami i na pewno nie będzie tam trawnika tylko właśnie te szyszki i igliwie o których piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...