Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawnik w lesie, czy to możliwe?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Igliwie pod sosnami zamiast kory - też bym chciała mieć. Skąd brać igliwie i to w dużej ilości?

 

Witam, jedź do lasu z np. przyczepką nagrab i przywieź, tylko nie teraz jak jest tak sucho bo mandacik możesz dostać. Podczas grabienia nie wygrabiaj do gołej ziemi tylko tą wierzchnią warstwę.

Pozdrawiam

 

P.S. Jedź oczywiście do lasu iglastego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o :o No tylko nic ino siac siewki sosen :-? Niania nawozilas trawe? Jakis szczegolny sposob traktowania(prosby zaklecia modly) :p :p

 

Krzymi

 

Nie nawoziłam, tylko grabiłam i podlewałam...a jak nawiozlam tam gdzie trawka była nieco gorsza to mi ją wypaliło....już wiem, ze za dużo to też niedobrze...:)

 

Ogólnie nadal jest tak, że pod sosenką pięknie i zielono a gdzie indziej schnie i po wygrabieniu słomu w ogóle jej nie nia! ;((

 

Szukam na forum porad, co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mam 0,7 h lasu sosnowego z piękną zieloną trawą. To zawsze było moim celem. Pielęgnacja jest wymagająca, ale realna.

1. system podlewania automatycznego. W lesie potrzeba więcej zraszaczy o mniejszych wydajnościach ze względu na zacienianie podlewania. Podlewanie to podstawa las sosnowy rośnie na glebach piaszczystych lekkich więc woda w warstwie powieszchniowej do 5 cm znika prawie natychmiast. Powoduje to natychmiastowe przesuszenie trawy i jej zanik.

2. min 2 krotne zasilanie nawozami typu azofoska

3. na mech stosowanie siarczanu żelaza i odkwaszanie wapnem lub dolomitem

4. koszenie raz w tygodniu

5. w przypadku kiedy gęstość trawy spada konieczne jest dosiew najlepiej po koszeniu.

POWODZENIA[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc wreszcie powoli zabieram się za tę moją trawę między sosnami :D Otóż postanowiłam jednak nawieźć czarnoziemu. Nie wiem na jaką grubość mi wyjdzie bo jeszcze nie rozgrabialiśmy i nie wałowaliśmy. PH to około 6 czy dobrze by było przed wysianiem trawy zmieszać z dolomitem? Czy ten czarnoziem powinnam wymieszać z ziemią piaszczystą jaką właśnie posiadam na działce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5um napisał:

Mam 0,7 h lasu sosnowego z piękną zieloną trawą. To zawsze było moim celem. Pielęgnacja jest wymagająca, ale realna.

1. system podlewania automatycznego. W lesie potrzeba więcej zraszaczy o mniejszych wydajnościach ze względu na zacienianie podlewania. Podlewanie to podstawa las sosnowy rośnie na glebach piaszczystych lekkich więc woda w warstwie powieszchniowej do 5 cm znika prawie natychmiast. Powoduje to natychmiastowe przesuszenie trawy i jej zanik.

2. min 2 krotne zasilanie nawozami typu azofoska

3. na mech stosowanie siarczanu żelaza i odkwaszanie wapnem lub dolomitem

4. koszenie raz w tygodniu

5. w przypadku kiedy gęstość trawy spada konieczne jest dosiew najlepiej po koszeniu.

POWODZENIA[/img]

 

gdzie ten siarczan żelaza można kupić, jak go stosować i jak on wygląda?

Ja u siebie na mech stosowałem dolomit, ale wydaje mi się, że nie wiele on pomógł.

Może ten siarczan żelaza?

Skuteczny on jest na mech?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

u mnie jest podobne zagadnienie. 1/3 działki zarośnięta sosnami, pod którymi uświadczyć można jedynie szyszki i igliwie. No i podgrzybki jesienią :)

Myślę, żeby trochę zazielenić poszycie, ale nie będę silił się na zieloniutki trawnik, między innymi ze względu na grzybki.

Chciałbym jednak po przerzedzeniu sosen wysiać jakieś kępiaste, ozdobne trawy. Co polecacie? Shanta, wspominasz o ostnicach - jakiś konkretny gatunek, bo z tego co wiem krajowe są pod ochroną i pewnie ciężko je kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie czy uda mi się zrobić trawnik w ciągu dwóch miesięcy. Na początku maja mamy dużą uroczystość, a z jednej strony działki "sajgon". Czy można zacząć robic trawnik już w marcu jak tylko zrobi się trochę cieplej i do maja będzie już w takim stanie, że bedzie można po nim spokojnie deptać.

Nie chciałabym robić trawnika z rolki (chociaż to by było najszybsze rozwiązanie), bo mam na tym kawałku także sosny i nie liczę na piękną trawę pod nimi. Trochę mi szkoda kasy na trawę z rolki jeśli wiem, że trawnik po jakimś czasie nie będzie "angielski"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i macie odpowiedź :) przewertowałam książkę "Fitosocjologia stosowana" :D

(notabene mój podręcznik ze studiów) i takich gatunków rosnących w borach sosnowych jest więcej:

>kostrzewa owcza Festuca ovina

>turzyca wrzosowiskowa Carex ericetorum

>trzcinnik piaskowy Calamagrostis epigejos - bardzo popularna trawa :)

>trzcinnik leśny Calamagrostis arundinacea

>śmiałek pogięty Deschampsia flexuosa

>kosmatka i jej odmiany Luzula sp.

>turzyca piaskowa Carex arenaria - chociaż to bardziej wydmowy gatunek, ale na suchym podłożu w prześwietlonym "lesie" może da sobie radę

>trzęślica modra Molinia caerulea ta za to na wybitnie wilgotne bądź mokre stanowiska

>kosmatka owłosiona Luzula pilosa

>perłówka zwisła Melica nutans

>turzyca palczasta Carex digitata

>turzyca pagórkowa Carex montana

 

Jestem pewna że znalazło by się więcej gatunków i to nie koniecznie borowych, np z kwaśnych dąbrów też pewnie dały by radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i macie odpowiedź :) przewertowałam książkę "Fitosocjologia stosowana" :D

(notabene mój podręcznik ze studiów) i takich gatunków rosnących w borach sosnowych jest więcej:

>kostrzewa owcza Festuca ovina

>turzyca wrzosowiskowa Carex ericetorum

>trzcinnik piaskowy Calamagrostis epigejos - bardzo popularna trawa :)

>trzcinnik leśny Calamagrostis arundinacea

>śmiałek pogięty Deschampsia flexuosa

>kosmatka i jej odmiany Luzula sp.

>turzyca piaskowa Carex arenaria - chociaż to bardziej wydmowy gatunek, ale na suchym podłożu w prześwietlonym "lesie" może da sobie radę

>trzęślica modra Molinia caerulea ta za to na wybitnie wilgotne bądź mokre stanowiska

>kosmatka owłosiona Luzula pilosa

>perłówka zwisła Melica nutans

>turzyca palczasta Carex digitata

>turzyca pagórkowa Carex montana

 

Jestem pewna że znalazło by się więcej gatunków i to nie koniecznie borowych, np z kwaśnych dąbrów też pewnie dały by radę

 

 

Ustosunkuję się do całości występując w dwóch rolach :lol:

1. Jako "zakładacz" ogrodów

2. Jako wielbiciel traw ozdobnych, zwłaszcza krajowych

 

1. Mieszanki traw używane na trawniki z rolki zawierają w większości życicę (rajgras), w mniejszości kostrzewy. Trawa ta kiełkuje po tygodniu, po miesiącu wygląda świetnie. Rozmawiałem kiedyś z jednym z producentów - cykl produkcyjny takiej darni to ok. 6 tygodni, max. 2 miesiące.

Trawa taka położona wygląda świetnie "od ręki", natomiast wymaga dużo światła, wody i składników pokarmowych. Położona w lesie, po 2-3 tygodniach zaczyna ginąć. Niestety nie ma na to rady. Natomiast nie należy załamywać rąk tylko wykazać się cierpliwością. Zawarte w mieszance kostrzewy w momencie położenia darni mają 2-3 tygodnie (kiełkują ok. miesiąca) i są malutkie, praktycznie jednoźdźbłowe. Trawy te mają zdecydowanie mniejsze potrzeby siedliskowe, natomiast ich wzrost nie jest szczególnie szybki. Wymierająca życica stwarza im miejsce do rozwoju i one to robią. Rosną tylko wolno. Trzeba więc czekać.

 

2. Wielbicielom traw krajowych zdecydowanie polecam w miejscach trudniejszych do utrzymania łany traw. Najlepiej naszych, rodzimych. Zestawienie, które zobaczyłem jest dobre, tyle, że zawiera rośliny od 0,30 do 1,5 m, kępowe i rozłogowe. Należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie jaki cel chcemy osiągnąć: przegroda (świetny będzie Calamagrostis epigejos, tyle, że bardzo ekspansywny), dywan (np. kostrzewy - Festuca oviva) czy jeszcze inny cel. Po tym dopiero dobierać rośliny.

Trawy z kwaśnych dąbrów też się sprawdzą - polecam np. Festuca tenuifolia.

I jeszcze jedna uwaga - należy dość dobrze poznać cechy biologiczne traw, bo np. śmiałek pogięty w cieniu rósł będzie ale za to kwitł juz będzie nędznie.

Trochę pisałem o krajowych trawach ozdobny, poczytajcie tutaj: http://www.trawyforum.eu/viewforum.php?f=5&sid=222c789c833bec9bf74c50422dba2c8c

Zresztą na forum jest czynny leśnik :lol: , który częściej niż ja obserwuje trawy w naturze i na pewno pomoże. Jam leśnik były, częściowo ucywilizowany, trawy oglądam najczęściej już nie w lesie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...