Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Chory tulipanowiec, zdjęcia - pomocy!


Recommended Posts

Witam, w ubiegłym roku posadziliśmy w ogrodzie mojego wymarzonego tulipanowca odmiany Aureamarginatum o biało zielonych liściach. Zimę przetrwał bardzo dobrze, wiosną pięknie się zazielenił i wyglądał cudnie. Drzewko rośnie w kółeczku z kostki granitowej i do niedawna środek kółeczka po prostu wypełniała ziemia. Około miesiąca temu kółeczko wysypaliśmy drobnym żwirkiem, bez folii, czy włókniny, żwirek prosto na ziemię. Zaraz potem zaczęły się te deszcze, które padały i padały i padały... Krótko po tych deszczach, czyli około dwóch-trzech tygodni od tego wysypania kamyczków z drzewkiem zaczęło się dziać coś złego. Liście zaczęły się skręcać i żółknąć, tak jakby więdły. Nie widzę na liściach żadnych robali ani oznak chorobowych ( no chyba, że to skręcanie brzegów liści ). Jedyne co mi przychodzi do głowy, że po tym zasypaniu kółeczka żwirem i intensywnych opadach tulipanowiec miał za mokro. Nie wiem czy to mądra diagnoza. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat wymagań tulipanowca co do wilgotności gleby. Żwirek odgarnęliśmy na boki. Żółknięcie liści nie postępuje ale drzewko cały czas wygląda bardzo biednie.

Czy ktoś wie co mu dolega? Czy się jeszcze pozbiera?

Zdjęcia może nie najlepszej jakości, bo na szybko robione telefonem, ale coś tam widać.

Proszę o dobrą radę :-)

http://img547.imageshack.us/edit_preview.php?l=img547/4058/co9x.jpg&action=rotate

 

http://img585.imageshack.us/edit_preview.php?l=img585/5189/cc65.jpg&action=rotate

 

http://img13.imageshack.us/edit_preview.php?l=img13/4402/3qhe.jpg&action=rotate

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tulipanowiec powinen miec glebę od kwaśnej do obojętnej. Żwirek musiałby być z wapienia a roślina bardzo wrażliwa na zmiany odczynu (jak różanecznik), więc raczej to nie odczyn. Ale oczywiście sprawdzić nie zaszkodzi, bo równie dobrze może być zła ziemia w ogrodzie od początku.

 

Te klapnięte liście rzeczywiście mogą wskazywac na zagniwanie korzeni. Gleba jest mokra? Zbita i gliniasta? Tulipanowiec jest spokrewniony z magnoliami i ma podobne wymagania.

 

Coś podobnego znalazłam na forum ogrodniczym - tam zasugerowano antraktnozę i polecono opryski Bravo lub Topsinem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...żwirek zmienił ph gleby na bardzo niekorzystne lub czymś tam ją zanieczyścił (powinien być ponoć płukany).

Żadne płukanie nie zmieni pH żwirku. Jeśli jest z wapienia/margla/dolomitu itp. to powoli się rozpuszcza i podnosi pH gleby. Będzie tak robił aż się rozpuści ostatnie ziarenko za 1000 a może 10000 lat. Jeśli jest ze skały magmowej, to nie zmienia pH w ogóle.

 

Ja bym się nie przejmował pH, bo takie rzeczy się objawiają po wielu latach w postaci słabszego wzrostu a nie nagłego zachorowania, a tulipanowiec w ogóle nie jest drażliwy na tym punkcie.

 

Patrzę na to śliszne kółeczko z kostki i domyślam się, że jest osadzone w zaprawie, która też ma swoją grubość i głębokość i w sumie zostaje mu całkiem mało miejsca do życia. To duże drzewo, a w tej chwili ma warunki jak roślina doniczkowa. W takim "kociołku" nagły przybór wody oznacza prawdziwą powódź (i to pewnie teraz było), a z kolei kiedy jest sucho, to podsiąk z okolicznej gleby też jest ograniczony. Ja bym to rozmontował (albo przynajmniej dwukrotnie powiększył) i polepszył glebę - kompost, biohumus - bo to na pewno tulipanowiec lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
Czy wiosną odbije? Tak wyglądał mój tulipanowiec w ubiegłym roku. Wczesną wiosną wystartowały liście, był mały przymrozek i liście już nie odbiły. Odbiły natomiast łodygi od korzenia i w dolnej części pnia. W tej chwili odciąłem wszystko co z korzenia, natomiast zostawiłem dwie łodygi z pnia. Jestem ciekaw co będzie wiosną. (około 13letni.)

20170909_140228.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Pomyśl nad lepszym użyźnieniem gleby, albo zastosowaniem środków biologicznych. Tutaj znajdziesz kilka przydatnych informacji https://www.sklepfarmera.pl/blog/srodki-biologiczne-sposob-na-zdrowe-rosliny i propozycji konkretnych preparatów ochronnych. Trudno coś doradzić konkretniej bez informacji na temat gleby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę , że został uszkodzony system korzeniowy, dodatkowo posadzony w nieznanym gruncie.

Na wiosnę zakwasić ziemię - np roztworem octu, Nie nawozić azotem -pozwolić roślinie się aklimatyzować. Teraz zapewne jest za późno ale młode rośliny nie są mrozoodporne więc zawsze, a przynajmniej przez pierwsze 4-5 lat należy okręcać pień i kopczykować jego nasadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...