Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruz z budowy różne opinie


Recommended Posts

Witam,

Mam dylemat co zrobić z gruzem z budowy.

Generalnie jesteśmy już po grubszych robotach gdzie ilości gruzu były największe.

W tej chwili jest rozsypany dookoła domu.

W jego skład wchodzą porozbijane maksy, cegły, resztki dachówek ceramicznych, materiał z fug kominowych, pozostałości zaprawy i wszystko inne co

mogło powstać na budowie :)

Śmieci typu worki, folie itp... posegregowane.

 

Fundament wyciągnięty w górę na bodajże na 9 betonitów. Murarz radził żeby po ociepleniu fundamentu(właśnie jesteśmy w trakcie ocieplania, może trochę niechronologicznie ale również za radą murarza ocieplamy dopiero po grubszych robotach żeby nie uszkodzić styropianu) wsypać ten gruz pod fundament i zasypać piachem, później na to właściwa ziemia.

 

Myślałem również wysypaniu tego przed garażem jako podkład pod kostkę, jednak po przejrzeniu kilku tematów mam co do tego pewne wątpliwości.

Rozumiem że nie jest zbyt dobry materiał, ponieważ jest nietrwały i może spowodować zapadanie się. Zakładam maksymalne obciążenie 5-7 t.

Na plac po ułożeniu kostki z cięższych samochodów to tylko busiki typu sprinter.

 

 

Chciałbym postąpić w miarę dobrze i później nie żałować podjętych decyzji. Jeśli będzie trzeba go wywieźć to wywiozę, grunt żeby było to jak najlepsze rozwiązanie.

 

Wracając jeszcze do obsypania dookoła domu nie chciałbym aby w przyszłości gdy zdecydowalibyśmy się na posadzenie czegoś na zakopanym gruzie był problem ze wzrostem.

 

Bardzo proszę o pomoc. Może miał ktoś podobny problem i będzie w stanie coś poradzić.

 

edit:

Ewentualnie mógłbym użyć go pod taras(planuję układany z kostki) pod który będzie trzeba sporo podsypać aby zrównać się z drzwiami tarasowymi.

Edytowane przez Misiek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witaj.

Mnie też doradzono sypać gruz pod fundamenty "nie zaszkodzi- taras tam zrobicie i będzie jak znalazł" no i leciało, gruz, resztki betonu...

Najlepsze przyszło wtedy,jak kopaliśmy odpływy z rynien, tych pięciu metrów z gruzem nie zapomnimy.

Wszystko odkopaliśmy i woziliśmy pod wjazd do garażu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie były zamówione chyba z 4 kontenery na 6 m3 przez cała budowę i systematycznie wszystko czego nie można było posegregować (ja z uporem maniaka wyciągałam każdą folię i segregowałam do pojemników PET) wyrzuciliśmy. To niestety kosztuje, ale nie widzę innego rozwiązania.

W ogrodzie chyba chcesz mieć zielono, a na takim syfie nic nie urośnie, w fundamenty tez bym nie zakopywała sam zresztą wiesz z jakich powodów.

Nie ma siły - śmieci trzeba wywieźć na śmietnik - i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kondziu - w patencie z kładzeniem cegły pod orzechem chodzi o zupełnie coś innego :)

I jest to cegła a nie gruz.

 

Gruz zwykle jest silnie zasadowy (cement, beton, zaprawy - wszystko co zawiera wapń) i mało co chce potem na nim rosnąć - trzeba dobierać odpowiednie gatunki, ktore w naturze rosną na zasadowych, wapiennych skałach.

 

Kruszony baton pod podjazd się nadaje. Nie nadają się pustaki, ceramika poryzowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pięć lata temu mój tata posadził orzecha na gruzach, stare tynki, resztki betonu jakieś dachówki i inne bzdety które zostały po remoncie. w tym roku ma z jakieś 4 metry i pierwsze owoce, sąsiad sadził w tym samym czasie na czarnoziemi, nie sypał gruzu orzech ma może z 2 metry na owoce to raczej jeszcze sąsiad będzie musiał długo poczekać. piszę o tym co wiem z własnej autopsji :)

 

a mógł byś wytłumaczyć o co chodzi z tym patentem z cegłą? bo aż jestem ciekaw...:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to by orzech nie tworzył palowego korzenia. W tym przeszkadza cegła ustawiona dokładnie pod korzeniem.

Dzieki temu jest możliwośc przesadzenia orzecha w przyszłości.

 

Róznice we wzroście mogą zależeć od odmiany , szczepienia, odczynu podłoża. Nie każda roslina dobrze rośnie na torfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orzechy tej samej odmiany, podłoże też to samo. ja się będę upierać że na gruzie lepiej rośnie... a wracając do tematu sąsiad po budowie swój gruz wywiózł na leśną drogą, pogadał z leśniczym ten mu pozwolił pod warunkiem że nie będzie w tym żadnych gwoździ i innych takich... czasami można też spotkać ogłoszenia typu przyjmę gruz, ale to już raczej jak ktoś ma większe ilości takiego kruszywa bo nie wiem czy będzie Ci się chciało wieść komuś pół przyczepki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też tak radzili co mądrzejsi: "wysyp tu, wysyp tam". Za parę lat będziesz to zbierał i wywoził.

Sypanie gruzu dookołą domu i gruzu ceglanego gdzie popadnie "bo droga będzie" to głupota.

Ja przed kostką i zakładaniem ogrodu zamówiłem koparkę i wywrotkę żeby to wszystko zebrać i usunąć. Na szczęście mieli to gdzie wywieźć i drogo mnie to nie kosztowało. było tego z 10 wywrotek po około 8 kubików każda (nie żartuję).

 

Operator koparki mówił, że często tak robią po budowach, bo jego zdaniem mentalność Polaka jest taka: "jest dół, to można go byle czym zasypać" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super :) Dzięki za rady.

 

Orzech może i zostanie posadzony ale specjalnie dla niego cegieł nie mam zamiaru zostawiać :)

 

Opcja z ogrodzeniem jest bardzo możliwa, bo póki co jeszcze go nie mamy.

Czyli w inne miejsca np. pod planowany taras z kostki, czy wjazd do garażu nie ma sensu tego ładować ?

Jedynie pod ogrodzenie ? Dookoła planowaliśmy zrobić panel lub siatkę. Przód to już kwestia do przemyślenia.

 

Póki co walczyłem chyba z 5 godzin żeby odrzucić to spod fundamentów. Po moich zabiegach przyjechała koparka i zebrała wszystko w dwa miejsca.

 

Przy okazji zapytam o materiał który najlepiej nada się do podsypania terenu wokół domu. Mamy dość wysoko wyciągnięty(na 9 betonitów) i teraz kwestia jak to najlepiej wszystko rozwiązać. Czego użyć i jaka powinna być warstwa czarnej ziemi aby wszystko ładnie później rosło(trawa, krzaczki itp.... ) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod taras czy też podjazd gruz ceglany się NIE NADAJE. Podobnie z pustaków ceramicznych, itp. Wywieź to w cholerę. Jak zamówiłeś koparkę to przy okazji trzeba było wciąć wywrotkę, żeby to zabrała. Nie rób z podwórka i ogrodu wysypiska śmieci - taka moja rada.

 

Pod taras i podjazd to tylko ostry gruz betonowy i nie takie wielkie głazy ale rozdrobniony max rozmiar pięści przesypywany drobniejszą frakcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Gość Gosc321_1

Generalnie gruz budowlany wcale nie jest taki z "zły" i bezwartościowy:

 

"Gruz betonu, różnych odmian cegieł i dachówek ceramicznych po ich rozdrobnieniu i segregacji na poszczególne frakcje ziarnowe może stanowić produkt handlowy i być wykorzystywany w budownictwie jako kruszywo. Wartości użytkowe takiego kruszywa zależą w dużym stopniu od wytrzymałości, porowatości i rodzaju materiału.

Beton konstrukcyjny, cegła klinkierowa, mrozoodporne płytki ceramiczne - Kruszywo o korzystnych właściwościach do wiązania cementem (duża wytrzymałość, mała porowatość)

Dachówki, cegła ceramiczna, cegła wapienno-piaskowa, betony jamiste i lekkie, beton komórkowy, ścienne płytki ceramiczne - Kruszywo o miernych właściwościach do wiązania cementem (mała wytrzymałość, znaczna porowatość i chłonność wody)

Gipsowe materiały budowlane Nieprzydatne do wiązania cementem (korozja siarczanowa)

Mieszane mineralne składniki gruzu, z wykluczeniem materiałów gipsowych - Kruszywo w stanie luźnym dla budownictwa drogowego i do niwelacji placu budowy

Mieszane mineralne składniki gruzu o odpowiedniej granulacji z wykluczeniem materiałów gipsowych - W budownictwie ogólnym do warstw drenażowych, które dodatkowo poza drenażem będą wiązały metale ciężkie

 

Rozdrobnione składniki mineralne gruzu budowlanego, poza materiałami gipsowymi, są idealne do niwelacji terenu bez szkody dla środowiska. Do tego celu, ze względu na wiązanie metali ciężkich, lepiej nadają się kruszywa naturalne. Rozdrobnione do ziaren wielkości ok. 2 mm składniki gruzu budowlanego, poza materiałami gipsowymi, mogą być wykorzystywane do usuwania śliskości w okresie zimowym w zastępstwie naturalnych piasków. "

Jerzy Rzechuła

Jan Hupka

Katedra Technologii Chemicznej

Wydział Chemiczny, Politechnika Gdańska

Materiał pochodzi ze strony:

http://www.komunalny.pl/index.php?name=archive&op=show&id=4223

 

No i ja właśnie wykorzystam gruz do sieci drenażu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc321_1
będziesz segregował odpady z budowy?

 

Segreguję odpady budowlane od samego początku i systematycznie dzieląc je na:

Drewno (spalę w kominku)

Metal (na złom)

Folie, styropiany plastiki etc. (do pojemników na plastik)

Papier, tektura (spalę jesienią na ognisku, jak będziemy piec ziemniaczki na działce:)

Odpady budowlane przydatne (gruz właśnie)

Pozostałe odpady budowlane nieprzydatne, głównie trociny, przemieszane z kurzem budowlanym (do wywiezienia) - ale akurat tego rodzaju odpadów, po segregacji nie ma za dużo.

Moim zdaniem to chyba jedyny sposób żeby móc to ogarnąć :) i mieć porządek na budowie a dodatkowo jestem eko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod taras czy też podjazd gruz ceglany się NIE NADAJE. Podobnie z pustaków ceramicznych, itp. Pod taras i podjazd to tylko ostry gruz betonowy i nie takie wielkie głazy ale rozdrobniony max rozmiar pięści przesypywany drobniejszą frakcją.

 

Pokruszona cegła nadaje się na podbudowę. Nasza droga osiedlowa została wysypana pokruszonymi cegłami, na to poszły drobniejsze frakcje i jej stan jest bardzo dobry od kilku lat. Duże kawałki cegieł bardzo dobrze się klinują i stanowią dobrą podbudowę do drobniejszych frakcji. Jeżeli by drobne frakcje sypać bezpośrednio na grunt, nawet po wybraniu humusu, to z czasem będą się one zapadać w gruncie. No i cena gruzu ceglanego jest dużo niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...