Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewający Dom Kablami Grzejnymi


piekar25

Recommended Posts

Sa ludzie, ktorzy sie wogole myc nie "musza". :)

 

Powiadasz, ze ja Cie zaczepiam? Mod posprzatal, wiec nie przedstawie Twoich zaczepek z ostatnich dni moderowano.

 

Wrociles z banicji i rzucasz inwektywy w watku o grzaniu kablami?

 

Ile banow musisz dostac zeby sie nauczyc kultury?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 243
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pyxis ma bana na 3 dni za obrażanie użytkowników. Nie za dyskusję, nie za inny pogląd, nie za krytykę piekara. Za chamskie ozdywki niczym nie sprowokowane.

I tak jestem łagodna, bo to drugi ban w rótkim okresie - powinen być miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak.

Ale napisał że miesięcznie wychodzi mu 15 zł za ogrzewanie CWU.

Nie wierzę że w tych czasach ludzie się kąpią w tylko sobotę ? :eek:

 

Bardzo przepraszam, że się wtrącam w kablową dyskusję, ale temat widzę zszedł troszkę na grzanie CWU pompa ciepła;). Piekar podaje, że wychodzi go to 15zł miesięcznie - przy płaskiej taryfie jak sadzę? Więc, aby dać przyszłym inwestorom jakiś kontra pogląd na tę sprawę napiszę, że u mnie przy daleko sprawniejszym urządzeniu grzewczym jest to koszt od 30zł latem do nawet 70zł zimą i to wyłącznie w tanim prądzie. Wszystko zależy tu od zużycia, instalacji i pewnie jeszcze innych rzeczy, także to 15zł nie brałbym za jakiś wyznacznik. Zainteresowanym zakupem takiego urządzenia przyszłym inwestorom raczej radzę przyjąć, że tego typu pompa zużywa prądu za około 50zł miesięcznie - to IMHO dużo bezpieczniejszy wyznacznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zszedł na grzanie CWU, bo przy kablach trzeba to jakoś zrobić.

 

Co do kosztów używania to rodzina 2+1 (gdzie są 2 kobiety, jedna i druga potrafi brać solidny prysznic plus przynajmniej raz w tygodniu wanna), to jak napisałem pompa chodzi 7,5 h przez 2 dni. W godzinę pożera 600W, przez 2 dni to 4,5 kWh x 182,5 = 820 kWh

 

Można ustawić programator na tanią taryfę - każdy wie jaką ma jej cenę - i będziemy mieli roczny koszt.

Ja programator jak się popsuł wywaliłem i używam jak popadnie. Mam "gdzieś" oszczędności w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam, że się wtrącam w kablową dyskusję, ale temat widzę zszedł troszkę na grzanie CWU pompa ciepła;).

Nie ma za co. :)

Ja też nie wiem czy można tu napisać o czymś innym niż kablach, ale produkcja CWU jest dla mnie dalej otwarta.

Kwota jaką podałeś jako bezpieczną (50 zł/m-c) jest mało interesująca przy inwestycji kilka tysięcy w PC.

Jednak PC może osuszała by mi nieużytkowe poddasze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zszedł na grzanie CWU, bo przy kablach trzeba to jakoś zrobić.

 

Co do kosztów używania to rodzina 2+1 (gdzie są 2 kobiety, jedna i druga potrafi brać solidny prysznic plus przynajmniej raz w tygodniu wanna), to jak napisałem pompa chodzi 7,5 h przez 2 dni. W godzinę pożera 600W, przez 2 dni to 4,5 kWh x 182,5 = 820 kWh

 

Kolejny raz przepraszam:) ale 4,5kWh to zaledwie 130l wody na dwa dni (zakładając, że podgrzewamy od 10 do 40st). Wychodzi 65l CWU dziennie - nie oceniam czy to dużo czy mało, bo dla jednego to dużo dal innego mało. Dla mnie ekstremalnie mało:) Rodzina 2+2, 1 wanna codziennie i 2-3 prysznice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co. :)

Ja też nie wiem czy można tu napisać o czymś innym niż kablach, ale produkcja CWU jest dla mnie dalej otwarta.

Kwota jaką podałeś jako bezpieczną (50 zł/m-c) jest mało interesująca przy inwestycji kilka tysięcy w PC.

Jednak PC może osuszała by mi nieużytkowe poddasze ?

 

Kolejny raz są porównywane rzeczy nieporównywane. Jeżeli już to można porównywać TE SAME ilości zużytej wody przy rożnych systemach grzewczych.

Przy PC i grzałce różnica będzie w COP i tyle razy taniej będzie PC. Jeżeli kablami PC 40 zł na m-c, to położyć to przez jej COP i tyle będzie grzałką.

 

Przy grzaniu kablami dobrze jest przeanalizować zużycie wody. Rzeczywiste dla danej rodziny i po prostu policzyć.

 

Co dostarcza wilgoci na poddasze żeby PC je miała osuszać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przepraszaj, zastanów się i policz jeszcze raz....

 

Sorki, faktycznie liczyłem dla czystego prądu;) Zakładając roczny SCOP na poziomie 2 dla takiej pompki to wyjdzie średnio 130l dziennie - już nie tak źle, ale ciągle jakieś 3x mniej niż u mnie;) Także jak pisałem wcześniej wszystko zależy od punku siedzenia - dla jednego dużo dla innego mało:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja spytam objektywnego moderatora jeszcze raz...

Czy powyzsze jest OK wpisem dlatego ze nie napisal tego uzytkownik PC?

 

To ja poprosze JESZCZE RAZ o zgłaszanie wpisów do moderacji trójkątem a nie marudzeniem po wątkach, które czytam tylko i wyłącznie dlatego że muszę a nie z ochoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego niektorzy przypisywane im 15l/prysznic (ktore zreszta sami podali) traktuja jak obelge?

Jesli faktycznie wieczorem potrafisz "wziac prysznic" (szumnie nazwane - ja napisze po prostu:umyc sie) w 6-8l wody, to jestes Bediunem tylko omylkowo wiezionym w tej warszawskiej kamienicy i teskniacym za pustynia. Norma zuzyzcia jaka przedstawiasz jest dla bydynkow bez wodociagu i kabalizacji dla rodziny czerpiacej wode ze zdroju ulicznego. Ja naprawde nie sadze, zeby w XXIw ktos sobie to robil z wlasnej woli. :)

 

Kilka latek temu w pewnym miejscu miałem koło prysznica pomiar wody i mając baterię termostatyczną - zwykłe Kludi za około 700zł i do tego dobrą słuchawkę (przeciwieństwo deszczownicy) 6-8 litrów na umycie się pod prysznicem to nie był problem. Oczywiście z zakręcaniem wody, a nie laniem wody non-stop. Umycie po całości; wody ekomonicznie i sensownie.

 

Może warto zmierzyć najpierw samemu - to tylko odczyt na wodomierzu - i potem podać i się wypowiadać na własny temat...

 

Myślę że warto wypowiadać się po sprawdzeniu, a nie od razu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, faktycznie liczyłem dla czystego prądu;) Zakładając roczny SCOP na poziomie 2 dla takiej pompki to wyjdzie średnio 130l dziennie - już nie tak źle, ale ciągle jakieś 3x mniej niż u mnie;) Także jak pisałem wcześniej wszystko zależy od punku siedzenia - dla jednego dużo dla innego mało:)

 

Dużo lepiej, ale nadal nie doskonale ;)

COP mojej PC to około 3,5, a nie 2. Zasilam ją powietrzem o temp. minimum 21 C. Cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dostarcza wilgoci na poddasze żeby PC je miała osuszać?

 

Na razie nic, ale tak sobie siedzę i kombinuje żeby wrzucać na to poddasze powietrze z "brudnych pomieszczeń"

W ten sposób wykorzystując ciepło tego powietrza do ogrzania poddasza zamiast bezproduktywnie usuwać je na zewnątrz domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo lepiej, ale nadal nie doskonale ;)

COP mojej PC to około 3,5, a nie 2. Zasilam ją powietrzem o temp. minimum 21 C. Cały rok.

 

W takim razie powinieneś wypowiadając się na temat zużycia podawać warunki w jakich pracuje Twoja instalacja. W przeciwnym wypadku możesz wprowadzić kogoś w błąd, bo nieświadomy inwestor pomyśli, że zakupując tanią pompę do CWU osiągnie nie wiadomo jaki COP i będzie miał mega tanio CWU - a to nieprawda. Spraw sobie jakąś stopkę to unikniemy nieporozumień;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78

Wyluzuj i zanim napiszesz pomyśl rozsądnie (a wiem, że potrafisz, bo Twoje posty w temacie powietrznych PC jako nieliczne uznać należy za rzeczowe, sensowne i pomocne).

Mam niebywale tanią CWU, bo grzeje ją PC - oczywiście - patrząc tylko przez pryzmat działania tego urządzenia w moich warunkach.

Rzeczą jasną, że dodatkowym kosztem jej pozyskania jest ciepło wytworzone w domu przez urządzenia grzewcze.

A są nimi kable, piece Duo Heat i kominek.

 

Ze spisywania liczników "wyrosłem" kilka lat temu, podobnie jak z posiadania stopki.

 

Mieszkam 4,5 roku. Mam stałe opłaty roczne za prąd w wysokości 3800 zł. W każdym roku takie same. Za wszystko, łącznie z prądem bytowym (ten wynosi 150 zł/m-ąc).

Do tego trzeba oczywiście doliczyć drewno do kominka (zwykły bez DGP, czy płaszcza wodnego) w ilości około 3,5 m3 (olszyna po 160 zł/m3) - liczę na okrągło 600 zł. Dom to rozległa parterówka, więc nie ogrzewam kominkiem całości, lecz ok. 70 m2 (ze 140 m2).

 

Kiedyś, kiedy mi się chciało, liczyłem zużycie prądu na konwektorze i porównywałem z drewnem (miałem nie wysuszone, zimny komin bo palenie okazjonalne i dom parterowy = sporo szło na rozruch i wypchnięcie z komina zimnego powietrza) i wyszło, że gdybym nie używał kominka, to taką samą ilość PLN-ów musiałbym wydać na tani prąd. Dla oburzonych i pochopnie myślących, że to nieprawda, podpowiadam: kluczem jest temperatura w domu. Przy prądzie wynosiłaby 21 C, przy grzaniu kominkiem od 24 do 26 C (niestety, ale Spartherm dość szybko przegrzewa pomieszczenia).

 

Ergo: gdybym utrzymywał w domu temp. 21 C i grzał tylko tanim prądem (akumulacja domu i jego ocieplenie na to pozwalają) to za CO i CWU wydałbym ok. 2600 zł.

 

I taki system mi odpowiada, komuś innemu nie musi. Nikogo nie mam zamiaru przekonywać. Pokazuje tylko, że:

1. pompa ciepła to wspaniałe urządzenie, niebywale efektywne (choć w moim wypadku nie pozbawione wad)

2. grzanie COP = 1 nie jest rujnujące dla portfela, ma wiele zalet (w moim wypadku także wad).

 

 

I to tyle.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...