Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

R&K buduje nowy dom ZX35 ...standard PASYWNY w rozsądnej cenie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

steropianu tez nie! za duzo łączeń - 1 warstwa jak sie domyślam miedzy drewnianymi elementami konstrukcji stropu ?? - folia po całości jest znacznie lepsz niż dzisiatki metrów łączeń!

 

pozatym u Ciebie poddasze nieużytkowe a u mnie tak!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem - zbieram wszelkie za i przeciw, pomysły i argumenty - do realizacji jeszcze sporo czasu - zastosuje na pewno optymalne rozwiązanie w kontekście cena do jakości oraz końcowego efektu , tak by dane rozwiązanie było spójne z innymi elementami oraz ich wspólnym łączeniem oraz wykończeniem

 

przy pierwszym domu naprawdę trudno jest przeciętnemu "Kowalskiemu/Nowakowi etc etc" uniknąć błędów !!! sam wiesz ile ich masz... tyle że Twój cel to był dom 4l, a rozwiązania i jakość usług adekwatna do ceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poddam tutaj jeszcze jeden temat do rozważania - będę wdzięczny jeśli ktoś obliczy co nie co , udowodni tezę lub ją obali ... rolety w lecie są potrzebne czy też nie!?!?! dają więcej korzyści ? a może jednak "strat"

 

od południa mam okno 150x150 i drzwi tarasowe 270x200 - okap rano praktycznie nie spełnia swojej roli , ok godziny 10-11 słońce jest już na tyle wysoko że oświetla ok 20-30 cm dolnej szyby drzwi tarasowych - zasłaniam całe ono / drzwi

roleta ponieważ jest nieco bliżej (tzn bardziej wysunięta) jest bardziej narażona na słońce jej powierzchnia nasłonecznienia jest znacznie większa niż okien/ drzwi ponieważ szyba jest w ramie oraz jest głębiej ....

 

dziś rano zmierzyłem temperaturę rolety - kolor grafitowy - temperatura 41*C ok godziny 9:30-10

ponieważ całą jest aluminiowa ciepło szybko rozchodzi się po jej całej powierzchni i oddziałuje na pakiet 3 szybowy , w domu jest 25*C , różnica temperatur nie mniej niż 16*C - w południe znacznie więcej - tak sądzę!

 

i teraz pytanie - ile bezpośrednio słońca / energii wpada do domu przez szybę - rano więcej niż w południe - jakaś średnia dobowa? jakaś symulacja ?

a ile ciepła odda nagrzana roleta całą swoją powierzchnią przez całą powierzchnię szyb ??

 

tak sobie myślę że w okresach przejściowych będę otwierał drzwi tarasowe , ale zasłaniał roletę, a ta będzie z niezłym COP-em pracowała i dostarczała ciepła do salonu

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci to pisałem na priv ale napisze i tu jak bym mieszkał bliżej już byś miał 1 inwestora :) Wiele z założeń jest mi bliskich ( jak nie wszystkie) Pierwszy DB na tym forum był to Twój DB. Tego wątku przyznam jeszcze całego nie przeczytałem (nie daje rady bo walczę z wątkiem o GWC i jamnikach - obecnie 67 strona i mi oczy się buntują ) ale będę tu z ciekawością zaglądał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tak sobie myślę że w okresach przejściowych będę otwierał drzwi tarasowe , ale zasłaniał roletę, a ta będzie z niezłym COP-em pracowała i dostarczała ciepła do salonu

 

Chyba Cię jednak mocno poniosło ;) Przez zamknięte okna też dogrzewa, a Ty chcesz trzymać rodzinę przy zasłoniętych roletach, żeby zbić majątek na różnicy pomiędzy tym co wpromieniuje nagrzana roleta a tym co wyleci otwartym oknem? Że niby na roletę padnie więcej słońca niż na okno, czy też sprawność procesu ma być większa niż współczynnik g i odbicia? Rolety od wschodu i zachodu, od południa tylko markizy. Bo przed tymi drzwiami balkonowymi masz jeszcze taras, z którego pewnie też byś chciał skorzystać nawet latem. Chcesz, rozkładasz, chcesz, składasz. Promieniowanie bezpośrednie trzeba zablokować całkiem, czyli dać markizę odpowiednio szerszą. Pozostaje jeszcze rozproszone, które mniej więcej odpowiada ilości nieba, które widzisz. Przy markizie odpowiednio głębokiej masz luksus bez kompromisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

steropianu tez nie! za duzo łączeń - 1 warstwa jak sie domyślam miedzy drewnianymi elementami konstrukcji stropu ?? - folia po całości jest znacznie lepsz niż dzisiatki metrów łączeń!

 

pozatym u Ciebie poddasze nieużytkowe a u mnie tak!

 

Z tego co pamiętam to chcesz budować z kształtek styropianowych , tam łączeń jest jeszcze więcej.Jak byś zastosował strop JS to połączyłbyś wewnętrzną część kształtki styropianowej ze styropianem stropu , i miałbyś ciągłość izolacji , a ina strop można położyć styro i przez murłatę da się połączyć z zewnętrzną częścią kształtki . i druga izolacja w ciągłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ale w środku masz szczelny beton , a klocki są łączone na zamki

No dobrze , nie liczyłbym na twoim miejscu , że te zamki są szczelne. Taki strop JS MA 62 CM i długość taką jaką zamówsz , a nad stropem jest podobnie jak w kształtkach szczelny beton.Łącząc kształtki z JS uzyskasz betonową sciane i betonowy strop z obu stron pokryte styropianem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze , nie liczyłbym na twoim miejscu , że te zamki są szczelne....

 

klocki z IZDOM mają 25 cm izolacji z zewnątrz

http://www.budnet.pl/zdjecia/MC_1_45_NEOduz.jpg

5 zamków na 25 cm - o szczelność bym się nie obawiał

 

czy tak samo ma strop? czy tak samo da się szczelnie zrobić kładąc styropian na mijankę ? wg mnie to równowartość 5 warstw 5 cm na mijankę na kleju

 

kładąc samemu styropian na mur też nigdy super dokładnie nie zrobisz, na pewno lepiej tego nie zrobisz ....

 

Ja tak będę walczyć ze słońcem:)

http://www.ap15.pl/images/silent/2%204m.jpg

 

no ładnie , ładnie to wygląda - tyle że do domów raczej w stylu kolonialnym lub o nowoczesnej bryle

w parterówce inaczej trzeba to rozwiązać

w Arizonie będzie tak

http://www.willowhouse.pl/wp-content/uploads/2013/03/Minerva-pergola-przy%C5%9Bcienna-906x550.jpg

 

lub tak

http://www.willowhouse.pl/wp-content/uploads/2013/03/Elettra-pergola-przy%C5%9Bcienna-940x550.jpg

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tak samo ma strop? czy tak samo da się szczelnie zrobić kładąc styropian na mijankę ? wg mnie to równowartość 5 warstw 5 cm na mijankę na kleju

 

kładąc samemu styropian na mur też nigdy super dokładnie nie zrobisz, na pewno lepiej tego nie zrobisz ....

 

 

Zrobisz, trzeba tylko wyjść umysłowo poza kupowanie paczek w lokalnym sklepie i zorganizować płyty wielkoformatowe. Styropian 3x1,5 da się kupić na pewno, ale gdzieś widziałem większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku opieram się na matematyce i rozumie ( ten akurat może szwankować , jestem po wypadku ) .Klocki styro w przypadku mojego domu to ok 600 mb łączeń ,licząc tylko jedną stronę ściany, a strop js ma 140 mb łączeń , łatwo dostępnych przed zalaniem betonu , można kleić między sobą , można zastosować jakieś taśmy uszczelniające i zalać to betonem.Ja np. zamawiałem sobie styropian na dom w formacie 120cm*2500cm , eliminując liczbę łączeń. To że tam jest 5 warstw na 5 cm wcale nie oznacza że to takie szczelne jest, wiesz to że na pewno jest , czy tylko tak sobie wyobrażasz ? Którędy z takiego klocka styro ,,ucieka" woda z betony?A swoją drogą to wmawiam ci takie rozwiązanie , bo sam mam tak zamiar , zrobić w następnym domu , i wolałbym żeby to ktoś przede mną wypróbował, no bo logicznie myśląc po co mam na ,,sobie" próbować :):):)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strop js jest jednym z elementów które są do rozważenia - nie neguje ich

http://www.basmac.ipr.pl/img/stropy%20js%20na%20ipr.JPG

 

zależeć będzie od kosztów oraz projektu/ bryły budynku - bo nawet jeśli będzie to parterówka - to zależy jaki kąt nachylenia dachu - czy mały i poddasza brak - czy jakieś 30-42* i jakiś pseudo magazynowy charakter tej przestrzeni - wiele aspektów jest do rozważenia - bo jeśli np jakieś przechowywanie przedmiotów to już nie bardzo wyrzucanie tam zużytego - wilgotnego powietrza bo np kosiarka czy rower coś trafi ...

 

strop jaki by nie był ma 1 przewagę - szczelnie przykrywa część mieszkalną i jeden minus - zwiększa koszt budowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...