Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

R&K buduje nowy dom ZX35 ...standard PASYWNY w rozsądnej cenie


Recommended Posts

Gość Arturo72
Artur - każdy ma wolny wybór i swój rozum , forum dostarcza wiedzy i argumentów za oraz przeciw. I żeby nie było - nie jestem zafixowany na 1 technologię budowania domu i tylko na 1 grzania go, obecnie przygotowuje koncepcję zmiany technologii budowy dla wcześniej wspomnianej budowy na dolnym śl. i tam z racji kubatury i pow. 2x250m2 nie będzie kabli! tylko PC - zadowolony?
Mnie tam rybka kto czym będzie grzal ale jestem sceptycznie nastawiony do hurra optymizmu grzania prądem jeśli chodzi o rachunki za ogrzewanie przed wybudowaniem domu i opieraniem się tylko na teoretycznym OZC.Sam jesteś przykładem,że dużo izolacji nie zawsze ma ma wpływ na to co zostało wyliczone.Zawsze trzeba brać pod uwagę wariant "jeśli się nie uda to co dalej" i zawsze trzeba być przygotowanym na ten wariant.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

więc i ja byłem nastawiony jak do jeża i brałem wszystko w przysłowiowe x2

gdy taki laik jak ja bierze się za budowanie pierwszego w swoim życiu domu, gdy jego stan wiedzy jest zerowy - podstawowym wyznacznikiem "ile to kosztuje" są rachunki osób z najbliższego otoczenia , zarówno domów z przed 30 jak i 3 lat

jeśli wiesz jakie "grożą" Ci skrajne wartości wiesz czego mniej więcej możesz się spodziewać "jeśli się nie uda"

jeśli przyjmiemy że założeniem było wybudowanie domu 15kWh/1m2 - to tak nie udało mi się - poniosłem sromotną klęskę

jeśli weźmiemy pod uwagę najoptymistyczniejsze wyliczenia Andrzeja z bardzo niską wymianą WM to dom byłby 2.1l a jest po 1 sezonie 2.8l - czy to jest porażka ... sam nie wiem ... każdy niech ocenia jak chce ... zwłaszcza w kontekście

- nietypowego projektu

- pierwszego sezonu,

- nie wygrzanej płyty,

- niedokończonych kilku rzeczach, które w wyliczeniach były przyjęte że będą ,

- oraz ogrzewaniu przez pierwsze 2-3 miesiące znaczenie większej kubatury domu (3 pomieszczenia na poddaszu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli weźmiemy pod uwagę najoptymistyczniejsze wyliczenia Andrzeja z bardzo niską wymianą WM to dom byłby 2.1l a jest po 1 sezonie 2.8l - czy to jest porażka ... sam nie wiem ... każdy niech ocenia jak chce ... zwłaszcza w kontekście

- nietypowego projektu

- pierwszego sezonu,

- nie wygrzanej płyty,

- niedokończonych kilku rzeczach, które w wyliczeniach były przyjęte że będą ,

- oraz ogrzewaniu przez pierwsze 2-3 miesiące znaczenie większej kubatury domu (3 pomieszczenia na poddaszu)

 

Dodałbym jeszcze temp. 21.5 oC, zamiast przyjętych do obliczen 20 oC + dla wymiany normowej czyli wersji pierwotnej róznica w zapotrzebowaniu na ciepło znacznie by zmalała.

Po zakonczeniu wszystkich prac ociepleniowych w drugim i następnych sezonach bład nie powinien przekroczyć 10 %.

Projektowe obciązenie cieplne na podstawie pomiarów z kliku miesięcy nie przekroczyło obliczonego, a nawet było przeszacowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam rybka kto czym będzie grzal ale jestem sceptycznie nastawiony do hurra optymizmu grzania prądem jeśli chodzi o rachunki za ogrzewanie przed wybudowaniem domu i opieraniem się tylko na teoretycznym OZC.

Innym doradzasz wykonanie obliczen ozc, a sam jesteś nastawiony sceptycznie. Nasz były prezydent tez czasami "był za, a nawet przeciw"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie jako jedyne i nie podwazalne dane.To jest czysta teoretyka,która zależnie od wykonania domu może się znacznie różnic od praktyki.

 

Nie jestem w stanie przewidzieć co ekipy wykonawcze mogą sp....ć, tego nie jest nikt w stanie przewidzieć, jest to niepoliczalne, ale swoich obliczen mogę byc pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur - dziś można już mówić śmiało ile grzanie prądem kosztuje - każdy może ocenić w jaki wariant celuje i gdzie może się znaleźć jak mu coś nie wyjdzie - Hipka ma najmniejszy dom i najwyższe rachunki, jasiek mniej więcej 2x wyższe rachunki niż ja, lobo i kurt, mamy też 2 wodnych prądowców B L i bittera

 

w najbliższym sezonie dołączają do nas na pewno 2 Panie tutli_putli i alpak , wodny leniin i inni ....

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja twoim obliczeniom nic nie zarzucam,jak sam zauważyłes to jest tylko teoria mogąca nie mieć nic wspólnego z praktyka.Dlatego pisałem o braniu pod uwagę wariantu "a jak coś nie wyjdzie to..." i dlatego pisanie o tanim grzaniu prądem przed pierwszym rachunkiem jest śmieszne.

 

Powinno być tym mniej smieszne im lepiej pilnowało sie dobrych ekip wykonawczych lub wręcz samemu sie niektóre prace wykonywało. A tanie grzanie prądem wynika z przyjetych załozen projektowych i i ich scisłego wykonania. Co w tym smiesznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur - dziś można już mówić śmiało ile grzanie prądem kosztuje - każdy może ocenić w jaki wariant celuje i gdzie może się znaleźć jak mu coś nie wyjdzie - Hipka ma najmniejszy dom i najwyższe rachunki, jasiek mniej więcej 2x wyższe rachunki niż ja, lobo i kurt, mamy też 2 wodnych prądowców B L i bittera

 

w najbliższym sezonie dołączają do nas na pewno 2 Panie tutli_putli i alpak , wodny leniin i inni ....

i ja :) miała być instalacja wodna + grzejniki, będą grzejniki elketryczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hipka ma najmniejszy dom i najwyższe rachunki, jasiek mniej więcej 2x wyższe rachunki niż ja, lobo i kurt, mamy też 2 wodnych prądowców B L i bittera

 

ja weźmiemy pod uwagę całkowite zużycie prądu łącznie z "żarówkami" robi się jeszcze ciekawiej ...

nawet pompiarze mają problem z COP 2 w tej konfrontacji ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie omieszkam przedstawiać swoich rachunków za ogrzewanie no i przede wszystkim za cwu bo o tym zapomniałeś ;)

Będzie dobry materiał porównawczy,chociaż malux już zapoczątkował szokujące dane na temat zużycia prądu na ogrzewanie ;)

czy jak będę palił co dzień w kominku to też mogę podawać swoje "zużycie prądu na ogrzewanie" ...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
czy jak będę palił co dzień w kominku to też mogę podawać swoje "zużycie prądu na ogrzewanie" ...???

Czy jak będziesz wyjeżdżał na delegacje na budowy do innych inwestorów budujących domy w celu instalacji wentylacji z GWC lub WMG lub domu pasywnego to też możesz podawać "zużycie prądu na cwu" ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...