Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

,,Masa termiczna jest najbardziej odpowiednia w klimacie z dużym zakresie temperatur dobowych. Jako zasada, dobowe zakresy poniżej 6 ° C są niewystarczające; 7 ° -10 ° C mogą być przydatne w zależności od klimatu; gdzie przekracza 10 ° C, wysoka masa termiczna konstrukcji jest pożądana"

 

Takie poglądy na temat masy akumulacyjnej dominują .

Uważam,że najprościej ,najtaniej zbudować dom pasywny na bazie konstrukcji szkieletowej .W takiej konstrukcji masy akumulacyjnej jest nic.

A 150ton w posadzce w porównaniu do parterowego domu tradycyjnego nie powala na kolana.

Użytkuję szkielet trzeci rok i wydaje mi się,że wiem skąd ten apetyt na masę akumulacyjną .

Ale wiesz z czym problem z tym ziemnym akumulatorem? Za wolno będzie oddawał/przyjmował ciepło. Może zamiast tego ubity żwir pod domem w ilości hurtowej i przepuszczać przez to powietrze z wnętrza? Bez izolacji pod spodem tylko po bokach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz z czym problem z tym ziemnym akumulatorem? Za wolno będzie oddawał/przyjmował ciepło. Może zamiast tego ubity żwir pod domem w ilości hurtowej i przepuszczać przez to powietrze z wnętrza? Bez izolacji pod spodem tylko po bokach.

 

Interesuje mnie głównie opcja grzania . Nie mam problemów z nadmiarem ciepła w okresach przejściowych czy zimą. Na lato pergotenda zdała doskonale egzamin.

Dla mnie duża pojemność fundamentu grzewczego ,to możliwość korzystania ze słońca w pełnym zakresie, to tania instalacja grzewcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Obecnie istnieją dwa główne typy masy termicznej. W pierwszym przypadku, do magazynowania energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania lub chłodzeniu budynku, stosowane są masywne stropy betonowe. Drugi typ, to oparty na wodzie system ogrzewania i chłodzenia powierzchni, w którym rury są wbudowane w betonowe stropy budynku."

Dobrała się komercja do starej dobrej akumulacji .

My tu wszyscy o parterówkach raczej piszemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś co ten gość amerykaniec ma. Tyle, że on ma lepiej bo to powietrze przepływa tam gdzie on chce a nie nie wiadomo jak przez żwir.

Ale to co przez przypadek zacytował nydar dot. stropu akumulacyjnego a nie fundamentu jakby chciał, to jest najciekawsze pasywne rozwiązanie. Ciepłe u góry najlepiej będzie oddawało energię i po schłodzeniu będzie wracać na dół - lepsze wykorzystanie masy i cyrkulacja powietrza a to wszystko bezobsługowo. Tylko czy da się wylać tanio zbrojony strop z betonem pod sufitem a nie na żadnych bloczkach, które nic nie zakumulują? Bo te prezentowane płyty to raczej mikra masa.

No tak .To jest bardzo ciekawe rozwiązanie. Schładzać to zużyte, zanieczyszczone i na dół .I to bezobsługowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podłogę to jaką masz? Ściany działowe jakie? Jakieś kafle, drewno? Jakieś zdjęcia?;)

Trochę szkoda, że musisz mieszkać w takim niekomfortowym domu. A jeszcze nie tak dawno pisałeś, że szkieleciory to najlepsze rozwiązanie a Kazimierz Wielki co to zastał Polskę drewnianą z zostawił murowaną zrobił wielki błąd i szkodę narodowi;)

 

Niekomfortowo ,nie oznacza że żyć się nie da. Ale z fundamentem grzewczym było by znacznie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - to jest wątek o instalacjach jakie robi się w domach izolowanych na poziomie zużycia poniżej 20kWh /m2 bez OZE pomp ciepła i certyfikatów. Certyfikaty wprowadzono sobie później, by na jak to mówią: Po co są barany...?

 

ale ja nie mówię że zużycie poniżej 20kWh chcę osiągnąć pompą ciepła. teraz spór tyczył się tego ze napisał Pan że lipińscy oszukują i kupują sobie certyfikaty do domów nie pasywnych. jeżeli chodzi jeszcze o certyfikat to do niego liczy się zapotrzebowanie na ciepło czy projektowe zużycie? bo to są dwa różne pojęcia. w pierwszym niezależnie od tego czym się grzeje potrzeba dostarczyć 15kWh/m2 aby w domu była temperatura obliczeniowa 20st a w drugim to w zależności czym się grzeje trzeba zużyć faktycznie energii 15kWh/m2. czyli w drugim przypadku jeżeli zużyje się 15kWh/m2 energii to pompa ciepła dostarczy nawet 45kWh/m2 energii cieplnej czyli dom 4,5l będzie miał pasywne zużycie 15kWh/m2. wszystko zależy od pojęć i ich interpretacji.

też Pan w temacie nie opisał że zużycie ma być bez pomp ciepła tylko w komentarzach to dopisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś co ten gość amerykaniec ma. Tyle, że on ma lepiej bo to powietrze przepływa tam gdzie on chce a nie nie wiadomo jak przez żwir.

Ale to co przez przypadek zacytował nydar dot. stropu akumulacyjnego a nie fundamentu jakby chciał, to jest najciekawsze pasywne rozwiązanie. Ciepłe u góry najlepiej będzie oddawało energię i po schłodzeniu będzie wracać na dół - lepsze wykorzystanie masy i cyrkulacja powietrza a to wszystko bezobsługowo. Tylko czy da się wylać tanio zbrojony strop z betonem pod sufitem a nie na żadnych bloczkach, które nic nie zakumulują? Bo te prezentowane płyty to raczej mikra masa.

Ale musiał dać izolację pod spód. XPS albo bardzo mocny EPS. A na żwir tylko folia, chudziak styro i wylewka. Idealne do twojego projektu.

Strop taki to płyty kanałowe. Dojście z jednej, dojście z drugiej i jest. Muszą być jednak konkretne ściany i ocieplenie od zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co się znów wykręcasz? Umiesz dać jak normalny człowiek konkretną odpowiedź zamiast fantazjować?

Chociaż takie wykręcanie kota ogonem też jest odpowiedzią jak to Barth3z słusznie zauważył.

 

Czy ty na coś cierpisz? Domagasz się zdjęć, domagasz się informacji które nie powinny cię interesować. Kiedyś nawet czujniki CO2 próbowałeś mi umieszczać . Chłopie opanuj się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy określenie "dom izolowany na poziomie zużycia do 20kWh/m2" nie oznacza, że baz pomp i OZC?

 

nie oznacza. z pompą ciepła też można mieć zużycie poniżej 20kWh/m2 mając dom 6l. praktycznie chyba nie wiem czy bardziej opłaca się robić dom 6l i dać do niego pompę czy zrobić 1,5l bez pompy. szczerze mówiąc też nie wiem czy przypuśćmy mając dom 5l i ogrzewając go pompą ciepła jakie będą rachunki w zależności jaka będzie pompa. bo ponoć też to ma znaczenie. słyszałem też w naszym klimacie (czyli u mnie na południu w III strefie) pompy powietrzne nie zdają egzaminu.

jeszcze odnośnie domu w Smolcu taki link http://www.aluplast.com.pl/profiokno/artykuly/1.09/Certyfikowany_dom_pasywny.pdf według tego co tam pisze to dom ma zapotrzebowanie na ciepło i nie piszą że jest osiągnięte pompą ciepła więc bez pompy też takie będzie mieć. dając izolacji tak jak piszą w przedziale 30-44cm i przy ich bryle to raczej nie oszukują że mają dom pasywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie oznacza. z pompą ciepła też można mieć zużycie poniżej 20kWh/m2 mając dom 6l. praktycznie chyba nie wiem czy bardziej opłaca się robić dom 6l i dać do niego pompę czy zrobić 1,5l bez pompy. szczerze mówiąc też nie wiem czy przypuśćmy mając dom 5l i ogrzewając go pompą ciepła jakie będą rachunki w zależności jaka będzie pompa.

Z pomp ciepła można zejść do 15kWh, tylko po co wtedy izolować dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pomp ciepła można zejść do 15kWh, tylko po co wtedy izolować dom?
No właśnie. Jest tanio, jest komfortowo. Wzrost cen energii nie tak groźny. Można okno otworzyć, można odsłonić okna. Normalny dom a nie jakieś pasywne g... w którym jak się bąka puści to się komputer włącza, by wyregulować temperaturę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...