Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

to jest wielkie kłamstwo. jeżeli mamy dwa domy 15kWh/m2 to w domu 150m2 mamy łączne zapotrzebowanie 2250kWh. grzejąc kablami mnożysz to razy cenę za prąd czyli ok.50gr więc koszt mamy 1125zł a grzejąc pompą ciepła grzejemy z COPem więc rachunek jest 3razy niższy więc ok.400zł.

Ależ co ty, Kamil. Brzęczkowski wie ci pisze on to już stwierdził 25 lat temu i cały czas mu tak wychodzi. A wychodzi mu tak dla tego, że w małym sklepiku łatwiej sprzedawać kabelki nawinięte na bębenek niż pompy ciepła wielkości lodówki. Ja to rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to jest wielkie kłamstwo. jeżeli mamy dwa domy 15kWh/m2 to w domu 150m2 mamy łączne zapotrzebowanie 2250kWh. grzejąc kablami mnożysz to razy cenę za prąd czyli ok.50gr więc koszt mamy 1125zł a grzejąc pompą ciepła grzejemy z COPem więc rachunek jest 3razy niższy więc ok.400zł.
Co Pan za bzdury opowiada? COP pompy gruntowej to nie to samo co "COP" systemu !!! Przy małych potrzebach przewymiarowanie tych pomp nabija koszty.

Poza tym, to moje stwierdzenie potwierdził dr Michał Strzeszewski z PW i Sankom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość mocno przemyślałem każdy element domu, stąd tak potężny okap, okna południowe zmieniłem i zaczynają się od połowy ściany. W pokojach praktycznie nie będzie bezpośredniego słońca. A okno tarasowe będzie dodatkowo zabezpieczone jakąś dodatkową pergotendą, markizą czy tego typu płachtą. Nie obawiam się letnich upałów. Martwi mnie jedynie ta grubość ściany. 30cm styro + 24 BK + 8cm elewacja drewniana z wełną = 62cm ... U przegrod wychodzi poniżej 0,08. Chyba, że odpuszczę tą wełnę na elewacji i zrobię płytsze rusztowanie.

Dlatego najlepiej konstrukcję "zalać" pod ciśnieniem styropianem . Ściana 0.08 ma 37cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale TB ewidentnie napisał o eksploatacji - "najtańsze w eksploatacji jest elektryczne ogrzewanie podłogowe . Tańsze od podłogówki zasilanej z gruntowej pompy ciepła." Nie mam pojęcia jak mu to wychodzi.

 

Mnie wyszło w praktyce.

Ale do takich samych wniosków doszedł dr Michał Strzeszewski na podstawie symulacji najnowszym programem firmy Sankom . Może Szanowny asolt z dr się skontaktuje, skoro mi Pan nie wierzy? A może osobiście? Zapewniam, że dr nie gryzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Drogich może nie ale są i tańsze. Ten domek z izolacją w środku, który będzie się budować w mojej okolicy (nie żadnego forowicza) nie będzie miał jednak żadnych kabli tylko coś jak ten samsung za ~2.000zł i ewent. biokominek. Ale inwestor jest "inny" bo dopuszcza okresowo zimą w domu 17stC a u mnie przy 21stC zimą narzekał, że za gorąco;)...

Chodzi mi o te "cuda" typu NIbe F750. Wentylacja, klima, grzanie i CWU w jednym. Sporo domów opisywanych w necie ma takie rozwiązanie. Wiadomo, że da się taniej ale tak by była tak i CWU i grzanie i chłodzenie raczej ciężko. Kable owszem ale prąd czysty kosztuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o te "cuda" typu NIbe F750. Wentylacja, klima, grzanie i CWU w jednym. Sporo domów opisywanych w necie ma takie rozwiązanie.

 

Zrób sobie bilans energii cieplnej jaka ta pompka potrafi wytworzyć i wyjdzie Ci, że te urządzenie to żadna rewelacja. Mniej więcej to samo co Logatherm do CWU, z tym, że Logatherm lepszy bo pracuje do -10oC.

 

Tak bym zrobił jeśli musem jest ta elewacja drewniana. Ruszt możesz zrobić z 2cm - wkręcisz się.

Jeszcze mniejszą grubość miałbyś oczywiście przy klasycznym tynku.

 

Rezygnacja z elewacji drewnianej na rzecz tynku nie wchodzi w grę. Cały efekt wizualny zniweczy. A jak dobrze pójdzie, to ta elewacja drewniana wcale tak drogo nie wyjdzie.

 

Coś w tym może być bo nawet świadomi sprzedawcy klimatyzatorów nie zalecają za dużych do małych pomieszczeń bo wtedy takie urządzenie (latem czy zimą) nie pracuje w swoim optimum a więcej "pyka" tylko i traci na to niż przynosi pożytku. Kwestia dobrania optymalnej pompeczki a nie przewymiarowanej pompy.

 

Nawet przewymiarowna da radę. Kwestia wielkości akumulatora, czyli albo zasobnik buforowy (koszt), albo odpowiednia wylewka. Skoro nie ma problemu z kablami o mocy 100W/m2 to nie będzie problemu z przewymiarowaną PC gruntową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym może być bo nawet świadomi sprzedawcy klimatyzatorów nie zalecają za dużych do małych pomieszczeń bo wtedy takie urządzenie (latem czy zimą) nie pracuje w swoim optimum a więcej "pyka" tylko i traci na to niż przynosi pożytku. Kwestia dobrania optymalnej pompeczki a nie przewymiarowanej pompy.
Z tym, że klimatyzatory czy kanałówka są ogrzewaniem bardzo zbliżonym do bezpośredniego. Grzanie wody i potem rozprowadzanie jej to troszkę inna bajka.

Zastanawiające jest też, że Pan Kamil nie sprawdził tego co napisałem u źródła ( dr Strzeszewskiego), ale nazwał mnie kłamcą.

A urządzenia do ogrzewania pośredniego i tak nie sposób dobrać, bo taki klimat! Dlatego najkorzystniej wypadają precyzyjne systemy bezpośrednie .

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi nie chodzi o kasę, cudzej nie liczę. Mam na myśli właśnie tę grubość.

Ale przyznam szczerze, że przed swoimi ~50cm byłem przerażony ale teraz to źle nie wygląda, nawet w wąskim łazienkowym. Rama szerokości 8 cm idealnie w osi więc po obu stronach po ~21cm. Nie jest źle, te 10cm więcej wcale wielkiej różnicy wizualnej przy dużych przeszkleniach nie zrobi.

 

Szkoda mi rezygnować z tej wełny na zewnątrz, bo bardzo ładnie poprawia mi ona parametry wilgotnościowe ściany... Zobaczymy jak to będzie wyglądało po osadzeniu pakietów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile tego będzie na gotów od strony domu i od zewnątrz? Jak możesz to rób mniej od zewnątrz a więcej wewnątrz czyli pakiety "wypchane" do zewnątrz, lepiej to wygląda z obu stron.

 

Jeśli pakiety osadzę w warstwie 30cm styro to od wewnątrz będą na głębokość ok. 25cm. Od zewnątrz wyjdzie zatem 35cm. Aby było po równo musiałbym osadzić pakiety na bloczkach BK. Mógłbym otwór okienny wyłożyć ramą z XPS'a. To też jakąś opcja, bo BK nie są aż tak "zimnym" materiałem jak silka i za dużego mostka nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy widziałeś moje zdjęcia jak ta rama wygląda ale czym mniejsza rama tym mniej istotne jest gdzie to szkło się znajduje. A zapomniałem, że będziesz miał przecież samo szkło. Chyba bym się nie przejmował tym, że jednak będą bardziej wewnątrz.

 

Małe te okna nie będą, więc może efekt wizualny zbyt głębokiego osadzenia nie będzie widoczny. Jak będę osadzał te pakiety to mam nadzieję, że wpadniesz i coś doradzisz. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że klimatyzatory czy kanałówka są ogrzewaniem bardzo zbliżonym do bezpośredniego. Grzanie wody i potem rozprowadzanie jej to troszkę inna bajka.

Zastanawiające jest też, że Pan Kamil nie sprawdził tego co napisałem u źródła ( dr Strzeszewskiego), ale nazwał mnie kłamcą.

A urządzenia do ogrzewania pośredniego i tak nie sposób dobrać, bo taki klimat! Dlatego najkorzystniej wypadają precyzyjne systemy bezpośrednie .

 

zaś Pan nagina prawdę. już Panu pisałem że kable w domu o małym zużyciu są dobrym rozwiązaniem ale kłamstwem jest to że to jest tańsze w użytkowaniu. do przykładowego domu 150m2 jeżeli będzie się użytkować tak jak według założeń to na ciepło w domu zejdzie 2250kWh energii cieplnej więc kable zużyją te 2250kWh prądu a pompa 3 lub 4 razy mniej. problemem jest brak pomp jak na razie o takich małych potrzebach do domów pasywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaś Pan nagina prawdę. już Panu pisałem że kable w domu o małym zużyciu są dobrym rozwiązaniem ale kłamstwem jest to że to jest tańsze w użytkowaniu. do przykładowego domu 150m2 jeżeli będzie się użytkować tak jak według założeń to na ciepło w domu zejdzie 2250kWh energii cieplnej więc kable zużyją te 2250kWh prądu a pompa 3 lub 4 razy mniej. problemem jest brak pomp jak na razie o takich małych potrzebach do domów pasywnych.

A pompa 2500kWh... Zrównanie następuje przy około 30kWh/m2 rocznie - potem im gorsza izolacja tym lepszy wynik pompy!

 

Jeżeli są tańsze w eksploatacji to zużywają mniej kWh od gruntowej pompy ciepła. Może Pan to pojąć, czy nie da rady?

Sprawność tego typu systemów ( pośredniego ogrzewania ) znacznie spada, przy bardzo małych potrzebach. Dotyczy to nie tylko gazu, węgla ale i gruntowych pomp ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej. U mnie z ramami po środku to wygląda tak:

 

Rzeczywiście, nie jest tak źle.

 

A co do samych pakietów, to mam obawy przed mocnymi wiatrami... Jak taki pakiet osadzić, żeby wiatr nie wypchał okna ? Sama rama z XPS'u wydaje mi się za słaba. Z czasem taki XPS może osiąść i pojawią się luzy. A jak będę luzy to szyba coraz mocniej będzie pracować.

Mam jeszcze w zanadrzu system AD jako uzupełnienie ramy z XPS'a i lepsze zabezpieczenie przed naporem wiatru:

http://auto-dom.com.pl/rys/system3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wyszło w praktyce.

Ale do takich samych wniosków doszedł dr Michał Strzeszewski na podstawie symulacji najnowszym programem firmy Sankom . Może Szanowny asolt z dr się skontaktuje, skoro mi Pan nie wierzy? A może osobiście? Zapewniam, że dr nie gryzie.

 

Ale znowu ja nie wierzę?, pora by przedstawic obliczenia ekonomiczne, ich szczegoły bo tu jest pies pogrzebany.

Podejrzewam ze nie chodzi o koszty ekspoatacyjne ale o sumę kosztów inwestycyjnych i ekspoloatacyjnych w rozbiciu na poszczegolne lata w pewnym załozonym przedziale czasowym. Takie małe niedopowiedzenie ze strony Pana Tomasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale znowu ja nie wierzę?, pora by przedstawic obliczenia ekonomiczne, ich szczegoły bo tu jest pies pogrzebany.

Podejrzewam ze nie chodzi o koszty ekspoatacyjne ale o sumę kosztów inwestycyjnych i ekspoloatacyjnych w rozbiciu na poszczegolne lata w pewnym załozonym przedziale czasowym. Takie małe niedopowiedzenie ze strony Pana Tomasza.

Przy sumie kosztów "wszelakich" w okresie 30 lat ( to co liczy program Pana dr MS) - gruntowe pompy ciepła są najdroższym ogrzewaniem niezależnie od izolacji. Ale program też liczy zużycie kWh - a nie kosztów. Przy domu 45kWh/m2 dom 114m2 - 3100zł kable 1800zł pompa . ale już przy20- 30kWh - się wyrównywało a przy poniżej 20 kable wygrywały!

To roczny koszt bez uwzględniania inwestycji serwisu i trwałości.

 

Może Panie Andrzeju wytłumaczę cały wic, na przykładzie cwu.

 

Mieszkam w dwie osoby, nie mam ( bo nie chcę ) wanny. Mam termę pod zlewozmywakiem (10l 2kW ) i w łazience (15l/2kW) . Baterie i prysznic firmy ORAS ELECTRA (bezdotykowe) Roczne zużycie wody 38 st.C niecałe 17m3

Mogę Pana zapewnić, że pomijając koszt inwestycji, ogrzewanie cwu z zasobnika 200l zasilanego ppc wyjdzie drożej.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej jak dwa prysznice i jedno golenie oraz kilka myć rąk mi więcej niż 25l nie potrzeba. Poza tym, wyjeżdżam na wakacje i czasem na weekendy.

To wychodzi niecałe 500zł rocznie. Gdybym miał zasobnik z pompą ciepła , wyszłoby więcej.

A kolektory... na głowę nie upadłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że zamiast 10cm wylewki dasz 70cm fundamentu grzewczego dużo nie zmieni. W okresie przejściowym nie zakumulujesz więcej zysków, tym bardziej tylko przez okna wschodnie jak to wcześniej proponowałeś.

 

Nie uważam przejmowania zysków przez okna za najszczęśliwszy pomysł . Takie rozwiązanie siłą rzeczy musi nierównomiernie dystrybuować ciepło . Największe zyski są tam,gdzie najmniejsze straty.

Jestem zwolennikiem kolektora słonecznego ,niskotemperaturowego,ściennego .Fundament grzewczy może przejąć spore ilości ciepła słonecznego w sposób równomierny i nie pozwoli na kilku stopniowe skoki temp.we wnętrzu domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej jak dwa prysznice i jedno golenie oraz kilka myć rąk mi więcej niż 25l nie potrzeba. Poza tym, wyjeżdżam na wakacje i czasem na weekendy.

To wychodzi niecałe 500zł rocznie. Gdybym miał zasobnik z pompą ciepła , wyszłoby więcej.

A kolektory... na głowę nie upadłem.

 

Panie Tomaszu . Policytujmy. Stawiam 1zł. na to,że za dwa,góra trzy lata UE wprowadzi zakaz używania term o dużej mocy tak jak i kabli 10-15kW na mały domek .Pan zacznie łagodniej patrzeć na kolektory.

Zaczęli skromnie od odkurzaczy , potem suszarki do włosów, czajniki. Musi być Pan czujny i być przygotowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...