Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

W Polsce znajduje zatrudnienie ok. 3mln urzędników będących na garnuszku podatników .Urzędnicy ci pracują w określonych godzinach . Pierwszą czynnością urzędnika z krwi i kości jest zaparzenie kawy lub herbaty. A robią to czajnikami na ogół elektrycznymi o mocy 1,5-2kW. Urzędników jest 3mln + sporo w firmach ,wojsku itd . Niech jeden gotuje a trzech z tego korzysta.

Elektrownia wodna we Włocławku ma moc 160MW.

Myślę ,że o to chodzi w spłaszczaniu max. mocy urządzeń elektrycznych.

 

Pomyliłem się co do czajników ... Są jednak takie z pompą ciepła - nazywają się dystrybutory wody z funkcją podgrzewania i chłodzenia. ;)

 

EDIT: nydar, a może eppc ? Przy podgrzewaniu wody na kawę dla żony będziesz jednocześnie chłodził browara dla siebie ;) To się nazywa podnoszenie sprawności układu.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie Barth. Chodzi o to,że to można napędzać dużą mocą okresowo albo nędzną ciągle lub przy braku strat żadną.

 

fundament grzewczy zawsze będzie mieć straty a piachu nie ogrzejesz zyskami słonecznymi czy bytowymi bo to przejmie tylko te 10cm podłogi do akumulacji a piach zawsze będzie mieć straty do tej wylewki gdy nie będzie zysków i zawsze w głąb gruntu. i byle czym tego też się nie ogrzeje tylko do tego będzie musiało być urządzenie o dużej mocy a na pewno sporo większej niż potrzeby domu pasywnego. praktycznie w grę wchodzi kondensat lub pompa ciepła i to najlepiej gruntowa bo powietrzna się nie spisze. patrząc na koszty użytkowania to piec gazowy pewnie odpadnie na przedbiegach ale pompa gruntowa nie jest tania. żadne inne urządzenie nie wchodzi w grę bo w pasywnym trzeba zachować odpowiednią szczelność a kominy to psują a są potrzebne przy piecach na drewno, węgiel czy do kominka. drugim problemem jest sterowalność dużej masy. piach będzie musiał mieć cały czas stałą temperaturę niezależnie czy będą zyski czy nie więc jak będą to piach też będzie trzeba grzać aby przez starty do gruntu za bardzo nie ostygł nawet o pół stopnia bo jak będzie trzeba grzać to musi być na to gotowy. więc będzie się mieć wieczne straty więc nieopłacalne w domu pasywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię ogarnąć sterowania do takiego układu, tym bardziej dobrać źródło ciepła do niego. Gdybyś zechciał zrewidować swoje założenia o koncepcję przedstawioną w tym amerykańskim linku, to miałbyś ciekawy system, w którym z powodzeniem wplótłbyś RSŚ i GWC.

A jakbyś poczytał komentarz do tamtego artykułu to mógłbyś też wyczytać, że głównym problemem tamtego układu jest sprawna wentylacja, bo mieszanie powietrza działa w układzie zamkniętym. Także jest jeszcze pole do popisu (może WMG?).

 

Miał by chłopina RSŚ i GWC nie było by problemów z wentylacją . :D

No i nie wiemy jaki dom postawił na tej płycie . 10L,5L czy 1,5L.

Cały czas podkreślam,że to jest rozwiązanie dla domów 1,5L ,nie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może się nie zrozumieliśmy i stąd jest nieporozumienie. więc wyjaśnię: licząc że pompa będzie lepsza to musiała by być odpowiednia do domu pasywnego a nie za duża i to jeszcze ze 2razy lub 3razy. gruntowa pompa ciepła chyba od 3kW się zaczyna więc jest dwa razy za duża więc będzie nieefektywna stąd mogą wyjść takie zużycia że kable tańsze wyjdą, bo to logiczne, można to porównać do biegacza długodystansowego. on nie biegnie truchtem dystans 10km bo bardziej by się zmęczył tylko robi większe kroki ale wolniejsze niż mniejsze ale częstsze. więc biegnąc w rozstawie nóg do 1,8m się człowiek mniej zmęczy niż w rozstawie co 0,9m bo biegnąc tę samą trasę wykona się dwa razy więcej ruchów. tak samo to rozumiem przy mocy dobranego dla urządzenia. jak urządzenie ma pracować na 3kW a będzie potrzebować 1,5kW to będzie nieefektywne. tak ogólnie to rozumiem. dlatego też że nie ma na chwilę obecną pompy ciepła typowo do domów pasywnych. jakby taka była to pompa byłaby lepsza. też Pan nie podał jaka pompa była brana pod uwagę w tym programie bo jak jakaś 5kW to się nie dziwię że wyniki takie były.

Pompa gruntowa grzeje zasobnik a z niego idzie ogrzewanie dalej. Straty nie leżą więc nie tyle w mocy pompy a samym układzie pośrednim.

 

 

o jakim bonusie Pan pisze?
Dom ma system ustawienia temperatury zimą ( kable z termostatami ) i latem klimatyzacja kanałowa (zastąpiła gwc ) . Ponieważ kanałówka dogrzewa bez problemów powietrze do 22 st.C nawet przy dużych mrozach dając z 1 kWh 4 to kable będą pobierały znikome ilości kWh (od spodu 0.08W/m2xK od góry dogrzane do 22 st.C powietrze.

Ten zimowy zysk z dogrzewania powietrza klimą - ktoś tu nazwał BONUSEM . To określenie jest wg mnie bardzo trafne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał by chłopina RSŚ i GWC nie było by problemów z wentylacją . :D

No i nie wiemy jaki dom postawił na tej płycie . 10L,5L czy 1,5L.

Cały czas podkreślam,że to jest rozwiązanie dla domów 1,5L ,nie więcej.

 

To jest jednak dom pasywny:

http://www.solarhouseproject.com/solarhousepassiv.html

tylko nie wiem w jakim klimacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa gruntowa grzeje zasobnik a z niego idzie ogrzewanie dalej. Straty nie leżą więc nie tyle w mocy pompy a samym układzie pośrednim.

 

 

Dom ma system ustawienia temperatury zimą ( kable z termostatami ) i latem klimatyzacja kanałowa (zastąpiła gwc ) . Ponieważ kanałówka dogrzewa bez problemów powietrze do 22 st.C nawet przy dużych mrozach dając z 1 kWh 4 to kable będą pobierały znikome ilości kWh (od spodu 0.08W/m2xK od góry dogrzane do 22 st.C powietrze.

Ten zimowy zysk z dogrzewania powietrza klimą - ktoś tu nazwał BONUSEM . To określenie jest wg mnie bardzo trafne .

 

Więc po co jeszcze kable? w dodatku o tak dużej mocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

A jak zinterpretujesz różnicę temp. posadzki vs temp. ścian i oczywiście powietrza? Masz też przykład Krzyśka_BB. Jakoś dziwnie ta akumulacja nie przyjmuje szybciutko energii. Niestety znowu piszesz o tym co byś chciał a nie o tym co jest w rzeczywistości;)

 

Kszhu nie jest do końca tak jak piszesz dziś przy małym słońcu i sporej ilości deszczu temp powietrza i połogi "prawie" sie zrównała

powietrze +23,2

podłoga +22,8

wiec DT 0,4*C i tak sie utrzyma przez sporo dni nawet podczas wahań temp zewnętrznej.

podloga-powietrze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jeszcze, ale miło poczytać o takich eksperymentach :) Podobno taki sand-bed potrafi zapewnić do 75% zapotrzebowania na CO.

 

,,A gridwork of PEX tubing is installed in the lower portions of the sand bed.

Solar-heated fluid pumped through the gridwork of tubing heats the sand.

Heat then radiates from the sand through the floor and into the building.,,

 

Znajomo brzmi:D

Znajdź jeszcze RSŚ- do takiego zastosowania jak u mnie,a zrobię sobie kuku:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załaduje ale to jest w Wisconsin, na wysokości Barcelony;) Czym tu się podniecać jak klimat nieporównywalny z naszym (u nas stopniodni ze 3x mniej).

A latem to odłączasz i po problemie.

 

Sens miałoby gdyby można byłoby nałapać w okresie letnio-jesiennym, ale to musiałby być całkowicie odseparowane od budynku no i duuuże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, już ktoś twój fundament grzewczy zbudował:

http://www.arthaonline.com/Word%20Files/Ramlow_SolarToday_ND07.pdf

 

Hmm, z tego co ja zrozumialem, to jest to dokladnie to o czym mowil Nydar. Jota w jote.

edit.

nie, nie dokladnie. Ale bardzo podobne, bo zasilane solarem sciennym, a jak slonca brak to tym samym pexem z innego zrodla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie fundament tak na marginesie. I nie grzewczy tylko akumulacyjny.

Przeczytaj artykuł, to nie służy jako podstawowe źródło ogrzewania a jako akumulator do tych ogromnych solarów. Pomysł ciekawy choć ekonomii w nim za wiele nie ma.

 

Wiem.

 

Bliższy nydarowemu pomysłowi był nasz rodzimy muratorowy i nagrodzony stabilizator:

 

Ale ten też nie ma nic wspólnego z ogrzewaniem.

 

Ale to też opłacalne nie jest, bo taki fundament trzeba zrobić "extra". nydarowi chodzi bardziej o wykorzystanie masy pospółki, którą i tak sypiesz między ściany fundamentowe. Ale troszkę przesadził z tą izolacją ławy fundamentowej od dołu i przeniesienie EPS'a na poziomie ław. To powoduje, że masa jest za duża jak na zwykły EPS podłogowy, a zastosowanie EPS200 podraża inwestycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa gruntowa grzeje zasobnik a z niego idzie ogrzewanie dalej. Straty nie leżą więc nie tyle w mocy pompy a samym układzie pośrednim.

 

 

Dom ma system ustawienia temperatury zimą ( kable z termostatami ) i latem klimatyzacja kanałowa (zastąpiła gwc ) . Ponieważ kanałówka dogrzewa bez problemów powietrze do 22 st.C nawet przy dużych mrozach dając z 1 kWh 4 to kable będą pobierały znikome ilości kWh (od spodu 0.08W/m2xK od góry dogrzane do 22 st.C powietrze.

Ten zimowy zysk z dogrzewania powietrza klimą - ktoś tu nazwał BONUSEM . To określenie jest wg mnie bardzo trafne .

 

rozumiem już o co Panu chodzi. jak rozmawiałem z gościem z firmy pro-vent to mówił to samo że ich centrala mistral max służy do podgrzania powietrza wentylującego ale do stabilizacji temperatury polecał jakieś ewentualnie grzejniki elektryczne z termostatami w każdym pokoju i tym ustawiać temperaturę. że grzejników nie chcę to mogą to być kable grzewcze. tylko że do tego polecali mimo wszystko gwc. bo mam rozumieć że chodzi Panu o pompę powietrzną ale przy ujemnych temperaturach one nie działają a jak mróz wejdzie tam gdzie nie powinien to może nie działać. ponoć nawet grzałki dodatkowe przy skrajnych mrozach poniżej -15st nie dają rady. więc o jakiej pompie Pan myśli? jakiś link do stronki i z wentylacją mechaniczną to Pan chce łączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest akumulator od "zachmurzenia do zachmurzenia" jak piszą. I podstawą jego grzania są właśnie solary a nie zyski z domu;)

 

Tylko solarami , zyskami to można ziemie w doniczce podgrzać;)

Mi chodzi o całkowite odcięcie akumulatora, ładowanie w lato-jesień i przez "odpowiedni system" przekazać w zimie zebraną energię do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem.

 

 

 

Ale to też opłacalne nie jest, bo taki fundament trzeba zrobić "extra". nydarowi chodzi bardziej o wykorzystanie masy pospółki, którą i tak sypiesz między ściany fundamentowe. Ale troszkę przesadził z tą izolacją ławy fundamentowej od dołu i przeniesienie EPS'a na poziomie ław. To powoduje, że masa jest za duża jak na zwykły EPS podłogowy, a zastosowanie EPS200 podraża inwestycję.

 

Są tacy co dają pod płytę XPS-a.

Za darmo w pysk nawet nie dostaniesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...