Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jest akumulator od "zachmurzenia do zachmurzenia" jak piszą. I podstawą jego grzania są właśnie solary a nie zyski z domu;)

 

a że solary są strasznie drogie to nie ma to najmniejszego sensu w domu pasywnym. już kiedyś o tym pisałem że sam coś takiego rozważałem i chciałem zasilać solarami domowej roboty i mógłbym je na całym dachu rozłożyć czyli w moim przypadku 90m2 połaci dachowej tylko ja rozważałem opcję aby tym co się naładuje przez słoneczne dni w okresie grzewczym wykorzystać typowo do ogrzewania domu w postaci takiej że ciepło z piachu zasilało by przykładowo wodną podłogówkę. zakładałem że piach zagrzeje się do dużej temperatury i ze względu na dużą masę będzie bardzo powoli stygnął czyli tak aby starczyło na cały sezon grzewczy. wtedy poza kosztem budowy takiego akumulatora i solarów mamy za darmo ciepło w domu. ale wtedy też by musiała być izolacja pod podłogą i wszędzie grubo izolacji aby były jak najmniejsze starty do gruntu i przy okazji aby ten piach nie grzał domu w lecie gdyby nie było izolacji pod podłogą. ale po pisaniu z adamem_mk i innymi forumowiczami odszedłem od tego pomysłu jako nieopłacalne i nie mające sensu w domu pasywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem już o co Panu chodzi. jak rozmawiałem z gościem z firmy pro-vent to mówił to samo że ich centrala mistral max służy do podgrzania powietrza wentylującego ale do stabilizacji temperatury polecał jakieś ewentualnie grzejniki elektryczne z termostatami w każdym pokoju i tym ustawiać temperaturę. że grzejników nie chcę to mogą to być kable grzewcze. tylko że do tego polecali mimo wszystko gwc. bo mam rozumieć że chodzi Panu o pompę powietrzną ale przy ujemnych temperaturach one nie działają a jak mróz wejdzie tam gdzie nie powinien to może nie działać. ponoć nawet grzałki dodatkowe przy skrajnych mrozach poniżej -15st nie dają rady. więc o jakiej pompie Pan myśli? jakiś link do stronki i z wentylacją mechaniczną to Pan chce łączyć?

Działają i to super działają! Mają większą efektywność niż te gruntowe i te powietrze woda. I to najbardziej pompiarzy boli.

Chce Pan wiedzieć dlaczego mają większą efektywność od gruntowych on/off i powietrze woda?

Poza tym doskonale chłodzą dając z 1 kWh prawie 6

 

Od 4 zim chodzą zamontowane Toshiby Mitsubishi Hitachi Fuji a nawet LG

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a że solary są strasznie drogie to nie ma to najmniejszego sensu w domu pasywnym. już kiedyś o tym pisałem że sam coś takiego rozważałem i chciałem zasilać solarami domowej roboty i mógłbym je na całym dachu rozłożyć czyli w moim przypadku 90m2 połaci dachowej tylko ja rozważałem opcję aby tym co się naładuje przez słoneczne dni w okresie grzewczym wykorzystać typowo do ogrzewania domu w postaci takiej że ciepło z piachu zasilało by przykładowo wodną podłogówkę. zakładałem że piach zagrzeje się do dużej temperatury i ze względu na dużą masę będzie bardzo powoli stygnął czyli tak aby starczyło na cały sezon grzewczy. wtedy poza kosztem budowy takiego akumulatora i solarów mamy za darmo ciepło w domu. ale wtedy też by musiała być izolacja pod podłogą i wszędzie grubo izolacji aby były jak najmniejsze starty do gruntu i przy okazji aby ten piach nie grzał domu w lecie gdyby nie było izolacji pod podłogą. ale po pisaniu z adamem_mk i innymi forumowiczami odszedłem od tego pomysłu jako nieopłacalne i nie mające sensu w domu pasywnym.

 

Jeśli przekazać z piachu, to na pewno nie wodą, tylko powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działają i to super działają! Mają większą efektywność niż te gruntowe i te powietrze woda. I to najbardziej pompiarzy boli.

Chce Pan wiedzieć dlaczego mają większą efektywność od gruntowych on/off i powietrze woda?

Poza tym doskonale chłodzą dając z 1 kWh prawie 6

 

tp proszę o jakiś link do stronki i jakiś schemat montażu jak to pan widzi aby było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto sypie ten sypie. Ty chyba niewiele? Ten co się będzie budował w okolicy nic nie będzie sypał bo nie ma potrzeby.

 

 

 

Nie tylko ten XPS zamiast EPS podraża ale trzeba jeszcze "zejść" z izolacją w dół aby fundament odizolować.

No i te solary - za darmo nie dają niestety.

Dlatego każdy pomysł musi być przeliczony co do grosza a nie takie fantazjowanie od sasa do lasa. Gdybyś grzał czystym prądem to płaciłbyś w taniej taryfie <500zł, w mniejszym domu będzie to <400zł. Tutaj margines na fantazje pozostaje baaardzo niewielki więc ani nydara pomysł ani inne gdzieś już faktycznie wykonane nie będą trafione. Ma być prosto, szybko i tanio.

 

Uważaj kolego aby ego ci stopy nie zmiażdżyło. Postaraj się chociaż uzasadnić,,nie będą trafione" . Póki co to taką bufonadą zajeżdżasz,że drżyjcie narody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przekazać z piachu, to na pewno nie wodą, tylko powietrzem.

 

tylko o przykład chodziło aby czymś to ciepło rozprowadzić. no chyba że w górnej części tego piachu pod izolacją mieć jakby rurę z gwc którą doprowadzi się ciepło do reku a on rozprowadzi ciepło po domu. przy normalnym gwc bierze ciepło z gruntu czyli jakieś 5st a tak to mógłby brać ciepło z piachu przypuśćmy o temperaturze 50st lub większej w zależności od tego jaką ten piach osiągnie temperaturę. wtedy to ciepło by ogrzewało powietrze wentylujące które by wchodziło do pomieszczeń. gdyby to działało to istne perpetum mobile gdyby nie jakieś sterowniki do jakby dozowania ilości tego ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto sypie ten sypie. Ty chyba niewiele? Ten co się będzie budował w okolicy nic nie będzie sypał bo nie ma potrzeby.

 

Ja też nic nie będę sypał. Od razu tylko styro. Ale pytam z ciekawości, dla typowych fundamentów.

 

Ma być prosto, szybko i tanio.

 

Jedną opcją u mnie jaką mogę prosto, tanio i szybko wdrożyć to ciepło z kolektora powietrznego (np. ściana tromble'a - zbudowana z puszek po piwie) podawać na wlot do GWC żwirowego ulokowanego pod domem. Tu mogą być jakieś wymierne korzyści, ale to też na poziomie puszki piwa (pustej) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko o przykład chodziło aby czymś to ciepło rozprowadzić. no chyba że w górnej części tego piachu pod izolacją mieć jakby rurę z gwc którą doprowadzi się ciepło do reku a on rozprowadzi ciepło po domu. przy normalnym gwc bierze ciepło z gruntu czyli jakieś 5st a tak to mógłby brać ciepło z piachu przypuśćmy o temperaturze 50st lub większej w zależności od tego jaką ten piach osiągnie temperaturę. wtedy to ciepło by ogrzewało powietrze wentylujące które by wchodziło do pomieszczeń. gdyby to działało to istne perpetum mobile gdyby nie jakieś sterowniki do jakby dozowania ilości tego ciepła.

 

Z GWC do reku i dopiero po ciepełko z akumulatora, bez rur w górnej części, tylko można zostawić wolną przestrzeń przez którą powietrze będzie przepływać i się nagrzewać, wlot i wylot po przeciwnych stronach. Sterowanie temperaturą na Bypassie przed magazynem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z GWC do reku i dopiero po ciepełko z akumulatora, bez rur w górnej części, tylko można zostawić wolną przestrzeń przez którą powietrze będzie przepływać i się nagrzewać, wlot i wylot po przeciwnych stronach. Sterowanie temperaturą na Bypassie przed magazynem.

 

bardziej też chodzi o to że im bardziej środka sezonu grzewczego i jego końcu to piach będzie miał niższą temperaturę więc przykładowo jak jakimś przelotem będzie szło o średnicy 10cm powietrze to przy dużej temperaturze będzie za bardzo grzało ale tu może faktycznie bypassem usunie się nadmiar tylko jakoś by to trzeba było usunąć do piachu a nie na pole aby nie było strat, a jak za mała temperatura to może nie ogrzać a przykładowo musiała by być większa rura a tu jest jeden wymiar. oczywiście te rury też by musiały być grubo zaizolowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz kartka, kosztorys a po nim okres zwrotu. I znów jasna odp... na cholerę mi to, przecież to się nie opłaca! Życie jest brutalne;)

 

jeżeli by się nie robiło ogrzewania a taki akumulator by do tego wystarczył to by się mogło opłacać. ale on nie da radę na cały sezon więc nie zda egzaminu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśniam specjalnie dla ciebie, że bufonada oznacza w skrócie przechwalanie się, pozowanie na kogoś ważnego. Dokładnie to co uprawiasz unikając jakichkolwiek konkretów, wyliczeń czy nawet oszacowań i motając się sam we własnych opowiastkach.

Masz koszty ogrzewania dla realnego projektu Barth3z'a. Dlaczego nie pokażesz ile to co proponujesz będzie kosztować? Ile pozwoli oszczędzić? Boisz się, że okres zwrotu wyjdzie dziesiątki lat po śmierci wszystkich tutaj piszących?

Konkrety nydar, konkrety a nie tylko przechwalanie się i udawanie ważniaka a na każde pytanie pusta odpowiedz typu "licz sobie sam".

 

Konkrety kszhu. Konkrety. Ty pytasz ja odpowiadam i to nie raz .Ty pytasz dalej o to samo i tak w kółko.

Koszt instalacji grzewczej przy takim fundamencie to 1000-1500PLN . Koszt solara i instalacji ładującej 1500-2000PLN . Koszt fundamentu to 2000PLN/m2.

Ostatni raz ci to piszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej też chodzi o to że im bardziej środka sezonu grzewczego i jego końcu to piach będzie miał niższą temperaturę więc przykładowo jak jakimś przelotem będzie szło o średnicy 10cm powietrze to przy dużej temperaturze będzie za bardzo grzało ale tu może faktycznie bypassem usunie się nadmiar tylko jakoś by to trzeba było usunąć do piachu a nie na pole aby nie było strat, a jak za mała temperatura to może nie ogrzać a przykładowo musiała by być większa rura a tu jest jeden wymiar. oczywiście te rury też by musiały być grubo zaizolowane.

 

Z reku masz przypuśćmy 16st.C bypassem puszczasz przez magazyn, bierzesz tyle ile Ci potrzeba ponieważ sterujesz przepustowością bypassa, za magazynem trójnik łączący bypass i powietrze nagrzane przez magazyn.

Edytowane przez rafał2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...