Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz mam na tapecie studio-piwnicę,

 

Widziałem, to na winko i inne tego typu przysmaki ? ;)

 

potem płot frontowy z bramą, podwórko, garaż, równocześnie przeniesienie bojlera i jego zamiana, zmiana instalacji uzdatniania wody... o czymś jeszcze zapomniałem?

 

A ta zmiana bojlera to taki "widzimisie" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej... to jest "obudowa" do studni. A, że tam się inna armaturka i przysmaki zmieszczą to tak przy okazji;)

 

Tu się wszystko buduje na opak, np. izolacja od wewnątrz !? :p , więc dlaczego studnia nie może być piwniczką na wina ?

 

 

Dla widzimisię to ja z łóżka nie chcę nawet wstawać. W dużym mi po prostu zostaje za dużo nie wykorzystanej ciepłej wody a obniżanie temp. poniżej 40stC powoduje, że się schładza za szybko przy II taryfie itp. itd. Pasuje mi wg obliczeń 80-100l ale nie chcę ryzykować. A, że mogę oddać ten a wziąć mniejszy to dlaczego nie.

 

Zostaw ten bojler i zamontuj klimę. Dobrze Ci radzę. Podobno to ma być długa zima. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malux . Do parterowy,posadzka 10-11cm ,ściany silka i kratówka ,strop drewniany . Wspaniale utrzymuje się temperatura. Mówisz ,że nawet w sine mrozy grzejąc ok.7h/dobę utrzymujesz temp. powyżej 22oC. . Stawiam w ciemno ,że dom waży znacznie więcej jak 150ton. Nie sądzisz,że te minimalne wahania temperatury to zasługa sporej akumulacji?

Drugie pytanie. Skoro grzejesz 1/3 doby do 26-27 posadzkę, to nie uważasz,że gdybyś grzał non stop ale na 23oC,to też byś utrzymał minimum 22oC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłem Pana o opis instalacji

- wentylacja zapewniająca mniej jak 1000ppm

- instalacja utrzymująca stałą, zadaną temperaturę w pomieszczeniach

- instalacja cwu

Bez obsługowe i z Ep 40kWh/m2

Opisze Pan w skrócie te trzy pkt?

 

Ad.1 Wentylacja wyporowa wsparta GWC

Ad.2 Ogrzewanie podłogowe (dowolne) w potężnej masie akumulacyjnej fundamentu grzewczego ,min.1500kg/m2

Ad.3 Zależy od zużycia. Są tacy co im starcza 90sek prysznica i są tacy co lubią tyłek w wannie złożyć . Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wszystko bezobsługowe,bo wentylacja 24/dobę a temp. posadzki sterowana 2-ma czujnikami ustawionymi na stałą temp. posadzki 23oC ( w moim przypadku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy świetnej izolacji termicznej latem, maleje udział zysków słonecznych a rośnie bytowych. Ogromne ilości ciepłą odprowadzały w domach nieizolowanych, ściany przez fundament do gruntu, dlatego stare mury kojarzą nam się z chłodem w lecie. W przypadku "termosu" (zamkniętych izolacji) mur i podłoga nagrzewają się do wyższych temperatur niż przy mostkach termicznych do gruntu i dłużej to ciepło trzymają .

 

Od takich problemów jest pergotenda i wentylacja wyporowa. Przy całej ścianie południowej przeszklonej od posadzki do sufitu,gwarantuje przy zamkniętych oknach ,w największe upały 25oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Wentylacja wyporowa wsparta GWC

Ad.2 Ogrzewanie podłogowe (dowolne) w potężnej masie akumulacyjnej fundamentu grzewczego ,min.1500kg/m2

Ad.3 Zależy od zużycia. Są tacy co im starcza 90sek prysznica i są tacy co lubią tyłek w wannie złożyć . Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wszystko bezobsługowe,bo wentylacja 24/dobę a temp. posadzki sterowana 2-ma czujnikami ustawionymi na stałą temp. posadzki 23oC ( w moim przypadku).

Dziękuję .

Wentylacja wyporowa odpada w domu izolowanym

Muszą być czujniki w pomieszczeniach inaczej nie uwzględniane będą zyski i pogorszy się komfort

Nie ma mowy o chłodzeniu wentylacją, nie ten strumień.

Dziękuję za wyjaśnienie . Nareszcie wiem jak bardzo Pan jest w błędzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie wiem jak bardzo Pan jest w błędzie .

Na pewno nie jest w tak dużym błędzie jak Pan, określając temp. pod budynkiem na 3-6 stopni, co bierze się z Pańskiej niewiedzy co jak i kiedy dzieje się z temp. pod budynkiem. Nie masz Pan zielonego pojęcia o tych temp, co w konsekwencji daje ilość styropianu w podłodze.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, Nydarku, to są konkrety czy epitety?"

A jednak potrafisz grzecznie. To jest akurat wymiana zdań z Szanownym TB . Jak pewnie zauważyłeś, mimo,że praktycznie we wszystkim mamy inne zdanie to nie używamy wobec siebie epitetów czy rynsztokowych wyzwisk .Występują czasami-okazjonalnie szorstkie uszczypliwości. No ale TB ma akurat w tej materii klasę.

 

,,To akurat ty używasz epitetów zamiast argumentów i jeszcze próbujesz to komuś wciskać. Dno"

Sam sobie odpowiedziałeś ,,dno"

 

Co do GWC 24h/dobę,365 dni w roku. To wyjaśnię ci w krótkich żołnierskich słowach .

Chodzi o przesunięcie fazowe .GWC ma być naładowane na koniec października ,rozładowane przez zimę na początku kwietnia, by móc chłodzić latem . A nie być gadżetem -popierdółką nie spełniającą żadnej pożytecznej funkcji.

 

Nie wiem czy Barth przypuszczał,że pod wiadomym domem jest DZ czy wiedział. Uważam go za konkretnego gościa i skoro tak napisał,to uznałem ,że wie . Zresztą nie rozumiem o co ty mnie pytasz. Bartha pytaj . Nie wiem co autor miał na myśli .

 

Co ja wiem o temp. pod posadzką. Wiem b.dużo .Śmiem twierdzić ,że jestem jednym z lepiej poinformowanych ,a wynika to z faktu ,że mam pexa pod-w chudziaku ,ułożonego w kształcie dwóch spirali ,w odległości ok. 2m od ścian fundamentowych . To mi daje obraz średniej temp. panującej pod izolacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest w tak dużym błędzie jak Pan, określając temp. pod budynkiem na 3-6 stopni, co bierze się z Pańskiej niewiedzy co jak i kiedy dzieje się z temp. pod budynkiem. Nie masz Pan zielonego pojęcia o tych temp, co w konsekwencji daje ilość styropianu w podłodze.

 

to przy 30cm izolacji płyty fundamentowej i zrobionej opasce jaka będzie temperatura gruntu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przy 30cm izolacji płyty fundamentowej i zrobionej opasce jaka będzie temperatura gruntu?
Śmiem twierdzić, że im głębsza i grubsza opaska to wachania temp. będą coraz mniejsze , przy płycie 10X10 będzie to temp w granicach 12 stopni na środku. Odnoszę to do moich pomiarów i wielkości budynku.

Jak będzie na skraju to Brzęczkowski wkopał 60 czujników niech się wypowie!!!

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję .

Wentylacja wyporowa odpada w domu izolowanym

Muszą być czujniki w pomieszczeniach inaczej nie uwzględniane będą zyski i pogorszy się komfort

Nie ma mowy o chłodzeniu wentylacją, nie ten strumień.

Dziękuję za wyjaśnienie . Nareszcie wiem jak bardzo Pan jest w błędzie .

 

Proszę uprzejmie.

Dla -20oC ,1kWh musi wystarczyć dla domu(100m2) jak w temacie by utrzymać +20oC we wnętrzu .

W lecie przy + 30oC , 0,75kWh chłodu dla utrzymania temp. 25oC we wnętrzu to mało Pana zdaniem .

Można prosić o jakieś uzasadnienie ,czy będziemy dyskutować na zasadzie nie bo nie?

 

ps. WW dla celów chłodzenia domu latem jest rozwiązaniem wręcz doskonałym ,a wynika to z naturalnej chęci powietrza do stratyfikacji

Zgodzę się natomiast z Panem,że WM -mieszająca nie nadaje się absolutnie do chłodzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od takich problemów jest pergotenda i wentylacja wyporowa. Przy całej ścianie południowej przeszklonej od posadzki do sufitu,gwarantuje przy zamkniętych oknach ,w największe upały 25oC.

 

Korci mnie ta twoja WW ... Podobają mi się kratki z czujnikami CO2. Otwierają się wtedy, gdy ktoś w danym pomieszczeniu przebywa. Wentylacja podąża za tobą. Idealne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja nie nadaje się do niczego poza wentylacją. Stały niewielki strumień opuszczający dom przez kuchnie i łazienki. Ogrzewanie czy chłodzenie powietrzem to recyrkulacja z pobieraniem powietrza przed kuchnią i łazienkami, o modulowanym strumieniu. Tego się nie pogodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przy 30cm izolacji płyty fundamentowej i zrobionej opasce jaka będzie temperatura gruntu?
Praktycznie taka jaka gruntu na tej głębokości poza domem. Grunt w tej warstwie grzany jest od góry, słońcem czy domem. Im lepsza izolacja tym mniejsze straty i słabsze grzanie gruntu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja nie nadaje się do niczego poza wentylacją. Stały niewielki strumień opuszczający dom przez kuchnie i łazienki. Ogrzewanie czy chłodzenie powietrzem to recyrkulacja z pobieraniem powietrza przed kuchnią i łazienkami, o modulowanym strumieniu. Tego się nie pogodzi.

 

Proszę używać skrótu WM . Faktycznie nie nadaje się do niczego poza wentylacją .Natomiast WW jest idealna do wentylacji i schładzania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...