Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Przy 40 cm styropianu grzejemy grunt około 700kWh , co przy opasce (bardziej w dół) pozwoli utrzymać dodatnią temperaturę W przypadku tak sinego i długotrwałego mrozu, ze na głębokości gruntu pod domem, grunt wokół domu miałby -5, bez opaski temperatura byłaby pod domem ujemna.

Im izolacja cieńsza tym straty większe i grunt cieplejszy.

 

według mnie logiczne jest że robi się opaskę przy płycie fundamentowej więc nie wiem po co Pan to proponuje skoro to sprawa oczywista. czyli dzięki opasce zgadzamy się że nie będzie pod domem temperatury ujemnej i nie może być.

ja myślę że pod płyta temperatura powinna być podobna do tej co na głębokości ok.1m lub większa. jakie dokładnie temperatury będą to nie wiem. to musi się wypowiedzieć ktoś kto ma taki dom z gruba ilością izolacji i ma jakieś czujniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

według mnie logiczne jest że robi się opaskę przy płycie fundamentowej więc nie wiem po co Pan to proponuje skoro to sprawa oczywista. czyli dzięki opasce zgadzamy się że nie będzie pod domem temperatury ujemnej i nie może być.

ja myślę że pod płyta temperatura powinna być podobna do tej co na głębokości ok.1m lub większa. jakie dokładnie temperatury będą to nie wiem. to musi się wypowiedzieć ktoś kto ma taki dom z gruba ilością izolacji i ma jakieś czujniki.

Dokładnie o tym cały czas piszę. Z ty, że nie rozróżniam "płyta" czy "fundament" a izolacja czy brak izolacji ( przypomnę, że izolacja zaczyna się od 0.1W/m2xK)

Na głębokościach o których piszemy ( około 1m gł) grunt ogrzewany jest "od góry" nie geotermią. Słońcem, czy domem. Jeżeli będziemy ograniczać straty ciepła z domu do gruntu to temperatury na tych samych głębokościach obok domu i pod domem będę się wyrównywać. Im lepsza izolacja tym bardziej konieczna jest opaska przeciwwysadzeniowa. Z tym, że ja dałbym ją bardziej pionowo niż na rysunku Szanownego Pana.

 

WP_20140531_001.jpg Tak to wyglądało w PN13370 z początku lat 90-tych

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tym cały czas piszę. Z ty, że nie rozróżniam "płyta" czy "fundament" a izolacja czy brak izolacji ( przypomnę, że izolacja zaczyna się od 0.1W/m2xK)

Na głębokościach o których piszemy ( około 1m gł) grunt ogrzewany jest "od góry" nie geotermią. Słońcem, czy domem.

Panie TB, czy wszyscy piszacy o temperaturach pod domem ( a nawet samą płytą fundamentową) nieogrzewanym, zimą - ze jest 7o i wiecej, to są kłamcy wg Pana ? Czy jednak Pan kłamie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im lepsza izolacja tym bardziej konieczna jest opaska przeciwwysadzeniowa. Z tym, że ja dałbym ją bardziej pionowo niż na rysunku Szanownego Pana.

 

Kamil, czy ty widzisz te głupoty? Dałeś dużo izolacji, to jest potrzebne wiecej izolacji ( opaska ).

Opaska jst potrzebna, ale argumentacja TB jest idiotyczna - bo idąc tym tokiem rozumowania, to opaska niczego ci zabezpieczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie TB, czy wszyscy piszacy o temperaturach pod domem ( a nawet samą płytą fundamentową) nieogrzewanym, zimą - ze jest 7o i wiecej, to są kłamcy wg Pana ? Czy jednak Pan kłamie ?

Dwa pytania?

Skąd tam 7 st. gdy dom nie grzeje?

Po co opaska przeciewysadzeniowa jak jest tam 7 st?

 

Zapewniam też Pana, że temperatura pod domem maleje idąc od środka.

Poza tym nie "wszyscy" a tylko nie znający fizyki - to ogromna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania?

Skąd tam 7 st. gdy dom nie grzeje?

Po co opaska przeciewysadzeniowa jak jest tam 7 st?

No wlasnie skąd? Oni kłamią, czy Pan ?

 

Zapewniam też Pana, że temperatura pod domem maleje idąc od środka.

Wlasnie, strefa brzegowa. I opaske daje się wlasnie po to by ją odsunąc od domu, nawet tego nieogrzewanego.

 

Poza tym nie "wszyscy" a tylko nie znający fizyki - to ogromna różnica.

"Wszyscy" nie potrzebuja znac fizyki, by dokonac pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie skąd? Oni kłamią, czy Pan ?

 

 

Wlasnie, strefa brzegowa. I opaske daje się wlasnie po to by ją odsunąc od domu, nawet tego nieogrzewanego.

 

 

"Wszyscy" nie potrzebuja znac fizyki, by dokonac pomiaru.

Szanowny Panie !!!! Brak wiedzy czy zwykła głupota to nie kłamstwo! Skąd osoba źle wykształcona, która na izolacja się nie zna, może wiedzieć jaka jest temperatura gruntu pod domem izolowanym?

Podaje temperaturę jaką ma pod swoim domem - nie izolowanym.

Izolacja zaczyna się od 0.1W/m2 xK.

 

Niech Pan więc dokona pomiaru a potem zarzuca kłamstwo. Ja pomiaru dokonałem wielokrotnie.

Niech Pan mierzy pod domami izolowanymi a nie u tych co o izolowaniu nie mają pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie !!!! Brak wiedzy czy zwykła głupota to nie kłamstwo! Skąd osoba źle wykształcona, która na izolacja się nie zna, może wiedzieć jaka jest temperatura gruntu pod domem izolowanym?

Podaje temperaturę jaką ma pod swoim domem - nie izolowanym.

Izolacja zaczyna się od 0.1W/m2 xK.

 

Niech Pan więc dokona pomiaru a potem zarzuca kłamstwo. Ja pomiaru dokonałem wielokrotnie.

Niech Pan mierzy pod domami izolowanymi a nie u tych co o izolowaniu nie mają pojęcia.

 

Panie TB, przestan Pan pie..yć !!!!

 

Skad pod płyta fundamentową w domu nieogrzewanym bo niezamieszkanym w stanie surowym, 7 i wiecej stopni zima ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie miszcz! Aż się nie chce tych "rewelacji" komentować.

 

@ Kamil

 

Daj spokój, gadasz z nieukiem. Nic wartościowego się od niego nie dowiesz.

Tu masz przykładową płytę o U przekraczającym normatywne dla domu pasywnego. Zobacz sobie rozkład temperatur.

http://xn--pytyfundamentowe-jyc.pl/plyta-pasywna-jednorodna-plus/

Dom, ogrzewany czy nie stanowi swojego rodzaju "ochronę" przed mrozem. Nigdy (przy wersji z opaską), w naszych warunkach nie będzie pod nim temperatur ujemnych. Tak samo będzie u ciebie.

 

Problemem w domach jest, czego Brzęczkowski kompletnie nie rozumie kierunek ucieczki ciepła. Tam są pokazane strumienie ciepła. Kierunek "do gruntu" jest praktycznie znikomy. Cała ucieczka następuje przez strefy brzegowe do powietrza. Wg TB ciepło zwiewa "do gruntu", który tym samym jest wg niego lodówką nieustannie i bardzo intensywne chłodzącą podłogę. To nieuk tylko uparty bardzo. Dziwię się tylko, że komuś jeszcze chce się z nim gadać.

 

ciekawa płyta ale cyganią jak z nut nad współczynnikiem U podłogi. przy tych danych co podali wychodzi w okolicach 0,15 a podają 0,102.

barth będzie miał 30cm od gruntu i ma współczynnik U=0,0. przy płycie jeżeli nada przykładowo się mi zamiast XPSa EPS200 to w cenie za 30cm XPSa będę mógł dać 40cm EPS200 i mieć współczynnik poniżej 0,07czyli dwa razy lepszy niż to co podają na tej stronce i w podobnej cenie. ale to szczegół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie TB, przestan Pan pie..yć !!!!

 

Skad pod płyta fundamentową w domu nieogrzewanym bo niezamieszkanym w stanie surowym, 7 i wiecej stopni zima ?

Też nie wiem skąd. Pan czyta co piszę?

 

Poza tym, im dom lepiej izolowany, tym mniejsze znaczenie dla gruntu ma czy jest ogrzewany czy nie. Izolacja termiczna jest właśnie po to, by gruntu nie grzać a w praktyce by grzać jak najmniej.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skad pod płyta fundamentową w domu nieogrzewanym bo niezamieszkanym w stanie surowym, 7 i wiecej stopni zima ?

 

A co w tym dziwnego ? Zobacz sobie na ten wykres:

http://solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci/250-3-pol-PL/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci_imagelarge.jpg

 

i zauważ, że pod płytą są warunki jak dla gruntu otwartego na głębokości 4m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w tym dziwnego ? Zobacz sobie na ten wykres:

http://solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci/250-3-pol-PL/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci_imagelarge.jpg

 

i zauważ, że pod płytą są warunki jak dla gruntu otwartego na głębokości 4m.

 

Barth, ja to wiem , ty to wiesz :)

TB twierdzi ze izolacja pod domem powoduje tam "mroz". I proponuje jako zabezpieczenie przed tym mrozem( wysadzinami) dolozyc kolejnej izolacji. Widzisz błedy logiczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB słusznie pisze że przy domu z izolacją 0,1W/m2 i mniejszej od gruntu może być temperatura pod domem inna niż przy domu z gorszą izolacja w podłodze. ja się tylko pytam konkretnie ile? jakieś porównania itp. a nie zbędne tłumaczenia.

Odpowiedziałem wiele razy - przy 120m2 zmierzyłem - na środku było od + 3 do +5 - najniższa temperatura była w 96.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth, ja to wiem , ty to wiesz :)

TB twierdzi ze izolacja pod domem powoduje tam "mroz". I proponuje jako zabezpieczenie przed tym mrozem( wysadzinami) dolozyc kolejnej izolacji. Widzisz błedy logiczne ?

 

Izolacja nie powoduje mrozu! Izolacja jest od "niegrzania" tego co jest poza izolacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa płyta ale cyganią jak z nut nad współczynnikiem U podłogi. przy tych danych co podali wychodzi w okolicach 0,15 a podają 0,102.

barth będzie miał 30cm od gruntu i ma współczynnik U=0,0. przy płycie jeżeli nada przykładowo się mi zamiast XPSa EPS200 to w cenie za 30cm XPSa będę mógł dać 40cm EPS200 i mieć współczynnik poniżej 0,07czyli dwa razy lepszy niż to co podają na tej stronce i w podobnej cenie. ale to szczegół.

Przy tej płycie jest jeszcze jeden mankament - taki jej układ tworzy idealne warunki do powstania pod domem basenu z wodą. Pod spodem jest nieprzepuszczająca wody glina, w której zostaje wykonany wykop wypełniony materiałem dobrze wodę przepuszczającym i ją gromadzącym.

Przy takich warunkach gruntowych obowiązkowo powinien pojawić się tam też drenaż. Bez niego po jakimś czasie z domem mogą dziać się dziwne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa płyta ale cyganią jak z nut nad współczynnikiem U podłogi. przy tych danych co podali wychodzi w okolicach 0,15 a podają 0,102.

barth będzie miał 30cm od gruntu i ma współczynnik U=0,0. przy płycie jeżeli nada przykładowo się mi zamiast XPSa EPS200 to w cenie za 30cm XPSa będę mógł dać 40cm EPS200 i mieć współczynnik poniżej 0,07czyli dwa razy lepszy niż to co podają na tej stronce i w podobnej cenie. ale to szczegół.

Nie wiesz Kamil jak liczy się U podłogi czy płyty. To, w przeciwieństwie do ścian i stropu nie jest U wynikające tylko z sumy oporów poszczególnych warstw. Liczy się jeszcze kształt domu i lambda gruntu, którą, bardzo ostrożnie przyjmuje się jako 2.0. Ja myślę, że oni się pomylili ale na niekorzyść, tzn obliczeniowe U jest jeszcze mniejsze.

Było tu już linkowane, nie czytasz a powinieneś:

http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1565,projektowanie-podlog-w-swietle-nowych-wymagan-cieplnych?p=2

Przykładowa podłoga z tego artykułu z 10 cm EPS i ścianą fundamentową ocieploną z zewnątrz ma U obliczeniowe 0,21. Bez opaski U = 0,24. Gdybyś policzył tylko opór warstw to wyjdzie jakieś U = 0.36. Brzęczkowski jest niereformowalnym nieukiem i takie "drobiazgi" do niego nie docierają. Nic konstruktywnego się od niego, w tym zakresie nie dowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było nie raz nie dwa przeliczanie ile daje grunt, nawet dom na gruncie stalowym mniej będzie tracił jak do czystego powietrza...

To jest prastara tradycja że ludzie jak nie mieli wysoko przetworzonych materiałów izolacyjnych itp ...

Ziemianka i szałas nad nią. Jeśli by te wydmuszki Pana TB miały rację bytu to ... głębokość do jakiej grunt tracił by ciepło była by znacznie znacznie większa ...

a tak jest to max 1,4m gdzie niby ma być spód ławy ... niby ponieważ teraz można i trzeba posadawiać płycej ...dzięki opaskom itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...