Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Było nie raz nie dwa przeliczanie ile daje grunt, nawet dom na gruncie stalowym mniej będzie tracił jak do czystego powietrza...

To jest prastara tradycja że ludzie jak nie mieli wysoko przetworzonych materiałów izolacyjnych itp ...

Ziemianka i szałas nad nią. Jeśli by te wydmuszki Pana TB miały rację bytu to ... głębokość do jakiej grunt tracił by ciepło była by znacznie znacznie większa ...

a tak jest to max 1,4m gdzie niby ma być spód ławy ... niby ponieważ teraz można i trzeba posadawiać płycej ...dzięki opaskom itp

Było źle liczone!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz Kamil jak liczy się U podłogi czy płyty. To, w przeciwieństwie do ścian i stropu nie jest U wynikające tylko z sumy oporów poszczególnych warstw. Liczy się jeszcze kształt domu i lambda gruntu, którą, bardzo ostrożnie przyjmuje się jako 2.0. Ja myślę, że oni się pomylili ale na niekorzyść, tzn obliczeniowe U jest jeszcze mniejsze.

Było tu już linkowane, nie czytasz a powinieneś:

http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1565,projektowanie-podlog-w-swietle-nowych-wymagan-cieplnych?p=2

Przykładowa podłoga z tego artykułu z 10 cm EPS i ścianą fundamentową ocieploną z zewnątrz ma U obliczeniowe 0,21. Bez opaski U = 0,24. Gdybyś policzył tylko opór warstw to wyjdzie jakieś U = 0.36. Brzęczkowski jest niereformowalnym nieukiem i takie "drobiazgi" do niego nie docierają. Nic konstruktywnego się od niego, w tym zakresie nie dowiesz.

 

masz racje nie czytałem o tym. będę musiał zgłębić ten temat. dla mnie wzorem jest U podłogi u bartha. ma 30cm styro 0,031i ma 0,08 a za izolację odpowiada izolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By było choć +3 a nie -1! Gdyby było gwarantowane +7 opaski bym nie robił. I nie ja robię a projektant.

 

A skad pod opaska +3 a nie -1 skoro:

 

Na głębokościach o których piszemy ( około 1m gł) grunt ogrzewany jest "od góry" nie geotermią. Słońcem, czy domem. Jeżeli będziemy ograniczać straty ciepła z domu do gruntu to temperatury na tych samych głębokościach obok domu i pod domem będę się wyrównywać. Im lepsza izolacja tym bardziej konieczna jest opaska przeciwwysadzeniowa. Z tym, że ja dałbym ją bardziej pionowo niż na rysunku Szanownego Pana.

 

Dom nieogrzewany, "izolowany" czyli nie grzeje gruntu. Slonce nie dociera bo jest opaska. Wg Pana izolacja domu od gruntu powoduje niskie temperatury i trzeba zastosowac dodatkowa izolacje - opaske. Ale ta druga izolacja-opaska juz powoduje podniesienie temperatury z -1 do +3. Przeciez Pan sam sobie przeczy.

 

SKAD +3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 40 cm styropianu grzejemy grunt około 700kWh , co przy opasce (bardziej w dół) pozwoli utrzymać dodatnią temperaturę W przypadku tak sinego i długotrwałego mrozu, ze na głębokości gruntu pod domem, grunt wokół domu miałby -5, bez opaski temperatura byłaby pod domem ujemna.

Im izolacja cieńsza tym straty większe i grunt cieplejszy.

Właśnie tego co Pan nie może zrozumieć to mróz najpierw musi "sięgnąć" fundamentów minus1,4m i dopiero pod fundamentem "wyciągnąć" ciepło z pod domu. W naszych szerokościach geograficznych ( za krótka i ciepła zima ) nie możliwe. W okolicach koła podbiegunowego tak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze jeśli się oblicza budynek z izolacją termiczną pod płytą, czy pod wylewką to

aby wyliczyć opaskę przeciw wysadzinową, należy traktować taki budynek jak by był bez ogrzewania ...

czyli zero gratisu w postaci podgrzewania gruntu, sytuacja bardziej niekorzystna.

Zależy do regionu, współczynników itp ... w Szwecji są rejony gdzie opaska ma 2,4m wysięgu plus + 0,5 na rogach.

Ale nich się koleszka TB zajmie sprzedażą kabli ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się jeszcze kształt domu i lambda gruntu, którą, bardzo ostrożnie przyjmuje się jako 2.0. Ja myślę, że oni się pomylili ale na niekorzyść, tzn obliczeniowe U jest jeszcze mniejsze.

 

http://solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/przewodnosc_cieplna_gruntu/236-3-pol-PL/przewodnosc_cieplna_gruntu_imagelarge.jpg

- można brać lambde z szarego obszaru. Im niższe wody gruntowe, tym lepsza lambda piachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...