Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ma Pan 100% racji. W domach Ep 40 ( ciepłą woda i temperatura ) nie ma mowy o ogrzewaniu, jest precyzyjny system ustawiania temperatury. Akumulacja jest zaprzeczeniem precyzji.

 

ale Pan chce klimatyzacją nawiewać powietrze o temperaturze 22st a komfortową temperaturę utrzymywać kablami i z tym Ep nigdy Pan nie będzie miał do 40 więc po co te kłamstwa? do Ep liczą się wszystkie urządzenia w domu które potrzebują energii do funkcjonowania i nie możliwe aby zmieścić się w 40kWh/m2/r no chyba że Pan ma taki wynik w swojej małej kanciapie w której codziennie siedzi i stuka coś tam na kompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiec trzeba sobie dac z nia spokoj, budowac szczelnie, z materialu, ktory ma zniesc konstrukcje a zapewnieniem komfortu niech sie zajmuja urzadzenia do tego stworzone.

Za które trzeba zapłacić i których działanie kosztuje. Zamiast tego masz akumulację. Równie skuteczną tyle, że za darmo. W domu pasywnym nie musi być jej dużo. Trzeba być cymbałem by tego nie wykorzystać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale Pan chce klimatyzacją nawiewać powietrze o temperaturze 22st a komfortową temperaturę utrzymywać kablami i z tym Ep nigdy Pan nie będzie miał do 40 więc po co te kłamstwa? do Ep liczą się wszystkie urządzenia w domu które potrzebują energii do funkcjonowania i nie możliwe aby zmieścić się w 40kWh/m2/r no chyba że Pan ma taki wynik w swojej małej kanciapie w której codziennie siedzi i stuka coś tam na kompie.
No właśnie. Najpierw Brzęczkowski grzeje a potem musi chłodzić. Zajebisty pomysł, krótko mówiąc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za które trzeba zapłacić i których działanie kosztuje. Zamiast tego masz akumulację. Równie skuteczną tyle, że za darmo. W domu pasywnym nie musi być jej dużo. Trzeba być cymbałem by tego nie wykorzystać.

 

Tylko powiedz mi drogi kolego jak realizujesz sterowanie ta akumulacja?

 

Nie musi byc jej duzo piszesz, czyli ile? Wylweka 10 starczy? A sciany wtedy z czego?

 

Jakos Jasiek ma dom ze styropianu i nie zuwazyl, zeby mi "nic" nie akumulowalo i w oczach styglo na potege.

 

Jakos J-J ma sciany z BK i jakos nie narzeka.

 

Jakos tak wystarczy do domu pasywnego wsadzic 2 osoby przebywajace cala dobe i juz sie dom przegrzeje (bo zyski bytowe w okresach przejsciowych znacznie przebijaja potrzeby). I co wtedy Ci po tej akumulacji?

 

Traktujecie akumulacje jak zwykly procesor: 1 - silka jest akumulacja, 0 - dowolny inny material, akumulacji brak :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział. Kolektor swoja realizacje chcial chyba tez skomercjalizowac, czyz nie ?

Kolektor już skomercjalizował, odłożył na półkę i czeka przychylnych czasów.

Natomiast dzięki koledzy za czujność, ponieważ "tamci" zgłosili do Urzędu Patentowego, właśnie smaruję protest, chyba, że coś sensownego zaproponują.

Ale cenę to wysmarowali z komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, nie znasz sie :p

...

Nie ma takiej ilosci akumulacji zeby powiedziec, ze jest optymalna, bo moze byc optymalna tylko dla konkretnych - stalych warunkow, a sezon grzewczy to warunki zmienne.

 

Wiec trzeba sobie dac z nia spokoj, budowac szczelnie, z materialu, ktory ma zniesc konstrukcje a zapewnieniem komfortu niech sie zajmuja urzadzenia do tego stworzone.

 

1. A to urzadzenie pracuje za darmo?

2. A to urzadzenie moze pracowac rowniez w domu z akumulacja. Tyle ze sie pozniej wlaczy w celu wychlodzenia, bo czesc energii z zyskow pochlonie akumulacja. No chyba, ze sterujesz co 0,1 ;), to bedzie szalało jak głupie... chłodznie/grzanie/chlodzenie/grzanie, szczegolnie w domu bez akumulacji w okresach przejsciowych. Ja jeszcze na łeb nie upadłem.

Podstawa to nie dopuscic do przegrzania. W twojej realizacji przegrod, przeszklen, sposobie uzytkowania ( kszhowa dyscyplina) klima moze byc konieczna, ja tego nie neguje. Jesli masz klime to cie w tym sezonie uchronila przed przegrzaniem. Twoja akumulacja twoje koszty minimalnie zmniejszyla, bo w sumie mniej miales energii ze slonca do kompensacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko powiedz mi drogi kolego jak realizujesz sterowanie ta akumulacja?

 

Nie musi byc jej duzo piszesz, czyli ile? Wylweka 10 starczy? A sciany wtedy z czego?

 

Jakos Jasiek ma dom ze styropianu i nie zuwazyl, zeby mi "nic" nie akumulowalo i w oczach styglo na potege.

 

Jakos J-J ma sciany z BK i jakos nie narzeka.

 

Jakos tak wystarczy do domu pasywnego wsadzic 2 osoby przebywajace cala dobe i juz sie dom przegrzeje (bo zyski bytowe w okresach przejsciowych znacznie przebijaja potrzeby). I co wtedy Ci po tej akumulacji?

 

Traktujecie akumulacje jak zwykly procesor: 1 - silka jest akumulacja, 0 - dowolny inny material, akumulacji brak :p

 

dlatego wiele razy pisałem że do akumulacji powinna być podłoga i ewentualnie ściany wew a ściany zewnętrzne powinny być jak najlepszym izolatorem. a przykładowo BK też akumuluje i w połączeniu z podłogą to na dom pasywny wystarczy ale grzejąc pompą ciepła ściany z silki też mogą być bo grzeje się z COPem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to nie dopuscic do przegrzania. W twojej realizacji przegrod, przeszklen, sposobie uzytkowania ( kszhowa dyscyplina) klima moze byc konieczna, ja tego nie neguje. Jesli masz klime to cie w tym sezonie uchronila przed przegrzaniem. Twoja akumulacja twoje koszty minimalnie zmniejszyla, bo w sumie mniej miales energii ze slonca do kompensacji.

 

Zrozum, ze sa sytuacje gdzie najlepiej zabezpieczony dom sie przegrzewa (chociazby zyski bytowe).

 

Dynamiczne reagowanie na potrzeby cieplne/chlodnicze prowadzi do oszczednosci.

 

Patrz przyklad: ile energii nalezy zakumulowac w wylewce aby w skonczonym czasie w domu o temp. pow. 20 stopni doprowadzic do komfortowoej temp. 23 stopnie?

 

Ile w tej samej sytuacji nalezy zuzyc energii jesli bedziemy grzac powietrze? Ile wiecej/mniej jesli to bedzie dom z silki albo szkieleciak?

 

Na co mi akumulacja w scianach przez cala dobe, jesli w sypialni jestem tylko w nocy?

 

W pokoju gdzie pracuje klima w trybie grzania kazdy, ale to kazdy kto odczuje ten powiew cieplego powietrza odczuwa "komfort".

 

Natomiast w pokoju gdzie jest takze zapewnione 23 stopnie, ale od dluzszego czasu nic nie emituje ciepla odczuwa sie dyskomfort.

 

Mam ten komfort :) , ze mam w domu 2 rozne systemy grzania i moge sie dowolnie bawic i obserwowac zachowanie domu i odczucia mieszkancow.

 

Dlatego zastanawiam sie obecnie na co wywalanie nastu tysiecy zlotych na system grzewczy, ktory mozna zastapic kabelkami czy klima za 3 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale Pan chce klimatyzacją nawiewać powietrze o temperaturze 22st a komfortową temperaturę utrzymywać kablami i z tym Ep nigdy Pan nie będzie miał do 40 więc po co te kłamstwa? do Ep liczą się wszystkie urządzenia w domu które potrzebują energii do funkcjonowania i nie możliwe aby zmieścić się w 40kWh/m2/r no chyba że Pan ma taki wynik w swojej małej kanciapie w której codziennie siedzi i stuka coś tam na kompie.

Przecież jest wyraźnie napisane

ciepłą woda i temperatura

a 13 kWh.m2 na ogrzewanie i ciepłą wodę jest z miernika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co mi akumulacja w scianach przez cala dobe, jesli w sypialni jestem tylko w nocy?

 

Nie przez całą dobę tylko do późnego wieczora. Akumulacji ma być tyle, żeby zyski słoneczne złapane w ciągu dnia pozwoliły utrzymać komfortową temperaturę do wieczora bez włączania ogrzewania. A ile tej akumulacji potrzebne to będzie zależało od charakterystyki energetycznej danego budynku. Im bardziej pasywny tym mniej potrzeba akumulacji.

 

Dlatego zastanawiam sie obecnie na co wywalanie nastu tysiecy zlotych na system grzewczy, ktory mozna zastapic kabelkami czy klima za 3 tys.

 

Daj konkrety. Co do czego porównujesz i w jakim domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to.

Przykładowo.

Kontakt gruntu ze styropianem ( np. 20 cm) pod domem jest na 0.8m temperatura na 1.5 m jest + 5 st. a w kontakcie z gruntem +12 . Podłoga nad styropianem ma 26 st.

To do obliczeń należy przyjąć Delta T 21 st. i 20 cm styropianu o lambdzie 0.035 i 0.7m gruntu o lambdzie 2

A nie delta T 14 st. i 20 cm styro o lambdzie 0,035

 

Brak umiejetnosci czytania ze zrozumieniem. O domu niegrzanym tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko powiedz mi drogi kolego jak realizujesz sterowanie ta akumulacja?

 

Nie musi byc jej duzo piszesz, czyli ile? Wylweka 10 starczy? A sciany wtedy z czego?

 

Jakos Jasiek ma dom ze styropianu i nie zuwazyl, zeby mi "nic" nie akumulowalo i w oczach styglo na potege.

 

Jakos J-J ma sciany z BK i jakos nie narzeka.

 

Jakos tak wystarczy do domu pasywnego wsadzic 2 osoby przebywajace cala dobe i juz sie dom przegrzeje (bo zyski bytowe w okresach przejsciowych znacznie przebijaja potrzeby). I co wtedy Ci po tej akumulacji?

 

Traktujecie akumulacje jak zwykly procesor: 1 - silka jest akumulacja, 0 - dowolny inny material, akumulacji brak :p

Steruje się tak jak każdym innym systemem. Grzeje jak zimno, chłodzi jak ciepło. Różnica jest taka, że, przy akumulacji system grzewczo-chłodzący nie musi być bardzo wydajny. Będzie więc tańszy inwestycyjnie.

Zyski "przebijające" zapotrzebowanie to błąd projektanta. Dom pasywny to nie jest dom który zaprojektuje byle fikołek korzystając z excela, tak jak się to niektórym wydaje. Widacki ma certyfikat projektanta domów pasywnych. Za darmo go nie dostał. Z jakimi problemami trzeba się zmierzyć można przeczytać na jego blogu.

Nikt tak o akumulacji nie pisze. W domu pasywnym wystarczą pewnie płytki, meble, płyty GK. Nie można jednak pisać, że jak będzie jej bardzo dużo to będzie źle. Nic się nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum, ze sa sytuacje gdzie najlepiej zabezpieczony dom sie przegrzewa (chociazby zyski bytowe).

 

Dynamiczne reagowanie na potrzeby cieplne/chlodnicze prowadzi do oszczednosci.

Juz raz napisalem. Sytuacja ma miejsce w domach z i bez akumulacji. Bez nastąpi to szybciej - czyli wczesniej bede zmuszony uzywac klimy. A dalej juz tak samo.

 

Patrz przyklad: ile energii nalezy zakumulowac w wylewce aby w skonczonym czasie w domu o temp. pow. 20 stopni doprowadzic do komfortowoej temp. 23 stopnie?

 

Ile w tej samej sytuacji nalezy zuzyc energii jesli bedziemy grzac powietrze? Ile wiecej/mniej jesli to bedzie dom z silki albo szkieleciak?

1. Grzanie powietrza oczywiscie wymaga mniej energii i w okresach przejsciowych moze sie sprawdzac znakomicie.

2. W silce energii potrzebujesz poczatkowo wiecej, w szkieleciaku mniej. Kto to neguje ?. Ale jesli te 23 ma pochodzic z zyskow to ile tej energi zmagazynuje w silce a ile w szkieleciaku? A powyzej, startuje klima i tu i tu utrzymuje 23.

 

Na co mi akumulacja w scianach przez cala dobe, jesli w sypialni jestem tylko w nocy?

W sypialni zatem bedzisz grzal stratami z pomieszczen sasiednich. Chyba ze sciany masz z izolacji.

 

W pokoju gdzie pracuje klima w trybie grzania kazdy, ale to kazdy kto odczuje ten powiew cieplego powietrza odczuwa "komfort".

 

Natomiast w pokoju gdzie jest takze zapewnione 23 stopnie, ale od dluzszego czasu nic nie emituje ciepla odczuwa sie dyskomfort.

Zatem ja nie jestem kazdy. Mieszkam i pracuje w od paru lat w pomieszczeniach gdzie system zapewnienia komfortowej temperatury ;) zapewnia klima. I dla mnie to nie jest komfort. Dla mnie komfort to cieplo w stopy.

Mam ten komfort :) , ze mam w domu 2 rozne systemy grzania i moge sie dowolnie bawic i obserwowac zachowanie domu i odczucia mieszkancow.

 

Dlatego zastanawiam sie obecnie na co wywalanie nastu tysiecy zlotych na system grzewczy, ktory mozna zastapic kabelkami czy klima za 3 tys.

To lub to - podloga. Kabelkami czy innym podlogowym + klima tak. Caly czas pamietajac ze to kosztuje. Ale komfort i brak koniecznosci przestrzegania dyscypliny z pewnoscia bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz raz napisalem. Sytuacja ma miejsce w domach z i bez akumulacji. Bez nastąpi to szybciej - czyli wczesniej bede zmuszony uzywac klimy. A dalej juz tak samo.
Akumulacja to masa, nie ma wiec domów bez akumulacji. Może być tylko za duża akumulacja a nie jej brak.

1. Grzanie powietrza oczywiscie wymaga mniej energii i w okresach przejsciowych moze sie sprawdzac znakomicie.

2. W silce energii potrzebujesz poczatkowo wiecej, w szkieleciaku mniej. Kto to neguje ?. Ale jesli te 23 ma pochodzic z zyskow to ile tej energi zmagazynuje w silce a ile w szkieleciaku? A powyzej, startuje klima i tu i tu utrzymuje 23.

Grzanie czegokolwiek poza tym co ma kontakt z nami (powietrze podłoga) jest po prostu głupotą.

W sypialni zatem bedzisz grzal stratami z pomieszczen sasiednich. Chyba ze sciany masz z izolacji.

We współczesnym domu ustawia się temperaturę nie grzeje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to.

Przykładowo.

Kontakt gruntu ze styropianem ( np. 20 cm) pod domem jest na 0.8m temperatura na 1.5 m jest + 5 st. a w kontakcie z gruntem +12 . Podłoga nad styropianem ma 26 st.

To do obliczeń należy przyjąć Delta T 21 st. i 20 cm styropianu o lambdzie 0.035 i 0.7m gruntu o lambdzie 2

A nie delta T 14 st. i 20 cm styro o lambdzie 0,035

Obawiam się,że Pan błądzi .

Aby w realu wystąpiły temp .gruntu jakie Pan podaje ( 12oC i 5oC przy 70cm ) lambda gruntu musiała by wynosić 0,245W/mK a nie jak Pan podaje 2W/mK.

Przy lambdzie gruntu 2W/mK i temp. posadzki 26oC jest nierealna temp.12oC . Ta temp. jest realna dla lambdy 0,245W/mK.

Tak więc nie ma Pan pojęcia jaka jest lambda gruntu w realu i jakie tam są temperatury . Co Pan chce w takim razie liczyć uwzględniając grunt?

Dowodem na to ,że się Pan myli są 3cm styropianu Verma i jego zużycie energii cieplnej w sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulacja to masa, nie ma wiec domów bez akumulacji. Może być tylko za duża akumulacja a nie jej brak.

Grzanie czegokolwiek poza tym co ma kontakt z nami (powietrze podłoga) jest po prostu głupotą.

 

We współczesnym domu ustawia się temperaturę nie grzeje!

 

Brak masy akumulacyjnej ,faktycznie nie realny bo nawet dom z samego styropianu waży. Może być więc za mała akumulacja ale nigdy zbyt duża.

Ustawienie temperatury powoduje proces grzewczy - chłodniczy , czy jakiś inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...