Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Co można zrobić?

1 - wytłumaczyć fizykę, że podczerwień nie ogrzewa powietrza, że powietrze ogrzane od podłogi unosi się, ale i stygnie i nie może być cieplejsze od grzejnika, tylko rzadsze.

2 - można podać wyniki pomiarów

3 - można pokazać na dużej skali - Słońce 5500st.C grzeje Ziemię, ta ogrzewa powietrze, które konwekcja unosi i im wyżej ( czyli im bliżej źródła) tym jest zimniejsze.

Więcej Pan nie jest w stanie zrobić.

 

Nic nie mowil Pan, ze pod sufitem ( slońce z przykladu) ma Pan warstwe próżni. Tylko wowczas przyklad jest prawdziwy, bo wyklucza grzanie powietrza z sufitu przez przewodzenie . Moze kolega kszhu by sie wypowiedzial, co?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nic nie mowil Pan, ze pod sufitem ( slońce z przykladu) ma Pan warstwe próżni. Tylko wowczas przyklad jest prawdziwy, bo wyklucza grzanie powietrza z sufitu przez przewodzenie . Moze kolega kszhu by sie wypowiedzial, co?
Tak, bo cieplejsze powietrze się unosi. Nie mierzyłem 1 cm od sufitu, bo bym musiał praktycznie go dotknąć, tylko około 10 cm. A nad termometrem dałem sreberko z czekolady, by termometr nie był grzany. Pomiar zrobiłem zaraz po przyjściu, dlatego, by nie było pod sufitem ciepłego powietrza z TV , mojej osoby czy komputera.

Poza tym, uważam, że jeżeli ktoś twierdzi, że ciało stałe o temperaturze 27 czy nawet 30 st. C ogrzewa podczerwienią głowę która ma 35 st.C - to nie zna fizyki . To wszystko.

Pompy ciepłą są bardzo wydajne i fajne, ale to urządzenia do chłodzenia, które można wykorzystać do grzania. Dom Ep 40 ( 13kWh/m2 rocznie na temperaturę i cwu - może być tani i komfortowy, może mieć dużo przeszkleń... Ma Pan ochotę odwiedzić budowę? Porozmawiać z konstruktorami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo cieplejsze powietrze się unosi. Nie mierzyłem 1 cm od sufitu, bo bym musiał praktycznie go dotknąć, tylko około 10 cm. A nad termometrem dałem sreberko z czekolady, by termometr nie był grzany. Pomiar zrobiłem zaraz po przyjściu, dlatego, by nie było pod sufitem ciepłego powietrza z TV , mojej osoby czy komputera.

 

"Tak", czyli ma Pan ta proznie pod sufitem czy nie, bo odpowiedz jest niejasna i nie do konca natemat.

 

Poza tym, uważam, że jeżeli ktoś twierdzi, że ciało stałe o temperaturze 27 czy nawet 30 st. C ogrzewa podczerwienią głowę która ma 35 st.C - to nie zna fizyki . To wszystko.

Gdzie cos takiego napisalem? Pokaz mi. A nie wciskaj ciemnote. ( nie wydaje sie Wam ta formuła wypowiedzi znajoma ? ;) )

Pompy ciepłą są bardzo wydajne i fajne, ale to urządzenia do chłodzenia, które można wykorzystać do grzania. Dom Ep 40 ( 13kWh/m2 rocznie na temperaturę i cwu - może być tani i komfortowy, może mieć dużo przeszkleń... Ma Pan ochotę odwiedzić budowę? Porozmawiać z konstruktorami?

 

Mam ochotę. Ale do Pana mam 6tys km. Moze w przyszlym roku ?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy samym suficie może być cieplej bo to bariera dla unoszącego się powietrza. Ile cieplej i jakiej grubości to warstwa? Nie wiem, możesz zbadać i podzielić się wynikami.
To raczej niemożliwe. Wynik jest znany, trochę by było wstyd, że się nie zna fizyki:

 

I tyle byloby w temacie ze sufit ogrzewa podloge a ta powietrze. Boze ty widzisz i nie grzmisz.
Tak to działa: emiter sufit ogrzewa powierzchnię podłogi a ta ogrzewa powietrze. Taka jest fizyka... chyba, że na antypodach jest odwrotnie, nie wiem nie byłem. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej niemożliwe. Wynik jest znany, trochę by było wstyd, że się nie zna fizyki:

 

Tak to działa: emiter sufit ogrzewa powierzchnię podłogi a ta ogrzewa powietrze. Taka jest fizyka... chyba, że na antypodach jest odwrotnie, nie wiem nie byłem.

 

Ah, jak pieknie wyrwane z kontekstu. I bez linka do zrodlowego postu.

Ogrzewa powierzchnie podlogi i ta ogrzewa powietrze - zgadzam sie. Tylko dlaczego wg Pana ogrzana ( cieplejsza niz podloga !!!) powierzchnia sufitu/emitera nie ogrzewa powietrza?

Spokojnie,ogrzewa. Tylko TB wymyslil, ze sufit/emiter to slonce. A przeciez im powietrze blizej slonca tym zimniejsze... jeno zapomnial ze od slonca/emitera powietrze jest oddzielone proznia. Wniosek prosty - ma próżnie pod sufitem. I prosze to odczytywac dwuznacznie!

 

Przy samym suficie może być cieplej bo to bariera dla unoszącego się powietrza. Ile cieplej i jakiej grubości to warstwa? Nie wiem, możesz zbadać i podzielić się wynikami.

Może? Przypomne ci, ze powietrze ogrzewa sie przez przewodzenie. Sufit jest cieplejszy niz podloga w przykladzie podanym przez TB. Na pewno bedzie cieplej.

Ale ale, mnie wlasciwie chodzilo bys sie odniosl to porownania twojego przyjaciela TB. Do tego ze słońcem. Co sadzisz o tym porownaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]281739[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]281740[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]281741[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]281742[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]281743[/ATTACH]

Nie słyszałem, by ktoś narzekał.

Za to spotkałem takie głupoty, że instalacja z pompą ciepła nie chłodzi!! Poważnie Panie Karolu. Mało tego, nawet na FM takich co takie głupoty robią palcami się nie wytyka. Głupota, czy brak wiedzy?

 

Panie Tomaszu, od kiedy rurki w suficie działają jak słońce? od kiedy rurki w których płynie ciecz wytwarzają promieniowanie? większych głupot nie słyszałem. no chyba że są to jakieś specjalne rurki czy przewody które wytwarzają promieniowanie ale wtedy chyba one nie są zasilane z pompy ciepła tylko jakoś inaczej. ale nigdy w to nie uwierzę że rurki takie same jak do wodnej podłogówki zamontowane w suficie ogrzeją podłogę. takie głupoty to dzikusom w buszu może Pan wciskać to Panu uwierzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 4 tym zdjeciu zle zamontowane nadproze. Czy takie rozwiązania prezentują czołowi producenci tego typu ogrzewania?
Czołowi nie. Weź pod uwagę, że ta "firma" to jednoosobowa działalność gospodarcza Brzęczkowski Tomasz. Jako pierwsza wykonała 20 czy 30 lat temu (zdania są podzielone) rekuperator z pudełka od ciastek. Używając wyrafinowanego parku technologicznego w postaci nożyczek i superglue. Potem już było tylko lepiej. Pierwsze w Polsce domy pasywne. 30 cm izolacji od gruntu w latach 90 itp, itd. Nikt wprawdzie tego nie widział ale tam, nieważne. To perfekcjonista. Temperaturę pod sufitem mierzy osłaniając termometr sreberkiem od czekolady. Sreberko od czekolady! Najpierw pracowicie wycięte potem wyprostowane i użyte. Naprawdę jest niedoceniany! Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze w Polsce domy pasywne. 30 cm izolacji od gruntu w latach 90 itp, itd. Nikt wprawdzie tego nie widział ale tam, nieważne.

 

Ten gość, który wtedy uległ namowom TB i wybudował pierwszy w Polsce dom pasywny dziś ma do spłaty większą kwotę niż pobrał 25lat temu :) A miało być tanio i komfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako pierwsza wykonała 20 czy 30 lat temu (zdania są podzielone) rekuperator z pudełka od ciastek. Temperaturę pod sufitem mierzy osłaniając termometr sreberkiem od czekolady. Sreberko od czekolady! Najpierw pracowicie wycięte potem wyprostowane i użyte. Naprawdę jest niedoceniany!

 

Ach to umiłowanie mistrza do łakoci...no ale gdyby nie słodycze to nie byłoby tego wątku i kilku przełomowych wynalazków.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie. Domek za miastem z pokojem 3 x5m i resztą.W pokoju koza opalana drewnem. Temp. płaszcza kozy-218oC(z pirometru). Termometr na półce w odległości ok.3m od kozy .Temp.24,9oC. Po założeniu aluminium z czeklady 24,6oC.

Panowie 218oC!!!!! nie 27oC.

Szanowny Panie kszhu .Dobij się Pan .Wstydu oszczędż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...