Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

TB chcę podgrzewać sufit - elemnet konstrukcyjny domu przez który są największe straty. Przy -20oC na zewn. i temp. sufitu 30oC mamy dT=50oC ! Przy takim samym układzie, ale z ogrzewaniem podłogowym mamy dT jedynie 20oC
Jedyną zaletą przy ogrzewaniu sufitowym jest to, że taniej da się go zaizolować (bez problemu można dać np. 60 cm wełny mineralnej).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Które znajdują się w strudze powietrza, więc ją również podgrzewają, podobnie jak łopaty wentylatorów. Zbliżamy się do perpetuum mobile. :)

Nie ma nic za darmo. Co się będzie działo, gdy taką pompę ciepła będziesz chciał wykorzystać do chłodzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledziłem całej Waszej dyskusji na temat tego rozwiązania, więc być może powielam argumenty, które już wcześniej padły.

Jednak masz rację, wykorzystując "darmowe" ciepło słoneczne (np. tani kolektor słoneczny zintegrowany z elewacją) i dużą masę akumulacyjną można zyskać wiele.

 

Tu by należało poprosić kogoś biegłego by policzył ile można odebrać przy pomocy 10m2 takiego kolektora w okresie od października do kwietnia w rozbiciu na miesiące. Perspektywy mogą być przedziwne, nadmiar zasilający DZ . Ale to już na pograniczu przegiecia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bart zyski sloneczne w podlodze beda glownie od bezposredniego wysokoenergetycznego promieniowania cieplnego slonca, a nie podwyzszonej temp powietrza - dlatego nie ma duzego znaczenia, czy wylewka ma 20, czy 24st, a plus teoretycznie taki, ze jak bedzie 25* w salonie to otwierasz szklo i cieszysz sie zapachem sniegu. Nie obawiasz sie o strate duzej porcji energii z fundamentem grzewczym.

 

W obu przypadkach mysle, ze uzysk bedzie podobny bo cieplo przejmowane bedzie z podobna stala czasowa (chyba ze zabraknie Ci akumulacji jak zrobisz wyleweczke szanownego pana Tomasza).

 

2 taryfa bez pogorszenia komfortu jak pisze henok. Problem tylko zrodlo ciepla, bo idealnie bylaby pc gruntowa, ale ekonomicznie nie zawsze sie oplaci. Tym bardziej skoro nastawiac sie na system ladowania fundamentu w okresach przejsciowych. Idealnie (inwestycyjnie) dla jakichs systemow na pellety, czy inne wysokotemperaturowe.

 

co do przegrzewania to dlatego myslalem o tej pompce do CWU tez w 2 taryfie, chociaz wiem, ze lepiej tego nie laczyc. Tym bardziej, ze nie moge dopiac bilansu energetycznego, na tych co sa dostepne, zeby nie przewentylowac w zimie. No i koniecznie GWC zwirowe. A fundament grzewczy ladowany w okresach przejsciowych jakimis relatywnie prostymi metodami. Jak pisalem juz kilka razy, najbardziej widze przewage tego rozwiazania: active charging, passive heating.

Odpadaja problemy z COPem pompek psujacych COP systemu. Ale jak to zrealizowac inwestycyjnie najtaniej i technicznie najprosciej bez pogarszania komfortu.. o to jest pytanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale prośba była inna.Pan jak zwykle wywija wygibasy. Pan przytoczy jakieś poważne opracowanie .

Mam pytanie .Jakie straty generuje stropodach z ogrzewaniem sufitowy w mroźną,bezchmurną, zimową noc gdy temp. nieboskłonu oscyluje wokół -60oC?

Jestem najzupełniej poważny i użytkuję od 20 lat podłogę ogrzewaną podczerwienią.

Piszę o fizyce i ekonomii. Tylko brakiem wiedzy można usprawiedliwiać montowanie rurek zasilanych pompą tak by:

Bez sensu grzały grubą wylewkę na gruncie

By nie można było latem chłodzić

By instalacja nie odbierała zysków bytowych

By inwestor miał ograniczenia w wykończeniu podłogi.

By zwiększać parametry pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej chodzilo mi o caloksztalt dyskusji. HenoK ma racje. A, ze ciezko dojsc jak taka obiegowka wspolpracuje z caloscia to inna sprawa. I tutaj szanowny pan Tomasz ma duze pole do poetyckiej aktywnosci.
Proszę bardzo

 

Akumulacja to zaleta czy wada...

 

Wuj szukał bratnią duszyczkę

Trafił na biuro matrymonialne

Może tu odnajdę

Taką jak ja nieudaczniczkę

Oferta była…. jedna

Beata z fotką słabej jakości

Mina wuja dość niewybredna

I targają nim wątpliwości

- no… ale ona jest ślepa!

To wada? Z za biurka pada

Cóż Pan, to zaleta

Włos Panu już wypada

Urody Pan raczej mizernej

Nie oceni tego Beata

Nawet w poświacie niedzielnej

Tak…, no ale kulawa!

Jakaż to wada?

Toż to wspaniała sprawa

Gdzie Pan chce tam wpada

Ale do tego jeszcze niemowa….

No tu nie wytrzymała i szlus

Urzędniczka przerwała w pół słowa

Przecież to ogromny plus!

Patrzy facio na lico dziewczęcia

Bez większego zachwytu niestety

Ale pryszczata… jak widać ze zdjęcia

A Pan co! Chciałby mieć same zalety!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do nocnego obnizania temperatury. Tez juz wklejalem, ale wiadomo ciezko sledzic te tasiemce, to podklejam znowu:

 

http://www.ahok.de/en/night-set-back.html

 

wedlug tej strony nocne obnizanie temperatury jest mniej lub bardziej iluzja, tym wieksza im wyzsza roznica temperatur..

 

mysle, ze ewentualne wieksze oszczednosci moznaby obserwowac przy porannym dogrzewaniu jedynie powietrza przed wyjsciem do pracy (co zauwaza np miloszenko) wydluzajac czas bez grzania do 16h, a wiekszy dyskomfort zimnych scian jakos przebolec (odczuwalna temperatura jest o ok 1.5 raza od promieniowania podczerwonego powierzchni w stosunku do temp powietrza - np mozna zejsc o 3st z temp powietrza, a tylko o 2 z temp powierzchni zeby czuc podobny komfort).

 

ale i tak pozostaje problem przesuwania punktu rosy itp..

 

do tego akumulacja niweluje potrzebe grzania w duzej czesci okresu przejsciowego w klimatach gdzie roznica temperatur dobowych jest powyzej 6-7 stopni, czyli u nas.. zatem niweluje potrzebe dogrzewania, czy chlodzenia splitem..

 

takie wnioski mozna wyciagnac czytajac wiele zrodel w necie..

 

no i to by bylo na tyle dla mnie na dzisiaj. Dobranoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne koszty, które nydar pomija a jak się okazuje są nieodzownym elementem, aby taki FG miał sens.

 

Nie zgodzę się z tobą . Kolektor jest drogą do samowystarczalności energetycznej dla CO.

Wyobraź sobie,że kiedyś ktoś wymyśli materiał o temp.topnienia 23oC w cenie powiedzmy przystępnej. Tak by się zamortyzował w pięć lat. Dla domu potrzebującego 1500kWh koszt instalacji =O , obsługa = zero , bez prądu ,pomp itd.

O w mordę ale się rozmarzyłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż mi jednego, poza sobą oczywiście, który uważa, że okna przejmują zyski a nie przepuszczają w większości je (promieniowanie) do wewnątrz. Jakoś nie zauważyłem aby okna wybitnie się ogrzewały. Za to wszystko co wewnątrz i to bardzo.

Ale po ogrzewaniu płaszczyznowym, które nie promieniuje tylko przewodzi, silnikach elektrycznych, które wytwarzają ciepło a nie energię mechaniczną teraz czas na okna, które przejmują ciepło;)

 

Jest sobota.Piękny ciepły dzień w połowie października a ty tradycyjnie chcesz dymić.

,,że okna przejmują zyski " - ,, że przez okna". Czujesz różnicę? Okno jest tylko środkiem do celu.I uwierz,że przez okna dom zyska więcej energii słonecznej jak przez zaizolowane ściany.Ale jeżeli twierdzisz,że jest odwrotnie to musisz to udowodnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Ktore PC maja tak ze pompa obiegowa chodzi doslownie non stop i COP jest 1, pytam powaznie. Bo nie spotkalem sie z takim rozwiazaniem.
Nie chce mi się teraz tego szukać, ale na FM było kilka takich instalacji opisywanych. Przeważnie dotyczyło to sterowników pogodowych, które potrzebowały pracy pompki obiegowej, aby dostosować temperaturę czynnika grzewczego do krzywej grzewczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do nocnego obnizania temperatury. Tez juz wklejalem, ale wiadomo ciezko sledzic te tasiemce, to podklejam znowu:

 

http://www.ahok.de/en/night-set-back.html

 

wedlug tej strony nocne obnizanie temperatury jest mniej lub bardziej iluzja, tym wieksza im wyzsza roznica temperatur..

 

mysle, ze ewentualne wieksze oszczednosci moznaby obserwowac przy porannym dogrzewaniu jedynie powietrza przed wyjsciem do pracy (co zauwaza np miloszenko) wydluzajac czas bez grzania do 16h, a wiekszy dyskomfort zimnych scian jakos przebolec (odczuwalna temperatura jest o ok 1.5 raza od promieniowania podczerwonego powierzchni w stosunku do temp powietrza - np mozna zejsc o 3st z temp powietrza, a tylko o 2 z temp powierzchni zeby czuc podobny komfort).

 

ale i tak pozostaje problem przesuwania punktu rosy itp..

 

do tego akumulacja niweluje potrzebe grzania w duzej czesci okresu przejsciowego w klimatach gdzie roznica temperatur dobowych jest powyzej 6-7 stopni, czyli u nas.. zatem niweluje potrzebe dogrzewania, czy chlodzenia splitem..

 

takie wnioski mozna wyciagnac czytajac wiele zrodel w necie..

 

no i to by bylo na tyle dla mnie na dzisiaj. Dobranoc.

W domach pasywnych spadek temperatury jest na tyle powolny, że wszelkie próby oszczędzenia na czasowym niegrzaniu mijają się z celem. Przy średnich zimowych temperaturach przez te kilkanaście godzin system grzewczy może nie włączyć się wcale, bo temperatura wewnątrz nie spadnie wystarczająco.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach pasywnych spadek temperatury jest na tyle powolny, że wszelkie próby oszczędzenia na czasowym niegrzaniu mijają się z celem. Przy średnich zimowych temperaturach przez te kilkanaście godzin system grzewczy może nie włączyć się wcale, bo temperatura wewnątrz nie spadnie wystarczająco.

 

Zauważ ,że napisał dobranoc.

Albo chłopina z nocki wróciła , albo jest w okolicach Australii .W końcu sailah, to chyba to drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do nocnego obnizania temperatury. Tez juz wklejalem, ale wiadomo ciezko sledzic te tasiemce, to podklejam znowu:
W domach jak w temacie, obniżanie temperatury, przy zdalnie sterowanej elektronice ( termostaty przyjmują rozkazy o obniżkach) nie jest najmniejszym problemem, tyle, że w praktyce nie jest stosowane. Jak ekonomia nie wymusza, to się nikt tym nie bawi. Poza jednym wyjątkiem! Okresowe podniesienie temperatury w łazienkach na czas kąpieli. Może to być programowane ogrzewanie podłogowe, ale jak ktoś chce o świcie wziąć 5-cio czy 10-cio minutowy prysznic, to programowanie jest mało praktyczne i nieekonomiczne.

Stosujemy wtedy aktywne grzejniki łazienkowe

np. taki

corelia.jpg W rurkach na ręczniki są od spodu otwory, grzałka 2kW i wentylator . Ręczniki stanowią dyszę kierującą gorące powietrze do podłogi. Można też używać wentylatora bez grzałki, dla przyspieszenia suszenia.

Inny grzejnik - to rozbudowana drabinka, by miała dużą powierzchnię promieniowania z termowentylatorem na dole. 2014-seche-serviettes-atlantic-doris-pte.jpg

Utrzymywanie 28-30 st.C w łazienkach dłużej jak trwa kąpiel, to już jest zauważalna kwota za kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką temperaturę ma czynnik grzewczy przy tym ogrzewaniu ?

 

27 st. płyta gk . Folia ( ESWA) leży bezpośrednio przyciśnięta wełną. Mam też kable w podłodze ( 20 z hakiem, lat temu, nie wiedziałem jak, co będzie działało ) Dlatego mogę bez problemów porównać zużycie i komfort w tym samym pokoju, grzejąc kablami lub podczerwienią podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...