Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

nie to nie doczytał założeń tego standardu... to jest tylko standard ... otóż 10% dni w roku ... taki dom może być przegrzany nad 25 st .. samemu mi :jawdrop: poleciała ...

ale cóż ..stąd jak widać para środki zapobiegawcze przegrzewaniu się okien od słońca ...

wystarczy zobaczyć na obrazki ... jak promienie słoneczne padają nijak ma się do prawdy http://www.budnet.pl/Jakie_wybrac_szyby_w_zaleznosci_od_stron_swiata,Okna,112893-czytaj.html naciągane ... dla

http://blog.kubiczek.eu/2008/11/kalkulator-polozenia-slonca/ dla Rzeszowa 5 września jest 43 st .. wystarczająco aby przegrzać każde pomieszczenie ...

kąt osiąga 60 st 21 czerwca ... ... a okap trzeba projektować do około 10 września ...

[ATTACH=CONFIG]283931[/ATTACH] czyli przy oknie 2m wysokim potrzeba 2m okapu ...

 

Naprawdę aby okna były + cały rok nie wystarczy 3 szyby ...

 

fajny kalkulator położenia tylko jakiś dziwny. moje współrzędne geograficzne: 49°46′44″N, 18°49′52″E i tych danych nie da się wprowadzić, dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kamil zapodaj sobie solid edge i wymiarami złapiesz jaki okap, jak w tym obrazku co zapodałem ...1 min i gotowe.

Kolejny wniosek ... okap winien być regulowany.

Ponieważ pasuje aby zakrywał całość okna przynajmniej na kąt padania 45st. Całe okno musi być zacienione przez okap.

Inaczej się w domu usmażysz. Pisałem że mam w dzierżawie budynek ... i właśnie brak mu długiego okapu ...

wypada w taki dzień jak dziś klimę włączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie stwierdzenie, skoro szyby od strony południowej są plusenergetyczne ?

Niedoprecyzowalem, mea culpa. te 7-12% jest podawane jako calosc przeszklen, z czego ok. polowa powinna byc od strony poludniowej. Czy jest 7, czy 12 albo troche wiecej zalezy oczywiscie od detali. U ciebie 20m2 na poludnie z dobrym okapem wyglada jak wlasciwa proporcja.

 

Co masz na myśli pisząc akumulacja ? Jaką to jest wartość ? Jaka wg ciebie powinna być min. akumulacja w domu pasywnym ?

Jak znajde dobry material to podrzuce. Tutaj pisze o ogolnych tendencjach. Im lepiej ocieplony dom tym mniejsza role odgrywa akumulacje jesli chodzi o bilans energetyczny okresu grzewczego. Ale czesto mozna spotkac info o gorszym komforcie przy lekkich konstrukcjach. To nie do konca adekwatny przyklad:

http://www.rehva.eu/fileadmin/hvac-dictio/01-2012/energy-efficient-passive-house-using-thermal-mass-to-achieve-high-thermal-comfort_rj1201.pdf

 

Na plus energetyczny tez wychodzi akumulacja w lecie stosujac nocne przewentylowanie, poza krotkim naprawde upalnym okresem.

 

Pytanie tez, czy kierunek pasywny to dobry kierunek skoro i tak szukasz pomp itp.

 

Mysle, ze na razie apropo FG lepiej byloby stawiac inne pytania: jesli ktos stawia fundament (a nie plyte, ktora moze pelnic funkcje grzewczo-akumulacyjno-konstrukcyjna) to jakie korzysci vs uprzykrzenia daje FG. Latwiej bedzie sie rozmawialo na tym etapie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za ewidentny kłamca i oszust...

 

Milik (1:0), godz. 21:46

Mila (2:0), godz. 22:23

 

na prawde kszhu? bedziesz o takie malostkowe rzeczy sie czepial?

 

wez skorzystaj z zaproszenia nydara na jakas polewke, sam tez go zapros.. moze zamience sie domami na tydzien i skoncza sie te wieczne dogryzki co bedzie z korzyscia dla wszystkich..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil zapodaj sobie solid edge i wymiarami złapiesz jaki okap, jak w tym obrazku co zapodałem ...1 min i gotowe.

Kolejny wniosek ... okap winien być regulowany.

Ponieważ pasuje aby zakrywał całość okna przynajmniej na kąt padania 45st. Całe okno musi być zacienione przez okap.

Inaczej się w domu usmażysz. Pisałem że mam w dzierżawie budynek ... i właśnie brak mu długiego okapu ...

wypada w taki dzień jak dziś klimę włączać.

 

patrząc na kąt słońca w okresie całego roku to od maja do lipca mam kąt w okolicach 60st i na to odpowiedni okap musi mieć 150cm długości. czyli potwierdziły się moje założenia które miałem parę tygodni temu. w kwietniu i sierpniu słońce wejdzie na pół metra ale w marcu i wrześniu na 1,4m. w lutym i październiku już na 3m wejdzie słońce więc idealnie w pasywny sposób powinno się ogrzać dom.

niestety barth ale Twój okap na 1,2m nie zasłoni na tyle aby słonko nie stwarzało problemu. no chyba że miałeś to jakoś sprawdzane i jesteś pewny że będzie ok bo w Twoim rejonie i przy Twoim ułożeniu domu względem słońca taki okap wystarczy to oby tak było. mi wychodzi że 1,5m powinien być odpowiedni ale też może się zdarzyć że to co wejdzie w sierpniu na te 0,5m i we wrześniu na 1,4m to może przegrzewać dom ale aby temu zapobiec to musiałaby być jeszcze jakaś osłona na kolejne 1,5m czyli łącznie 3m ale to bardzo dużo i tu chyba tylko coś wysuwanego może pomóc lub najlepiej mieć rolety i na czas gdy się jest w pracy to je zamknąć gdy nie trzeba grzać i otwierać gdy jest taka potrzeba. a jak mamy wolne i musimy być w domu to jakieś zasłony czy rolety wew powinny pomóc. coś na pewno jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu szczerze mówiąc to nie pamiętam takiej sytuacji aby przez tak długi czas nie było słońca. ale zazwyczaj w pochmurne zimowe dni jest cieplej niż przy bezchmurnych i słonecznych więc dt jest mniejsza i są zarazem mniejsze straty.

zasłony też są dobre. roletami można sterować nawet z komórki ale zasłonami można się ratować jak się jest w domu. i tak jak napisałes nie trzeba wszystkie okna zasłaniać i można utrzymać komfort.

co do ilości okien od południa to wszystko zależy od tego jak są rozplanowane pomieszczenia. w procentach to nie jest zbyt wiarygodne. u siebie planuję okna o wymiarze w murze 2x2,4m i takich okien 6sztuk. nowy.dom.pasywny.z barierką.południe.jpgnowy.dom.pasywny.PARTER.jpgnowy.dom.pasywny.PIĘTRO.jpg. okienka nie za duże, nie za małe a w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię o okresie przejściowym bo gdy słońce latem najwyżej to tylko parapety oświetla.

 

Otóż to !

 

To co kto pisze w książkach, gazetach czy forach to świadectwo.

 

Wolę zasady. Są ludzie z którymi mogę konie kraść i tacy którzy mogą tylko po gębie oberwać.

 

Nie ma co się spinać. Znacznie lepiej browarka/wino wypić. I jakimś mięskiem zakąsić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotuj się na rolety do zachodu, jak Ci słońce kuknie w okna zachodnie to będzie jazda.

 

wtedy będzie fajnie dogrzewać. ale jakaś osłona przed nadmiarem słońca zawsze się przyda. ja i tak rolety planuję prędzej czy później. muszą być ale cena za mała nie jest i będą musiały poczekać jak kasy starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ostatnia zima ? cały grudzień u mnie można było lecieć w dzień w dzień na słońcu.

To o czym piszesz dobrze zdaję sobie sprawę z takiego stanu ... stąd nie na słońce a na moc przy średniej temperaturze najzimniejszego miesiąca ..

ma się zbilansować na poziomie 0 wat ..

95% mroźnych dni to dni z pełnym słońcem i tylko w tedy będzie można dopełnić to co jest od -5 do -30 ..

przy ~-5 ma być zero w bilansie, bez słońca.

 

wtedy będzie fajnie dogrzewać. ale jakaś osłona przed nadmiarem słońca zawsze się przyda. ja i tak rolety planuję prędzej czy później. muszą być ale cena za mała nie jest i będą musiały poczekać jak kasy starczy.
zwykłe zwijane rolety na lato, tylko od zewnątrz ... pół zacieniające.

Ja mam na lato idealne warunki i tylko od południowego wschodu mam lekki problem.

Pod tym względem ideał.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima 2012/13:

 

Szczegółowe dane dla Warszawy:

 

60 dni z zachmurzeniem całkowitym, +20% w stosunku do 10-letniej średniej

z tego 14 dni słonecznych (-26%)

oraz 16 dni z przejaśnieniami (-24%)

inaczej rzecz biorąc, w miesiącu było średnio 20 dni z zachmurzeniem całkowitym, 4,6 dni słonecznych i 5,4 dni z przejaśnieniami

w ciągu ostatnich lat tylko jedna zima była bardziej pochmurna (z roku 2005 na 2006, gdy wystąpiło 65 dni z zachmurzeniem całkowitym), poza tym 10-letnia średnia dni z zachmurzeniem całkowitym to 50 dni, dni słonecznych 19, a dni z przejaśnieniami 21

 

Za: http://obserwatorzy.org/jak-pochmurna-byla-ta-zima/

 

te dane świadczą tylko o tym że nie ma co przesadzać z zbyt dużymi przeszkleniami od południa. trzeba projektować tak aby było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...