Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ciepłych. Słońca się chyba nawet nie prognozuje.

 

No właśnie. A skomentowałeś wypowiedź merkavy, w której pisał o słońcu, a nie temperaturze zewnętrznej.

 

EDIT: znam np. coś takiego:

 

Wnuk 2006 - to są dobre założenia do budownictwa pasywnego. Niestety pkt. 2 mocno dyskryminuje "jamniki". Praktycznie wartość nie do osiągnięcia w ekonomicznym ujęciu. Dalej mnie zastanawia jakim cudem j-j spełnił te założenia ...

 

Nie mniej jednak zgodzę się z Varme, że 15kWh/m2 powinno być na chłodzenie i ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wnuk 2006 - to są dobre założenia do budownictwa pasywnego. Niestety pkt. 2 mocno dyskryminuje "jamniki". Praktycznie wartość nie do osiągnięcia w ekonomicznym ujęciu. Dalej mnie zastanawia jakim cudem j-j spełnił te założenia ...

 

dlatego domy pasywne powinny być piętrowe i wielokondygnacyjne. ale każdy buduje to co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Na kanałówkę wchodzi powietrze w 100% z recyrkulacji. A bierne ogrzewanie czy chłodzenie przy małych potrzebach ciepła, to kompletna bzdura. Musi Pan mieć automatykę i możliwość ustawienia Sobie temperatury.

Ps. Jeszcze parę lat temu czytałem takie bdury, że dom pasywny ogrzewa się wentylacją.

 

bo teoretycznie do ogrzania domu pasywnego powinna wystarczyć wentylacja. mnie jedynie zastanawia to jak przykładowo jakąś nagrzewnicą by się ogrzało powietrze w wentylacji to co będzie z wilgotnością w domu? czy to podgrzanie nie będzie powodować wysuszenia się jakby powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wątpię w to, że posiadasz jakikolwiek dom, zwłaszcza patrząc na kod pocztowy z awatara (http://www.kodypocztowe.info/85-638) wskazujący na jakieś blokowisko. Dlatego brak mi podstaw aby wierzyć w twoje zasłony, pirometr i rzetelność podawanych danych przede wszystkim.

 

Wracając do zasłon i Araba. Arab łazi po ulicy i podczerwień od białego się odbija. Zaproś tą grupkę do siebie w lipcu i wstaw za okno od strony domu. Okna masz zwykłe ,podwójna szyba czy może jednak takie co zabezpieczają przed ucieczką podczerwieni z domu. ?

Fantazjujesz kolego ,wymyślasz a zamiast kody studiować poczytaj o podczerwieni,o oknach ,co i w jakim celu . W tedy może będziesz wiedział ,że zasłona od strony domu prawie nic nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd warstwa kilku metrów czerpie ciepło? Z jądra ziemi czy ze słońca i deszczu?

Chcesz przykryć GWC 30cm-mi izolacji. Ile energii planujesz zimą odzyskać z gruntu dzięki GWC ?

 

ale gwc nie montujesz na pół metra pod domem tylko więcej. jak dla mnie gwc ma nie mieć ujemnej temperatury a do tego wystarczy 1m głębokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech będzie i 1m, ale skąd GWC weźmie tą energię skoro przykrywasz je sowicie zaizolowanym domem?

Z głębszych warstw ciepło przedostaje się w tempie 0,05Wh/m2. Ta ilość ciepła wystarczy na podgrzanie powietrza w GWC,przy domu 100m2, bez naruszenia równowagi o 2oC dla 75m3/h. No a z GWC przy -15oC na zewnątrz,też leci powietrze o dodatniej temperaturze. Skąd zatem bierze to powietrze energię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo teoretycznie do ogrzania domu pasywnego powinna wystarczyć wentylacja. mnie jedynie zastanawia to jak przykładowo jakąś nagrzewnicą by się ogrzało powietrze w wentylacji to co będzie z wilgotnością w domu? czy to podgrzanie nie będzie powodować wysuszenia się jakby powietrza?

 

Tym się różni praktyk od teoretyka, że wentylacji Boże broń nie tyka.

Wentylacja ma strumień dopasowany do ilości osób z możliwością czasowego jego zwiększenia. Ogrzewanie lub chłodzenie jest sterowane wyłącznie temperaturą. Zyski w pokojach są różne a wentylacja musi być taka sama.

W takim domu, nawet toaletę szybciej wywietrzyć się nie da, bo się człowiek spoci.

 

Nie da się funkcjonować w domu "jak w temacie" bez aktywnego, precyzyjnego sterowania temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym się różni praktyk od teoretyka, że wentylacji Boże broń nie tyka.

Wentylacja ma strumień dopasowany do ilości osób z możliwością czasowego jego zwiększenia. Ogrzewanie lub chłodzenie jest sterowane wyłącznie temperaturą. Zyski w pokojach są różne a wentylacja musi być taka sama.

W takim domu, nawet toaletę szybciej wywietrzyć się nie da, bo się człowiek spoci.

 

Nie da się funkcjonować w domu "jak w temacie" bez aktywnego, precyzyjnego sterowania temperaturą.

 

teoretycznie dom pasywny traci bardzo wolno ciepło i jak już było przytaczane w tempie max.2st na dobę jeżeli by się nie ogrzewało. na kWh nie potrafię to zrozumieć ale jak przykładowo z 400m3 w ciągu doby ucieknie 2st to jak się wentyluję i raz na godzinę wymienia przy 4osobach 120m3 powietrza to wdmuchuje się te 120m3 powietrza i można wdmuchiwać cieplejsze powietrze przykładowo o temperaturze 25st. i te cieplejsze powietrze będzie się mieszać z chłodniejszym powietrzem tak jak zimna woda z wrzątkiem powodując ciepłą wodę. więc jedynie trzeba wiedzieć jaka musiałaby być temperatura tego powietrza wentylującego aby zapewnić komfortowa temperaturę zimą. też nie wiem czy jak podgrzeje się te powietrze w wentylacji to nie będzie powodować wysuszenia się powietrza no chyba że to nie ma na to wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pijesz do izolacji od wewnątrz to albo nie zrozumiałeś cytatu albo nie wiem dlaczego również nie przytoczyłeś np.:

 

After all, the influence of the thermal storage capability of the external walls is extremely small (less than 0.5 %).

For external building components, it is the insulation that is effective against heat losses. Whether internal or external - insulation is always efficient.

 

Zdecydowanie tak. Ale również zdecydowanie w skrajnie minimalnym ułamku procenta. Mi głupie kilka cm wylewki rozgrzewało się 2 tygodnie.

 

Moze bym sie napil jakby sie dalo..

Zrob sobie przerwe od forum kszhu na tydzien.. nabierzesz dystansu. Niepotrzebnie odbierasz te rzeczy jako atak na siebie. Chcesz zaglaskania, czy konstruktywnej krytyki?

 

Tekst jest o tym, ze niektorzy podwazaja prawo Fouriera, ze zwykle branie U przegrody nie oddaje wszystkich zjawisk, bo chcieliby korzystac z akumulacji golego muru. Autor stwirdza, ze wplyw takiej akumulacji to mniej niz pol procenta. I to przytoczyles.

Potem w jednym zdaniu pisze, ze akumulacyjnosc wewnetrznych elementow domu zwroconych do wewnatrz ma zauwazalny wplyw na komfort latem (dlatego to podkreslilem, bo latwo zle to zinterpretowac) i dodaje, ze sciany wewnetrzne i sufit sa tez wazne.

W dalszej czesci mowi tez, ze izolacja termiczna i akumulacja ladnie sie uzupelniaja, podajac wzor Fouriera.

 

Jesli chcesz znac moja opinie to uwazam, ze pod wzgledem komfortu, ze wzgledu na zime lepiej byloby miec sciany zewnetrzne (wnetrza ;p) ze styro jak proponujesz, czy w konstrukcji lekkiej jak ma nydar. Natomiast latem lepiej miec masywny mur. Ale nie mozna miec wszystkiego.

Ogolnie poczucie komfortu to zlozona sprawa i do tego jeszcze indywidualna, ale pewne zaleznosci ujal najpelniej P. O. Fanger i warto go poczytac. Sam chyba dorwe jego ksiazke.

 

Co do akumulacyjnosci, jesli Bart chce pompe ciepla w I taryfie, szybko reagujaca na dzienne zyski, to zgadzam sie, ze powinien dac jak najciensza wylewke (jesli jest taka opcja do rurek) o ile tylko nie wyczuwac rozstawu rurek. Jesli nie chce testowac na sobie dzialania FG. Ale chyba powinien wtedy naprawde zadbac o dlugi okap itp. I prawdopodobnie bez klimy tez sie nie obejdzie.. Ale nie ma rozwiazan idealnych wiec co komu pasuje..

Edytowane przez sailah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...