Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak to się ma do tej wypowiedzi ?

 

Z zastosowaniem pomp ciepła jest to możliwe. Bez nich nie.

Możliwe, ale przy mniejszej powierzchni okien, niecentralnych termach do cwu "zakończonych" bateriami i prysznicem bezdotykowym i chłodzeniem pasywnym z gwc. Tak robiliśmy kiedyś. Ale... 300l zasobnik z ppc jest w podobnej cenie co baterie ( stosujemy ORAS) a gwc wyparła ppc z kanałówką. Poprawiło to komfort termiczny latem i pozwoliło mieć więcej powierzchni okien - dzięki aktywnemu chłodzeniu i skutecznemu dogrzewaniu powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co patrzyć na normy. Trzeba budować rozsądnie. Jeśli wychodzi Ci, że wysuniecie okapu o dodatkowe 10-20cm spowoduje, że nie bedziesz musiał włączać czy nawet kupować klimy to warto to zrobić.

 

Nie zapomnij podczas upalow wychodzic na taras przez dziurke od klucza co by wlatujace gorace powietrze Ci domu nie przegrzalo :p

 

Mysllisz, ze tylko bezposrednie promienie moga przegrzac dom?

 

Pomieszkasz, zobaczysz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij podczas upalow wychodzic na taras przez dziurke od klucza co by wlatujace gorace powietrze Ci domu nie przegrzalo :p

 

Mysllisz, ze tylko bezposrednie promienie moga przegrzac dom?

 

Pomieszkasz, zobaczysz :)

 

Nie o to mi chodziło. Twierdzę, że nie ma co się spinać i na siłę wciskać się w te 15kWh, włącznie z chłodzeniem. Po co to robić ? Dla szpanu ? Dla papierka ? Będzie potrzeba to zakupię klimę za 2k i będę chłodził. Ma być tanio i komfortowo, więc trzeba szukać kompromisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij podczas upalow wychodzic na taras przez dziurke od klucza co by wlatujace gorace powietrze Ci domu nie przegrzalo :p

 

Mysllisz, ze tylko bezposrednie promienie moga przegrzac dom?

 

Pomieszkasz, zobaczysz :)

Bunkry mają dużą akumulację i małe okienka, przy braku izolacji od gruntu, nie wymagają latem chłodzenia. ale wystarczy je zaizolować od ziemi. Nagrzeją się, i będą całą noc ciepło trzymać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Twierdzę, że nie ma co się spinać i na siłę wciskać się w te 15kWh, włącznie z chłodzeniem.
To jest robione głównie dla obniżenia kosztów inwestycji nie eksploatacji. Dla tych 100 czy 200zł rocznie nie byłoby sensu. Głównie to chodzi o koszt budowy, tu są ludzie dość "zarżnięci" a naciągacze z NF15 czy IBP radzą budować droższe domy! Gruntują w powszechnej opinii, że im dom mniej ma zużywać musi być droższy. A to jest po prostu, biznesowe kłamstwo, czy bardziej kulturalnie: mijanie się z prawdą nie bez udziału świadomości.

I tak wejdzie standard zeroenergetyczny, a tego bez PV się nie osiągnie. Male potrzeby, tańsza instalacja i dużo tańsze w przyszłości PV, oraz więcej kWh odprowadzanych do sieci, A tego "sponsorzy" dotacji na 100% sobie nie życzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eu Co to pole do nadużyć właśnie naciąganie mnie się nie podoba ... założy gruntówkę i udaje że pasywnego ma ..http://www.archipelag.pl/projekty-domow/lorenzo-g2/ tu jest EU Co 37 ... tylko zera brakło ...

Choć to dobry wymóg ..lepszy jest 10 W/m2 mocy ... ponieważ w tedy w Suwałkach zgodnie z wytycznymi PHI będzie mógł zjeść z 20-25kWh...

I też naciąganie jest W NF 15 ... tych właśnie 15 kWh /m2 na C.O ... ponieważ nie ma wskaźnika mocy ... można polecieć oknami i wyjść na plus .. zgodnie z metodologią świadectw ...

paranoja ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - mam kilka pytań

 

wiadomym jest ze BK ogranicza mostek na styku ściany z lawami - czy i jaki znaczenie ma w tym miejscu jego klasa? i jaka ewentualnie dać na 1 wiersz?

jak się ma izolacja ław fundamentowych do strat ? przy scianie i podłodze 30 cm EPS 031 ile dać na sciany fundametowe z zewnatrz a ile od wewnatrz i na jaka glebokosc (zakładam ze na pełną chyba 1,1m)? czy i jak oddzielać / izolować ławy od ścian ? czy ławy też izolowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale to zawsze coś za coś. Czasami więc lepiej będzie z czegoś nie rezygnować, czegoś nie dodawać a wyposażyć się np. w klimę właśnie.

 

Tysz prawda;)

 

A powiedzcie, który z Was siedzi w domu i chłodzi się klimą, kiedy na zewnątrz upadł 30oC ? Ja jestem w tym czasie albo w robocie, albo na urlopie. W tym czasie chałupa zamknięta i wentyluje się z użyciem GWC, okna osłonięte przed bezpośrednim słońcem. A jeśli upadł wypada w weekend to moczę tyłek w basenie z zimnym browarem w ręku. Ej, a może Wy mylicie klimę z lodówką ? :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie, który z Was siedzi w domu i chłodzi się klimą, kiedy na zewnątrz upadł 30oC ? Ja jestem w tym czasie albo w robocie, albo na urlopie. W tym czasie chałupa zamknięta i wentyluje się z użyciem GWC, okna osłonięte przed bezpośrednim słońcem. A jeśli upadł wypada w weekend to moczę tyłek w basenie z zimnym browarem w ręku. Ej, a może Wy mylicie klimę z lodówką ? :p

 

No widzisz, u mnie na ten przyklad caly czas ktos jest w domu, plus ja czasem z domu pracuje.

 

Otworz drzwi tarasowe na jedna sobote przy temp +35 i wygon potem to co wlecialo z uzyciem GWC :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - mam kilka pytań

 

wiadomym jest ze BK ogranicza mostek na styku ściany z lawami - czy i jaki znaczenie ma w tym miejscu jego klasa? i jaka ewentualnie dać na 1 wiersz?

jak się ma izolacja ław fundamentowych do strat ? przy scianie i podłodze 30 cm EPS 031 ile dać na sciany fundametowe z zewnatrz a ile od wewnatrz i na jaka glebokosc (zakładam ze na pełną chyba 1,1m)? czy i jak oddzielać / izolować ławy od ścian ? czy ławy też izolowac?

Liniowy mostek cieplny dla BK w porównaniu do np silikatów będzie mniejszy ale ta różnica praktycznie nie wpływa na wynik U obliczeniowego dla całej podłogi. Policz sobie U dla twojego przypadku, będziesz zaskoczony jak bardzo jest, przy ocieplonej tylko z zewnątrz ścianie fund. niskie:

http://bdb.com.pl/bpi/index2.php?m=poradnik&d=main

Kliknij na "na skróty" po prawej stronie i tam jest kalkulator.

Nie doczytałem ale tam w http://bdb.com.pl/bpi/index2.php?drzewo=3&id=33&na_skroty=25

jest opisany przypadek z BK. Dokładnie to o co pytasz.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, u mnie na ten przyklad caly czas ktos jest w domu, plus ja czasem z domu pracuje.

 

Otworz drzwi tarasowe na jedna sobote przy temp +35 i wygon potem to co wlecialo z uzyciem GWC :p

 

jak otworzy się drzwi tarasowe to nawet klima nie pomoże a klima ma chłodzić zamknięty dom. znasz jakiś dom który się nie przegrzeje przy otwartych drzwiach tarasowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - mam kilka pytań

 

wiadomym jest ze BK ogranicza mostek na styku ściany z lawami - czy i jaki znaczenie ma w tym miejscu jego klasa? i jaka ewentualnie dać na 1 wiersz?

jak się ma izolacja ław fundamentowych do strat ? przy scianie i podłodze 30 cm EPS 031 ile dać na sciany fundametowe z zewnatrz a ile od wewnatrz i na jaka glebokosc (zakładam ze na pełną chyba 1,1m)? czy i jak oddzielać / izolować ławy od ścian ? czy ławy też izolowac?

 

czemu ławy a nie płyta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak otworzy się drzwi tarasowe to nawet klima nie pomoże a klima ma chłodzić zamknięty dom. znasz jakiś dom który się nie przegrzeje przy otwartych drzwiach tarasowych?

 

No moj tak ma :)

 

Zamkniety dom wg tutaj przytaczanych opini nie wymaga chlodzenia, ale jakos z kim nie rozmawiam to latem na poddaszu 30 stopni czy sa w domu czy ich nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...