Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Panie Tomaszu, jaki dom pasywny Pan badal? Rozmawialem z ekspertem od domow energooszczednych i polecal dogrzewanie powietrza wentylujacego w domach typowo pasywnych. Jedynie do salonu jakis grzejnik zalecal zamontowac ze wzgledu na wielkosc pomieszczenia jakby nadmuch nie pomagal ale do tego trzeba by bylo dobrac kanaly o odpowiedniej wielkosci tak aby przy mniejszej wymianie powietrza dostarczylo odpowiednia ilosc cieplego powietrza. Dlatego pytam jak to zrobic.
To Pan mu ode mnie powie, że jest leszczem nie ekspertem. lub niech Pan poda jego dane to sam, mu powiem, że się nie zna.

Jak to prawda, to gościu nie ma pojęcia o domach izolowanych. Poda Pan dane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To przykre, co Pan pisze, 25 lat się izolowanymi domami. a zdjęcia zrobić i wkleić... Pan zrobi zdjęcia termostatów z czujnikiem podłogowym które nie są produkowane od 1992 roku? Poza tym, dlaczego teraz a nie wcześniej?

 

nie wiem dlaczego. od dawna każdy Pana prosił o przedstawienie chociaż jednego takiego domu. nic by w tym nie było dziwnego gdyby gość który się pojawił coś by więcej pisał, pewnie by też bez problemu znalazł ten wątek i by się pochwalił tym co ma. ale napisał tylko dwa posty i cisza. jeżeli Pan sam stworzył ten wątek to logiczne że Pan nie będzie w nim pisać bo po Pańskim charakterze każdy by się zorientował o kogo chodzi, po drugie przełączanie się na inny profil nie jest zbyt wygodne no chyba że Pan zainwestuje w drugi laptop. ale mam nadzieję że się mylę i ktoś taki naprawdę istnieje.

ale zostawmy ten temat i proszę Pana o odpowiedź na wcześniejszy post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego. od dawna każdy Pana prosił o przedstawienie chociaż jednego takiego domu. nic by w tym nie było dziwnego gdyby gość który się pojawił coś by więcej pisał, pewnie by też bez problemu znalazł ten wątek i by się pochwalił tym co ma. ale napisał tylko dwa posty i cisza. jeżeli Pan sam stworzył ten wątek to logiczne że Pan nie będzie w nim pisać bo po Pańskim charakterze każdy by się zorientował o kogo chodzi, po drugie przełączanie się na inny profil nie jest zbyt wygodne no chyba że Pan zainwestuje w drugi laptop. ale mam nadzieję że się mylę i ktoś taki naprawdę istnieje.

ale zostawmy ten temat i proszę Pana o odpowiedź na wcześniejszy post.

Instalacje w domach izolowanych robię od 25 lat. Przecież zapraszałem, pokazywałem projekty, kto chciał to widział. Kto nie chce to nie widzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Pan mu ode mnie powie, że jest leszczem nie ekspertem. lub niech Pan poda jego dane to sam, mu powiem, że się nie zna.

Jak to prawda, to gościu nie ma pojęcia o domach izolowanych. Poda Pan dane?

 

dr inż. Szymon Firląg http://mieszkajenergooszczednie.pl/

mam nadzieję że dobrze zrozumiałem jego wypowiedzi. ale nie tylko on twierdzi że w domach pasywnych do ogrzewania trzeba wykorzystać wentylacje. w każdym temacie o domach pasywnych jest o tym mowa. ja się tylko pytam jak dobrać te kanały aby tak dało się to zrobić? no chyba że mogą być zwykłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nie zna, Szanowny Panie wentylacja do ogrzewania, to nie tylko brak wiedzy o wentylacji i ogrzewaniu, to zwykła głupota. Jeżeli się jutro okaże, że to prawda, to poruszę KAPE i IBP. Zapytam się Pana Firląga jutro

Na tym blogu są sponsorzy i jest poradnik do rekuperacji, Może Pan pokazać w nim fragment o nagrzewnicy wtórnej?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nie zna, Szanowny Panie wentylacja do ogrzewania, to nie tylko brak wiedzy o wentylacji i ogrzewaniu, to zwykła głupota. Jeżeli się jutro okaże, że to prawda, to poruszę KAPE i IBP. Zapytam się Pana Firląga jutro

Na tym blogu są sponsorzy i jest poradnik do rekuperacji, Może Pan pokazać w nim fragment o nagrzewnicy wtórnej?

 

ale dlaczego niby wentylacją nie można ogrzać domu pasywnego? rozumiem że standardowego domu nie można bo mają 8razy większe zapotrzebowanie na ciepło ale dlaczego nie pasywnego? przecież takich domów nie powinno się ogrzewać bo nie ma do nich odpowiednich systemów grzewczych aby było optymalne. najciekawsze byłyby pompy ciepła ale nie ma takich co by pracowały w zakresie do 3kW a nawet jakby były to przy wodnej podłogówce by się to nie sprawdziło. przecież niby zwykła żarówka przy -14st. potrafi utrzymać komfortowa temperaturę więc po co kombinować z kablami itp skoro taką minimalną ilość ciepła jaką traci dom pasywny można dostarczyć przez wentylację. w łazienkach będę miał wywiewy i w nich może być wyższa temperatura niż w reszcie domu bo to ciepło i tak się odzyska i rozprowadzi po domu dzięki rekuperacji. wystarczy to powietrze nawiewne podgrzać i ono powinno ogrzać resztę domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach potrzebne są również okna. Takie cywilne - co nie przypominają szyb w barakowozie i takie, co się dają otworzyć i ciepłe są. Do tego montaż w styropianie w systemie podpór poliuretanowych lub stalowych. Czy ktoś z Was montował lub zna śmiałka, który montował takie okna? Komu warto zapłacić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nie zna, Szanowny Panie wentylacja do ogrzewania, to nie tylko brak wiedzy o wentylacji i ogrzewaniu, to zwykła głupota. Jeżeli się jutro okaże, że to prawda, to poruszę KAPE i IBP. Zapytam się Pana Firląga jutro

Na tym blogu są sponsorzy i jest poradnik do rekuperacji, Może Pan pokazać w nim fragment o nagrzewnicy wtórnej?

 

Pan Firląg jest z NAPE, nie KAPE:). To raz. Dwa- KAPE nie ma nic przeciwko dogrzewaniu wentylacją:). Same głupoty Pan pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Firląg jest z NAPE, nie KAPE:). To raz. Dwa- KAPE nie ma nic przeciwko dogrzewaniu wentylacją:). Same głupoty Pan pisze.

Wiem czym jest fundacja ( zwłaszcza u bas ) a czym agencja rządowa, ale sprawdzę bo wierzyć mi się nie chce, by myślący człowiek ogrzewał wentylacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tym cały czas piszę. Z ty, że nie rozróżniam "płyta" czy "fundament" a izolacja czy brak izolacji ( przypomnę, że izolacja zaczyna się od 0.1W/m2xK)

Na głębokościach o których piszemy ( około 1m gł) grunt ogrzewany jest "od góry" nie geotermią. Słońcem, czy domem. Jeżeli będziemy ograniczać straty ciepła z domu do gruntu to temperatury na tych samych głębokościach obok domu i pod domem będę się wyrównywać. Im lepsza izolacja tym bardziej konieczna jest opaska przeciwwysadzeniowa. Z tym, że ja dałbym ją bardziej pionowo niż na rysunku Szanownego Pana.

 

[ATTACH=CONFIG]280712[/ATTACH] Tak to wyglądało w PN13370 z początku lat 90-tych

Ten rysunek z normy PN13370-2001 (tłumaczenie z wersji angielskiej pochodzącej z 1998 r., nie jest to więc początek lat 90-tych) dotyczy tylko przykładu obliczenia strat ciepła do gruntu, ale nie jest żadną wytyczną, wskazującą, że jest to jedyne słuszne rozwiązanie.

Taki sam przykład jest podany w wersji tej normy z 2008 r. (przykład K.2.6).

W obu przypadkach mowa jest o izolacji o grubości 75mm, a współczynnik przenikania dla posadzki na gruncie jest w tym przypadku obliczony na 0,25 W/(m2*K).

Czyli zgodnie z Pana rozumowaniem nie jest to izolacja (ta podobno zaczyna się od 0.1W/m2xK).

PN13370_2001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rysunek z normy PN13370-2001 (tłumaczenie z wersji angielskiej pochodzącej z 1998 r., nie jest to więc początek lat 90-tych) dotyczy tylko przykładu obliczenia strat ciepła do gruntu, ale nie jest żadną wytyczną, wskazującą, że jest to jedyne słuszne rozwiązanie.

Taki sam przykład jest podany w wersji tej normy z 2008 r. (przykład K.2.6).

W obu przypadkach mowa jest o izolacji o grubości 75mm, a współczynnik przenikania dla posadzki na gruncie jest w tym przypadku obliczony na 0,25 W/(m2*K).

Czyli zgodnie z Pana rozumowaniem nie jest to izolacja (ta podobno zaczyna się od 0.1W/m2xK).

Jakoś pamiętam go, jak otwierałem sklep na Bartyckiej w 1990, wisiał tam taki : fundament PN13370.jpg Norwegowie z ISOLI też tak radzili izolować. Poza tym, liczy się efekt. Domy były izolowane! ( zużycie do 30kWh/m2 rocznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś pamiętam go, jak otwierałem sklep na Bartyckiej w 1990, wisiał tam taki : [ATTACH=CONFIG]284575[/ATTACH] Norwegowie z ISOLI też tak radzili izolować. Poza tym, liczy się efekt. Domy były izolowane! ( zużycie do 30kWh/m2 rocznie).

Przecież ten rysunek to przykład pięknego mostka termicznego.

Pan naprawdę tego nie widzi ?

Mostek1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kontrola :) temperatury :)

mam ciekawsze ...

temp. za GWC... ( obok budynku...)

24,09,2012 / 2013 / 2014

14,6* / 15,6* / 16,7*

 

15,10,2012 / 2013 / 2014

13,9* / 14,1* / 16,3*

 

a podobno gruntu nie da się naładować...:p

dla przypomnienia od dwóch sezonów moja wentylacja sama reguluje wydajność zależnie od temp. wewnętrznej w celu utrzymania komfortu podczas upałów...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...