Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Elfir napisz co dokładnie było .. bo kasowanie postów ... nie bardzo mi się widzi.. żeby coś było nie tak .ale teraz już nie ma jak to ocenić ..

nie uczę się na pamięć postów ..Mnie chodzi o dokładny tekst ..tej wypowiedzi

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tylko człowiek który ma zakutą pałę, może powtarzać jak mantrę, te same bzdury,

 

Wpis jest obraźliwy, dotyczy konkretnej wypowiedzi, a więc skierowany do konkretnego forumowicza.

 

Można się z kimś nie zgadzać, ale można to wyrazić kulturalnie. Kolejny taki poziom wypowiedzi i daję urlopy na trzy dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, kolektor generuje energie z podczerwieni. Zatem pompa ciepla poprzez przemiany termodynamiczne generuje energie z ciepla ziemi. Z ciepla dostarczanego tam skad ?

 

Pompa ciepłą nic nie generuje ! Wchodzi powietrze - 5 wychodzi -25 a z drugiej strony wchodzi +15 wychodzi +35 ( teoretycznie) CZYSTY TRANSPORT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ponieważ trzeba wykonać pracę nad czynnikiem roboczym. W czasie gwałtownego rozprężania gaz zwiększa swoją objętość

oraz się gwałtownie schładza, co powoduje że temperatura odbiornika ciepła jest niższa niż otaczającego go medium.

I to medium przekazuje swoją energie poprzez ogrzanie tego gazu, ponowne sprężenie tegoż gazu powoduje wzrost temperatury.

Którą tą temperaturę przekazuje do wężownicy czy innego urządzenia ogrzewającego pośrednio wodę czy powietrze nawiewane np.

Jest to OZE ponieważ korzysta z tego co dała natura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła to element analogiczny do pompy obiegowej w instalacji kolektorowej. Obie instalacje bez źródeł nie działają - czy to kolektor, czy powietrze atmosferyczne. Wykorzystując PPCi mamy dodatkowy stopień pośredniczący w przekazie energii - powietrze właśnie. Koniec końców i tak energia pochodzi od promieniowania słonecznego, a to można uznać za odnawialne źródło.

 

Chodzi chyba o to, że nieodnawialne źródła to te, które można wyczerpać w stosunkowo krótkim czasie - jak węgiel czy ropa. Dlaczego więc instalacja PPCi nie jest zaliczana do OZE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli nie jest zasilana to gro energii czerpie z źródła odnawialnego.

Zresztą w OZC, liczy się energię elektryczną do celów działania takiej pompy, jak i każdego innego układu.

Biomasa też jest OZE.

 

Spalanie biomasy generuje ciepło, a wentylator w kotle i pompka cyrkulacyjna nie należą do OZE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdefiniowanie OZE polega na identyfikacji zrodla energii i okreslenie czy to zrodlo jest odnawialne czy nie. Wegiel, ropa naftowa, gaz w rozsadnej perpsektywie czasowej nie sa odnawialne, wiec po ich wyczerpaniu brak zrodla energii. PC, kolektor, spalanie biomasy - to jest OZE, bo - panie TB - zrodlo energii jest w rozsadnej perspektywie czasowej odnawialne/niewyczerpalne. Czy ta energie generujesz, przemieniasz, czy ja transportujesz - wsio rawno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jest to o czym pisze perm - otwieram okno nawet w pochmurny chłodny dzień na dłużej, ...

 

A po co w ogóle otwierasz ?

 

ogrzewanie może spokojnie poczekać do tańszej taryfy. dla mnie takie coś to komfort, ale co kto lubi. mam wodną podłogówkę i grzałkę.

 

I o tym samym piszę ja. Tylko, że ja uważam, iż duża masa akumulacyjna w domu pasywnym jest problemem.

Twój dom, jeśli byłby pasywny (a może i jest, jeśli tak jak piszesz, pokorygujesz pewne parametry) to nie miałby możliwości wykorzystania zysków słonecznych. Taki dom jak twój (masywny) potrzebuje znacznej mocy (np. 15kW kabli ;) ), żeby ruszyć tą masę akumulacyjną w odpowiednim czasie. Jeśli będziesz miał jednak wodną podłogówkę zasilaną pompą ciepła, to jej czas reakcji jest znacznie dłuższy i w takim układzie nie jesteś w stanie przewidzieć i uwzględnić ewentualnych zysków słonecznych. Jeśli grzałeś w nocy do 23oC - 24oC, żeby na drugi dzień utrzymać te 22oC wieczorem, to każdy zysk słoneczny będzie stratą, bo nie potrzebnie podnosi Ci temperaturę ponad normę. Wtedy otwierasz okna (bo żadna akumulacja nie jest w stanie przyjąć taki błyskawicznych zysków) co też jest stratą.

A teraz wyobraź sobie mniejszą masę akumulacyjną (tylko podłoga i ściany działowe) przy której nawet ogrzewanie pompą ciepła ma 2-3x krótszy czas reakcji niż u ciebie. W takiej sytuacji jestem w stanie zrezygnować z grzania w nocy i pozwolić, żeby dom od godzin wieczornych wychładzał się. W nocy niech spadnie 20oC, a do południa dnia następnego nawet i do 18-19oC. Wtedy, ewentualne zyski słoneczne zostaną w pełni wykorzystane do ogrzania domu. Brakującą resztę uzupełnię pompą ciepła uruchamianą w dziennej, drugiej taryfie (13:00 - 15:00 lub 14:00 - 16:00).

Porównując dwa powyższe przykłady domów, ten drugi będzie miał mniejsze zapotrzebowanie na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co w ogóle otwierasz ?

 

 

 

I o tym samym piszę ja. Tylko, że ja uważam, iż duża masa akumulacyjna w domu pasywnym jest problemem.

Twój dom, jeśli byłby pasywny (a może i jest, jeśli tak jak piszesz, pokorygujesz pewne parametry) to nie miałby możliwości wykorzystania zysków słonecznych. Taki dom jak twój (masywny) potrzebuje znacznej mocy (np. 15kW kabli ;) ), żeby ruszyć tą masę akumulacyjną w odpowiednim czasie. Jeśli będziesz miał jednak wodną podłogówkę zasilaną pompą ciepła, to jej czas reakcji jest znacznie dłuższy i w takim układzie nie jesteś w stanie przewidzieć i uwzględnić ewentualnych zysków słonecznych. Jeśli grzałeś w nocy do 23oC - 24oC, żeby na drugi dzień utrzymać te 22oC wieczorem, to każdy zysk słoneczny będzie stratą, bo nie potrzebnie podnosi Ci temperaturę ponad normę. Wtedy otwierasz okna (bo żadna akumulacja nie jest w stanie przyjąć taki błyskawicznych zysków) co też jest stratą.

A teraz wyobraź sobie mniejszą masę akumulacyjną (tylko podłoga i ściany działowe) przy której nawet ogrzewanie pompą ciepła ma 2-3x krótszy czas reakcji niż u ciebie. W takiej sytuacji jestem w stanie zrezygnować z grzania w nocy i pozwolić, żeby dom od godzin wieczornych wychładzał się. W nocy niech spadnie 20oC, a do południa dnia następnego nawet i do 18-19oC. Wtedy, ewentualne zyski słoneczne zostaną w pełni wykorzystane do ogrzania domu. Brakującą resztę uzupełnię pompą ciepła uruchamianą w dziennej, drugiej taryfie (13:00 - 15:00 lub 14:00 - 16:00).

Porównując dwa powyższe przykłady domów, ten drugi będzie miał mniejsze zapotrzebowanie na ciepło.

Tłumaczyłem to wyżej. Masa akumulacyjna ma cały czas tę samą temperaturę. Podgrzewasz ją stale małymi porcjami energii. Co do oszczędności to jak chcesz sprawić, by dom pasywny wychładzał się w tym tempie? Niech nawet uda ci się to przy - 20 st ale średnia temperatura w sezonie grzewczym to 5 st plus. - 20 masz raptem parę dni w roku. - 5 może w sumie z miesiąc. Chcesz dopasować instalację do tych paru dni w roku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej temperatury powyżej nastawionej rozgrzewa się dom pasywny w zimie od słońca?

Po jakim czasie efekt ustępuje?

Co się dzieje z tym dodatkowym ciepłem?

 

Korzystając z możliwości powiem od razu co myślę. Otóż uważam, że max o 3-4 stopnie, efekt ustępuje w kilkanaście minut po zajściu Słońca, więc maksymalnie o 16:30, a ciepło zgromadzone w tym czasie w domu rozejdzie się po domu zmniejszając zużycie energii, oraz nieznacznie podwyższając chwilowo straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że nikt nie będzie się tym przejmował .. ponieważ jeśli nawet w salonie będzie +24 st nikt z tego powodu nie będzie cierpiał ..

W ręcz przeciwnie, bardzo przyjemne jest takie słońce.

Wentylacją rozciągnie się te nadmiary do innych pokoi. To będzie działanie nihil novi. czyli przez ten czas będzie wypełnianie ubytków.

Mam teraz laptopa, podłączony jest stale do źródła prądu, po blisko 5 latach bateria jeszcze trzyma 2 godziny ...

i właśnie tak jest z domem pasywnym .. ciągnie z zysków .. a jeśli trwoga to można pobrać masy aku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...