Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja czy ty???

Lepiej skończ bo zachowujesz się jak rozkapryszony dzieciak - najpierw jakieś bzdurne tezy a jak przyjdzie co do czego to bełkot nie na temat bo nie masz nic innego do powiedzenia.

Kto tu jest dzieciak? Ja się bawię w zemstę za zbanowanie? Wg ciebie coś do powiedzenia mają tylko ci z którymi się zgadzasz. Wszystkie chwyty dla udowodnienia swojej racji dozwolone. Do tego robisz to w stylu żenującym. Mam cię w ignorowanych i tego nie zmienię tylko, że wypowiadasz się czy cię ktoś o to prosił czy nie. Co drugi post to Kszhu. Nie masz nic innego do roboty?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 132.

 

1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.

 

2. Dopuszcza się stosowanie pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe w budynkach o wysokości do 3 kondygnacji nadziemnych włącznie, jeżeli nie jest to sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przy czym w budynkach zakładów opieki zdrowotnej, opieki społecznej, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, lokalach gastronomicznych oraz pomieszczeniach przeznaczonych do produkcji żywności i środków farmaceutycznych – pod warunkiem uzyskania zgody właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

 

3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:

 

1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,

 

2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,

 

3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,

 

4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:

 

a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka – dla kominków o obudowie zamkniętej,

 

b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s – dla kominków o obudowie otwartej.

jak by się kto pytał czy można mieć kuminki ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego przepisu wynika że sam kominek nie może być instalacją grzewczą ale kominek z rozprowadzeniem ciepła do każdego pomieszczenia to przecież instalacja grzewcza to jedni piszą że może być inni że nie, wysłałem nawet zapytanie do PINB ale na razie nie ma odpowiedzi, najlepiej pismo wystosować czy odbiorą taki budynek. Idiotyczne przepisy jak większość można czytać na różne sposoby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak by się kto pytał czy można mieć kuminki ..

 

No bo czemu nie można .Ale takie ,,powinien",może być nadinterpretowane i jest odczytywane jako musi.

I jak to się ma do faktu,że z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej,PN nie są obowiązkowe,są jedynie wskazówką,sugestią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych samych przepisach jest zapis:

"2. Instalację ogrzewczą powietrzną stanowi układ połączonych kanałów i przewodów powietrznych wraz z nawiewnikami i wywiewnikami oraz elementami regulacji strumienia powietrza, znajdujący się pomiędzy źródłem ciepła podgrzewającym powietrze a ogrzewanymi pomieszczeniami. Funkcję ogrzewania powietrznego może także pełnić instalacja wentylacji mechanicznej."

 

Według mnie jest to DGP z kominka, ale mam pytanko czy faktycznie 1 klimatyzator pompa ciepła jak LG Prestige w salonie wystarczy bo:

"Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami." taki klimatyzator to chyba inne urządzenie grzewcze i do pozwolenia i audytu można go podać ma sprawność od 3 do 5 a pozostałe 49% kominek by załatwił, taki klimatyzator chyba się klasyfikuje jako pompa ciepła powietrze powietrze ale czytając ten przepis powyżej to raczej jako główna instalacja grzewcza taki klimatyzator też nie może być.:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Pan chce dom tak źle budować, by dało się ogrzewać go kominkiem? To podniesie koszty budowy i eksploatacji. Czy warto więcej inwestować i potem płacić tylko po to, by przyjemność zamienić na obowiązek a salon na kotłownię?

taki klimatyzator chyba się klasyfikuje jako pompa ciepła powietrze powietrze ale czytając ten przepis powyżej to raczej jako główna instalacja grzewcza taki klimatyzator też nie może być

Klimatyzator jest do chłodzenia. W domach izolowanych, chłodzenie jest tak samo potrzebne jak ogrzewanie.

Dom izolowany ogrzewa się podłogą.

Ponieważ klimatyzatory, to najsprawniejsze pompy ciepła i są odwracalne, to dlaczego nie dogrzać nimi powietrza zimą? Kable mniej wtedy zużyją. Od gruntu mają 40 cm styropianu a powietrze nad sobą już dogrzane z COP4

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę najpierw działkę kupić:D a potem pójdę do architekta niech przystosuje budynek do Ep 120 kwH bez gazu na działce i bez kotłowni chyba że w Justynie zamienię 1 pokój na kotłownię hehe, tak prawdę mówiąc to chyba najlepiej i najtaniej grzać gazem w Ep też się zmieszczę, bo przy kablach czy innym prądzie do grzania trzeba cudować żeby się zmieścić w normach przy powierzchni 50m2.:bash:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim domku "Justyna" warto dopierdzielić metr styro od gruntu panie "zakuty łeb"? Wyjdzie może plusenergetyczny. Jak pan to widzisz?

 

No właśnie najlepsze jest to że bawiłem się na stronie:

http://www.builddesk.pl

są programy do liczenia ozc Ek Ep nawet fajny prosty ale w Z11 na stronie podają zapotrzebowanie Ep 124kWh/m2/rok a w tym programie to samo wychodzi 250kWh/m2/rok przy standardowym projekcie który można załadować w programie. Dawanie styropianu powyżej 15cm w tych programahc praktycznie nie wpływa na wynik, najwięcejj daje wentylacja mechaniczna z odzyskiem i grzanie kominkiem 100% czy biomasą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vulcanator masz do wyboru:

- nie jesteś człowiekiem technicznym,

- tylko ciepłownik zainstaluje ogrzewanie pośrednie,

- niestety ale nie masz pojęcia o budownictwie i podpierasz się programami tworzonymi przez takich samych dyletantów budowlanych jak Ty,

- nie da się zbudować domu izolowanego na mniej niż 30cm styropianu,

- ekonomiczna izolacja to taka, przy której nieekonomiczny staje się system centralnego ogrzewania (choćby i milion złotych kosztowała),

- biorąc pod uwagę, że ze wszystkich przegród (bla, bla...),

Edytowane przez Elfir
Kultura wypowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy kablach czy innym prądzie do grzania trzeba cudować żeby się zmieścić w normach przy powierzchni 50m2.:bash:

 

Od norm i cudowania jest architekt. Spokojna Twoja głowa - nie takie rzeczy przechodzą.

Przy gazie samego abonamentu bedziesz miał kilka stówek i trudno znaleźć kociołek o tak małej mocy. No i jeszcze przyłącze i komin.

To już lepiej w tych pieniądzach pompę ciepła P-W kupić.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych samych przepisach jest zapis:

"2. Instalację ogrzewczą powietrzną stanowi układ połączonych kanałów i przewodów powietrznych wraz z nawiewnikami i wywiewnikami oraz elementami regulacji strumienia powietrza, znajdujący się pomiędzy źródłem ciepła podgrzewającym powietrze a ogrzewanymi pomieszczeniami. Funkcję ogrzewania powietrznego może także pełnić instalacja wentylacji mechanicznej."

 

Według mnie jest to DGP z kominka, ale mam pytanko czy faktycznie 1 klimatyzator pompa ciepła jak LG Prestige w salonie wystarczy bo:

"Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami." taki klimatyzator to chyba inne urządzenie grzewcze i do pozwolenia i audytu można go podać ma sprawność od 3 do 5 a pozostałe 49% kominek by załatwił, taki klimatyzator chyba się klasyfikuje jako pompa ciepła powietrze powietrze ale czytając ten przepis powyżej to raczej jako główna instalacja grzewcza taki klimatyzator też nie może być.:bash:

 

Dobre pytanie, czy wystarczy wpiac klime w nawiew reku i bedzie ok?

 

Czy klimatyzator z opcja grzania jest traktowany jak PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda - dupochron to podstawa.

Pozwolenie na budowę na podstawie projektu w którym jest napisane "pompa ciepła", a przy odbiorach albo kompetentny gostek, który wie, że klimatyzator to PC i może to podstemplować, albo dla bardziej upierdliwego faktura, a tam ma stać "pompa ciepła", choćby taka:

 

http://allegro.pl/pompa-ciepla-inv-ogrzewanie-samodzielny-montaz-i4849990522.html

 

Ostatecznie i tak Jagiełło przemówi albo jaki Zygmunt Stary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy gazie samego abonamentu bedziesz miał kilka stówek i trudno znaleźć kociołek o tak małej mocy. No i jeszcze przyłącze i komin.

 

 

Moje opłaty stałe to:

abonament 10,66 zł

dystrybucja 11,47 zł

 

czyli rocznie 265,56 zł

 

Kocioł 3-14 kW Junkers Cerapur Smart - 4 tyś. Podobne parametry ma Logamax Buderusa

 

Komina nie mam. Rura powietrzno-spalinowa wyprowadzona przez ścianę.

 

Najdroższe jest przyłącze - prawie 5 tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje opłaty stałe to:

abonament 10,66 zł

dystrybucja 11,47 zł

 

czyli rocznie 265,56 zł

 

Kocioł 3-14 kW Junkers Cerapur Smart - 4 tyś. Podobne parametry ma Logamax Buderusa

 

Komina nie mam. Rura powietrzno-spalinowa wyprowadzona przez ścianę.

 

Najdroższe jest przyłącze - prawie 5 tyś.

 

A chłodzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...