Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

- łączenie ogrzewania wody i pomieszczeń

 

To znaczy musze mieć dwie PC (osobno CW i osobno CO) za 6 tyś?

To wychodzi drożej niż gaz.

 

- zasilanie pompami ciepła rurek w podłodze!!

 

Trzy lata temu, na prv pisał Pan do mnie, że ogrzewanie nadmuchowe połączone z wentylacją meachniczną jest błędem projektowym, bo nadmuchane ciepło jest natychmiast wyciągane.

Ach, co za szkoda, że nie zachowałam tego maila dla potomności! :)

 

- stosowanie drogich i mało efektywnych pomp nieodwracalnych z gruntowym dolnym źródłem

 

Szukałam taniej i efektywnej, ale takie nie istniały (w porównaniu z kosztami założenia instalacji ogrzewania gazem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To znaczy musze mieć dwie PC (osobno CW i osobno CO) za 6 tyś?

To wychodzi drożej niż gaz.

Niemożliwe! Naprawdę potrafię dodawać. Nie chodzi o samo doprowadzenie gazu i liczniki, chodzi o kompletny system pozwalający ustawić komfortową temperaturę. Doprowadzenie gazu, licznik komin instalacja kocioł... i jak z latem?

Poza tym cwu i ogrzewanie to inny czas pracy i inne parametry, kompromis powoduje zwiększenie zużycia.

Trzy lata temu, na prv pisał Pan do mnie, że ogrzewanie nadmuchowe połączone z wentylacją meachniczną jest błędem projektowym, bo nadmuchane ciepło jest natychmiast wyciągane.

Ach, co za szkoda, że nie zachowałam tego maila dla potomności!

Mogę to powtórzyć!

Łączenie wentylacji z ogrzewaniem jest błędem! Ogrzewanie nadmuchowe jest bardzo mało komfortowe i jako takie nie daje się precyzyjnie sterować sterować.

Szukałam taniej i efektywnej, ale takie nie istniały (w porównaniu z kosztami założenia instalacji ogrzewania gazem)
Odwracalne pompy nie istniały? I wcale nie zachęcam do taniej. 6000 to górna półka. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe! Naprawdę potrafię dodawać. Nie chodzi o samo doprowadzenie gazu i liczniki, chodzi o kompletny system pozwalający ustawić komfortową temperaturę.

 

Mam komfotową temperaturę.

Latem oczywiście jest ciepło (ale bez przesady), bo nie mam klimatyzatora.

 

Poniżej 6 tyś jest tylko pompa do ciepłej wody, ale nie do ogrzewania

 

Poza tym cwu i ogrzewanie to inny czas pracy i inne parametry, kompromis powoduje zwiększenie zużycia.

 

Dlaczego? Kocioł jest dwufunkcyjny - i tak nie podgrzewa podłogi 24 g na dobę.

 

Ogrzewanie nadmuchowe jest bardzo mało komfortowe i jako takie nie daje się precyzyjnie sterować.

 

Przecież klimatyzacja to nadmuch. Bez akumulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam komfotową temperaturę.

Latem oczywiście jest ciepło (ale bez przesady), bo nie mam klimatyzatora.

Nie jest to możliwe, przy braku precyzyjnych termostatów w pokojach i przy braku klimatyzacji.

 

Poniżej 6 tyś jest tylko pompa do ciepłej wody, ale nie do ogrzewania
Nie łączy się ogrzewanie wody i pomieszczeń. Za drogo wtedy wychodzi woda poza sezonem ogrzewania. A pompa ciepła ( jeszcze raz powtórzę ) jest do chłodzenia. Ogrzewanie jest podłogowe. Odwracalność pompy i 4kWh z jednej "uwzględnią" kable z termostatami. Są na 40 cm styropianie i przy dogrzewanym z klimatyzacji powietrzu... W domu 168m2 zużyły w sezonie 700kWh.

 

 

 

Dlaczego? Kocioł jest dwufunkcyjny - i tak nie podgrzewa podłogi 24 g na dobę.

Kocioł to wymysł ciepłowników, czyli urządzenie z założenia bezmyślne. Zawsze produkuje więcej ciepłą niż potrzeba w pomieszczeniach.

 

 

Przecież klimatyzacja to nadmuch. Bez akumulacji.
Klimatyzacja może być też płaszczowa - plafond-chauffant-A2.jpg - wtedy też, zimą pompa ciepła podczerwienią ogrzewa ogrzewa powierzchnię podłogi a ta ogrzewa powietrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to możliwe, przy braku precyzyjnych termostatów w pokojach i przy braku klimatyzacji.

 

Przy podłogówce precyzyjne termostaty można sobie powiesić jako ozdobę wnętrza co najwyżej.

Utrzymuję w zasadzie jednolitą temperaturę w całym domu, nie mam niepotrzebnych pomieszczeń, które miałabym odcinać od systemu grzewczego.

 

Za drogo wtedy wychodzi woda poza sezonem ogrzewania.

 

W jaki sposób? Podgrzanie wody kosztuje tyle samo cały czas. Fizyka się nie zmienia w zależności od pory roku.

 

Kocioł to wymysł ciepłowników, czyli urządzenie z założenia bezmyślne. Zawsze produkuje więcej ciepłą niż potrzeba w pomieszczeniach.

 

U mnie produkuje tyle, ile potrzebuję - nie jest mi za ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłogówce precyzyjne termostaty można sobie powiesić jako ozdobę wnętrza co najwyżej.

Utrzymuję w zasadzie jednolitą temperaturę w całym domu, nie mam niepotrzebnych pomieszczeń, które miałabym odcinać od systemu grzewczego.

W domu o małych potrzebach ( izolowanym) zyski słoneczne i bytowe mają duży udział w ogrzewaniu i nie rozkładają się równomiernie , więc by była jednakowa temperatura, system grzewczy musi być niecentralny z termostatami.

W jaki sposób? Podgrzanie wody kosztuje tyle samo cały czas. Fizyka się nie zmienia w zależności od pory roku.
To się nazywa przewymiarowanie kotłowni. W tym celu, by nie przewymiarowywać kotłowni wymyślono OZC. Poza tym , bardzo łatwo policzyć jak spada sprawność kotłowni, gdy maleje odbiór.

U mnie produkuje tyle, ile potrzebuję - nie jest mi za ciepło
Co innego ciepło wyprodukowane a co innego odebrane. Gdyby ogrzewanie centralne miało sens w domach izolowanych, zapewniam Panią, ze bym je montował. Nikt mi tego nie broni. Moi montażyści wywodzą się z "centralnego",

Ale prądem koniec końców było taniej gdy 1 kWh = 1m3( 1990r) a co dopiero teraz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu o małych potrzebach ( izolowanym) zyski słoneczne i bytowe mają duży udział w ogrzewaniu i nie rozkładają się równomiernie

 

To dotyczy wyłącznie domów z małymi, zamkniętymi pokojami-klitkami a nie otwartą na dwie kondygnacje strefą mieszkalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

W jaki sposób? Podgrzanie wody kosztuje tyle samo cały czas. Fizyka się nie zmienia w zależności od pory roku.

 

 

 

Fizyka jest jedna, i wynika z niej, iz woda z sieci ma w ciagu roku rozna tepmperature, moge sie mylic nieco ale zakres jest spokojnie od 5 do 17 stopni, co znaczaco zmienia ilosc energi potrzebna do jej dogrzania do tej samej oczekiwanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to tylko oznacza, że woda sie krócej podgrzewa a nie, że zmiana temperatury o 1 stopień wymaga dostarczenia wiekszej ilości energii

 

Nie o to mu chodzi. Chodzi o to, że urządzenie grzewcze potrzebuję rozruchu zanim odda ciepło do zasobnika. Jeśli przykładowo urządzenie rozgrzewa się do właściwej temp. 5 minut i później 5 minut oddaje ciepło to jego sprawność jest dużo niższa niż sama sprawność przekazywania ciepła. Dlatego zaleca się, aby rozruchów było jak najmniej (inwerter) oraz ilość wody w zasobniku nieco większa (większa niż w termach lokalnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu zacytuję. Rady dla chcących "tanio i komfortowo":

Witam

Zastanawiam sie nad zakupem styropianu "swisspor max fasada 040" 15cm do ocieplenia budynku. Co o nim sądzicie? Ktoś stosował?

Odpowiedź miszcza:

A w jakim celu na fasadzie styropian przyklejać? To jakaś dekoracja, czy żeby się paliło?

Normalne zawahanie:

Nie rozumiem. Interesuje mnie opinia na temat w/w styropianu do izolacji budynku. Styropian 15 cm. Nazwa styropianu : "swisspor max fasada 040" - 040- współczynnik lambda.

Nie ma zmiłuj:

No właśnie! Więc po co Pan chce przyklejać styropian na fasadzie?

 

Rady z forum budowlanego. Tam jakoś nikomu nie przeszkadzają. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbanowali Brzęczkowskiego. Ciekaw jestem na jak długo. Coś nafikał znowu. Że chce też się redakcji bawić w taką ciuciubabkę. Pożegnałbym się z nim na stałe. Te kilka wartościowych postów w tematach o WM nie jest warte bałaganu jaki powoduje swoimi irracjonalnymi teoriami. Poza tym, na innym forum jeździ po forum muratora i po samym wydawnictwie jak może. Nie wiem jak można to tolerować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...