Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

wszystko co państwowe będzie z góry skazane na porażkę. Wystarczy popatrzeć na górnictwo, koleje, stocznie itp. Tylko prywatny inwestor ale w Polsce takiego się nie znajdzie. Wielu polaków wymyśliło różne cuda ale robi to zachód bo w Polsce się nie opłaca nic a po drugie formalności potrafią każdego zniechęcić.

 

Tu szersza prezentacja zdolnej Polki :)

http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/wynalazek-mlodej-polki-moze-zrewolucjonizowac-swiat-i-zapewnic-tania-energie,508940.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

We wspomnianym materiale jest mała wstawka pokazująca miernik i jakieś wartości na nim mierzone. Jeżeli mowa o bateriach to spodziewał bym się pomiarów napięcia, prądu ale został pomierzony opór tej folii co by to nie znaczyło.

Nie czepiam się, ale to taka mała nieścisłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej to napisał o dwóch sprawach o wodach gruntowych i wychładzaniu.

Cyt,,U mnie odpada, bo może być powódź, a i grunt się wychładza zwiększając straty."

 

Przemek, uważasz zatem, że powietrze o temp. 5oC przelatujące z prędkością 100m3/h przez żwirowy GWC ulokowany 80cm pod izolacją domu i pospółką wychładza grunt pod domem i przez to zwiększa straty ?

Możesz jakieś liczby podać ? Jakieś założenia ? bo wiesz ... "Teorie ... ;)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wspomnianym materiale jest mała wstawka pokazująca miernik i jakieś wartości na nim mierzone. Jeżeli mowa o bateriach to spodziewał bym się pomiarów napięcia, prądu ale został pomierzony opór tej folii co by to nie znaczyło.

Nie czepiam się, ale to taka mała nieścisłość.

 

Temu trzeba to obserwować. Ważne jest to aby dało się to dobrze wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bart.Należy coś założyć. Temp. w domu 20oC,temp. zewnętrzna 2oC/90%,temp. po rozbiegówce 5oC/72,8% ,temp. po żwirowym 8oC/100%,temp. po reku 18oC/51,9%. Entalpia powietrza świeżego (2oC) 0,395kWh,powietrza po rozbiegówce (5oC) 0,495kWh. Rozbiegówka dołożyła 0,1kWh/100m3/h.

Entalpia powietrza po żwirowym (8oC) 0,826kWh. Żwirowy dołożył 0,331kWh. Entalpia po reku (18oC) 1,165kWh,reku dołożyło 0,339kWh.

Miesięcznie to co daje żwirowy, 0,331 x 24h x 30dni =238kWh. Z czego ma dać te kWh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, uważasz zatem, że powietrze o temp. 5oC przelatujące z prędkością 100m3/h przez żwirowy GWC ulokowany 80cm pod izolacją domu i pospółką wychładza grunt pod domem i przez to zwiększa straty ?

Możesz jakieś liczby podać ? Jakieś założenia ? bo wiesz ... "Teorie ... ;)

 

Czy wychładza? Skoro powietrze się nagrzewa, to coś musi się ochładzać i to najpewniej ten żwir w żwirowcu, a od żwiru i piasek ponad i pod nim. W jakim stopniu? Nie wiem! Czy to szkodzi? Nie wiem! Ty chyba też.

 

Dla mnie żwirowiec jest nieodpowiedni i myślałem o glikolowym albo rurowym. Żadnego z nich jednak nie zrobiłbym sobie pod domem, bo wymiernych korzyści z tego nie widzę. Najwyżej dzień pracy koparki, co wydaje mi się mało znaczące w porównaniu z całą budową i zwiększonym ryzykiem. Gdyby trzeba było wymienić złoże, to nie ma do niego dostępu. Gdyby rurka z glikolem pękła - podobnie. A gdyby pękła taka fi 200 od rurowca - katastrofa. No i te potencjalnie większe straty...

 

Ja nikomu niczego nie udowadniam, ani nie upieram się, że to prawda. Róbcie jak chcecie - na pewno nie chcecie sobie zrobić krzywdy. Ja też nie chcę, więc sobie nie robię żwirowca, ani GWC pod domem, ani w ogóle żadnego GWC. Po co drążyć temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bart.Należy coś założyć. Temp. w domu 20oC,temp. zewnętrzna 2oC/90%,temp. po rozbiegówce 5oC/72,8% ,temp. po żwirowym 8oC/100%,temp. po reku 18oC/51,9%. Entalpia powietrza świeżego (2oC) 0,395kWh,powietrza po rozbiegówce (5oC) 0,495kWh. Rozbiegówka dołożyła 0,1kWh/100m3/h.

Entalpia powietrza po żwirowym (8oC) 0,826kWh. Żwirowy dołożył 0,331kWh. Entalpia po reku (18oC) 1,165kWh,reku dołożyło 0,339kWh.

Miesięcznie to co daje żwirowy, 0,331 x 24h x 30dni =238kWh. Z czego ma dać te kWh?

 

Mój żwirowiec rozłożony jest na powierzchni ok. 80m2. Od góry przykryty pół metrową warstwą piachu, od dołu również piach. Sądzisz, że takim marnym strumieniem ruszę tą pojemność cieplną gruntu i wychłodzę piach nad tym GWC ? A może osuszę przez co zwiększę izolacyjność ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój żwirowiec rozłożony jest na powierzchni ok. 80m2. Od góry przykryty pół metrową warstwą piachu, od dołu również piach. Sądzisz, że takim marnym strumieniem ruszę tą pojemność cieplną gruntu i wychłodzę piach nad tym GWC ? A może osuszę przez co zwiększę izolacyjność ?

 

Opiszesz wszystko w przyszłym roku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, chodzi o to, że jeśli piszesz o tym, że nie chcesz sobie robić krzywdy instalując GWC pod domem to musisz mieć ku temu jakieś podstawy. Ja pytam właśnie o te podstawy, bo od wielu lat toczy się na ten temat dyskusja w wątku o GWC. Możesz napisać, że tak Ci się wydaje i po temacie. A jeśli masz jakieś opracowania badania to z chęcią poczytam.

A to co daje instalacja GWC po domem? Warto np. poczytać po co daje się izolację nad żwirowcem.

 

nydar, potrafisz oszacować co spowoduje wyssanie tych 238kWh z gruntu w ciągu miesiąca ? O ile i czy w ogóle obniży temp. gruntu ? Wydaje mi się, że ty zakładasz, że ten grunt pod ziemią jest w jakiś sposób odizolowane od reszty otoaczającego go terenu, jakąś próżnią, przez co 238kWh musi zabrać z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

238kWh wynika z faktu wymiany masowej w żwirowcu. O ile w rozbiegówce przy +2oC/90%(3,94g/kg) po przejściu masz 5oC /72,8%( nadal 3,94g/kg),o tyle w żwirowcu z 5oC/72,8%(3,94g/kg) robisz 8oC/100% i 6,68g/kg.

Tak naprawdę to zmiana temp. suchego powietrza w tej ilości o 3oC to nic. Zmiana wilgotności ,czyli odparowanie na każdy kilogram powietrza 2,74g wody to jest dopiero duża ilość energii.

Nie zakładam ,że jest odizolowany,ale u mnie pod 140m2 mam metrową warstwę piachu o wadze 252tony. Gdy jest sucha potrzebuję 61kWh by zmienić jej temp.o 1oC .W praktyce więcej bo jest jakaś ilość wilgoci. Ty możesz w miesiącu odebrać 238kWh. Prawie na cztery stopnie starczy. Tak nie będzie bo ciepło dostarczane jest z głębszych warstw,ale wolno. Stąd wniosek ,że musi się wychłodzić. Sezon grzewczy z niskimi temperaturami to nie jest jeden miesiąc a liczmy 4-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz - wilgoć. Tam jest ta energia. Ale jak ona ma wpływać na straty przez podłogę ?

 

Przy 300m3/h udaje mi się wysuszyć GWC. Nie wiem jak skutecznie, bo nie robię pomiarów wilgotności przed i po. Jest szansa, że przy 100-120m3/h będę miał zachowany ciągły napływ wilgoci (energii), która nie pozwoli ani wychłodzić GWC, a dostarczy potrzebną energię.

 

A jak to byłoby z rurowym GWC ? Skoro on nie ciągnie wilgoci z gruntu, to muszę ją w jakiś sposób uzupełnić. Uzupełniam zatem wodą wodociągową, którą muszę ogrzać ? Czy zatem rurowiec ulokowany poza obrysem budynku nie generuje większych strat niż żwirowiec pod domem (chodzi o całkowity bilans entlapiczny) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosując zasadę, 25m3/h /osobę nie musisz nic uzupełniać. Wilgotność w szczelnym domu nie spada poniżej 40%,chyba ,że temp. spadnie powyżej -15oC.Sprawdzone:yes:.PPmy też w normie.

 

Napływ wilgoci jak piszesz to nic innego jak odpływ energii do powietrza,a więc wychładznie tego co wokół żwirowca.

Bilans musi wyjść na zero . Skoro podgrzewasz powietrze to musisz tą energię dostarczyć-zabrać z innego miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Napływ wilgoci jak piszesz to nic innego jak odpływ energii do powietrza,a więc wychładznie tego co wokół żwirowca.

Bilans musi wyjść na zero . Skoro podgrzewasz powietrze to musisz tą energię dostarczyć-zabrać z innego miejsca.

 

Takie pojęcie: PROPAGACJA CIEPŁA W GRUNCIE

 

różne źródła o AGS czy PAHS różnie podają - jedne 6m/sezon inne 12m/sezon (nigdzie nie piszą o jaki sezon chodzi - przyjmijmy sezon równy rok) - stąd wniosek, że spokojnie przy wydatkach o jakich piszecie ta energia nadąża napływać z otoczenia GWC. zresztą jakby tak nie było, to ŻADNA gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem poziomym nie dałaby rady pociągnąć całą zimę i wiosnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pojęcie: PROPAGACJA CIEPŁA W GRUNCIE

 

różne źródła o AGS czy PAHS różnie podają - jedne 6m/sezon inne 12m/sezon (nigdzie nie piszą o jaki sezon chodzi - przyjmijmy sezon równy rok) - stąd wniosek, że spokojnie przy wydatkach o jakich piszecie ta energia nadąża napływać z otoczenia GWC. zresztą jakby tak nie było, to ŻADNA gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem poziomym nie dałaby rady pociągnąć całą zimę i wiosnę.

 

Otóż to !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pojęcie: PROPAGACJA CIEPŁA W GRUNCIE

 

różne źródła o AGS czy PAHS różnie podają - jedne 6m/sezon inne 12m/sezon (nigdzie nie piszą o jaki sezon chodzi - przyjmijmy sezon równy rok) - stąd wniosek, że spokojnie przy wydatkach o jakich piszecie ta energia nadąża napływać z otoczenia GWC. zresztą jakby tak nie było, to ŻADNA gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem poziomym nie dałaby rady pociągnąć całą zimę i wiosnę.

 

Nikt nie twierdzi,że tak nie jest. Ale trzeba przyjąć,że jak zabierasz ciepło,to schładzasz. Co ile powinny być montowane pionowe odwierty dla PC ?Tu mówimy o odległości 0,8m od izolacji. Większość robi bezpośrednio pod izolacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

mam pytanko...:D

stoi sobie na środku chałupy baniak stalowy napełniony 700 L wody podgrzanej do temp. 50*, w chałupie jest 22*...

jaką moc grzewczą ma przy takich temperaturach i ile czasu będzie stygł do temp. pokojowej...( zbiornik nie ma żadnej izolacji...)

jak to policzyć ...?, wiem że mam w nim te ok. 23kWh energii jeżeli chcieć go wystudzić do temp. pokojowej , co dalej...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to ŻADNA gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem poziomym nie dałaby rady pociągnąć całą zimę i wiosnę.

Dlatego efektywniej jest obiżać ciśnienie niż podgrzewać.

Przecież nie chodzi t temperaturę a o samo wrzenie. Mniej energii potrzeba by doprowadzić np. wodę do wrzenia podgrzewając ją do 6.7st. C przu 0.1at. niż grzejąc do 100st. C w 1 at.

Poza tym, sprężarki w układzie Carnota i tak są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...