Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po upalnym długim weekendzie zmierzyłem ponownie temperaturę. I co ciekawe, temp. pod podłogą wzrosła z 11,5 oC aż do 14,5 oC ! A temp. z GWC dalej 9,5oC !

 

A tak korzystam z chłodnego powietrza z GWC: :cool:

[ATTACH=CONFIG]319771[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]319772[/ATTACH]

 

Genialny sposób na wykorzystanie chłodu z GWC.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temp. pod podłogą ma już 14,5oC. Dom pokryty płytą MFP, więc podłoga nie dostaje bezpośredniego słońca. Jeszcze nie mam domkniętych szczytów, więc ciepłe powietrze hula po domu.

 

Nie mam też jeszcze zasypanej południowej ściany fundamentowej proszkiem od pigeona. Myślę, że brak tej opaski spowodował tą wyższą temperaturę.

 

Można jednak wyciągnąć już pewne wnioski, że umieszczenie GWC bezpośrednio pod izolacją podłogi jest błędem. Ani nie będzie tam dość chłodno w lecie, ani dość ciepło w zimie.

 

W przyszłym tygodniu nasypuję ok. pół ziemi na działce, przez co "rozbiegówka" od GWC będzie na głębokości 2,5m.

 

Południowa ściana odkryta +fakt,że grunt nie żre, daje taką temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Południowa ściana odkryta +fakt,że grunt nie żre, daje taką temp.

 

Ale zobacz, że temp. powietrza z GWC nie podskoczyła. Wnioskuję, że ładowanie żwirowca ciepłym powietrzem jest mało skuteczne. Zatem to samo będzie obowiązywać w zimie - powietrze nie jest w stanie wychłodzić GWC.

 

Muszę jeszcze pomierzyć temperatury po "rozbiegówce" (30m rury fi 200mm), a przed wejściem do żwirowca pod domem. Ciekawe jaka będzie różnica temperatur.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po upalnym długim weekendzie zmierzyłem ponownie temperaturę. I co ciekawe, temp. pod podłogą wzrosła z 11,5 oC aż do 14,5 oC ! A temp. z GWC dalej 9,5oC !

 

Aż pójdę zmierzyć pod domem ........ dajcie mi z 5 min.....

temperatura skacze pomiędzy 15,8*C a 15,9*C czyli trzy(dokładnie cztery) dni upałów na max-a wzrost 0,25*C

07-06-2015.JPG

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sporo, ale mamy czerwiec i dekadę upałów. Może to pod nasłonecznionym skrawkiem betonu? Ciekawi mnie ile masz w domu, ale chyba koło 25stC.

Wniosek z tego taki, że lepiej mieć pod domem 14,5stC i 30cm styropianu, niż 15,5stC i 18cm styropianu.

 

Tak jak pisałem, nie mam opłytowanych szczytów oraz nie jest wstawiony jeden z pakietów szybowych. Powietrze hula po domu. Nie wiem jaką miałem temperaturę w domu. Nie mierzyłem.

Podłoga nie jest narażona na bezpośrednie słońce. Na pewno nie w godzinach ok. 11:00 - 15:00, a może i dłużej.

 

obstawiam 90% całego "urobku"...

ten żwirowiec niem już co robić...:yes:

 

Rozbiegówkę zrobiłem do rogu działki. Wyszło 30 metrów. Grunt piaszczysty, więc niezbyt dobry dla GWC. Sądziłem, że taki kawałek rury nie może być aż tak skuteczne. Ale nie ma co gdybać. Zrobię pomiary i podam wyniki.

 

Tyle,że to nie realne:D

 

To skąd ta wysoka temperatura pod izolacją podłogi ? Wrost o 3oC w ciągu 3 dni ...

Faktem jest, że dom jest dość wąski, a południowa ściana fundamentowa nie ocieplona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Nikt normalny nie da sobie wmówić, że U przegrody to wyznacznik jej jakości. Gdyby tak było, to najlepiej byłoby wykopać dziurę w ziemi, zastropić i zasypać tym urobkiem. Wtedy temperatura wewnątrz wyniesie +/- średnią z okresu całego roku i żebyś się skichał nic na to nie poradzisz.

 

Gdyby jednak taką jamę obłożyć od środka izolacją, to można by pomyśleć o ekonomicznym jej rozgrzaniu. Nawet mogłaby być stosunkowo cienka, bo i delta niewielka. Niemniej jednak IM GRUBSZA, TYM LEPSZA.

 

Już nie wspomnę o tych peltierach wielkości zasilacza do laptopa, co potrzebują 240W i w ciągu godziny potrafią przerobić 3m3 powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w jaki sposob ta pompa grzeje w zimie, inaczej w jaki sposob ten bonus jest przekazywany na pomieszczenia?

 

Pozdrawiam

 

Pompa ciepła nie grzeje. Pompa ciepła pompuje ciepło z wartości niższych do wyższych. Parowanie i skraplanie, cykl Carnota. Czynnik transporujący ciepło używany w inwerterowych pompach ciepła (R410) wrze w temperaturze -52 st.C więc w -20st.C błyskawicznie zamienia się na parę odbierając ciepło z powietrza i sprzężony, ciepło oddaje. Latem cykl się odwraca, odbiera ciepło z domu i wysyła je na zewnątrz.

Klimatyzacja w grzaniu jest znacznie efektywniejsza niż stare gruntowe pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie moze czy da sie polaczyc rekuperator z klimatyzatorem aby on chlodzil dom kanalami od wentylacji?

 

Da się, ale nie robi się tego, bo jest znacznie drożej i gorzej. Wentylacja ma stały, niewielki strumień do wszystkich pomieszczeń, klimatyzacja ma przepustnice i regulowany strumień. Oddzielne kanały wyjdą taniej niż przewymiarowanie kanałów wentylacyjnych. kanałówka 10.jpg

wentylacja ma swoje kanały klimatyzacja swoje. WP_20140530_003 (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu akurat kanaly wentylacyjne musialyby byc wieksze? Sam Pan pisal ze w jednym kanale moze poleciec maksymalnie 55m3/h powietrza. Wiec jak bedzie goraco i bedzie taka potrzeba to by na maksa chodzilo i tyle. Majac 9 kanalow nawiewnych na dom to poszloby prawie 500m3 powietrza. Tylko pytanie o jakiej temperaturze by to powietrze bylo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu akurat kanaly wentylacyjne musialyby byc wieksze? Sam Pan pisal ze w jednym kanale moze poleciec maksymalnie 55m3/h powietrza. Wiec jak bedzie goraco i bedzie taka potrzeba to by na maksa chodzilo i tyle. Majac 9 kanalow nawiewnych na dom to poszloby prawie 500m3 powietrza. Tylko pytanie o jakiej temperaturze by to powietrze bylo?
. Klimatyzacja czy ogrzewanie nie działają jak wentylacja.

- nie jest "po równo" na wszystkich kanałach

- powietrze tam to w 100% recyrkulacja.

Poza tym, chodzi o:

- obniżenie kosztów inwestycji - rozdzielacz i kanały są tańsze niż znacznie przewymiarowana centrala wentylacyjna.

- zimą byłoby za sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...