Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie ma sensu stosowanie centralnego ogrzewania, po co więc rozmawiać? To raz. Dwa. Gdyby inwestor się uparł, że chce drogo i potem więcej płacić, to czy przy centralnym spotkał Pan rozmowę

- tu będzie parkiet - więc ogrzewanie podłogi podczerwienią, w łazienkach - nadmuch ciepłego powietrza w dół w czasie pryszniców, tu panele - więc podłogówka pod panele, tu pomieszczenie z programowaną temperaturą - wiec podłogówka o większej mocy na m2.

Ja nie spotkałem.

 

Oczywiscie ze Pan nie spotkał bo po co pomieszczenie z programowana temperaturą przeciez to nic nie daje czyli jest bez sensu, w czym przeszkadza parkiet w ogrzewaniu podłogowym?, nie kazdy chce miec ogrzewanie nadmuchowe. Skąd Pan wynajduje takich chcących?. Na tym polega chyba jednak biznes, trzeba wmówic koniecznosc posiadania czegos co nie jest niezbedne, niekonieczne a stanowi pewną ciekawostkę, takie kreowanie kolejnych potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś chce w danym pomieszczeniu chłodzenie/ogrzewanie nadmuchowe, czy płaszczowe to też trzeba rozmawiać.

nie kazdy chce miec ogrzewanie nadmuchowe
Tu też ważna jest rozmowa, nawet jakby chciał, będę zniechęcał. Chyba ogrzewanie nadmuchowe, to najgorsze ogrzewanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie źle, bo nie dostałem oferty.

No to więc jaki widzisz sens pisania na priv.? Skoro się na własnym przykładzie przekonałeś, że to nie ma żadnego sensu!!!

Przecież pisanie na forum trudniej jest zignorować, zaprzeczyć bo to widzą wszyscy, na priv zawsze się można wykręcić, ze się nie dostało albo komp nawalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś chce w danym pomieszczeniu chłodzenie/ogrzewanie nadmuchowe, czy płaszczowe to też trzeba rozmawiać.

Tu też ważna jest rozmowa, nawet jakby chciał, będę zniechęcał. Chyba ogrzewanie nadmuchowe, to najgorsze ogrzewanie.

 

Rozmawiac trzeba przy kazdej instalacji, nie moze byc tak jak Pan to robi, nie dajac klientowi zadnego wyboru.

Skoro nagrzewanie nadmuchowe nie, to po co uzupełnienie ogrzewania podłogowego nadmuchem bonusowym z klimatyzatora ? Niby ma nie byc ale i tak musi byc.

Strasznie to pokrecone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to więc jaki widzisz sens pisania na priv.? Skoro się na własnym przykładzie przekonałeś, że to nie ma żadnego sensu!!!

Przecież pisanie na forum trudniej jest zignorować, zaprzeczyć bo to widzą wszyscy, na priv zawsze się można wykręcić, ze się nie dostało albo komp nawalił.

 

Ja się przekonałem, ale Ty nie. Na forum nie załatwia się prywatnych spraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiac trzeba przy kazdej instalacji, nie moze byc tak jak Pan to robi, nie dajac klientowi zadnego wyboru.

Skoro nagrzewanie nadmuchowe nie, to po co uzupełnienie ogrzewania podłogowego nadmuchem bonusowym z klimatyzatora ? Niby ma nie byc ale i tak musi byc.

 

Dlaczego? Jest XXI wiek komfortowy dom czy mieszkanie ma instalację do ustawienia temperatury latem i zimą. Nie będę naciągał inwestora na drogie centralne, bez chłodzenia czy wentylacji z odzyskiem ciepłą.

Nie uważam za fachowca, kogoś kto zakłada ogrzewanie czy klimatyzację nie robiąc wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. O tym też trzeba porozmawiać.

To, że Pan stwierdzi, że większość instalatorów traktuje system utrzymania temperatury w oderwaniu od wentylacji, to tylko bardzo źle świadczy o szkoleniu.

Strasznie to pokrecone
Dlaczego? Przecież nie mówię nikomu, że ma policzyć ile dom będzie zużywał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Jest XXI wiek komfortowy dom czy mieszkanie ma instalację do ustawienia temperatury latem i zimą. Nie będę naciągał inwestora na drogie centralne, bez chłodzenia czy wentylacji z odzyskiem ciepłą.

Nie uważam za fachowca, kogoś kto zakłada ogrzewanie czy klimatyzację nie robiąc wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. O tym też trzeba porozmawiać.

To, że Pan stwierdzi, że większość instalatorów traktuje system utrzymania temperatury w oderwaniu od wentylacji, to tylko bardzo źle świadczy o szkoleniu.

Dlaczego? Przecież nie mówię nikomu, że ma policzyć ile dom będzie zużywał?

 

Jest pokrecone nie ze względu na obliczenia a ze wzgledu na fakt nie popierania przez Pana ogrzewania nadmuchowego a jednoczenie Pan promuje nagrzewanie nadmuchowe centralne!! z klimatyzatora. Dlaczego Pan odwraca kota ogonem ?, rozumiem ze to taka taktyka. Zmienic temat dyskusji, odniesc sie do czego innego, zamilczec na tematy niewygodne.

Nikt Panu nie kaze naciągac klienta na nie wykonywanie wm, nie o tym jest mowa. Ja tak nie twierdzę, to jest kolejna Pana manipulacja, zeby nie powiedziec po raz kolejny ze dzien bez kłamstwa to dzien stracony. Nie wypowiadałem się na temat oderwania regulacji temp od wm. Moze kilka postów dla udowodnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz myśleć jak Brzęczkowski. Wyraźnie napisałem, żeby mi zrobił dobrze deklarując na forum, nie na priv maila. Prosiłem również aby podał mi takie dane, które potrzebuje, prosiłem również o przesłanie wzoru umowy. Prosiłem również o podanie wstępnych kosztów. Czy według Ciebie to jakaś różnica czy na forum, czy na maila? To jak zawsze Brzęczkowski odwraca kota twierdząc, ze nic nie dostał a dostał bo to mogli wszyscy przeczytać, nawet zakładać się chciał z każdym, że koszty eksploatacji będą mniejsze.

 

Pisanie na forum to taka wymiana poglądów a interesy się powinno załatwiać osobiście, telefonicznie czy drogą mailową a nie na forum. na forum może pisać każdy i też nie wiesz kto siedzi po drugiej stronie komputera. Nawet TB w rzeczywistości może być inną osobą niż tą którą można odczytać przez pisanie. Myślisz że jak ktoś Ci coś potwierdzi na forum to tak będzie na 100%? nawet w sadzie byś nic z tym nie ugrał. Nawet sms nie zawsze mogą być dowodem w jakiejś sprawie. Jak dla mnie jeżeli się coś chce dostać z gwarancją to się powinno wysłać oficjalne zapytanie, wyszczególnić co się potrzebuje, zamieścić jakieś dane techniczne aby wiedzieć z czym ma się do czynienia itp. Musi być wszystko jasno opisane aby nie było błędu by potem nie marudzić że coś jest nie tak przez niedopowiedzenia. Zapytania szczegółowe na forum są niepoważne i nikt Ci tu nie poda szczegółów, wycen i zapewnień a nawet jak poda to są warte tyle śmieci w koszu. Jak już chcesz udowodnić coś TB to napisz zapytanie.

 

 

Zdajesz sobie sprawę jakie będzie potrzebne projektowe zapotrzebowanie na ciepło w budynku o pow. 150 m2 aby koszt ogrzewania prądem wyniósł 500zł rocznie?

Przy koszcie prądu 63gr to ok.5.5kWh/m2/rok. Jesteś w stanie coś takiego wyciąć? Te 500zł miesięcznie to dla budynku 32kWh/m2 pzry koszcie prądu 63gr. Zapomniał tylko biedak policzyć i zbilansować wynik kosztów o COP pompy ciepła. dla tego palnął te 500zł.

 

Myślisz że jest niemożliwe zejście do 5kWh/m2? Ja mam taki zamiar aby się do tego zbliżyć jak najbardziej się da za rozsądne pieniądze. Wstępnie myślę że przy odpowiednich współczynnikach na przegrody, oknach i szczelności to się powinno udać. Tzn do 10kWh pewnie uda się zejść ale czy niżej to nie wiem. Praktycznie to myślę że mogę już pomału z asoltem o tym pisać bo mam już jakby zarys tego co chcę ale to z nim na priv załatwię czy mailowo. Może dzięki temu uda mi się w końcu dokładniej stwierdzić w jakim kierunku iść bo jak na razie nie mam pewności 100%. Ale koszt 1000zł na rok to też nie jest źle więc trzeba zrobić tak aby było to opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Myślisz że jest niemożliwe zejście do 5kWh/m2? Ja mam taki zamiar aby się do tego zbliżyć jak najbardziej się da za rozsądne pieniądze. Wstępnie myślę że przy odpowiednich współczynnikach na przegrody, oknach i szczelności to się powinno udać. Tzn do 10kWh pewnie uda się zejść ale czy niżej to nie wiem. Praktycznie to myślę że mogę już pomału z asoltem o tym pisać bo mam już jakby zarys tego co chcę ale to z nim na priv załatwię czy mailowo. Może dzięki temu uda mi się w końcu dokładniej stwierdzić w jakim kierunku iść bo jak na razie nie mam pewności 100%. Ale koszt 1000zł na rok to też nie jest źle więc trzeba zrobić tak aby było to opłacalne.

Kurcze,o tym i ja chciałbym pogadać.Chcę zbudować bunkier energooszczędny,nie pasywny-(wydaje się ,że na nasza rzeczywistość ,lepiej pozwolić ludkom zarobić więcej PLN ,a niżeli utopić ich w kredytach-za które sami i tak za płacą.Chyba ,że tymi ręcami budowany)

Jest szansa porozmawiać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że jest niemożliwe zejście do 5kWh/m2? Ja mam taki zamiar aby się do tego zbliżyć jak najbardziej się da za rozsądne pieniądze. Wstępnie myślę że przy odpowiednich współczynnikach na przegrody, oknach i szczelności to się powinno udać. Tzn do 10kWh pewnie uda się zejść ale czy niżej to nie wiem.

 

Ja mysle ze ze te 5 kWh jest niemozliwe, niemozliwe w rozsądnych kosztach (jedynie dla TB to nie stanowi problemu). 10 kWh, moze tak. Tyle uzyskał obliczeniowo Barthez ale głownie dzieki nietypowym oknom. Zoboczymy co wyjdzie u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ja mysle ze ze te 5 kWh jest niemozliwe, niemozliwe w rozsądnych kosztach (jedynie dla TB to nie stanowi problemu). 10 kWh, moze tak. Tyle uzyskał obliczeniowo Barthez ale głownie dzieki nietypowym oknom. Zoboczymy co wyjdzie u Ciebie.

 

Gdybyś miał do dyspozycji jedynie własną wizję swego domu,czy wielkość okien miała by takie znaczenie?Widzisz to co sam wyliczasz.Ale czy zrezygnowałbyś z walorów działki,otoczenia,by uzyskać 5kWh?Zrobił byś z domu kurnik,przygotowałbyś ziemię,rośliny,nawadnianie -a na końcu -by to zobaczyć,wychodziłbyś z domu?Jak to jest?Jaki jest kompromis?Status quo?Widziałeś projekt imrahila?nic mi do tego,ale jak tam da się mieszkać?

Barth3z buduje zajebisty dom,estetyka,architektura-to może wynagrodzić "skąpe"przeszklenia.Piękny dom.

 

Po co jest wreszcie piękna działka,skoro w umyśle tylko kWh?Pozbywać się przeszkleń,by zaoszczędzić kilkanaście pln w roku,kilkadziesiąt w rok,kilkaset w ...itd.Jak maszyny.

Dla mnie,koncepcja domu pasywnego,jest zwykłym oszustwem.Ludzie powinni zarabiać nie tyle,ile się opłaca płacić im Państwu w jakim mieszkają,ale tyle by stać ich mieszkać jak chcą.Chcą duże,niepasywne okna-mają.Czy okna to luksus?

Ramy,prawo budowlane -i owszem.Ale bez kredytów,na budowanie pasywniaków,które gorzej wychodzą finansowo ,niż budowanie via cash.Mamienie domami ogrzewanymi nieistniejąca już 100W żarówą.Wydawanie potężnych pieniędzy,by zamieszkać w 3 litrowym kurniku-prawie bez okien,nie nadającym się do życia,które nie wiadomo ile potrwa.

 

Pomijam tych,co budują własnymi pomysłami i "tymi ręcami"-wtedy może to ma sens.

W życiu,nie zamieniłbym pięknego widoku na zalesioną działkę,na małe -pasywne okna.

 

Wszak,żyje się tylko raz.

Pozdrawiam.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pokrecone nie ze względu na obliczenia a ze wzgledu na fakt nie popierania przez Pana ogrzewania nadmuchowego a jednoczenie Pan promuje nagrzewanie nadmuchowe centralne!! z klimatyzatora. Dlaczego Pan odwraca kota ogonem ?, rozumiem ze to taka taktyka. Zmienic temat dyskusji, odniesc sie do czego innego, zamilczec na tematy niewygodne.

Nikt Panu nie kaze naciągac klienta na nie wykonywanie wm, nie o tym jest mowa. Ja tak nie twierdzę, to jest kolejna Pana manipulacja, zeby nie powiedziec po raz kolejny ze dzien bez kłamstwa to dzien stracony. Nie wypowiadałem się na temat oderwania regulacji temp od wm. Moze kilka postów dla udowodnienia.

 

Takim samym ogrzewaniem nadmuchowym jest telewizor , komputer... To są zyski z klimatyzacji. Dlaczego z nich nie korzystać. Niecentralny system w sposób najbardziej precyzyjny uwzględnia zyski.

Wiem, że to trudne do zrozumienia, zwłaszcza dla kogoś kto w ogóle dopuszcza coś takiego jak ogrzewanie z bufora, ale taka jest prawda. Żaden dom z wentylacją mechaniczną z 90% odzyskiem ciepła i bezpośrednim ogrzewaniem ( nawet taki z lat 50-tych nie przekracza na ogrzewanie 30kWh/m2.

To są proste liczby, proste dane do sprawdzenia. Panie Andrzeju, OZC to marketing, nie nauka czy wiedza. To zwykłe oszustwo, a Pan brnie w to dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim samym ogrzewaniem nadmuchowym jest telewizor , komputer... To są zyski z klimatyzacji. Dlaczego z nich nie korzystać. Niecentralny system w sposób najbardziej precyzyjny uwzględnia zyski.

Wiem, że to trudne do zrozumienia, zwłaszcza dla kogoś kto w ogóle dopuszcza coś takiego jak ogrzewanie z bufora, ale taka jest prawda. Żaden dom z wentylacją mechaniczną z 90% odzyskiem ciepła i bezpośrednim ogrzewaniem ( nawet taki z lat 50-tych nie przekracza na ogrzewanie 30kWh/m2.

To są proste liczby, proste dane do sprawdzenia. Panie Andrzeju, OZC to marketing, nie nauka czy wiedza. To zwykłe oszustwo, a Pan brnie w to dalej.

 

Telewizor czy komputer są ogrzewaniem nadmuchowym???, są to zyski bytowe ale nie jest to zadne ogrzewanie nadmuchowe, nawet jakby uwzglednic wentylator w komputerze to dalej nie bedzie ogrzewanie nadmuchowe. W czym bufor jest zły jezeli w kazdym pomieszczeniu jest regulator temperatury i ciepło pobierane jest w takiej ilosci ile jest faktycznie potrzebne. Zyski z zastosowania II drugiej taryfy w takim przypadku przewyzszaja znacznie stosowanie tylko jednej taryfy. Oczywiscie bufor bardzo dobrze działa ze sterowaniem niecentralnym a straty postojowe bufora to nie straty gdyz ogrzewają one pomieszczenie techniczne które równiez ma regulację temperatury. Taka jest prawda, a zuzycie jest zgodne z papotrzebowaniem, nawet energia pompy obiegowej i automatyki sie nie marnuje bo słuzy róniez do ogrzewania pom. technicznego.

Jezeli mowimy o oszustwach to ma Pan w tym wielką wprawę i brnie w nie dalej. Dla domu z lat 50 nie wystarczy tylko wm i ogrzewanie elektryczne niecentralne aby zejsc ponizej 30 kWh/m2. Jest tylko jeden sposób aby to siągnąc w takim przypadku, a jest okresowe obnizanie temp w wybranych pomieszczeniach, z racji ze dom z lat 50 jest na ogól nieocieplony, okna marne to obnizenie temperatury łatwo jest uzyskac. Komfort mieszkania w takim budynku jest zaden, ale liczby sie zgadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał do dyspozycji jedynie własną wizję swego domu,czy wielkość okien miała by takie znaczenie?Widzisz to co sam wyliczasz.Ale czy zrezygnowałbyś z walorów działki,otoczenia,by uzyskać 5kWh?Zrobił byś z domu kurnik,przygotowałbyś ziemię,rośliny,nawadnianie -a na końcu -by to zobaczyć,wychodziłbyś z domu?Jak to jest?Jaki jest kompromis?Status quo?Widziałeś projekt imrahila?nic mi do tego,ale jak tam da się mieszkać?

Barth3z buduje zajebisty dom,estetyka,architektura-to może wynagrodzić "skąpe"przeszklenia.Piękny dom.

 

 

Widziałem dom Imrahila (co prawda na planach) bo go liczyłem.

Projektowanie czy tez załozenia wytyczne to sztuka kompromisów, albo niskie zapotrzebowanie, albo piekne widoki i wieksze zapotrzebowanie, albo mały dom albo duzy. Wyborów jest wiele, nie zawsze jednak mozemy miec to co sobie zamarzymy, rzeczywistosc jest brutalna.

Ostatnio miałem kilka rozmów z inwestorami którzy nie chcą lub nie mogą ze wzgledów finansowych (a przynajmniej tak sobie to tłumaczą) miec wm z odzyskiem. A co dopiero mówic oknach pasywnych. Niektórzy tez są zdecydowani na ogrzewanie kotłem na paliwo stałe. Przypadki są rózne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizor czy komputer są ogrzewaniem nadmuchowym???, są to zyski bytowe ale nie jest to zadne ogrzewanie nadmuchowe, nawet jakby uwzglednic wentylator w komputerze to dalej nie bedzie ogrzewanie nadmuchowe
Mocniej dmuch niż z klimatyzacji zimą. Można przystawić rękę do kratki tv i anemostatu.

Dla domu z lat 50 nie wystarczy tylko wm i ogrzewanie elektryczne niecentralne aby zejsc ponizej 30 kWh/m2.
Dokładnie tak. Tylko trzeba dodać, ODPOWIEDNIE ogrzewanie . Np. nie robi się podłogowego przy braku izolacji w podłodze. Nie wiesza się grzejników pod oknem. Do łazienek, grzejniki z nadmuchem gorącego powietrza w dół (Boże broń drabinki) .

Nie ma takiej opcji, by gdy fachowiec robi instalację, wyjść z ogrzewaniem ponad 30kWh/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocniej dmuch niż z klimatyzacji zimą. Można przystawić rękę do kratki tv i anemostatu.

Dokładnie tak. Tylko trzeba dodać, ODPOWIEDNIE ogrzewanie . Np. nie robi się podłogowego przy braku izolacji w podłodze. Nie wiesza się grzejników pod oknem. Do łazienek, grzejniki z nadmuchem gorącego powietrza w dół (Boże broń drabinki) .

Nie ma takiej opcji, by gdy fachowiec robi instalację, wyjść z ogrzewaniem ponad 30kWh/m2.

 

Nie wykonanie podłogówki na posadzce bez izolacji nie spowoduje ze straty do gruntu w łazience zmaleją do 0, one w ogole nie zmaleja. Nikt normalny nie wykonuje podłogówek na posadzkach bez izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z buduje zajebisty dom,estetyka,architektura-to może wynagrodzić "skąpe"przeszklenia.Piękny dom.

 

...

 

Dla mnie,koncepcja domu pasywnego,jest zwykłym oszustwem.Ludzie powinni zarabiać nie tyle,ile się opłaca płacić im Państwu w jakim mieszkają,ale tyle by stać ich mieszkać jak chcą.Chcą duże,niepasywne okna-mają.Czy okna to luksus?

 

Dwie uwagi.

1. Dom pasywny to nie tylko zapotrzebowanie wyrażane w kWh bo tym można dość łatwo manipulować (np. przeszklić całą południową elewację). Ważne jest też obciążenie cieplne wyrażane w Watach, określające moc źródła dla temperatury obliczeniowej danej strefy. Mój dom, mimo wyliczonego zapotrzebowania 10kWh/m2/rok ma obciążenie cieplne ok. 18W/m2, a to prawie dwukrotnie przekracza maksymalną wartość domów prawdziwie pasywnych.

 

Uważam też, że można wybudować tani dom pasywny bez rezygnowania z ładnej bryły i estetycznego wykończenia. Jak widzę te polskie domy z czerwoną dachówką i żółtą elewacją, z balkonami (na które nikt od lat nie wychodził), z lukarnami, podcieniami, wentylacją grawitacyjna i kilkoma kominami to dziwię, się, że ludzi stać na budowę tak brzydkich i drogich domów...

Co gorsze, nie widzę, żeby to się zmieniało.

 

Uważam, że można wybudować estetyczny dom pasywny, który po 20 latach zrówna się w kosztach z domem tradycyjnym.

 

2. Okna.

Wg mnie ramy okien to najmniej potrzebna rzecz. Ani to ładne, ani ciepłe. Nie wiem jak ludzie mogą podniecać przy wyborze koloru ramy, klamek, zawiasów itp. skoro to elementy, które tylko ograniczają widok na ogród ...

Wystarczy wrzucić do photoshopa jakiś tradycyjny domek z "pięknymi" oknami (a raczej ramami i okuciami, bo jak można mówić o pięknym pakiecie szybowym ;) ) i wymienić je na dwa razy większe, ciepłe pakiety szybowe( cenowo wyjdzie to samo). Zapewniam, że większości z Was zmiana będzie się bardziej podobała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.thermonamic.com/TEC1-12710-English.pdf

Przeanalizuj,zastanów się .a potem błaznuj.

Dobre warunki to zużyte powietrze 22oC/45% i podłogówka do 25oC.

 

nydar, a jakby takie urządzenie - ePC zainstalować zamiast rozdzielacza - po jednym na pętle ? Mielibyśmy niecentralne ;) Tylko każda z pętli wymagałaby oddzielnej pompki ... A może i nie ? Trzeba byłoby się nad tym pokiwać.

Obieg wodny oddawałby ciepło do podłogówki, a radiatory zamontowane byłyby na wyrzucie z wentylacji. Tylko skąd wziąć zużyte powietrze o temp. 22oC ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Uważam też, że można wybudować tani dom pasywny bez rezygnowania z ładnej bryły i estetycznego wykończenia. Jak widzę te polskie domy z czerwoną dachówką i żółtą elewacją, z balkonami (na które nikt od lat nie wychodził), z lukarnami, podcieniami, wentylacją grawitacyjna i kilkoma kominami to dziwię, się, że ludzi stać na budowę tak brzydkich i drogich domów...

Co gorsze, nie widzę, żeby to się zmieniało.

Sam mam komunistycznego kloca.Tylko jest tam firma,a nie dom.

Nic się nie zmienia,bo miejscowe MPZP ustalane są przez architekta Pana Wieśka ,który często w danej gminie nawet nie był.I robi takie plany "sztampowo".

Ludzkość ,od zarania dziejów ma "to do siebie" ,że nie zna umiaru.Jest moda na trampki,to nawet skórzane można kupić.I nie było by w tym nic złego,tylko innych butów "nie-trampek"-kupić już nie można,albo jest to nie łatwe.

Zmierzam do tego,że z pasywniakami jest podobnie.To trend,sztucznie i bardzo inteligentnie napędzany wynalazkami UE.Wszak ktoś musi płacić za nowe technologie.Kto,jak nie obywatel.To trend,bez końca i umiaru.Dodatkowo pomija aspekty architektury w całym tego słowa znaczeniu.Skupiono się głównie na energooszczędności,zapomniano o formie i treści.Pomieszczenia z oknami jak w kurniku,nawet w pokoju dziecięcym.jestem ciekaw,czy ktoś sprawdza czy takie pokoje są odpowiednio doświetlane :)

 

2. Okna.

Wg mnie ramy okien to najmniej potrzebna rzecz. Ani to ładne, ani ciepłe. Nie wiem jak ludzie mogą podniecać przy wyborze koloru ramy, klamek, zawiasów itp. skoro to elementy, które tylko ograniczają widok na ogród ...

Wystarczy wrzucić do photoshopa jakiś tradycyjny domek z "pięknymi" oknami (a raczej ramami i okuciami, bo jak można mówić o pięknym pakiecie szybowym ;) ) i wymienić je na dwa razy większe, ciepłe pakiety szybowe( cenowo wyjdzie to samo). Zapewniam, że większości z Was zmiana będzie się bardziej podobała.

Ramki,rameczki itd.wiem co czujesz.Są obiekty takie jak dom,gdzie przeszklenie jest najważniejszym "efektem wizualnym" przestrzeni.Zobacz,Tobie przeszkadzają ramki (jaki to % okna :) )-a inni dla pasywności stracili rachubę i zminimalizowali przeszklenia prawie do zera.

Jak można zrezygnować ze światła naturalnego?Jak można projektować domy praktycznie bez okien?Ale tak to jest,jak się wmawia inwestorowi ,że dobry architekt jest niepotrzebny,wystarczy tylko czytać FM.

Taka burza mózgów jak tutaj na forum,to coś pięknego-ale tylko dla takich osób co znają umiar i potrafią odcedzić plewy.

Nie wiem jaki będzie mój dom,ładny czy brzydki.Wiem natomiast jedno.jeśli uda mi się go wybudować,będzie dla mnie i dla mojej rodziny.Tak jak sobie to wymarzyliśmy.A pasywniaki,niech tam sobie budują inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...