Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie ma sensu dwóch , są przepustnice [ATTACH=CONFIG]321255[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]321257[/ATTACH]

 

Ciekawe rozwiazanie z tymi przepustnicami. Czy to oznacza, ze mozna jakos tym sterowac? Czy z 1x kanalowki-jednostki wewnetrznej moze Pan rozprowadzic instalacje rurami PE 75 do kazdego pomieszczenia?img014.jpg parter pow. ogrzewana 90mkw img015.jpg i poddasze pow ogrzew. 125mkw, tak wyglada bryla budynku 012.jpg przekroj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ta kanałówka po prawej stronie jest na dom 1000m2 na ul. Chudoby na Białołęce .

Nie ma więc problemów. A przepustnice... To nie wentylacja, latem są pokoje od północy na parterze, których nie trzeba chłodzić, a zimą na górze znowu, mniej trzeba grzać.

 

Kanałówkę robimy w izolowanych rurach, ze względu na chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o mnie a o klientów. Takie było 5 ostatnich zim.

Najlepiej jak kanałówka chodzi na 20-50% - Przy małym obciążeniu silniki DC dają z kW dożo więcej niż przy maksimum ( w ON/OFF zawsze jest maksimum) .

200m2 przy nawet słabej izolacji i odzysku ciepła z wentylacji zużywa do 6000kWh . Dając kanałówkę 5 kW. Gdyby pracowała średnio na 2kW a sezon grzewczy był 160 dni. mamy 7680kWh - jak Pan widzi pokryje w 100% - czasami dogrzewanie grzejnikiem z nadmuchem w łazienkach na czas kąpieli.

 

Czyli sezon grzewczy przyjmujac jak Pan to wyrazil 160dni razy 24 godziny = 3840godzin razy moc 2KW = 7680. Wynika z tego, ze to starczy z powodzeniem, a te dogrzewanie tylko jaknajbardziej na miejscu. Oznacza to, ze do mojej 'stodoly' starczy jednostka zew. 5KW pracujaca na minimum 2KW, bo lepsza w rezultacie wydajnosc i to przy zalozeniu, ze stodola to 30KWh/mk/rok. Brzmi super. Ale to praca non stop o mocy 2kw, oczywiscie jak Pan wspomnial mozna podkrecic i do 50% czyli 2,5KW i nie musi pracowac caly czas bo dogrzwac sie bedzie zyskami, mozna matam podczerwienia itp.

Bobrze by bylo taka kanalowke, ktore pracuje do -15C. A na chlodzenie starczy ta sama moc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze,o tym i ja chciałbym pogadać.Chcę zbudować bunkier energooszczędny,nie pasywny-(wydaje się ,że na nasza rzeczywistość ,lepiej pozwolić ludkom zarobić więcej PLN ,a niżeli utopić ich w kredytach-za które sami i tak za płacą.Chyba ,że tymi ręcami budowany)

Jest szansa porozmawiać ?

 

Coś masz złe wyobrażenia o domach pasywnych. Ja taki chce zbudować bo na energooszczędny mnie nie stać. Ty jak chcesz buduj zwykły i drogi. Twój wybór. Piszesz że chcesz się czegoś dowiedzieć a po Twoich wpisach wnioskuję że szukasz kogoś kto potwierdzi Ci że dobrze robisz decydując się na dom energooszczędny a nie pasywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sezon grzewczy przyjmujac jak Pan to wyrazil 160dni razy 24 godziny = 3840godzin razy moc 2KW = 7680. Wynika z tego, ze to starczy z powodzeniem, a te dogrzewanie tylko jaknajbardziej na miejscu. Oznacza to, ze do mojej 'stodoly' starczy jednostka zew. 5KW pracujaca na minimum 2KW, bo lepsza w rezultacie wydajnosc i to przy zalozeniu, ze stodola to 30KWh/mk/rok. Brzmi super. Ale to praca non stop o mocy 2kw, oczywiscie jak Pan wspomnial mozna podkrecic i do 50% czyli 2,5KW i nie musi pracowac caly czas bo dogrzwac sie bedzie zyskami, mozna matam podczerwienia itp.

Bobrze by bylo taka kanalowke, ktore pracuje do -15C. A na chlodzenie starczy ta sama moc?

No i już na razie więcej się nie dowiesz od naszego miszcza bo znów się na niego zdenerwował moderator. Takie bajki też tu opowiadał a jak przyszło co do czego to się wykręcił sianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisanie na forum to taka wymiana poglądów a interesy się powinno załatwiać osobiście, telefonicznie czy drogą mailową a nie na forum. na forum może pisać każdy i też nie wiesz kto siedzi po drugiej stronie komputera.

Jestem po wymianie prywatnej korespondencji z miszczem, i jak sadzisz jak to się skończyło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś masz złe wyobrażenia o domach pasywnych. Ja taki chce zbudować bo na energooszczędny mnie nie stać. Ty jak chcesz buduj zwykły i drogi.

Też masz dziwne pojęcie o kosztach budowy. Bryła budynku dobrze zaizolowana i zalepiona poliuretanem każda najmniejsza dziurka to jeszcze nie koszt.. Kosztem jest wykończenie i wyposażenie budynku. Zaczniesz budować to się przekonasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze ze te 5 kWh jest niemozliwe, niemozliwe w rozsądnych kosztach (jedynie dla TB to nie stanowi problemu). 10 kWh, moze tak. Tyle uzyskał obliczeniowo Barthez ale głownie dzieki nietypowym oknom. Zoboczymy co wyjdzie u Ciebie.

 

Ale barth ma dom parterowy a ja planuję piętrowy więc przy tych samych wartościach izolacji i prostej bryle już z góry powinien być wynik lepszy. Zobaczy się jak będzie. To wszystko zależy pewnie od okien. Przy piętrowym domu straty są większe przez ściany niż dach i podłogę a w parterówce jest odwrotnie. Ale za to barierą będą okna bo nie ma takich o Uw poniżej 0,2W/m2 aby g i Lt były wysokie i żeby to majątku nie kosztowało. Ale wiem że okna będą tą zaporą na większe izolowanie przegród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też masz dziwne pojęcie o kosztach budowy. Bryła budynku dobrze zaizolowana i zalepiona poliuretanem każda najmniejsza dziurka to jeszcze nie koszt.. Kosztem jest wykończenie i wyposażenie budynku. Zaczniesz budować to się przekonasz.

 

Oczywiście że to wykończenie kosztuje najwięcej więc temu też piszę że w budowie dom pasywny nie jest droższy od energooszczędnego albo raczej w stanie deweloperskim będzie miał podobną cenę. Wykończyć można za 100tyś, 200tyś czy 500tyś. To zależy ile kto chce wydać ale to nie ma znaczenia czy to będzie dom energooszczędny czy pasywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie tutaj: http://tv.muratordom.pl/budowa-i-remont/budowa-domu/ogrzewanie-domu-pasywnego-elektryczne-podlogowe,1153/

 

8-10W na metr biezacy kabla, odleglosci miedzy kablami to 15cm czyli na 1metr kwadrat mamy 7mb kabla razy 10 wat, czyli mozna przyjac, ze w pokojach i salonie moze byc 70-80W na metr kwadrat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie tutaj: http://tv.muratordom.pl/budowa-i-remont/budowa-domu/ogrzewanie-domu-pasywnego-elektryczne-podlogowe,1153/

 

8-10W na metr biezacy kabla, odleglosci miedzy kablami to 15cm czyli na 1metr kwadrat mamy 7mb kabla razy 10 wat, czyli mozna przyjac, ze w pokojach i salonie moze byc 70-80W na metr kwadrat.

ja tak mam i co w tym takiego nadzwyczajnego ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla domu z lat 50 nie wystarczy tylko wm i ogrzewanie elektryczne niecentralne aby zejsc ponizej 30 kWh/m2. Jest tylko jeden sposób aby to siągnąc w takim przypadku, a jest okresowe obnizanie temp w wybranych pomieszczeniach, z racji ze dom z lat 50 jest na ogól nieocieplony, okna marne to obnizenie temperatury łatwo jest uzyskac.

a może wystarczy doprowadzić szczelność takiego budynku do poziomu "pasywnego"...?:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tak mam i co w tym takiego nadzwyczajnego ...?

 

Witaj

Jak to sie sprawuje. Pan TB pisze, ze na metr kw 200W mozna tez do izolowanego. Dlatego dobrze, ze sie odezwales. Masz sterowanie w kazdym pomieszczeniu? Ile zuzywaz w okresie grzewczym KWh? Jaka masz ogolna moc na caly dom? Jesli mozna:yes:

Z gory dziekuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może wystarczy doprowadzić szczelność takiego budynku do poziomu "pasywnego"...?:cool:

 

Tak tak przeciez to takie proste i tanie, wystarczy tylko wymienic wszystkie okna na nowe, drzwi równiez (zastosować ciepły i szczelny montaz) i pouszczelniac wszytkie inne otwory. Oczywiscie to wszystko i tak nie doprowadzi do zejscia ponizej 30 kWh/m2, ale ograniczy znacznie zapotrzebowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...