Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pewnie o tym już słyszeliście http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/nowelizacja-prawa-budowlanego-weszla-w-zycie-czy-wybudujesz-dom-bez-pozwolenia-na-budowe,132_13568.html jeżeli do budowy domu jednorodzinnego wystarczy zgłoszenie to projekt budowlany i tak musi być i to jest zrozumiałe. Ale wiecie może czy oprócz projektu jest jeszcze coś wymagane? I czy przy zgłoszeniu czeka się na jakieś potwierdzenia? Ja bym chciał iść z projektem do urzędu, zgłosić że zamierzam zbudować taki dom, podpisać gdzie trzeba i budować. Czy to będzie możliwe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat skladalem swoje dokumenty przy okazji zmian Geodezyjnych - ZUD. I czegos tam jeszcze w prawie budowlanym.

Na szybach urzedow wisialy karteczki typu "w zwiazku z wprowadzana komputeryzjaca proces wydania dezycji moze sie przedluzyc"

Reasumujac chwilowo bedzie wolniej niz szybciej. Urzednicy nie beda wiedzieli co poczac w wiekszosci przypadkow, musza szukac interpretacji pietro wyzej itd.

Nie wiem czy dzis ktos tu jest w stanie odpowiedziec na nurtujace Ciebie pytania, pewnie trzeba troche poczekac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie o tym już słyszeliście http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/nowelizacja-prawa-budowlanego-weszla-w-zycie-czy-wybudujesz-dom-bez-pozwolenia-na-budowe,132_13568.html jeżeli do budowy domu jednorodzinnego wystarczy zgłoszenie to projekt budowlany i tak musi być i to jest zrozumiałe. Ale wiecie może czy oprócz projektu jest jeszcze coś wymagane? I czy przy zgłoszeniu czeka się na jakieś potwierdzenia? Ja bym chciał iść z projektem do urzędu, zgłosić że zamierzam zbudować taki dom, podpisać gdzie trzeba i budować. Czy to będzie możliwe?

Składając projekt musisz mieć wszytko jak do tej pory, (choć niektórzy twierdzą, że np można nie mieć projektów branżowych, jest trochę bałagan, zależy też od urzędu, każdy ma swoje wymagania), warunki, uzgodnienia itd. Tryb zgłoszenia różni się tym, że nie są powiadamiani sąsiedzi i jak po 30 dniach nie otrzymasz uwag to możesz budować. Co nie zmienia faktu, że możesz zostać wezwany do uzupełnienia, tak jak było do tej pory. Ogólnie jak wszytko jest ok to zyskujesz 35 dni.

Znajomy architekt twierdzi, że zmiana jest na gorsze, jest jeden poważny problem - wszelkie protesty (szczególnie jak są sprawy wątpliwe, czy sąsiad za wszelką cenę chce uprzykrzyć życie ;) ) odbywały się do tej pory na etapie pozwolenia. Teraz będziesz się boksował jak już rozpoczniesz budowę. A jak niechcący będą jakieś błędy projektowe lub proceduralne to masz przechlapane, będziesz zmianiał dom a wcześniej zmieniałeś projekt :o

Edytowane przez zibuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składając projekt Tryb zgłoszenia różni się tym, że nie są powiadamiani sąsiedzi i jak po 30 dniach nie otrzymasz uwag to możesz budować. o

U mnie (w starym trybie) nie byli powiadamiani sąsiedzi, tylko "podmioty" na które wpływ ma działka (czyli zmiana jest stanu). I była to tylko Gmina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem tak ogólnie. W postępowaniu administracyjnym o pozwolenie na budowę stronami są właściciele graniczących nieruchomości. Tak jest w większości wypadków, żeby właśnie nie pominąć tych, którzy są w obszarze oddziaływania obiektu (co jest pojęciem nieprecyzyjnym) i żeby później nie wznawiać postępowania. Edytowane przez zibuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składając projekt musisz mieć wszytko jak do tej pory, (choć niektórzy twierdzą, że np można nie mieć projektów branżowych, jest trochę bałagan, zależy też od urzędu, każdy ma swoje wymagania), warunki, uzgodnienia itd. Tryb zgłoszenia różni się tym, że nie są powiadamiani sąsiedzi i jak po 30 dniach nie otrzymasz uwag to możesz budować. Co nie zmienia faktu, że możesz zostać wezwany do uzupełnienia, tak jak było do tej pory. Ogólnie jak wszytko jest ok to zyskujesz 35 dni.

Znajomy architekt twierdzi, że zmiana jest na gorsze, jest jeden poważny problem - wszelkie protesty (szczególnie jak są sprawy wątpliwe, czy sąsiad za wszelką cenę chce uprzykrzyć życie ;) ) odbywały się do tej pory na etapie pozwolenia. Teraz będziesz się boksował jak już rozpoczniesz budowę. A jak niechcący będą jakieś błędy projektowe lub proceduralne to masz przechlapane, będziesz zmianiał dom a wcześniej zmieniałeś projekt :o

 

Z tego co piszą to domy jednorodzinne będą realizowane na zgłoszenie z projektem budowlanym. Może źle rozumiem pojęcie projekt budowlany. Jak dla mnie to jest projekt domu który chcę postawić na danej działce z wszystkimi wymiarami, położeniem domu na działce, odległości itp. Ale w tym chyba nie ma warunków przyłączy. Budować się chce na jednej działce obok domu teściowej (dosłownie obok w odległości 3m) więc ogólnie prąd i gaz na działce mam ale gaz do domu nie będzie mi potrzebny więc co najwyżej będę musiał załatwić sobie osobne podejście prądu do swojego domku z osobnym łączem i licznikiem ale to myślę że nie będzie problemem bo główny słup jest też obok. I tylko mi prąd wystarczy. Więc nie zależy mi na tym aby latać tu i tam choćby z papierem że nie będę tego chciał. Studnie mi zrobi sąsiad który robi głębinówki wiec wodę będę miał, kanalizacja się ma robić za jakiś czas ale myślę o POŚce a jak nie to szambo jeżeli się nie zgodzą. Więc czy muszę mieć zapewnienia o mediach czy nie w zgłoszeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upałów bym nie chciał ale ciekaw jestem. Zastanawiam się nad żwirowcem zamiast reku i klimy. Pytanie na ile to wydajne. Patrząc na temperatury u Bartha chyba wystarczająco.

 

w zimie żwirowiec da Ci +2st a reku dmucha 14-18st więc i tak to za mało aby obniżyć zapotrzebowanie domu. GWC jest dobre do pozyskania trochę energii z gruntu ale to reku odzyskuje ciepło z domu.

Przy okazji gwc mam pytanie, jest może jakieś gwc które jakby nie potrzebuje prądu? Może głupie pytanie ale w rurowcu chyba potrzebne są wentylatory aby przepchać odpowiednią ilość powietrza przez wszystkie rury no chyba że nie trzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...