Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Tak przy okazji. Pewnie czytałeś blog karbona? Z reguły pisze mądre rzeczy ale jeżeli chodzi o GWC to niestety wyciąga błędne wnioski, bo założenia przyjął niewłaściwe. Fakt jest faktem, że GWC nawet najlepszy nie dogrzeje czy nie ochłodzi domu. By obniżyć lub podnieść temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni trzeba klimatyzacji lub systemu grzejnego. Pytaniem, którego sobie nie zadał jest czy w domu pasywnym albo energooszczędnym występuje potrzeba schładzania czy ogrzewania a jeżeli tak to w jakim zakresie. Wygląda na to, że w takich domach ilość energii dostarczona lub odebrana przez GWC jest wystarczająca do podtrzymania komfortowych warunków. Jakoś tego nie dostrzegł. :)

 

Czy mi się wydaje czy nagle potwierdzasz że w domu pasywnym gwc schłodzi dom do odpowiednich warunków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pierwszy sezon bez zimy to raczej powinieneś mieć wysokie temperatury. Może ten Tichelmann jest taki wydajny? Koszt bez rury to jakieś 2 tyś zdaje się? Dla mnie bomba.

 

Bomba z opóźnionym zapłonem .

Na metrze ,na zachód od Wisły temp. gruntu dochodzi pod 19oC. Tu mamy 13,2oC .Zostaje sierpień i podejrzenie,że nie wzrośnie znacznie powyżej 14oC ,bo nie pozwoli na to średnia dobowa. Zatem Barth sezon grzewczy rozpocznie ze znacznie niższą temp. pod domem .Co będzie zimą?Myślę,że przy ciągłej eksploatacji dla prawidłowej wentylacji ,będzie poniżej 8oC. Zatem delta i straty od 8oC. Czy aby na pewno warto dla kilkunastu dni upałów w porównaniu do 160dni chłodu ?Wątpię ,ocierając się o pewność. Ładowanie pod domem GWC jest absurdem energetycznym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu "nagle"? Źródła niechcianego ciepła w domu pasywnym w lecie bardzo wydajne nie są. Taki GWC jak ma Barth powinien sobie z nimi poradzić.

 

Albo to nie byłeś Ty albo zmieniłeś zdanie że gwc może poradzić sobie z schłodzeniem domu pasywnego. Więc sam widzisz że jak się dobrze osłoni okna to ten chłodek z ziemi powinien sobie z tym poradzić. Też nie pamiętam kto ale ktoś mi odradzał gwc pod domem a barth tak ma i chwalisz Jego gwc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bomba z opóźnionym zapłonem .

Na metrze ,na zachód od Wisły temp. gruntu dochodzi pod 19oC. Tu mamy 13,2oC .Zostaje sierpień i podejrzenie,że nie wzrośnie znacznie powyżej 14oC ,bo nie pozwoli na to średnia dobowa. Zatem Barth sezon grzewczy rozpocznie ze znacznie niższą temp. pod domem .Co będzie zimą?Myślę,że przy ciągłej eksploatacji dla prawidłowej wentylacji ,będzie poniżej 8oC. Zatem delta i straty od 8oC. Czy aby na pewno warto dla kilkunastu dni upałów w porównaniu do 160dni chłodu ?Wątpię ,ocierając się o pewność. Ładowanie pod domem GWC jest absurdem energetycznym .

Jak na razie to można tylko spekulować. Może będzie 8 st może nie. Nawet jak będzie, to moim zdaniem, wydając 2 tyś możemy zrezygnować z rekuperatora i klimatyzacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo to nie byłeś Ty albo zmieniłeś zdanie że gwc może poradzić sobie z schłodzeniem domu pasywnego. Więc sam widzisz że jak się dobrze osłoni okna to ten chłodek z ziemi powinien sobie z tym poradzić. Też nie pamiętam kto ale ktoś mi odradzał gwc pod domem a barth tak ma i chwalisz Jego gwc.
Nic takiego nie pisałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bomba z opóźnionym zapłonem .

Na metrze ,na zachód od Wisły temp. gruntu dochodzi pod 19oC. Tu mamy 13,2oC .Zostaje sierpień i podejrzenie,że nie wzrośnie znacznie powyżej 14oC ,bo nie pozwoli na to średnia dobowa. Zatem Barth sezon grzewczy rozpocznie ze znacznie niższą temp. pod domem .Co będzie zimą?Myślę,że przy ciągłej eksploatacji dla prawidłowej wentylacji ,będzie poniżej 8oC. Zatem delta i straty od 8oC. Czy aby na pewno warto dla kilkunastu dni upałów w porównaniu do 160dni chłodu ?Wątpię ,ocierając się o pewność. Ładowanie pod domem GWC jest absurdem energetycznym .

 

Ale nydar, zauważ, że przepływające powietrze przez GWC praktycznie go nie rusza. Zmiana temperatury w moim GWC następuje ze względu na ogrzewanie gruntu dookoła domu przez promienie słoneczne. A, że droga dla promieni słonecznych do mojego GWC jest długa (ponad 3 metry, bo GWC mam 1,5 metra od fundamentów i 1,5metra opaska) to i stabilność temperaturowa zachowana.

Skoro w lecie, na pełnych obrotach wentylatora gorące powietrze nie jest w stanie nagrzać GWC, to i w zimie go nie wychłodzi. Twierdzisz, że będę miał tam 8oC. OK, ale to będzie wynikało z szerokości strefy przemarzania, a raczej z szerokości opaski niż ze strumienia powietrza przelatującego przez niego.

 

Nie ma co gdybać. Zobaczymy do ilu oC "naładuje" się ten grunt pod domem i jak długo będę utrzymywał te temperatury. Będę podawał na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to możliwe że masz tak niska temp. u mnie nawet zimą pod domem jest w okolicy 14,5*C

a aktualnie tyle (wymienilem uszkodzony kabel)

Dokładam wykres od 01-02-2014 do 27-07-2015 temp pod domem

Ty masz trochę inna sytuację. Po pierwsze pojemność cieplna twojego gruntu jest dużo mniejsza niż żwirowca, po drugie przewodnictwo cieplne suchego gruntu jest słabe czyli opór spory. W efekcie grunt stale (przez cały rok) choć powoli nagrzewa się od podłogi bo wychładzanie przez fundamenty jest również bardzo powolne. W efekcie tworzy się pod domem bańka cieplna. U Bartha to niemożliwe, bo żwirowiec jest cały czas wentylowany. Średnie temperatury w lipcu wynoszą zaledwie 16 - 18oC. Te 5 K różnicy (13oC - 18oC) nie jest w stanie nagrzać żwirowca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz trochę inna sytuację. Po pierwsze pojemność cieplna twojego gruntu jest dużo mniejsza niż żwirowca

 

Nie prawda. Pojemność cieplna jego gruntu jest większa od mojego żwirowca o wielkość powietrza między ziarnami żwiru mojego GWC.

 

, po drugie przewodnictwo cieplne suchego gruntu jest słabe czyli opór spory. W efekcie grunt stale (przez cały rok) choć powoli nagrzewa się od podłogi bo wychładzanie przez fundamenty jest również bardzo powolne.

 

Z tym się zgadzam. Grunt cały rok ma nad sobą cieplejszą przegrodę - podłogę. U mnie pod domem tak ciepło jak u Krzyśka_BB nie będzie, ze względu na niższą temp. podłogówki oraz grubszą izolację. Dlatego zawsze będę miał niższą temp. zimą i latem od niego.

 

W efekcie tworzy się pod domem bańka cieplna. U Bartha to niemożliwe, bo żwirowiec jest cały czas wentylowany. Średnie temperatury w lipcu wynoszą zaledwie 16 - 18oC. Te 5 K różnicy (13oC - 18oC) nie jest w stanie nagrzać żwirowca.

 

czyli twierdzisz, że przypływ powietrza przez GWC zauważalnie go wychładza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz trochę inna sytuację. Po pierwsze pojemność cieplna twojego gruntu jest dużo mniejsza niż żwirowca, po drugie przewodnictwo cieplne suchego gruntu jest słabe czyli opór spory. W efekcie grunt stale (przez cały rok) choć powoli nagrzewa się od podłogi bo wychładzanie przez fundamenty jest również bardzo powolne. W efekcie tworzy się pod domem bańka cieplna. U Bartha to niemożliwe, bo żwirowiec jest cały czas wentylowany. Średnie temperatury w lipcu wynoszą zaledwie 16 - 18oC. Te 5 K różnicy (13oC - 18oC) nie jest w stanie nagrzać żwirowca.

 

Obecne lato na południu PL jest wyjątkowo gorące temperatury przez sporo dni przekraczały +35*C (oczywiście w cieniu)

średnia temp od 27-06 do 27-07 wyniosła +22,04*C - dane z elektrociepłowni.

Mój grunt to glina w moich terenach zero piasku, pojemność cieplna na pewno mniejsza niż żwiru / kamieni.

Temperatura mojej podłogówki zimą nie przekracza 24*C - obecnie latem dziś teraz podłoga ma 22,6*C

wewnętrzna powietrza 24,5*C. Fakt że mam słabszą izolację od gruntu ale bez przesady.

Wg mnie przy ciągłym przepuszczaniu powietrza przez takiego żwirowca latem powinien osiągnąć wyższe temp.

Albo strumień jest na tyle mały że żwir się nie ogrzewa lub coś nie halo z tym termometrem :)

średnia_22.jpg

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne lato na południu PL jest wyjątkowo gorące temperatury przez sporo dni przekraczały +35*C (oczywiście w cieniu)

średnia temp od 27-06 do 27-07 wyniosła +22,04*C - dane z elektrociepłowni.

Mój grunt to glina w moich terenach zero piasku, pojemność cieplna na pewno mniejsza niż żwiru / kamieni.

Temperatura mojej podłogówki zimą nie przekracza 24*C - obecnie latem dziś teraz podłoga ma 22,6*C

wewnętrzna powietrza 24,5*C. Fakt że mam słabszą izolację od gruntu ale bez przesady.

Wg mnie przy ciągłym przepuszczaniu powietrza przez takiego żwirowca latem powinien osiągnąć wyższe temp.

Albo strumień jest na tyle mały że żwir się nie ogrzewa lub coś nie halo z tym termometrem :)

 

Mój grunt to piaski. GWC dotychczas pracowało tylko w dzień, właśnie w te największe upały ale z maksymalnym strumieniem dla wentylatora EBM DV6224.

Temperaturę mierzę czujnikiem DHT22, ale może rzeczywiście on coś świruje (na to nie wpadłem), choć wątpię, bo rura na wyrzucie z GWC w upalne dni mocno rosi, czyli temp. poniżej punktu rosy a piwko omiatane tym powietrzem jest idealnie chłodne ;) Ale mam jeszcze kilka luźnych czujników DS18B20 to wrzucę do wyrzutni dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda. Pojemność cieplna jego gruntu jest większa od mojego żwirowca o wielkość powietrza między ziarnami żwiru mojego GWC.

 

 

 

Z tym się zgadzam. Grunt cały rok ma nad sobą cieplejszą przegrodę - podłogę. U mnie pod domem tak ciepło jak u Krzyśka_BB nie będzie, ze względu na niższą temp. podłogówki oraz grubszą izolację. Dlatego zawsze będę miał niższą temp. zimą i latem od niego.

 

 

 

czyli twierdzisz, że przypływ powietrza przez GWC zauważalnie go wychładza?

 

Krzysiek pisze o 24oC podłogi zimą,więc przyzwoicie . Będziesz miał podobnie.

I teraz ciekawa sytuacja w okresie grzewczym. Krzysiek ma 10cm.styro i 24oC/16 oC . Ty będziesz miał poniżej 8oC. Jaki sens jest pchać 30cm izolacji pod posadzkę. W Krzyśka izolacji nie ma szans na kondensację pary wodnej . W Twojej i owszem. Brak kondensacji to gwarancja stabilnej lambdy .Przy braku tej gwarancji,z lambdą może być za rok ,dwa..... różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda. Pojemność cieplna jego gruntu jest większa od mojego żwirowca o wielkość powietrza między ziarnami żwiru mojego GWC.
:) Masa ziemi gruntowej 1500 - 1800 kg/m3, masa żwiru 1700 - 2000 kg/m3.

czyli twierdzisz, że przypływ powietrza przez GWC zauważalnie go wychładza?
? Napisałem, że średnia różnica temperatur wnętrze domu - średnia temp powietrza zewnętrznego w lecie równa 8 K (13 - 18oC) nie jest w stanie w zauważalny sposób podnieść temperatury GWC. Wydaje się, że w lecie jest bardzo gorąco. Średnia temperatura w lipcu to jednak tylko max 18oC.

 

Napisałem też, że mechanizm transportu ciepła u ciebie i u Krzyśka jest zupełnie różny więc porównywanie temperatur nie ma większego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek pisze o 24oC podłogi zimą,więc przyzwoicie . Będziesz miał podobnie.

I teraz ciekawa sytuacja w okresie grzewczym. Krzysiek ma 10cm.styro i 24oC/16 oC . Ty będziesz miał poniżej 8oC. Jaki sens jest pchać 30cm izolacji pod posadzkę. W Krzyśka izolacji nie ma szans na kondensację pary wodnej . W Twojej i owszem. Brak kondensacji to gwarancja stabilnej lambdy .Przy braku tej gwarancji,z lambdą może być za rok ,dwa..... różnie.

 

Ale skądś ta temperatura się tam dostała, nieprawdaż ? :) Skąd jak nie poprzez straty przez podłogę ?

Pewnie w pierwszym sezonie grzewczym zapłacił podwójny rachunek za ogrzewanie a przez kolejne tylko tyle aby utrzymać tą temperaturę. Nie mniej jednak, ja też z czasem podniosę tą temperaturę pod domem, ale w znacznie dłuższym okresie czasu niż u Krzyśka.

 

Jeśli pod podłogą występują temperatury wyższe od średniorocznej temp. to oznacza, że ilość energii dostarczanej pod dom jest większy od ilości energii rozpraszanej w gruncie. To chyba logiczne.

 

Zauważcie, że moje temperatury powietrza wylatującego z GWC są tak naprawdę temperaturą gruntu ok. 1 metra licząc od izolacji podłogi. Poziom terenu mam jednak na równi z wylewką, więc tak naprawdę należałoby dodać jeszcze ok. 50cm (30cm styro i 20cm podłogi) do tej głębokości posadowienia GWC. Krzysiek natomiast mierzy temp. na -50cm pod podłogą, ale jaki to jest poziom względem gruntu na zewnątrz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......... Krzysiek natomiast mierzy temp. na -50cm pod podłogą, ale jaki to jest poziom względem gruntu na zewnątrz ?

 

Czujnik jest wsunięty od strony garażu wgłąb pod dom ~ 3m wiec jego faktyczne położenie to można powiedzieć poziom zero, a nawet lekki minus ponieważ na gruncie znajduja się obrzeża oraz podbudowa pod bruk jak i sama kostka - myślę że faktyczny poziom to jakieś -20cm

Dom wraz z garażem ma długość blisko 19m spadek terenu to jakieś 1,8m

proszę sie nie śmiać z rysunku :D

czujnik.jpg

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...