Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Przy takim panelu (60cm x 60cm, moc 350W, czyli 972W/m2) rzeczywiście temperatura musi być wysoka (wspomniane przez Ciebie 85 st. C). Zakładając straty pomieszczenia 10W/m2, i umieszczając ogrzewanie na całym suficie, wystarczą dużo niższe temperatury (25-30 st. C).

 

350W to 350W a nie 972W/m2. W tym ogrzewaniu całym sufitem zastanawia mnie jak to działa. W podłodze ogrzewa się podłoga a w suficie co? Nie słyszałem jeszcze o wylewce sufitowej:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli chodzi o ogrzewanie sufitowe, to chętnie bym je sobie zafundował, ale jest trudne w montażu i przez to droższe od podłogowego. Poza tym, jak już mam wybierać co takiego rozgrzać do 25-28 st C i z czego zrobić promiennik, to wolę mieć ciepło w giry. Dywan przeszkadza w propagacji energii, ale daje poczucie ciepła w nogi. Sterownik określając czas działania elementu grzewczego siłą rzeczy uwzględnia opór cieplny wykładziny.

 

Sufit ogrzewa podłogę a ta powietrze. Tyle, że wylewka i grunt są chłodniejsze. Montaż... Ja wolę sufitowe z inwertera bez rur. Img_0901 (1).jpg Nawet splitem 2.5 czy 3.5kW ogrzewa / chłodzi Pan przestrzeń między gk a izolacją, nie ma tańszej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

350W to 350W a nie 972W/m2. W tym ogrzewaniu całym sufitem zastanawia mnie jak to działa. W podłodze ogrzewa się podłoga a w suficie co? Nie słyszałem jeszcze o wylewce sufitowej:no:

 

Podczerwień nie ogrzewa powietrza, tylko podłogę, a ta ogrzewa powietrze. Ogrzewanie powierzchni podłogi a nie wylewki jest efektywniejsze, czyli tańsze. A chłodzenie "z góry" bez porównania lepsze. Dlatego, ci co wiedzą jak działa pompa ciepła ( nie jest to urządzenie grzewcze tylko pompa transportująca ciepło z wartości niższych do wyższych) montują powierzchniowe sufitowe. Ci co nie znają się na ciepłe, zalewają rurki w wylewce.

Do wylewki daje się kable, te są na 100% grzewcze.

Zapyta Pan dlaczego kable... Otóż najgłupszym rozwiązaniem jest centralne ogrzewanie. Jeżeli pompa ciepłą ( czy nawet kotłownia ) ma grzać przy +5 i - 30-tu, to musi być przewymiarowana. Na słabych uczelniach, dopuszczają stosowanie centralnego w budownictwie, ale tylko tam, gdzie uczelnie są finansowane przez sprzedawcę energii. No i są po prostu słabe.

Normalnie ( efektywniej i taniej ) jest robić mały inwerter, który jest bardziej efektywny, a w razie syberyjskich mrozów poniżej -25 st.C prąd zacznie pobierać ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na słabych uczelniach, dopuszczają stosowanie centralnego w budownictwie, ale tylko tam, gdzie uczelnie są finansowane przez sprzedawcę energii. No i są po prostu słabe.

 

Panie Tomaszu moze Pan podac listę uczelni w Polsce które nie są finansowane przez sprzedawcę energii, albo inaczej listę tych uczelni które nie są słabe i nie dopuszczają do centralnego ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wylewki daje się kable, te są na 100% grzewcze.

Zapyta Pan dlaczego kable... Otóż najgłupszym rozwiązaniem jest centralne ogrzewanie. Jeżeli pompa ciepłą ( czy nawet kotłownia ) ma grzać przy +5 i - 30-tu, to musi być przewymiarowana. Na słabych uczelniach, dopuszczają stosowanie centralnego w budownictwie, ale tylko tam, gdzie uczelnie są finansowane przez sprzedawcę energii. No i są po prostu słabe.

Normalnie ( efektywniej i taniej ) jest robić mały inwerter, który jest bardziej efektywny, a w razie syberyjskich mrozów poniżej -25 st.C prąd zacznie pobierać ogrzewanie.

 

Z drugiej strony promuje Pan PC o pracy na 30-50% możliwości ,bo są bardziej sprawne. Rozumiem ,że przewymiarowana PC z max. mocą na -25/30oC a jak takich mrozów nie będzie to praca na 30-50% mocy max. To ja się pytam,po co te kable w podłodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony promuje Pan PC o pracy na 30-50% możliwości ,bo są bardziej sprawne. Rozumiem ,że przewymiarowana PC z max. mocą na -25/30oC a jak takich mrozów nie będzie to praca na 30-50% mocy max. To ja się pytam,po co te kable w podłodze?

Postaram się Panu to prosto wytłumaczyć, bo wiem z doświadczenia, jakie ma Pan problemy z fizyką.

Małe urządzenia są bardziej efektywne. Bardziej dopasowane. Na większość domów potrzeba około 4000kWh, sezon grzewczy to około 4000 h - optymalne więc byłoby urządzenie pracujące na 30% i dające około 1000W.

W większych pompach jest niższy COP a efektywność przy wydatku 1kW znacznie spada.

Poza tym - komfort i cena przemawia za niecentralnym ogrzewaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczerwień nie ogrzewa powietrza, tylko podłogę, a ta ogrzewa powietrze. Ogrzewanie powierzchni podłogi a nie wylewki jest efektywniejsze, czyli tańsze. A chłodzenie "z góry" bez porównania lepsze. Dlatego, ci co wiedzą jak działa pompa ciepła ( nie jest to urządzenie grzewcze tylko pompa transportująca ciepło z wartości niższych do wyższych) montują powierzchniowe sufitowe. Ci co nie znają się na ciepłe, zalewają rurki w wylewce.

Do wylewki daje się kable, te są na 100% grzewcze.

Zapyta Pan dlaczego kable... Otóż najgłupszym rozwiązaniem jest centralne ogrzewanie. Jeżeli pompa ciepłą ( czy nawet kotłownia ) ma grzać przy +5 i - 30-tu, to musi być przewymiarowana. Na słabych uczelniach, dopuszczają stosowanie centralnego w budownictwie, ale tylko tam, gdzie uczelnie są finansowane przez sprzedawcę energii. No i są po prostu słabe.

Normalnie ( efektywniej i taniej ) jest robić mały inwerter, który jest bardziej efektywny, a w razie syberyjskich mrozów poniżej -25 st.C prąd zacznie pobierać ogrzewanie.

 

Z artykułów które przesłał henok wiem że wszystko promieniuje ale myślę że skutecznie jest jak promieniowanie wytwarzane jest przy wysokiej temperaturze powierzchni. Rurki w suficie nie będą miały większej temperatury jak 35st a panel promiennika grzewczego 85-95st i lepiej taki ogrzeje. A jak niby kable mają grzać w suficie? Nie spalą się jak nie będą miały gdzie oddać nadmiaru ciepła? Bo zatopione w wylewce ogrzeją wylewkę a w suficie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się Panu to prosto wytłumaczyć, bo wiem z doświadczenia, jakie ma Pan problemy z fizyką.

Małe urządzenia są bardziej efektywne. Bardziej dopasowane. Na większość domów potrzeba około 4000kWh, sezon grzewczy to około 4000 h - optymalne więc byłoby urządzenie pracujące na 30% i dające około 1000W.

W większych pompach jest niższy COP a efektywność przy wydatku 1kW znacznie spada.

Poza tym - komfort i cena przemawia za niecentralnym ogrzewaniem.

 

Zatem skoro ma pracować optymalnie na 30% ,to co się stanie złego jak w mrozy -25oC popracuje przez kilka godzin/dobę na 90-100%? Po co kable w podłodze 100W/m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z artykułów które przesłał henok wiem że wszystko promieniuje ale myślę że skutecznie jest jak promieniowanie wytwarzane jest przy wysokiej temperaturze powierzchni. Rurki w suficie nie będą miały większej temperatury jak 35st a panel promiennika grzewczego 85-95st i lepiej taki ogrzeje. A jak niby kable mają grzać w suficie? Nie spalą się jak nie będą miały gdzie oddać nadmiaru ciepła? Bo zatopione w wylewce ogrzeją wylewkę a w suficie?

 

Może jeszcze raz... z życia nie artykułów

- sufit u mnie przy 23 st.C dochodzi do temperatury 27 st.C

-kable są do podłogi

- wszędzie odradzam montaż rurek, bo nie ma głupszego ogrzewania niż hydrauliczne, dodaje tylko, że jeżeli ktoś koniecznie chce mieć tak głupie ogrzewanie, to niech je przynajmniej poprawnie wykona. Rurki z sufitu lepiej grzeją i chłodzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku odpowiedz wreszcie. Skoro ogrzałem swój dom tak negowaną przez ciebie pompą gruntowa, głupim ogrzewaniem hydraulicznym w podłodze za 700zł, to ile bym zapłacił grzejąc twoim systemem???

 

Źle postawione pytanie, powinno ono brzmieć.

Ile bym zapłacił w sklepie Tomka za z zestaw do grzania sufitu i kabli w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowie Pan Panie Tomaszu? Czy tradycyjnie na niewygodne tematy cisza?

 

Bardzo dokładnie Panu odpowiedziałem. W naszym klimacie domy powinny mieć system ogrzewania. Sama klimatyzacja nie wystarczy. Ogrzewanie centralne jest jednym z głupszych pomysłów ludzkości. Produkuje zawsze więcej ciepła niż potrzeba.

Kable z termostatami, czy grzejniki z termostatami, pozwalają się na bardzo dokładną regulację i zużycie dokładnie tyle ile potrzeba, Poza tym obniżają koszty instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...