Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie stosuje się w domach promienników cieplejszych od temperatury ciała. Instalacja służy do tego, by sobie ustawić temperaturę. Dlatego nie ma sensu stosować hydraulicznego ogrzewania.

 

To dobrze że wszechświat pana nie słuchał o by słońce nie mogło świecić i ogrzewać bo za gorące. Nic panu o ogrzewaniu hydraulicznym nie pisałem wiec nie musi Pan mi tego wątku przytaczać. To kable w wylewce są dobre bo grzeją podłogę a potem resztę a promienniki które od razu grzeją tą resztę są złe? Czy są temu złe bo nie ma Pan ich na swojej półce sklepowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to drogo mistrzu,

mój kocioł na ekogroszek 8000 zł

podłogówka wodna PEX 1000 zł

grzejniki 1000zł

 

Miesięcznie CO + CWU wychodzi 360zł, razy pięć miesięcy =1800zł sezon.

Dom durszlak, styropian 10 cm na całości, dach 15cm wełny.

 

Na 150m2 masz grzejniki za 1000zł i rurki za 1000zł? Sorry ale teraz kłamiesz jak z nut. a Podłączenie tego itp to za darmo miałeś? Rurka tania ale przejściówki itp już nie a na duży dom trochę się tego nazbiera. Nie wierzę że za 2000zł zrobiłeś całą instalację w domu nie licząc pieca bo jego koszt napisałeś 8k ale do niego tez trzeba podłączyć wszystko itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ok 1000zł kupisz 50'' TV plazmowy Panasonica o mocy 485W ;) Nie dość, że grzeje to jeszcze można coś pooglądać :)

 

Ale pisałem że w domu pasywnym do ogrzewania ma służyć słońce i zyski bytowe a promienniki wtedy jak to nie wystarcza. Temu też dobry dom pasywny powinien być uszyty na miarę a nie dwa razy za duży byle był. W mniejszym będą działać te same zyski bytowe co w większym więc logiczne ze mniejszy się od tego nagrzeje a większy już będzie miał trudniej. Pisałem też że dom pasywny jest dla przeciętnych ludzi którzy chcą tanio i dobrze. Bogatszemu nie zależy bo ma kasę aby za wszystko zapłacić i może sobie pozwolić na wymyślny domek z eko nowinkami technicznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moze.... bo tam sie dowie ze klamie... ze ludzie nie zawsze maja bufory, ze istnieja PC P/W z Inverterem ( od dawna ) i ze sa niskie rachunki bez jego

bajtloczenia ´.

 

Jego swiat by sie zapadl.... albo by musial wszystkich nazwac klamcami....

 

tu inny smaczek z watku...

 

Ja> Ja sie nie pytam co pan slyszal. Ja sie pytam czy Pan twierdzi ze wybudowal pierwszy dom pasywny w Europie ( juz w 1990r ) i zainstalowal pierwszy rekuperator?

TB> Tak .

 

Ja> Rozumiejm ze wszelkie dane i informacje w necie, w prasie to klamstwa o domach <15kWh/m2

TB> Tak ( przynajmniej te które były publikowane ) Projektanci domów rzeczywiście pasywnych i użytkownicy nie chcą być obrażani i atakowani. Kiedyś podałem inwestora i biuro projektów - to taki był na nich atak, że wydali oświadczenie że to nie oni.

 

 

Na fm juz podawalem model i zdjecia reku ktore pracuje w domu rodzinnym od 1985... Normalny z fabryki....nie z pudelek po ciasteczkach i ze sklejki, TB swoj sklepal w bodajze 1990r twierdzac ze jest pierwszy na swiecie... BO NIKT TEGO NIE ROBIL

 

Jak TB pisze ze w Skandynawi nie daja wiecej izolacjii w sciany i strop anizeli grunt to nie daja i juz.

A te domy co stoja i tak maja nie istnieja... Bo kto glupi sciany izoluje....

 

Takze Panowie... swiat klamie, ludzie klamia a on chce nas zbawic swoja prawda i rozwiazaniami , COP'ami i kablami ;)

 

:)

 

Tak fajnie wszystko ujmujesz że idzie się uśmiać z tego stylu pisania. Najgorsze jest to że prawdę piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 150m2 masz grzejniki za 1000zł i rurki za 1000zł? Sorry ale teraz kłamiesz jak z nut. a Podłączenie tego itp to za darmo miałeś? Rurka tania ale przejściówki itp już nie a na duży dom trochę się tego nazbiera. Nie wierzę że za 2000zł zrobiłeś całą instalację w domu nie licząc pieca bo jego koszt napisałeś 8k ale do niego tez trzeba podłączyć wszystko itp.

 

 

Podłogówkę (salon i kuchnia) sam kładłem, sam łączyłem, złączki nie są takie drogie.

Zestaw do grzania rurek kosztuje 150zł w jeden dzień zgrzejesz jedno piętro, łączy się toto łatwiej niż klocki Lego.

Piękna i przyjemna robota. No dolicz te tego co pisałem jeszcze 400zł na wszystkie kolanka i inne duperele.

A teraz policz ile by mnie kosztowało grzanie promiennikami,

Z resztek pensji bym na ogrzewanie nie wyrobił.\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego się tak Panowie chwalicie głupotą i brakiem wiedzy? Co to za moda? Im mniej wiem tym więcej mam do napisania.

Ech Tomek Tomek, toć pokazałem Ci że rachunki mam 1800zł w sezonie, co jest <<2000zł a Ty mi tu głupotę zarzucasz.

Pojechałbym to Twej budy i wyzwał Cię na pojedynek na topory, lecz te czasy dawno przeminęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 150m2 masz grzejniki za 1000zł i rurki za 1000zł? Sorry ale teraz kłamiesz jak z nut. a Podłączenie tego itp to za darmo miałeś? Rurka tania ale przejściówki itp już nie a na duży dom trochę się tego nazbiera. Nie wierzę że za 2000zł zrobiłeś całą instalację w domu nie licząc pieca bo jego koszt napisałeś 8k ale do niego tez trzeba podłączyć wszystko itp.

 

Przecież można! Kupi się na złomie, pali się śmieciami i wyjdzie tanio. Zwłaszcza jak ostatniej zimy ogrzewania było praktycznie zbędne.

Mój znajomy kupił sobie używanego saba 2.3 litra benzyna, do czasu aż go sprzedał, palił 7/100km i się nic nie psuło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówkę (salon i kuchnia) sam kładłem, sam łączyłem, złączki nie są takie drogie.

Zestaw do grzania rurek kosztuje 150zł w jeden dzień zgrzejesz jedno piętro, łączy się toto łatwiej niż klocki Lego.

Piękna i przyjemna robota. No dolicz te tego co pisałem jeszcze 400zł na wszystkie kolanka i inne duperele.

A teraz policz ile by mnie kosztowało grzanie promiennikami,

Z resztek pensji bym na ogrzewanie nie wyrobił.\

 

Bo promienniki pisałem że w domach o małych potrzebach się nadają wiec takich 1-2l.

Rurki od podłogówki łączy się tez do jakiegoś rozdzielacza czy coś takiego. Trzeba też to podłączyć do kotła czy pompy. Też pod piec trzeba mieć kotłownię więc dodatkowe jakieś 3-5m2 powierzchni z wentylacją grawitacyjną. W domu pasywnym nie potrzeba kotłowni a jedynie wystarczy jakieś małe pomieszczenie gospodarcze na reku i pompę do wody i można tam trzymać różne klamoty bo się nie nasyfi jak od pieca.

Jestem ciekaw jak Ci działa podłogówka z kaloryferami w połączeniu z piecem na ekogroszek?? Podłogówka najlepiej jak jest niskotemperaturowa (do 35st) a grzejniki za to muszą mieć więcej. Co Ci moduluje te temperatury? Ciężko uwierzyć że paląc ekogroszkiem tak mało tego schodzi bo ekogroszek tanie nie jest. No chyba ze masz mały domek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy, jego posty sa... Ale jego stan jest powazny. Tyle ze nic nie mozna zrobic jezeli sam nie poprosi o pomoc.

On problemu nie widzi... A ten watek to tylko % jego akrobacji cieplowniczych. Slyszalem ze na innych forach ma nawet wieksza jazde.

Moze jest szczesliwy w swojej nieswiadomosci, i zielonym baraku (zielony uspokaja ponoc )

 

Czasami jak babcia czy dziadek są niepoczytalni umysłowo to można ich sądownie ubezwłasnowolnić i w ten sposób zmusić do leczenia. Może jak wszyscy zbierzemy podpisy aby wyleczyć Tomasza to coś w tym kierunku drgnie?? Najlepiej jak ktoś kto się na tym zna by się wypowiedział. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo promienniki pisałem że w domach o małych potrzebach się nadają wiec takich 1-2l.

Rurki od podłogówki łączy się tez do jakiegoś rozdzielacza czy coś takiego. Trzeba też to podłączyć do kotła czy pompy. Też pod piec trzeba mieć kotłownię więc dodatkowe jakieś 3-5m2 powierzchni z wentylacją grawitacyjną. W domu pasywnym nie potrzeba kotłowni a jedynie wystarczy jakieś małe pomieszczenie gospodarcze na reku i pompę do wody i można tam trzymać różne klamoty bo się nie nasyfi jak od pieca.

Jestem ciekaw jak Ci działa podłogówka z kaloryferami w połączeniu z piecem na ekogroszek?? Podłogówka najlepiej jak jest niskotemperaturowa (do 35st) a grzejniki za to muszą mieć więcej. Co Ci moduluje te temperatury? Ciężko uwierzyć że paląc ekogroszkiem tak mało tego schodzi bo ekogroszek tanie nie jest. No chyba ze masz mały domek.

 

Piec chodzi permanentnie na 55 st C,

Parter podłogówka przez zawór 4 drożny temperatura ustawiona na ok 35-37 stopni, powrót przez zawory termostatyczne ustawione na 22 st. C.

Woda do grzejników na piętro wchodzi sama, grawitacyjnie, ciepła sama pcha się na górę.

Dom ma w podstawie ok 100m w tym garaż i kotłownia, góra też ok 100m minus "klatka schodowa" Łącznie 140 m2 powierzchni użytkowej, w garażu bez ogrzewania było ok 15-16 stopni.

Dlaczego wychodzi tanio? no po prostu:

20 kg ekegroszku który ma 20MJ/kg to 400MJ, taki worek w Castoramie kosztuje 12zł czyli zamieniamy MJ na kWh -> 400/3,6 = 111,1 kWh

Czyli skoro 111,1 kWh siedzące w 20kg worku kosztuje 12zł, to 1 kWh kosztuje 10, 8 grosza, ot cała tajemnica zawarta w ekogroszku.

Minusem jest syf w kotłowni, czyszczenie pieca i dosypywanie do podajnika.

Gdybym dziś będąc taki "mądry" budował dom, to bym dał izolacji 60cm w ściany, 120cm w sufit, 40 w podłogę i ogrzewał dom ciepłem słonecznym...no i nie miał bym kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec chodzi permanentnie na 55 st C,

Parter podłogówka przez zawór 4 drożny temperatura ustawiona na ok 35-37 stopni, powrót przez zawory termostatyczne ustawione na 22 st. C.

Woda do grzejników na piętro wchodzi sama, grawitacyjnie, ciepła sama pcha się na górę.

Dom ma w podstawie ok 100m w tym garaż i kotłownia, góra też ok 100m minus "klatka schodowa" Łącznie 140 m2 powierzchni użytkowej, w garażu bez ogrzewania było ok 15-16 stopni.

Dlaczego wychodzi tanio? no po prostu:

20 kg ekegroszku który ma 20MJ/kg to 400MJ, taki worek w Castoramie kosztuje 12zł czyli zamieniamy MJ na kWh -> 400/3,6 = 111,1 kWh

Czyli skoro 111,1 kWh siedzące w 20kg worku kosztuje 12zł, to 1 kWh kosztuje 10, 8 grosza, ot cała tajemnica zawarta w ekogroszku.

Minusem jest syf w kotłowni, czyszczenie pieca i dosypywanie do podajnika.

Gdybym dziś będąc taki "mądry" budował dom, to bym dał izolacji 60cm w ściany, 120cm w sufit, 40 w podłogę i ogrzewał dom ciepłem słonecznym...no i nie miał bym kotłowni.

 

To Ci powiem od razu że nawet taka izolacja nie zapewni Ci że byś się cały czas dogrzał słoneczkiem. Założenie które przedstawiałem pozwoliły na zapotrzebowanie 8kWh/m2 ale obciążenie cieplne 16W/m2 a obciążenie pokazuje jakiej mocy musisz mieć źródło ciepła aby w określonych warunkach utrzymać zadaną temperaturę. Więcej izolacji pomaga ale to jest o 0,2W/m2 a żeby działać typowo na słońcu i zyskach bytowych to być musiał zejść z tym obciążeniem poniżej chyba 8W/m2 a nie wiem czy to jest możliwe. Dla parterówki na pewno nie. Podejrzewam że to jest możliwe w dużych budynkach kilkupiętrowych gdzie mając mieszkanie w środku ma się tylko jedną ścianę zewnętrzną. Wtedy może to się udać zrobić przy dobrym ociepleniu. Poza tym jest to chyba niemożliwe. Ponoć czołgista ma sposób ale nie chce zdradzić jaki.

Może i tanio ekogroszkiem ale ja wole coś o czym nie muszę się martwić. Jednym to sprawia przyjemność gonić do pieca a ja wolę odpoczywać w tym czasie. Już mi wystarczy że w obecnym domu trzeba gonić do kotłowni i wiem że w nowym domu tego dziadostwa nie chcę widzieć. Może samo rozpalenie w piecu nie jest trudne ale trzeba to robić, trzeba drzewo zbierać i ciąć i gdzieś składować, muł trzeba przed domem zwalić i od czasu do czasu znosić po trochę do kotłowni itd. Przy ekogroszku mniej zabawy ale też coś tam jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...