Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Chłopaki, nie można generalizować. Izolowanie od wewnątrz jest to możliwe, jest tanie, i jest proste. Nie wiem dlaczego przedstawiacie tak mocno negatywne opinie. Nie warto wytłumaczyć w czym rzecz ?

 

Czysty dom izolowany od środka, goły mur i izolacja od środka. Wystarczy szczelina kilka cm w paroizolacji by szlag trafił kawał ściany i izolacji. To mnie w tej technologii zniechęca .Tylko to i aż to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie masz racji. Brzęczkowski głupoty gada. Belki stropowe na styku z zimnym murem będą stale wilgotne. Skończy się to prędzej czy później zgnilizną.

 

Belki stropowe można przełożyć jakąś gumą, np. EPDM. I takie zalecenia miałem przy wiązarach niezależnie od miejsca izolacji.

 

Nieprawda. :) W domach z izolacją od zewnątrz nie ma bariery paroszczelnej. Para lata wte i we wte

 

Przecież ja nie mam bariery paroszczelnej. Sprawdź sobie współczynnik dyfuzji EPS'a i BK. Jak wg ciebie powinna być kolejność umieszczania takich materiałów ?

 

A co kazało ci dołożyć te 6 cm? Czyżbyś nie ufał tym 20 cm od wewnątrz? Może jednak wziąłeś pod uwagę możliwość przemarzania ścian? Nie masz już domu z izolacją od wewnątrz. Te 6 cm zmienia w sposób istotny parametry twoich ścian. Nie rozumiem czemu zamiast tych 6 cm nie dałeś 26cm i nie robić nic od wewnątrz.

 

perm, co ty piszesz ? Gdybym dał 26cm wełny na zewnątrz to nie miałbym ciągłości izolacji podłoga-ściana. A te 6cm dodałem, bo i tak robiłem stelaż pod elewację drewnianą. Prawdą jest, że te 6cm poprawia parametry wilgotnościowo-temperaturowe ściany. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby te 6cm dokleić do 30cm styro klejonego na zewnątrz.

 

Nie żartuj. :) Przykleiłeś płyty GK bezpośrednio do styro? A jak połączyłeś ściany działowe z zewnętrznymi? Pomyśl jeszcze, że chcesz zrobić poddasze. Jak to u siebie zrobisz?

 

Ja akurat stosuje płyty magnezowe. Tak, kleje je bezpośrednio do styro. Ściany działowe dochodzą jedynie do styro, a płyty magnezowe doklejam prostopadle to ścian działowych. Wejście na poddasze też robię ;) Niedługo będą zdjęcia w dzienniku.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zaprojektujesz pod to dom. Nie może być w pełni murowany. Jak już to chyba lepiej zrobić szkieleciaka niż na siłę izolować od wewnątrz.

 

Tak, to prawda, że dom pod izolację od wewnątrz musi być "specjalnie" zaprojektowany. Można też zrobić szkieleciaka, ale nie wyobrażam sobie zrobić szkieletu ściany o grubości 50cm lub wyższej (U=0,08) .... Tanie to nie będzie.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przybliżę... pewnego dnia zrozumiałem że to co robili inni w kwestii budownictwa czy też instalacji nie musiało być zawsze właściwe i pewnego dnia zacząłem eksperymentować by móc innym zaoferować prawdzie termomodernizacje czy nowe domy tanie w utrzymaniu. A polem doświadczalnym było i nadal jest moje własne podwórko. Dlatego jak o czymś piszę to nie z powodu wyimaginowanych teorii ale praktyki i doświadczeń. Co do 3 razy mniejszych opłat to ja akurat jestem przykładem osoby która praktycznie pozbyła się tradycyjnego centralnego opartego na gazie co automatycznie przełożyło się na mniejsze rachunki. Grzeję u siebie pompą powietrze-powietrze a w razie "W" grzejniki elektryczne. Aha, żeby nie było, że chodziło do szkoły Brzeczkowskiego :). Tak się sklada, że zainspirowały mnie klimaty i ludzie rodem z USA czy Kanady oraz Nowej Zelandii :).

 

możesz podać szczegóły odnośnie tego jak Twoje rachunki obniżyły się 3x? mogłeś przecież grzać prądem i przy przejściu na pompę ciepła powietrze-powietrze faktycznie rachunki mogą spaść nawet 3x podczas łagodnej zimy jaką mieliśmy ostatnio ;)

Jaki dom - ile m2? jak ocieplony itp? chętnie poczytam - i pewnie wielu innych też :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, nie można generalizować. Izolowanie od wewnątrz jest to możliwe, jest tanie, i jest proste. Nie wiem dlaczego przedstawiacie tak mocno negatywne opinie. Nie warto wytłumaczyć w czym rzecz ?

 

Możliwe jest ale czy będzie tanie to się okaże. Masz styro od środka, jak chcesz pociągnąć po nim kable elektryczne? No chyba że masz jakiś sposób bezprzewodowy. Nawet głupie zamocowanie kontaktu w styropianie mi się nie widzi, lub powieszenie szafki na ścianie. Płyta magnezowa ma chyba 12,5mm grubości a kołki są zazwyczaj dłuższe a te typowe jak do płyt gk są dobre pod warunkiem że jest przestrzeń instalacyjna aby nie niszczyło to styropianu. A jak będziesz robił badanie kamerą termowizyjną? Od środka czy zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3Z Twój dom jest ze wszech miar specyficzny- i nie bierz do Siebie uwag odnośnie izolowania od środka.

To wymaga i zawsze będzie wymagało odpowiedniego projektu i trochę ogarnięcia.

 

W "klasycznym" domu murowanym, ze stropami żelbetowymi /drewnianymi/ itp nie wyobrażam sobie tego ..

po prostu jest to nie ekonomiczne. Każda ściana wewnętrzna robi się zespołem narożników... czyli zwiększa się bardzo mocno wymiana 2D w takim domu ..

choć by 30cm izolacji ..bez ucięcia ściany działowej od zewnętrznej .. rzopa. Każda ściana wchodząca do ściany zewnętrznej, to jak by balkon, tak samo strop, tego robi się w domu cała masa- choć by właśnie ze względu na geometrię- jest to bez specjalnego projektu złe.

Kolejna sprawa 3D mostki termiczne.

 

Tak, to prawda, że dom pod izolację od wewnątrz musi być "specjalnie" zaprojektowany. Można też zrobić szkieleciaka, ale nie wyobrażam sobie zrobić szkieletu ściany o grubości 50cm lub wyższej (U=0,0 .... Tanie to nie będzie.
we'll see soon .

 

Przy pompie ciepła - można zjechać ogrzewając - prądem " bo to prąd napędza sprężarkę i to jego koszt się liczy" zejść do poziomu około gazowego ..

mam też pompę split i w pogotowiu nagrzewnicę 9kW wygoda i szybkość .. ale ekonomia ? może ciut drożej jak gazem .. by wyszło ..

ale gazu nie mam .. a to mam ..

 

 

Do termomodernizacji - polecanie izolacji od środka - tylko w wyjątkowych przypadkach, ściśle uzasadnionych ..

a gadanie że to zawsze lepsze od zewnętrznej .. jest pospolitym szkodnictwem.

 

A i detal balkonu .. bo coś było że gdzie ten

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to ten gorszy detal?

 

Widać na kolorach .. przy -5 temp powierzchni pod płytą balkonu .. to jest fragment gdzie jest tylko "goły" żelbet ..

U tego fragmentu to 3,4 W/m2K .. a cały ten detal . liczać 5,5 ? 6m długości w głąb rysunku traci tyle co ma tracić cała moja przyszła chałupa .. i na tym się skupiam .. zresztą jest w DB.

 

Podsumowując- izolacja od środka w domach do tego nie przewidzianych, tylko w wyjątkowych okolicznościach. inaczej tworzy się tylko masa dodatkowych mostków liniowych/ przestrzennych. A nie o to chodzi, a już totalnym nieporozumieniem jest brak amortyzacji szoków termicznych...

chcecie mieć samochody bez baków, organizmy bez tkanki tłuszczowej, chcecie mieć układy moczowe bez pęcherza, ziemię bez oceanów.. bo akumulacja jest zła?

amortyzatory - bez tłumików- same sprężyny .. bo jeden wpadł TB i zaczynał gaworzenie o

jakiś odbiornikach .. co ten Pan wie ? a może wie - ale duma mu nie pozwala przyznać się że bajki sprzedaje. Jeszcze aż tak młody nie jestem - aby nie kojarzyć budownictwa z lat 90 ... i to co przestawia Pan TB jawi się jak baja ..

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz już ktoś mnie się pytał jak to od środka ocieplić i jeszcze szczelnie z przewodami itd. Zainteresowanych zapraszam to katalogu http://www.isover-airtightness.com/downloads/ISOVER_VARIO_Airtightness_System_Brochure.pdf od strony 16. Jak ktoś biegle angielski ma opanowany to można poczytać cały pdf.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz podać szczegóły odnośnie tego jak Twoje rachunki obniżyły się 3x? mogłeś przecież grzać prądem i przy przejściu na pompę ciepła powietrze-powietrze faktycznie rachunki mogą spaść nawet 3x podczas łagodnej zimy jaką mieliśmy ostatnio ;)

Jaki dom - ile m2? jak ocieplony itp? chętnie poczytam - i pewnie wielu innych też :)

 

Jako ze oszczedny Grzes mieszka w Bochni, a to całkiem niedaleko ode mnie, to chetnie sie tam wybiorę i sprawdze na miejscu. Na pewno Grzes nic nie ukryje.

Jezeli dostanę zaproszenie nie omieszkam zdac relacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a gadanie że to zawsze lepsze od zewnętrznej .. jest pospolitym szkodnictwem.

 

A i detal balkonu .. bo coś było że gdzie ten

 

Nie mam nic przeciwko izolacji od zewnątrz o ile stanowi ona całość. Czyli fundament izolowany na po obu stronach plus stopa. Na to może iść potem styropian na ściany. Nie inaczej. Ale według mnie - moje prywatne odczucie to izolacja od wewnątrz daje lepszy komfort, nie chcemy bowiem wypuszczać ciepła prawda? A po co mam grzać ścianę, akumulacja? Przecież chcę tyle ciepła ile mi potrzeba a nie nad wymiar. Ale to moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze oszczedny Grzes mieszka w Bochni, a to całkiem niedaleko ode mnie, to chetnie sie tam wybiorę i sprawdze na miejscu. Na pewno Grzes nic nie ukryje.

Jezeli dostanę zaproszenie nie omieszkam zdac relacji.

 

Ależ nie widzę przeszkód aby pewnego dnia umówić się na kawę! To może jak zacznie nieco mrozić się umówimy? Będziemy w kontakcie w takim razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu są odpowiedzi -

pierwszy obrazek to fundament Nydara - raczyłem kiedyś liczyć .. nie zgorszy od alterenatywnej płyty fu. później dom drewniany narożnik izolowany wewnątrz ..

izolacja z zewnątrz kolejny obrazek i wewnątrz .. widać kolorkami ..

na dwóch ostatnich widać jeszcze jedną sprawę .. temp elementu, jak widać

drewno jest dość nagrzane - dla przypomnienia deska 7cm opowiada 24cm BK odmiany 400..

jeśli patrzeć na pojemność cieplną.

 

Oczywiście - energia = cosntans przez wzgląd na U ściany .. a to nie ma względu na układ warstw .. ale ma za to na geometrię - rzutowanie .. narożniki biją po kieszeni.

bo każdy jest "wypukły" tego wtedy uzbiera się sporo.

Jak pisałem .. jeśli mam 20 ton betonu .. to jego rozładowanie o 5 st da / zatrzyma tyle energii, ale później tyle dokładnie trzeba uzupełnić .. i w uzupełnieniu jest sekret ..

właśnie wykorzystanie tu zysków wszelakiego typu .. tak aby ten proces był naturalny ..

dokładnie jak w lecie .. dobrze licząc bez zysków -żadnych, blaszany garaż cały rok potrzebował by ogrzewania ..nawet w lipcu ...

to energia ze słońca - jej 'nadmiar' daje to że C.O jest wyłączone przez pół roku.

Wchodzę do "starego" budynku - na zewnątrz +35 a w środku ? bez klimy super

chłodek .. owszem - jeśli by się nagrzał .. to później równie ciężko wygnać to ciepło - co nagrzać .. to jest = i zawsze będzie równe.

 

to gdzie tkwi problem ? w tym że można i trzeba wykorzystać to tak .. aby proces ładowania przebiegał samoczynnie - to nazywa się pasywnością.

 

Jeśli dziś słońce naładuje mi dom ciepłem .. to jest mój zysk .. właśnie to jest idea - pasywności, owszem lato i nagrzewanie .. ale skupić się trzeba na obranym przypadku ..

jeśli zajdzie potrzeba - to będę izolował od wewnątrz i skupię się na zrobieniu tego dobrze .. anie będę - robił coś na siłę od zewnątrz .. jeśli zupełnie nie ma opcji na takie działanie.

fu N.jpg

izo od srodka.jpg

od zewnątrz plus fundament.jpg

izolacja od środka.jpg

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic przeciwko izolacji od zewnątrz o ile stanowi ona całość. Czyli fundament izolowany na po obu stronach plus stopa. Na to może iść potem styropian na ściany. Nie inaczej. Ale według mnie - moje prywatne odczucie to izolacja od wewnątrz daje lepszy komfort, nie chcemy bowiem wypuszczać ciepła prawda? A po co mam grzać ścianę, akumulacja? Przecież chcę tyle ciepła ile mi potrzeba a nie nad wymiar. Ale to moje zdanie.

 

I nikt nie ma nic przeciwko izolacji od środka w starych budynkach,historycznych budynkach ,gdy nie ma innej metody . W nowych jest to karkołomne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3Z Twój dom jest ze wszech miar specyficzny- i nie bierz do Siebie uwag odnośnie izolowania od środka.

To wymaga i zawsze będzie wymagało odpowiedniego projektu i trochę ogarnięcia.

 

W "klasycznym" domu murowanym, ze stropami żelbetowymi /drewnianymi/ itp nie wyobrażam sobie tego ..

po prostu jest to nie ekonomiczne. Każda ściana wewnętrzna robi się zespołem narożników... czyli zwiększa się bardzo mocno wymiana 2D w takim domu ..

choć by 30cm izolacji ..bez ucięcia ściany działowej od zewnętrznej .. rzopa. Każda ściana wchodząca do ściany zewnętrznej, to jak by balkon, tak samo strop, tego robi się w domu cała masa- choć by właśnie ze względu na geometrię- jest to bez specjalnego projektu złe.

 

Ściana działowa nie musi dochodzić do zewnętrznej. U mnie ściana wewnętrzna, z SILKI 8,5cm dochodzi tylko do styro (klejone pianą do XPS'a) i jest zajebiście stabilna.

 

Do termomodernizacji - polecanie izolacji od środka - tylko w wyjątkowych przypadkach, ściśle uzasadnionych ..

a gadanie że to zawsze lepsze od zewnętrznej .. jest pospolitym szkodnictwem.

 

Nie mówiłem, że zawsze. Zrobiłem to raczej na przekór waszym wypowiedziom wskazującym, że izolowanie od wewnątrz ZAWSZE jest błędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz podać szczegóły odnośnie tego jak Twoje rachunki obniżyły się 3x? mogłeś przecież grzać prądem i przy przejściu na pompę ciepła powietrze-powietrze faktycznie rachunki mogą spaść nawet 3x podczas łagodnej zimy jaką mieliśmy ostatnio ;)

Jaki dom - ile m2? jak ocieplony itp? chętnie poczytam - i pewnie wielu innych też :)

 

Małe sprostowanie, nie mówię że ja akurat płacę 3 razy mniej. Mówię, że jest to możliwe. Chociaż u mnie wychodzi jak na razie 2 razy mniej w porównaniu do gazu. Tyle że dom nie jest super izolowanym budynkiem a miejscem eksperymentów! A wiem że mogę wyciągnąć i więcej. Jutro jak znajdę czas to napiszę i podam dane porównawcze z poprzednich sezonów i teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...