Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Najdziwniejsze jest to, że nie ma ani zadowolonych klientów....tych od 25lat, ani tych wk*** na TB.

Może nie ma wcale klientów.

Ludzie opanujcie się - a skąd niby mają być? Przychodzi klient do szanownego TB i prosi o 10m2 kabla do grzania podłogi albo o jakąś centralę i kupuje. Więc co ma go chwalić za to ze w tym sklepie kupił czy opierdzielić na forum że akurat tego w sklepie co chciał nie było. :bash:

TB nic nie instaluje - TB sprzedaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, akurat inwerterowa pompa bardziej nadaje się do c.o.. Do c.w.u. nie ma znaczenia czy inwerterowa czy on-off, bo i tak musi podgrzać wodę do konkretnej temperatury. Stąd też nie ma na rynku inweterowych pompa ciepła dedykowanych do cwu.

 

Oczywiscie ze nie ale nie tylko z tego powodu, zastosowanie falownika (wg terminologii TB inwertora) spowodowałoby wzrost kosztów takiej pompy a tym samym zmiejszenie do minimum sprzedazy tego produktu który z załozenia jest nieopłacalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ślicznie dziękuję :) Na jakich kanałach Pan rozprowadzał w tym domu (jakie przekroje) na wlocie i wylocie? do ilu pomieszczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, akurat inwerterowa pompa bardziej nadaje się do c.o.. Do c.w.u. nie ma znaczenia czy inwerterowa czy on-off, bo i tak musi podgrzać wodę do konkretnej temperatury. Stąd też nie ma na rynku inweterowych pompa ciepła dedykowanych do cwu.

Gdyby tak było, to bym tak sprzedawał.

Ale wtedy nie mógłbym pisać, jak w tytule. Ogrzewanie hydrauliczne w najlepszym przypadku, zużywa 2x więcej. A im mniej potrzeba tym różnica jest większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grześ nie rozśmieszaj użytkowników FM. Patrz mój poprzedni post.

 

Wiem wiem... ja mówię sprawdzam :) pytam się bo siedzę w tym i mnie ciekawi. A gdzieś przeczytałem, jak kolega Tomasz pisał że robili instalacje w takim czy innym domu, skoro robili to nie problem podać jak :) czekamy zatem,

 

ponawiam pytanie

 

1. Jakie kanały (przekrój) wlot/wylot.

2. Jaka odległość między j. wewn a zewn..?

3. Ile pokoi i jak zasilanych?

 

Ciekawi mnie to szczególnie po informacji o poborze na poziomie 240W przy -1C dla urządzenia bądź nie bądź nie najnowszego. Rozumiem też że mamy do czynienia z budynkiem bardzo dobrze izolowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu... a nie jestes ciekaw jak robi ze ma COP 12-20.... i dlaczego jego PC nie maja spadku mocy ani COP przy spadku temp zewnetrznych....

 

Prosze.... chetnie poczytam taka wymiane doswiadczen 2ch co "w tym siedza" .

 

Nie jestes ciekaw .... nie masz ochoty miec tak samo swietnych wynikow.

 

Najlepszym jego osiagnieciem jest ten odwracalny klimatyzator co nie grzeje a tylko obniza rachunki .

 

Kurcze chciałbym mieć COP 20 ale wybaczcie Panowie nie zaobserwowałem gościa z USA, Kanady też nie. Z chęcią się dowiem ale... dam sobie rękę uciąć że podawane Mistshubishi COP 20 nam nie zrobi. Generalnie kanałówki mają gorsze osiągi od zwykłych mini splitów jakie obserwowałem. Jak najbliższy klient się zgodzi to opomiaruję u niego mideę 3,5kW. Montaż w połowie listopada więc będzie można ją sprawdzić w bojach :), i uwaga starszy budynek to będzie po zatkaniu dziur i wstawieniu wm z odzyskiem ciepła. Na razie osoba ta płaci za grzanie 90m2 prądem (centralne) grubą kasę i to oszczędzając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Ale skoro ty mierzyłeś to pewnie dociakłeś skąd ta różnica ? Do jakich wniosków doszedłeś ? Gdzie ta energie uciekła w szczelnym i dobrze zaizolowanym domu ?

 

Może chodzi o to że przy małych potrzebach domu CO z pompą ciepła wytworzy więcej ciepła niż dom potrzebuje więc pod tym względem to jest strata? Jeżeli w danej chwili będzie potrzeba 500W to pompa wytworzy więcej więc przegrzeje. Temu to ja uważam za stratę. Bo jak się chce mieć 22st to ma być tyle a pomp z CO tego nie zapewni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500W...

 

a teraz wez te 240W Snafcy.... i COP 12...

 

Ale wez 100W i COP 12.... masz 1200W.... a co jak potrzebujesz tylko te 500? I co sie z tym cieplem wytworzonym, przez odwracalny klimatyzator z ciagla praca na 30% wtedy dzieje?

 

:lol2:

 

Kurcze z chęcią dorwałbym to misthubishi Pana TB bo powiem szczerze że ono katalogowo nie zachwyca. Rozumiem też że ten dom 150m2 gdzie ona chodzi jest bdb zaizolowany. To szkieleciak z tego co pamiętam. Nic, czekam na odpowiedzi na moje pytania w dniu jutrzejszym :)

 

Dla przypomnienia:

 

 

1. Jakie kanały (przekrój) wlot/wylot.

2. Jaka odległość między j. wewn a zewn..?

3. Ile pokoi i jak zasilanych?

4. Jak dobrze zaizolowany budynek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu widzę bez zmian. Brzęczkowski to JKM Polskiego budownictwa, tylko naród imbecyli i złodzieje w ministerstwach nie pozwalają jego światłych idei wprowadzić w życie. Swoją drogą, czy widzieliście niezadowolonego z rządów Korwina? A zadowolonego? A tyle lat "w zawodzie"...

 

Co do ogrzewania inwerterem, to działa. Nie jest super komfortowe ze względu na lekki szmer, ale sam nawiew ciepłego powietrza można uznać za przyjemny. Mam na najniższym biegu 25 dB i to leciutko słychać w odległości do 7-8 metrów. W nocy mam zamiar wyłączać klimę bo prąd tani i będę grzał kablami, więc będzie całkiem cicho.

 

Co do zużycia energii, to nie mam pojęcia. Wiem tylko że zmierzona temperatura nawiewu to 35-40 st. C w zależności od biegu wentylatora. Całe urządzenie daje nominalnie 6kW (max chyba 7,2kW) przy 6-7 stC na zewnątrz podnosiło mi temp. wewnętrzną o 5 stC w ciągu 4-ch godzin, ale nie wiem czy na maksa chodziło, bo włączam tryb quiet. Dom na razie bez drzwi wewnętrznych, ocieplenia stropu i kominy nie zatkane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu widzę bez zmian. Brzęczkowski to JKM Polskiego budownictwa, tylko naród imbecyli i złodzieje w ministerstwach nie pozwalają jego światłych idei wprowadzić w życie. Swoją drogą, czy widzieliście niezadowolonego z rządów Korwina? A zadowolonego? A tyle lat "w zawodzie"...

 

Co do ogrzewania inwerterem, to działa. Nie jest super komfortowe ze względu na lekki szmer, ale sam nawiew ciepłego powietrza można uznać za przyjemny. Mam na najniższym biegu 25 dB i to leciutko słychać w odległości do 7-8 metrów. W nocy mam zamiar wyłączać klimę bo prąd tani i będę grzał kablami, więc będzie całkiem cicho.

 

Co do zużycia energii, to nie mam pojęcia. Wiem tylko że zmierzona temperatura nawiewu to 35-40 st. C w zależności od biegu wentylatora. Całe urządzenie daje nominalnie 6kW (max chyba 7,2kW) przy 6-7 stC na zewnątrz podnosiło mi temp. wewnętrzną o 5 stC w ciągu 4-ch godzin, ale nie wiem czy na maksa chodziło, bo włączam tryb quiet. Dom na razie bez drzwi wewnętrznych, ocieplenia stropu i kominy nie zatkane.

 

Jaki masz ten inwerter? Może pokuś się i wrzuć podlicznik będzie nas więcej mogło zweryfikować dane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak było, to bym tak sprzedawał.

Ale wtedy nie mógłbym pisać, jak w tytule. Ogrzewanie hydrauliczne w najlepszym przypadku, zużywa 2x więcej. A im mniej potrzeba tym różnica jest większa.

 

Skoro zużywa 2x więcej, to wytwarza 6x więcej (2x COP=3) ciepła niż kable. Gdzie zatem te ciepło się podziewa ?

 

Może chodzi o to że przy małych potrzebach domu CO z pompą ciepła wytworzy więcej ciepła niż dom potrzebuje więc pod tym względem to jest strata? Jeżeli w danej chwili będzie potrzeba 500W to pompa wytworzy więcej więc przegrzeje. Temu to ja uważam za stratę. Bo jak się chce mieć 22st to ma być tyle a pomp z CO tego nie zapewni.

 

kamil,co Ty piszesz ? Jeśli przegrzewa, to źle ustawiona. Równie dobrze przegrzeją kable. Dlaczego pompa wg ciebie przegrzeje, a kable nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zużywa 2x więcej, to wytwarza 6x więcej (2x COP=3) ciepła niż kable. Gdzie zatem te ciepło się podziewa ?

 

 

 

kamil,co Ty piszesz ? Jeśli przegrzewa, to źle ustawiona. Równie dobrze przegrzeją kable. Dlaczego pompa wg ciebie przegrzeje, a kable nie ?

 

Pompa może przegrzać :) tutaj piszę akurat o p-p gdzie sterowniki skrojone są zwykle tak, że grzeje w takim schemacie: Ustawiam 20C a ona działa w zakresie swojej "modulacji" aż nie osiągnie temp. wyższej o 2C od zadanej i dopiero się wyłącza. Nie wiem jaką ty masz na myśli. Kable nie powinny przegrzać jeśli mamy precyzyjny termostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa może przegrzać :) tutaj piszę akurat o p-p gdzie sterowniki skrojone są zwykle tak, że grzeje w takim schemacie: Ustawiam 20C a ona działa w zakresie swojej "modulacji" aż nie osiągnie temp. wyższej o 2C od zadanej i dopiero się wyłącza. Nie wiem jaką ty masz na myśli. Kable nie powinny przegrzać jeśli mamy precyzyjny termostat.

 

Mówimy o pompie p-w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zużywa 2x więcej, to wytwarza 6x więcej (2x COP=3) ciepła niż kable. Gdzie zatem te ciepło się podziewa ?
Gdyby oba systemy zużywały podobnie, to po co robić droższy i bardziej awaryjny, poza tym centralny, czyli jak coś...

Ale nie zużywają podobnie, a różnica jest tym większa im mniejsze są potrzeby.

"Zostaje w domu" "gdzie się podziewa"... wie Pan, w latach 60-tych rurki do grzejników i cwu, były nieizolowane, zasobnik z gołej blachy, ogrzewany z kuchni lub pieca kaflowego wisiał pod sufitem. W latach 70tych - podobnie, DLACZEGO ZACZĘTO IZOLOWAĆ ZBIORNIKI I RURKI SKORO CIEPŁO ZOSTAJE W DOMU? DLACZEGO PO ZAIZOLOWANIU WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI ZUŻYCIE SPADŁO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz ten inwerter? Może pokuś się i wrzuć podlicznik będzie nas więcej mogło zweryfikować dane :)

 

Ano taki, ale znacznie taniej kupiłem nawet z montażem.

 

http://www.energiajutra.com.pl/pl/p/Klimatyzator-scienny-5%2C0-kW-Samsung-Classic-AR18HSFSAWKNEUX-zestaw-split/665

 

Podlicznik mogę założyć, ale odpalam ją tylko kiedy jadę na budowę. Przyjeżdżam i jest 12 stC, to włączam inwerter i mi ciepłym dmucha. Chyba działa wtedy na maksa, więc podlicznik pokaże 1,66kW na każdą godzinę pracy, a to mi nic nie daje. Chyba że masz jakiś lepszy pomysł.

 

"Zostaje w domu" "gdzie się podziewa"... wie Pan, w latach 60-tych rurki do grzejników i cwu, były nieizolowane, zasobnik z gołej blachy, ogrzewany z kuchni lub pieca kaflowego wisiał pod sufitem. W latach 70tych - podobnie, DLACZEGO ZACZĘTO IZOLOWAĆ ZBIORNIKI I RURKI SKORO CIEPŁO ZOSTAJE W DOMU? DLACZEGO PO ZAIZOLOWANIU WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI ZUŻYCIE SPADŁO?

 

Izoluje się zbiorniki na CWU, bo CWU ma wyższą temperaturę niż wnętrze domu.

 

Nie izoluje się rurek CO, chyba że przechodzą przez nieogrzewaną część budynku (np. kocioł w piwnicy).

 

To tak w skrócie.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...