Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Chodzi Ci o to że w pokojach dajesz wentylatory przez ścianę i nimi regulujesz napływ powietrza a przez kominy następuje wypchnięcie zużytego powierza? To jest ta wyporowa wentylacja?

 

Nie .Pcham do jamnika parterowego 100kg/h i to się rozłazi po wszystkich pomieszczeniach ,gdzie każde ma anemostat wyciągowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobowe zużycie CWU to 7 kWh. WM z odzyskiem podobnie. Można więc odzyskiwać ciepło z w wody do powietrza, ale:

1) ma to sens wyłącznie zimą,

2) temperatura nawiewu jest zmienna i zależna od zawartości wymiennika (ciepły nawiew po kąpieli, a zimny przed nią),

3) NIE MA CO ZROBIĆ Z CIEPŁYM ZUŻYTYM POWIETRZEM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co ma 13 z kawałkiem z samego GWC, RSŚ stoi w garażu nie podłączony jeszcze. Nie mieszka.

 

13oC to dość ciepło. Czyżby już grzał w chałupie ?

Ja nie mam jeszcze dokończonej izolacji i temp. w chałupie potrafi spaść poniżej 10oC.

 

O jaką wilgotność chodzi?

 

Wydawało mi się, że wilgotność masz dość wysoką, ale jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobowe zużycie CWU to 7 kWh. WM z odzyskiem podobnie. Można więc odzyskiwać ciepło z w wody do powietrza, ale:

1) ma to sens wyłącznie zimą,

2) temperatura nawiewu jest zmienna i zależna od zawartości wymiennika (ciepły nawiew po kąpieli, a zimny przed nią),

3) NIE MA CO ZROBIĆ Z CIEPŁYM ZUŻYTYM POWIETRZEM.

 

Ad1.Ma sens cały rok bo zimą to wiadomo a latem regeneruje grunt pod domem .

Ad2. Temperatura jest stabilna 0,1oC/tydzień.

Ad3. Choćby mała PC lub PCi:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13oC to dość ciepło. Czyżby już grzał w chałupie ?

Ja nie mam jeszcze dokończonej izolacji i temp. w chałupie potrafi spaść poniżej 10oC.

 

 

 

Wydawało mi się, że wilgotność masz dość wysoką, ale jest OK.

 

Przy 2,5oC/90Rh, to przy 9oC/57,4Rh, przy 15oC/38,6Rh a przy 17,5oC to 33%.O ile z tym miałeś wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1.Ma sens cały rok bo zimą to wiadomo a latem regeneruje grunt pod domem .

 

Więc nici z schłodzenia GWC.

 

Ad3. Choćby mała PC lub PCi:D

 

Najmniejsza jaka jest na rynku potrzebuje 2x więcej powietrza niż jesteś w stanie dostarczyć. A podmieszanie z zewnętrznym to już mniejsza sprawność. Nie wiem czy nie na tym samym poziomie jaką osiągnąłbym z typowym układem rekuperator + GWC (wyrzut powietrza z reku to 8oC i 99%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc nici z schłodzenia GWC.

 

 

 

Najmniejsza jaka jest na rynku potrzebuje 2x więcej powietrza niż jesteś w stanie dostarczyć. A podmieszanie z zewnętrznym to już mniejsza sprawność. Nie wiem czy nie na tym samym poziomie jaką osiągnąłbym z typowym układem rekuperator + GWC (wyrzut powietrza z reku to 8oC i 99%).

 

Ja upał 30oC a z rury leci 20oC to uwierz ,jest fajnie.

Pc obniża temp. powietrza o średnio 7-8oC .Temp. domowego powietrza to 21-22oC . A niech sobie pomieli:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze lepiej jak leci 12-15oC.

 

 

 

Dostarczasz 100m3/h, a pompa mieli 200m3/h. Skąd brakujące powietrze ?

 

Pewnie,że lepiej jak 12-15 ale to kwestia priorytetów. Nieznośnych upałów masz 2-3tyg/rok .Sezon grzewczy trwa kilka miesięcy. Uznałem ,że ważniejszy jest sezon grzewczy .

Dostarczam 100m3/h a pompa mieli 200m3/h .Jeżeli ją umieszczę w jakiej kiście, to jaka będzie temp. na parowniku:D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie,że lepiej jak 12-15 ale to kwestia priorytetów. Nieznośnych upałów masz 2-3tyg/rok .Sezon grzewczy trwa kilka miesięcy. Uznałem ,że ważniejszy jest sezon grzewczy .

 

No tak, bo nie masz wymiennika. Posiadając rekuperator GWC w okresie grzewczym staje się jedynie systemem przeciwzamrożeniowym. Nie ma potrzeby wyciskać z niego jak najwyższej temperatury. Ale i tak będę miał idealną temp. wyrzutu z wymiennika dla ewentualnej pompy ciepła - nie niżej jak 8oC i 99Rh. Co więcej, mogę całą zimę lecieć na strumieniu 200m3/h bez jakiegokolwiek obniżenia komfortu termiczno-wilgotnościowego.

 

Dostarczam 100m3/h a pompa mieli 200m3/h .Jeżeli ją umieszczę w jakiej kiście, to jaka będzie temp. na parowniku:D?

 

Masz na myśli swoje poddasze ? Jaką tam masz kubaturę ? ze 100m3 ? Pompa ciepła (nawet ten malutki aristonek) potrzebuje ok. 6-8 razy tyle. Twój bąbel ciepła, który chroni straty przez strop zniknie i wychłodzi Ci poddasze.

Po pierwszej godzinie obniżysz 100m3 powietrza o 8oC, czyli zamiast 22oC będziesz miał 14oC. Te 14oC wymiesza się w proporcji 50/50 z ciągle napływającym 22oC. Drugiej godzinie będzieasz miał na poddaszu średnią 18oC. W trzeciej godzinie już tylko 16oC ... itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie .Pcham do jamnika parterowego 100kg/h i to się rozłazi po wszystkich pomieszczeniach ,gdzie każde ma anemostat wyciągowy.

 

Ilość wtłaczanego powietrza podaje się w kg/h a nie m3/h? Zakładając że połączysz to z gwc to będziesz wtłaczać w zimie powietrze o temperaturze maks.5st więc co to za komfort? Wiem że +5 jest lepsze niż -10 ale i tak zimne. W którym miejscu chcesz to wtłaczać i jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mam bo mam WG i hudrauliczne ogrzewanie PC ktora ponoc ma bufor ( nie znalazlem ) i pracuje on/off... Przed chwila pobierajac 1.25kW... Chwilke po 1.4kW... ( PC 14kW ) takze inverter sie zepsul.... :D

Rocznie po odjeciu CWU zuzywam 5000kWh na CO.... ( nie majac zapotrzebowania ;) )

Te 15kWh/m2 by bylo po radach snafcy i zastosowaniu nie centralnego :D :D :D

 

Acha, ale mając 3cm od gruntu to snafca nawet nie rzuci okiem na Twój domek:P

Myślałem że pompę najlepiej jest dać do domu o ogrzewaniu niskotemperaturowym bo wtedy najlepiej działa a Ty raczej takiego nie masz. Masz zwykłe grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, ale mając 3cm od gruntu to snafca nawet nie rzuci okiem na Twój domek:P

Myślałem że pompę najlepiej jest dać do domu o ogrzewaniu niskotemperaturowym bo wtedy najlepiej działa a Ty raczej takiego nie masz. Masz zwykłe grzejniki?

 

Domy, bez izolacji zużywają na ogrzewanie, przy poprawnie wykonanej instalacji, bez pompy ciepła, do 30kWh/m2 rocznie, a tu jest temat o domach zużywających do 20kWh na ogrzewanie, chłodzenie i cwu. Jak ma Pan coś w temacie, to proszę, a jak tylko pajacowanie, to trudno. A Szanowny V... na początku wątku uprzejmie poprosił, bym na jego posty nie zwracał uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...