Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie mam konkretnego modelu na myśli. jak będę budować dom to wtedy jak zbuduję to będę szukać czegoś dobrego w dobrej cenie uznając zasadę cena do jakości.

Jaka jest temperatura podłogi przy tych matach? Ciepła podłoga nie jest za dobra dla ludzi co mają problemy z krążeniem i żylakami.

 

One mają za zadanie dawać efekt ciepłej a nie zbyt ciepłej czy gorącej podłogi. Względnie przy bdb dobrej izolacji od gruntu jak są jakieś przeciwskazania to takiego ogrzewania nie dawać bo i podłoga też nie będzie bardzo zimna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One mają za zadanie dawać efekt ciepłej a nie zbyt ciepłej czy gorącej podłogi. Względnie przy bdb dobrej izolacji od gruntu jak są jakieś przeciwskazania to takiego ogrzewania nie dawać bo i podłoga też nie będzie bardzo zimna...

 

Przy ogrzewaniu podłogowym nie powinno się odczuwać ciepłej podłogi a jak się czuje to nie jest to zdrowe. Co innego w łazience bo tam się stale nie przebywa. Ciepła podłoga powoduje ruch powietrza a zarazem kurzu. O bardzo ciepłej to już nie mówię bo nikt takiej nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci podają maksymalną możliwą dla danego wymiennika w idealnych warunkach. Realnie 70% jest już wartością bardzo dobrą.

 

Może tak było kiedyś. Są rekuperatory które mają i w domowych warunkach wysoka sprawność ponad 85%. Tak jak widać na obrazku to sezonowa sprawność jest brana inna pod uwagę w obliczeniach. Ale nawet jak do oblicze wpisze się sprawność 85% to zapotrzebowanie wzrośnie może o 2kWh/m2 więc niewiele to zmienia. W takim domu najważniejsze są okna. Im ich więcej tym mniejsze zapotrzebowanie. Oczywiście przy odpowiedniej szybie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak było kiedyś. Są rekuperatory które mają i w domowych warunkach wysoka sprawność ponad 85%. Tak jak widać na obrazku to sezonowa sprawność jest brana inna pod uwagę w obliczeniach. Ale nawet jak do oblicze wpisze się sprawność 85% to zapotrzebowanie wzrośnie może o 2kWh/m2 więc niewiele to zmienia. W takim domu najważniejsze są okna. Im ich więcej tym mniejsze zapotrzebowanie. Oczywiście przy odpowiedniej szybie.
Które niby?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie żeś to wyczytał? :o

 

Taka jest prawda. Od północy nie dajemy okien. Na pozostałych elewacjach dajemy tyle ile możemy ale najlepiej dawać jest same pakiety bo są tanie a przez brak profili więcej ciepła z zewnatrz wejdzie. Do tego trzeba stosować pakiety z Ug=0,6W/m2 i g=63% a przy tym Lt=73%. Taki pakiet jest lepszy energetycznie od pakietu z Ug=0,5W/m2 i g=50%. Nie wiem czemu wszyscy wybierają akurat ten pakiet w oknach. Pewnie przez brak wiedzy. Oczywiście o zacienieniu nie można zapomnieć by w cieplejszych miesiącach się nie usmażyć w domu ale to w każdym trzeba o to zadbać. Ja jak zmieniłem okna na pakiety to zapotrzebowanie spadło o parę kWh/m2 a jak dałem ich więcej to jeszcze bardziej mi spadło zapotrzebowanie. Dając dużo pakietów można przykładowo oszczędzić na czymś innym. Przykładowo rekuperator można dać o trochę mniejszej sprawności, Nie trzeba dawać drogich pasywnych drzwi. A dzięki oknom i tak zapotrzebowanie będzie poniżej 10kWh/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak to zrobisz przy tak dużych oknach. Słońce chyba nie wskakuje na najwyższy punkt. A uwierz mi, ja największy problem mam z oknami od wschodu.

 

Przy doskonałej izolacji ścian (czyli minimum tak jak pisałem) nie następuje przegrzanie przez przegrody nieprzeźroczyste więc wtedy na okna wystarczą rolety oraz normalna praca rekuperatora który przy współpracy z gwc ochłodzi domek do znośnych warunków. A od południa okap na 1,25-1,5m wystarczy aby słonko nie wpadało wtedy gdy nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy doskonałej izolacji ścian (czyli minimum tak jak pisałem) nie następuje przegrzanie przez przegrody nieprzeźroczyste więc wtedy na okna wystarczą rolety oraz normalna praca rekuperatora który przy współpracy z gwc ochłodzi domek do znośnych warunków. A od południa okap na 1,25-1,5m wystarczy aby słonko nie wpadało wtedy gdy nie trzeba.

 

Wiesz ile kosztują rolety na tak duże okna? I o jakimś sterowaniu też trzeba pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ile kosztują rolety na tak duże okna? I o jakimś sterowaniu też trzeba pomyśleć.

 

W swoim domu planuję pakiety o wymiarach 120x180cm a wysokością h=60cm. Można też dać pakiety 90x240cm z h=0cm, zależy kto jak woli. W każdym bądź razie roleta powinna być na pakiet o powierzchni 2,5m2 bo producent pisał mi że o takiej powierzchni może być pakiet z szybą o gr.4mm. Przy tym 1m2 kosztuje 138zł NETTO więc koszt podobny do kosztu ściany pasywnej o współczynniku U=0,07W/m2. Ja takich pakietów będę miał 9 czyli 9x2,5=22,5m2 szyb. Normalnie gdyby nie to to dałbym 6 pakietów o wymiarach 1,5x1,5m czyli o powierzchni 2,25m2x6=13,5m2. I tak rolety do zacienienia trzeba stosować w domach energooszczędnych. Wielu i tak stosuje nawet dużo większe okna które są bardo drogie a pakiety są tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jest prawda. Od północy nie dajemy okien. Na pozostałych elewacjach dajemy tyle ile możemy ale najlepiej dawać jest same pakiety bo są tanie a przez brak profili więcej ciepła z zewnatrz wejdzie. Do tego trzeba stosować pakiety z Ug=0,6W/m2 i g=63% a przy tym Lt=73%. Taki pakiet jest lepszy energetycznie od pakietu z Ug=0,5W/m2 i g=50%. Nie wiem czemu wszyscy wybierają akurat ten pakiet w oknach. Pewnie przez brak wiedzy.

 

Cena.

 

Oczywiście o zacienieniu nie można zapomnieć by w cieplejszych miesiącach się nie usmażyć w domu ale to w każdym trzeba o to zadbać. Ja jak zmieniłem okna na pakiety to zapotrzebowanie spadło o parę kWh/m2 a jak dałem ich więcej to jeszcze bardziej mi spadło zapotrzebowanie. Dając dużo pakietów można przykładowo oszczędzić na czymś innym. Przykładowo rekuperator można dać o trochę mniejszej sprawności, Nie trzeba dawać drogich pasywnych drzwi. A dzięki oknom i tak zapotrzebowanie będzie poniżej 10kWh/m2.

 

Spada zapotrzebowanie, ale rośnie obciążenie cieplne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o nawiewnikach... można od razu o grawitacyjnej pomyśleć :) chodzi ci o anemostaty nawiewne rozumiem. Co do pokoi to czy nie warto również dać ogrzewania podłogowego? Komfort bez porównania lepszy niż promienniki. W dobrze zaizolowanym domu taki promiennik będzie ponad przeciętnie żarzył i nie da to dobrego odczucia. Myślałbym albo o kablach w podłodze lub też matach pod panele. Jestem raczej za matami ponieważ niby na kable dają nie wiadomo ile lat gwarancji ale wolę dmuchać na zimne, przynajmniej tak radzę klientom. Mamy teraz 2 domy robić i generalnie w łazience pójdą maty pod płytki http://elektra.pl/produkty/elektryczne-systemy-grzejne/ogrzewanie-podlogowe/maty-grzejne-mgmd/ a pokoje http://elektra.pl/produkty/elektryczne-systemy-grzejne/ogrzewanie-podlogowe/maty-grzejne-woodtec/

 

Maty są bardzo drogie i z definicji mocno przewymiarowane dla domów jak w temacie. Poza tym nie dają oszczędności pracy w 2 taryfie, bo praktycznie nie ma możliwości akumulacji.

 

 

Fajny, tylko cholernie drogi. I z tego co czytałem, nie ma możliwości zaprogramowania harmonogramu tygodniowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...